info
عکس مسجد تاریخی نو
category

مسجد تاریخی نو محله لب آب، شیراز

درباره‌ی مسجد تاریخی نو

مسجد تاریخی نو (مسجد) در محله لب آب شیراز و خیابان پشت مسجد واقع شده است. این مکان یکی از دوازده مسجد در محله لب آب شیراز می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند شهربازی و خانه بازی ایران پارک، حرم احمد بن موسی (ع) شاهچراغ، خانه سعادت، خانه فروغ الملک و بازار مسگرها و همچنین خانه تاریخی منطقی نژاد (موزه موسیقی)، شبستان امام خمینی، رستوران صوفی، مسجد قبا (آتشیها) و هتل گل افرا قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از مسجدهای خوب این منطقه می‌باشد.



نظرات کاربران در مورد مسجد تاریخی نو

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  Maria
  یکشنبه 30 مهر ماه 1402

  «مسجد جامع جدید» یا «مسجد اتابک»، شناخته شده به «مسجد نو»، دومین مسجد شیراز از دید ارزش تاریخی است. نخستین مسجد شیراز از دید ارزش تاریخی مسجد جامع عتیق و سومین مسجد از این دیدگاه مسجد وکیل است. مسجد نو با بیست هزار متر مربع (دو هکتار) مساحت بزرگ‌ترین مسجد ایران است. در سال‌های گذشته مسجد نو به جایگاه برپایی نماز جمعه شهر شیراز بدل شد و ستاد برپایی نماز جمعه با ساختن ساختمان‌ها و دکاکین و کرایه‌دادن آن‌ها از وسعت این مسجد کاست. همچنین با ساختن سقف فلزی بر روی محوطه فراخ آن آسیب‌های سهمگینی بر بافت تاریخی آن وارد نمود. مسجد نو مربوط به اتابکان است و در فلکه شاه‌چراغ، روبروی بقعه شاه‌چراغ واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۷۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است مسجد نو شیراز در سال ۵۹۰ ق. بدست اتابک سعد بن زنگی ساخته شد. این مسجد رو به روی بارگاه شاه‌چراغ در شیراز واقع است. در قدیم این مسجد را مسجد اتابک می‌نامیدند اما به دلیل اینکه در سال های ۶۹۰، ۱۱۸۳ و ۱۲۹۶ هجری قمری زلزله شدید این بنا را ویران کرد و مجدد نوسازی شد به نام مسجد نو نامگذاری شد. این ساختمان، نخست اندرونی «اتابک سعد بن زنگی» بود. او هنگام بیماری سخت فرزندش، نذر کرد که در صورت بازیافتن بهبودی فرزندش، خانه را ویران کند و به جای آن مسجد بسازد. چنین شد و او نذر خود را به‌جای آورد. در شمال و جنوب این ساختمان، دو رواق (ایوانی که در رده دوم ساخته شود، پیشگاه) بسیار بلند به ارتفاع ۳۰ متر و پهنای ۲۵ متر ساخته شده‌است. در هر سوی این رواق‌ها، ۱۲ طاق کم ارتفاع وجود دارد. در پشت رواق جنوبی، شبستان گسترده‌ای ساخته شده‌است. در دیواره‌های شرقی و غربی، ایوان بزرگی در میان وجود دارد که هر طرف آن شش اتاق ساخته شده‌است. در ساختمان مسجد نو هم‌اکنون هیچ کاشی‌کاری و کار هنری دیده نمی‌شود، اما پیشانی طاق‌های بزرگ با کاشی کاری معرق به خط ثلث آذین شده‌است. نزدیک به ۶۰ سال پیش به دلیل وجود چند درخت چنار در میان صحن، این جایگاه گردشگاه مردم شیراز بود و آب کاریز خیرات از میان آن جریان داشت. مسجد نو در دوره مشروطیت جایگاه گردهمایی آزادی‌خواهان بود.

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  یکشنبه 11 تیر ماه 1402

  مسجد نو شیراز که با نام‌های مسجد اتابک شیراز و مسجد جامع جدید شیراز نیز شناخته می‌شود، یکی از مساجد دوره اتابکان و دومین مسجد باارزش تاریخی بالا در شیراز است. در کنار بسیاری دیگر از دیدنی های شیراز، این مسجد نیز به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. با ۲۰ هزار متر مربع مساحت، مسجد نو شیراز بزرگ‌ترین مسجد ایران به ‌شمار می‌رود. 

 • avatar
  رسولی
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  مسجد تاریخی نو مسجدی زیبا و آرامش بخش و تاریخی که قدمتی زیادی دارد که در کنار شاهچراغ واقع شده

 • avatar
  عماد
  یکشنبه 02 خرداد ماه 1400

  مجسد خوبیه

 • avatar
  خاندان میرلوحی
  دوشنبه 23 فروردین ماه 1400

  مسجد نسبتا خوبیه و‌محیط خوبی هم داره


سایر مسجدهای که در محدوده مسجد تاریخی نو واقع شده‌اند:

 • مسجد رمضان خان
  بلوار کریمخان زند، کریمخان زند 11، بین پسران و کریمخان زند 11/4
 • مسجد آدینه
  بلوار کریمخان زند، کریمخان 11، بین گذر تاریخی عطاء الدوله و مختاری
 • مسجد آتشیهای لب آب
  بلوار سیبویه، سیبویه 14، بین سیبویه 14/7 و 14/9
 • مسجد سیدالشهدا (ع)
  کریمخان زند، زیر گذر زند
 • مسجد شاهزاده قاسم
  بلوار سیبویه، حضرتی، بین حضرتی 3 و 5
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط خدایار (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ جمعه 03 فروردین ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی مسجد تاریخی نو اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: جمعه 03 فروردین ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد مسجد تاریخی نو در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه مسجد تاریخی نو ندارد.
  neshan logo