info
عکس خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ)عکس خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ)عکس خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ)عکس خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ)
category

خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ) محله حر، تهران

موزه

درباره‌ی خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ)

خانه تیمورتاش مربوط به اواخر دوره قاجار (احمدشاه) است و در تهران، شمال غرب پادگان باغشاه سابق میدان حر امروزی داخل دانشگاه جنگ واقع شده که اکنون از این خانه تاریخی به عنوان موزه جنگ استفاده می‌شود. این اثر در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۱۹۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
منبع: ویکی‌پدیا

خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ) (موزه) در محله حر تهران واقع شده است. این مکان یکی از دو موزه در محله حر تهران می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی کاخ تیمورتاش و همچنین تالار سپیدار، دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا، فروشگاه لوازم قنادی میلاد، توچال تهویه ایرانیان و کبابی عرب زاده قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد. با توجه به نزدیکی این مکان به ایستگاه مترو میدان حر، برای دسترسی راحت‌تر و کمک به داشتن هوایی پاک‌تر، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای مراجعه به آن استفاده کنید.نظرات کاربران در مورد خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ)

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  qezi.beh
  جمعه 30 تیر ماه 1402

  بازدید رایگانه و فقط دوشنبه و جمعه بازدید داره

  14
 • avatar
  Reza bi gham
  دوشنبه 29 اسفند ماه 1401

  موزه جنگ در ابتدا خانه‌ای متعلق به عبدالحسین تیمورتاش، وزیر دربار قاجار بوده است. به همین دلیل این بنا به عنوان خانه تیمورتاش نیز شهرت دارد. این موزه شامل دو بخش مختلف است. در محوطه بیرونی موزه انواع ماشین‌ها و هوابردهای جنگلی قرار گرفته است. همچنین در این محوطه چندین درخت نیز به نشانه دوستی با سایر کشورها، از جمله ایتالیا، عمان، جمهوری آذربایجان، عراق و پاکستان قرار دارد. در بخش داخلی موزه نیز انواع سلاح و ادوات جنگی متعلق به دوره‌های صفوی، قاجار و پهلوی قرار دارد. خود بنای موزه نیز معماری زیبایی دارد، به‌خصوص طبقه دوم بنا که با آیینه‌کاریی بسیار زیبا زینت داده شده است. آدرس: تهران، خیابان کارگر جنوبی، میدان پاستور، روبرو ایستگاه مترو میدان حر

  9
 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 03 فروردین ماه 1401

  ساختمان موزه دانشگاه جنگ (خانه تیمورتاش) که در ضلع شمال‌غربی مجموعه کاخ‌های باغشاه واقع شده در حدود ۱۶۰ سال قبل و در دوره قاجاریه ساخته شده است. معماری این خانه تلفیقی از سه نوع معماری ایرانی، روسی و هندی است. بدنه اصلی عمارت متعلق به زمان ناصرالدین شاه قاجار بوده که در طول دوران‌های مختلف دستخوش تغییراتی شده است. بعد از انقراض سلسله قاجاریه و روی کار آمدن رضاشاه، عبدالحسین تیمورتاش که به عنوان وزیر دربار تعیین شده بود، این عمارت را از سردار محتشم بختیاری خریداری نموده و به عنوان محل سکونت در آن زندگی می‌کرد. با مورد غضب قرار گرفتن تیمورتاش و دستور قتل وی در روز نهم مهرماه سا ل ۱۳۱۲ اموال و املاک او مصادره شد و این عمارت که به طور خاص مورد توجه رضاشاه قرار داشت، برای تاسیس دانشگاه جنگ به ارتش واگذار شد. در سال ۱۳۱۲ معماری به نام کریم طاهرزاده بهزاد جهت احداث ساختمان دانشگاه جنگ در جوار عمارت کلاه فرنگی مشغول به کار شد و ساختمان دانشگاه با اهتمام وی به اتمام رسید. پس از اتمام کار ساختمان دانشگاه جنگ و افتتاح آن، از عمارت کلاه فرنگی به عنوان ساختمان فرماندهی دانشگاه جنگ استفاده می‌شده که این روند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ادامه یافت. این عمارت در سال ۱۳۸۳ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در فهرست آثار ملی ایران به شماره ۱۱۱۹۷ ثبت شده است. در سال ۱۳۹۵ ساختمان فرماندهی دانشگاه جنگ به محلی جدید منتقل و با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری تهران، موزه دانشگاه جنگ در عمارت تیمورتاش رسما افتتاح شد. در ایام نوروز تا ۱۴ فروردین همه روزه از ۹ الی ۱۸ باز است.

  6
 • avatar
  تانیش
  جمعه 21 بهمن ماه 1401

  ساختمانی قدیمی و زیبا با هنرهای کاشیکاری و آیینه کاری های جالب سقف اتاق ها علاوه بر تخصص خود موزه که سلاح می‌باشد ،دیدنی است. راه پله های به طبقه دوم به خاطر آینه موجود جلوه قشنگی به این محل تاریخی داده. هر چند ورود به برخی اتاقها ممنوع است ولی طوری طراحی شده که امکان عکس برداری مقدور شده. نمای بیرونی ساختمان هم زیباست و آجرکاری های ظریفی در چهاردور آن دیده میشود. برای یک روز، یک ساعت، مکان مناسبی است. هر چند فقط روزهای دوشنبه عصرها و روزهای جمعه از ساعت ۹ صبح امکان بازدید به صورت رایگان وجود دارد.

  6
 • avatar
  bahram.ja2
  دوشنبه 28 مرداد ماه 1398

  برای پسر بچه ها جالب میتونه باشه کلی تفنگ قدیمی داره

  4
 • avatar
  ༺Ʀổʱỵ༻
  سه شنبه 29 شهریور ماه 1401

  خانه تیمورتاش در محدوده پادگان باغشاه سابق و در بخش شمال غرب این پادگان واقع شده است. دسترسی به ساختمان از خیابان دانشگاه جنگ و داخل محوطه دانشگاه فرماندهی میسر است. بنای تاریخی تیمورتاش در حدود سال ۱۳۱۰ خورشیدی به سبک تلفیقی از معماری ایرانی، روسی و اروپایی ساخته شده است و همانطور که از نامش پیداست متعلق به عبدالحسین تیمورتاش، وزیر دربار رضاشاه پهلوی بوده است. عبدالحسین تیمورتاش ملقب به معززالملک، سردار معظم خراسانی فرزند کریمداد خان امیر منظم، در حدود سال ۱۲۶۰ شمسی در بجنورد متولد شد. تلاش بسیار تیمورتاش برای پادشاهی رضاخان در مجلس پنجم در شهریور ۱۳۰۳ باعث شد وی به عضویت کابینه سردار سپه منصوب شود و وزارت عامه و تجارت و فلاحت را به او دادند. تیمورتاش تا سال ۱۳۱۰ بعد از شاه، شخص اول کشور بود، ولی رفته‌رفته از محبوبیت او نزد رضاشاه کم شد. در همین ایام موضوع اختلاس رئیس آلمانی بانک ملی علنی شد و حضور تیمورتاش در تمام خلاف‌های رئیس بانک مشهود بود. تیمورتاش در دیوان کیفر کارکنان دولت محاکمه شد و حاصل کار ۵ سال زندان و مبلغ سنگین جریمه و غرامت بود. در زندان قصر چند ماهی در منتهای ذلت و بدبختی روزشماری کرد تا روز نهم مهرماه ۱۳۱۲ او را کشتند. با انتقال ساختمان فرماندهی دانشگاه جنگ به محلی جدید و با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تهران، موزه دانشگاه جنگ در عمارت تیمورتاش رسماً افتتاح و درهای آن به روی مردم، جهت بازدید گشوده شد.

  3
 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 12 مرداد ماه 1401

  زمان های بازدید دوشنبه ها از ۱۴:۰۰ تا ۱۸:۰۰ جمعه ها از ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

  2
 • avatar
  shahin.pm
  شنبه 28 اسفند ماه 1400

  بهترین موزه، زیباترین فضا، درود بر مسئول محترم که با دلسوزی و درایت چنین مکان زیبایی رو به ثبت رسوندن ... سرت سلامت بزرگ مرد ...

  2
 • avatar
  علی
  دوشنبه 26 دی ماه 1401

  بسیار تماشایی و جذاب

  2
 • avatar
  ایران شگفت انگیز
  شنبه 04 تیر ماه 1401

  دانشگاه و موزه جنگ که در حال حاضر فقط بصورت موزه در اختیار میراث فرهنگی است.این بنا بعد از اتقراض قاجارها توسط "عبدالحسین تیمورتاش" از مالک آن بنام "سردار محتشم بختیاری" خریداری شد.تیمورتاش از این مکان بعنوان محل سکونت استفاده میکرد. در سال 1312 تیمورتاش مورد غضب واقع شد و به قتل رسید و اموالش از جمله این عمارت مصادره شد و برای تاسیس دانشگاه جنگ در اختیار ارتش قرار گرفت. جهت تاسیس دانشگاه جنگ تغییراتی در این عمارت صورت گرفت و بعد در اختیار ارتش گذاشته شد. در سال 1373 توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی شد و در سال 1395 فرماندهی دانشگاه جنگ به محلی دیگر منتقل شد و این مکان بصورت موزه درآمده و برای بازدید عموم قرار گرفت. بهترین راه دسترسی از طریق وسایل نقیله عمومی ، مترو ایستگاه "میدان حر " است که با این موزه 5 دقیقه فاصله دارد. ورودی اصلی اینجا هنوز در اختیار نیروهای دژبانی ارتش بود که با خوشرویی به بازدید کنندگان خوش آمد میگفتند و راهنمایی های لازم را میدادند. داخل محوطه هم نگهبانان ارتش در حال گشت زنی بودند. در حیاط این موزه چندین ماکت و غیر ماکت ابزار جنگی سنگین مثل تانک و هواپیمای جنگی و توپ و کشتی و زیردریایی ، دیده می شد. داخل ساختمان اصلی موزه هم یکسری از وسایل قدیمی منزل تیمور تاش و ابزار جنگی دوره های مختلف تاریخی وجود داشت.این ابزار از خنجر و چاقو های قدیمی بود تا سلاحهای گرم ابتدایی و پیشرفته. عکاسی در کل این موزه آزاد بود .بازدید از موزه در ان زمان که ما رفتیم ، رایگان بود. یک زیر زمین هم در کنار همان ساختمان اصلی بود که مربوط به کاشی های دوران قدیم بود که ما فرصت نکردیم از آن بازدید کنیم.

  2
 • avatar
  تبریزی
  جمعه 10 اردیبهشت ماه 1400

  مکانی تاریخی و دنج و فوق العاده زیبا در میدان حر تهران مربوط به اواخر دوره قاجار

  2
 • avatar
  مهدوی
  سه شنبه 18 خرداد ماه 1400

  یکی از موزه‌های قدیمی تهران که ادوات جنگی توش نگه می‌دارن. ابتدای مسیر پیاده‌ای که برای پیاده‌روی اون روز انتخاب کرده بودیم و بازدید رایگان بود. اگر تو منطقه باشید و وقت داشته باشید ارزش بازدید برای یک بار رو داره. نظر شما ارسالsend 

  2
 • avatar
  مظلوم
  سه شنبه 15 اسفند ماه 1402

  بسیار زیبا و جذاب است

  1
 • avatar
  Amir
  دوشنبه 20 شهریور ماه 1402

  جای تقریبان خوبی بری تفریح هستش کسایی که علاقه به زمان تیمور داره حتما بره

  1
 • avatar
  فامیل دور
  جمعه 25 فروردین ماه 1402

  ضلع غربی خانه تیمورتاش

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 01 اردیبهشت ماه 1401

  بنای واقعا دیدنی و زیباییه.در فروردین ۱۴۰۱ که اینجا رو دیدم فقط روزهای دوشنبه و جمعه بازدید داشت و رایگان بود.از طریق مترو خیلی راحت میتونین به اینجا دسترسی داشته باشین.

  1
 • avatar
  فامیل دور
  شنبه 22 اردیبهشت ماه 1403

  ▪️ساختمان موزه دانشگاه جنگ عمارت (تیمورتاش) که در ضلع شمال غربی مجموعه کاخ‌های باغشاه واقع شده در حدود ۱۶۰ سال قبل و در دوره قاجاریه ساخته شده است. معماری این خانه تلفیقی از سه نوع معماری ایرانی، روسی و هندی و بدنه اصلی عمارت، متعلق به زمان ناصرالدین شاه قاجار میباشد که در طول دوران‌های مختلف دستخوش تغییراتی شده است. ▪️بعد از انقراض سلسله قاجاریه و روی کار آمدن رضاشاه، عبدالحسین تیمورتاش که به عنوان وزیر دربار تعیین شده بود، این عمارت را از سردار محتشم بختیاری خریداری نموده و به عنوان محل سکونت در آن زندگی می‌کرد. ▪️با مورد غضب قرار گرفتن تیمورتاش و دستور قتل وی در روز نهم مهر ماه سال ۱۳۱۲ اموال و املاک او مصادره شد و این عمارت که به طور خاص مورد توجه رضاشاه قرار داشت، برای تاسیس دانشگاه جنگ به ارتش واگذار شد. ▪️در سال ۱۳۱۲ معماری به نام کریم طاهرزاده بهزاد جهت احداث ساختمان دانشگاه جنگ در جوار عمارت کلاه فرنگی مشغول به کار شد و ساختمان دانشگاه با اهتمام وی به اتمام رسید. ▪️پس از اتمام کار ساختمان دانشگاه جنگ و افتتاح آن از عمارت کلاه فرنگی به عنوان ساختمان فرماندهی دانشگاه جنگ استفاده می‌شد که این روند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز ادامه یافت. این عمارت در سال ۱۳۷۳ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در فهرست آثار ملی ایران به شماره ۱۱۱۹۷ ثبت شده است. ▪️در سال ۱۳۹۵ ساختمان فرماندهی دانشگاه جنگ به محلی جدید منتقل و با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری تهران موزه دانشگاه جنگ در عمارت تیمورتاش رسما افتتاح و با اخذ مجوز از امیر فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران دربهای آن به روی مردم جهت بازدید گشوده شد.

 • avatar
  amirbibak
  جمعه 22 دی ماه 1402

  عالی بود حتما سر بزنید...

 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 19 خرداد ماه 1402

  خانه تیمور تاش و موزه جنگ دانشگاه فرماندهي و ستاد ارتش

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  سه شنبه 30 خرداد ماه 1402

  تهران را با عنوان شهر موزه‌ها می‌شناسند، از موزه‌های تخصصی گرفته تا موزه‌های ملی. برخی از این موزه‌ها در بناهای تاریخی جای گرفته‌اند و بدین ترتیب بازدید از آن‌ها، یک تیر و دو نشان است. موزه جنگ نیز یکی از موزه‌های تخصصی در پایتخت است. این موزه در بنایی تاریخی به نام خانه تیمورتاش برپا شده است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد.ساختمان موزه جنگ که با نام خانه تیمورتاش شهرت دارد، از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود. این موزه در ضلع شمال غربی مجموعه کاخ‌های باغشاه قرار دارد و حدود ۱۶۰ سال قبل، در دوره قاجاریه ساخته شده است. در معماری عمارت تیمورتاش می‌توان تلفیقی از سه نوع معماری ایرانی، روسی و هندی را مشاهده کرد. بدنه اصلی عمارت متعلق به زمان ناصرالدین شاه قاجار است که در طول دوران‌های مختلف دستخوش تغییراتی شده است.بعد از انقراض سلسله قاجار و روی کار آمدن رضاشاه، «عبدالحسین تیمورتاش» که به‌عنوان وزیر دربار تعیین شده بود، این عمارت را از سردار محتشم بختیاری خریداری و به‌عنوان محل سکونت در آن زندگی کرد. با مورد غضب قرار گرفتن تیمورتاش و دستور قتل وی در روز نهم مهرماه سال ۱۳۱۲، اموال و املاک او مصادره شد و این عمارت که به‌طور خاص موردتوجه رضاشاه قرار داشت، برای تاسیس دانشگاه جنگ به ارتش واگذار شد.

 • avatar
  نشانک
  پنجشنبه 07 بهمن ماه 1400

  عالی

 • avatar
  پژو 206
  سه شنبه 31 خرداد ماه 1401

  عالی. با خودروی شخصی نروید

 • avatar
  علی
  دوشنبه 27 دی ماه 1400

  بسیار عالی و جالب


سایر موزه‌ها که در محدوده خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ) واقع شده‌اند:

 • کاخ تیمورتاش
  (5.0)
  جمهوری اسلامی، استاد طاهر بهزاد، میدان جنگ
 • خانه استاد حسین بهزاد
  (3.8)
  جمهوری اسلامی، نوفَلاح
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط کاربر نشان (شهریار سطح ۵ نشان) در تاریخ دوشنبه 07 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ) اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: دوشنبه 07 خرداد ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ) در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ) ندارد.
  location استان تهران، شهرستان تهران، تهران، کمالی، دانشگاه جنگ
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری خانه تیمورتاش (موزه دانشگاه جنگ)

  شنبه تعطیل است
  یک‌شنبه تعطیل است
  دوشنبه 14:00 تا 18:00
  سه‌شنبه تعطیل است
  چهارشنبه تعطیل است
  پنج‌شنبه تعطیل است
  جمعه 09:00 تا 18:00
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo