info
عکس ایستگاه مترو حسن آباد
category

ایستگاه مترو حسن آباد محله منیریه، تهران

ایستگاه مترو

درباره‌ی ایستگاه مترو حسن آباد

ایستگاه مترو حسن آباد (ایستگاه مترو) در محله منیریه تهران و امام خمینی، میدان حسن آباد واقع شده است. این ایستگاه یکی از سه ایستگاه مترو در محله منیریه تهران می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند شهربازی پارک شهر، بیمارستان سینا، موزه صلح تهران و پاساژ موسویان و همچنین کافی شاپ هتل گلستان، فروشگاه ابزار آلات رضوان، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران، رادایران و گاوصندوق کاوه قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این ایستگاه یکی از ایستگاه‌های مترو خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد ایستگاه مترو حسن آباد

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  سید مهدی طباطبائی طراح
  یکشنبه 04 اردیبهشت ماه 1401

  تاریخچه میدان حسن آباد تهران ؛ پیش از ساخت این میدان تاریخی، باغ بزرگی در این منطقه وجود داشت که از املاک میرزا یوسف آشتیانی بود. پس از گسترش یافتن تهران، او آن منطقه را به نام پسرش، حسن، «حسن‌آباد» نامگذاری کرد. پس از درگذشت میرزا یوسف آشتیانی، ورثه این ملک را تکه‌تکه کرده و به فروش رساندند به گونه‌ای که در دل محله مسکونی حسن‌آباد تنها دو چهارراه از آن باقی ماند. تا پیش از طرح گسترش تهران این منطقه چهارراهی کوچک باقی ماند که در ناحیه شمال غرب آن روزهای تهران قرار گرفته بود. گذرگاه‌های این محله نیز به مانند دیگر گذرگاه‌های تهران قدیم کم‌عرض و پیچ در پیچ بود. پس از تغییر سلطنت از قاجار به پهلوی، یکی از کارهای رضاشاه مدرنیزاسیون در تهران بود. برای همین منظور یکی از افسران خود یعنی سرتیپ کریم آقا بوذرجمهری را برای اصلاح و بازسازی تهران به ریاست شهرداری برگمارد. در زمان بوذرجمهری بود که چهارراه حسن‌آباد به میدانی دایره‌ای‌شکل به شعاع ۴۵ متر و مساحت حدود ۶۵۰۰ متر بنا تبدیل شد و در سال ۱۳۰۹ به بهره‌برداری رسید.با ساخت ساختمان‌های گنبدی پیرامون این محله به هشت‌گنبد معروف شد. میدانی که به مناسبت هشت‌گنبد فلزی مدورش آن را چهارراه هشت گنبد می‌گفتند.امروز نیز گوشه باختری میدان، روی کاشی فیروزه‌ای نام یکی از فروشگاه‌ها به نام «تیمچه هشت گنبد» نوشته شده است. از آن جایی که میدان با چهار بنای قرینه و هشت گنبد در چهار سوی میدان ساخته شده، میدان به «هشت گنبد» نامدار گشت؛ زمانی هم به میدان «پهلوی» و پس از سال ۵۷، میدان «حسن‌آباد» نامیده شد. این میدان در سال‌های پیش از ۱۳۰۹ تنها یک چهارراه کوچک و محدود در محل تقاطع خیابان سپه و خیابان شاهپور بود. وزیر عدلیه وقت برای ایجاد حسن‌آباد بزرگ بخش بزرگی از خانه‌ها و مغازه‌های نزدیک به چهارراه را ویران کرد تا از میان ویرانه‌های آن میدان حسن‌آباد را بسازند. چند دهه بعد به کوشش دکتر مهدی ملک‌زاده، فرزند ملک‌المتکلمین این میدان به نام او شد و تندیسی از ملک‌المتکلمین در این میدان نصب شد. در پی بازسازی بناهای این میدان، یکی از ساختمان‌های گنبدی میدان هشت گنبد (حسن‌آباد) در اوایل دهه ۱۳۵۰، تخریب شد تا به جای آن ساختمان چند طبقه شعبه بانک ملی با نمای شیشه‌ای در ضلع جنوب‌شرقی آن ساخته شود. با این ویرانی و آسیب به چهره میدان، قرینگی و یکپارچگی میدان از بین رفت. در سال ۱۳۸۰ و در پی بازسازی و مرمت دوباره میدان، شهرداری منطقه ۱۲ تهران، سازه‌ای نمایشی شبیه همان ساختمان گنبدی ویران‌شده قرینه ساختمان‌های دیگر میدان را به صورت دیواره و پوسته شماتیکی روی نمای ساختمان مدرن و شیشه‌ای بانک ملی بازسازی کرد تا یکپارچگی نمای میدان پاسداشته شود و تمامیت فضای معماری آن تا حدی بازگردد.

  8
 • avatar
  ,,, ʕ•ᴥ•ʔ ,,,
  شنبه 29 بهمن ماه 1401

  ایستگاه متروی حسن‌آباد، یکی از ایستگاه‌های متروی تهران است که در میدان حسن‌آباد تهران واقع شده‌است. این ایستگاه با نام اختصاری L2 در خط دو مترو تهران قرار دارد. در مطالعات اولیه متروی تهران توسط شرکت فرانسوی سوفرتو ورودی‌های ایستگاه در داخل بدنه‌های تاریخی قرار داشت که امکان تخریب آن وجود داشت. در طرح ساماندهی میدان، همراه با بازسازی بدنه‌ها، ایجاد موزه آتش نشانی و زیرگذر سواره و تغییر نمای بانک ملی، طراحی ایستگاه حسن‌آباد نیز توسط مهندسین مشاور آمود انجام شده و ورودی‌های ایستگاه در هماهنگی با طرح مرمت میدان تاریخی با تغییراتی در داخل میدان جانمایی شده و کفسازی میدان سنگفرش گردید. همچنین با ایجاد زیرگذر سواره شمالی جنوبی خیابان حافظ، طرح ترافیکی میدان نیز در جهت آرام سازی سطح و امنیت بیشتر ورودی‌های ایستگاه انجام شد.

  6
 • avatar
  هادی امیری
  شنبه 04 فروردین ماه 1403

  ایستگاه مترو حسن آباد در محله منیریه تهران و در تقاطع حافظ و امام خمینی بورس ابزار و یراق تهران واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند بازار چارسو و بازار موبایل ایران و مرکز واکسیناسیون بیمارستان سینا و پارک شهر و پاساژ علاءالدین قرار گرفته است. نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان، ایستگاه اتوبوس حسن آباد می‌باشد که دسترسی به این مکان را برای حمل‌ونقل عمومی آسان می‌سازد.

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 30 مهر ماه 1402

  خیلی قشنگه و بافت شهری خودشو حفظ کرده


سایر ایستگاه‌های مترو که در محدوده حسن آباد واقع شده‌اند:

 • ایستگاه مترو منیریه
  (4.5)
  ابوسعید، میدان منیریه
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار شنبه 04 فروردین ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. این به‌روزرسانی توسط کاربران نشان انجام شده است.(چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی ایستگاه مترو حسن آباد اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: شنبه 04 فروردین ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد ایستگاه مترو حسن آباد در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه ایستگاه مترو حسن آباد ندارد.
  neshan logo