info
عکس موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی)عکس موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی)عکس موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی)عکس موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی)
category

موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی) محله مقصودیه، تبریز

موزه

درباره‌ی موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی)

موزه سنجش در شهر تبریز در فضای خانهٔ سلماسی تأسیس شده‌است.
در این موزه انواع ابزار توزین مانند ترازوهای زرگری، قپان‌های بزرگ میادین بار، سنگ‌وزنه‌ها، پیمانه‌های نفتی، وسایل مربوط به علم نجوم مانند اسطرلاب، ابزارهای سنجش مربوط به علم هواشناسی، قطب‌نماها و ساعت‌های مربوط به سده‌های گذشته به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین یک تنهٔ درخت ۵ میلیون ساله متعلق به دوره پلیوسن از دوران زمین‌شناسی نوزیستی نیز در این موزه نگهداری می‌شود.
منبع: ویکی‌پدیا

موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی) (موزه) در محله مقصودیه تبریز و خیابان فرشته واقع شده است. این مکان یکی از چهار موزه در محله مقصودیه تبریز می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بیمارستان بهبود، کاخ موزه عمارت شهرداری (برج ساعت)، خانه استاد شهریار و پاساژ بهارستان (لوازم ورزشی) و همچنین هتل زیبا، میدان ساعت، خانه نیکدل، خانه تاریخی حیدرزاده و موسسه زبان چیت سازان قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد. با توجه به نزدیکی این مکان به ایستگاه مترو میدان ساعت، برای دسترسی راحت‌تر و کمک به داشتن هوایی پاک‌تر، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای مراجعه به آن استفاده کنید.نظرات کاربران در مورد موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی)

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 28 اسفند ماه 1402

  احتمالا باکلاس‌ترین موزه‌ای است که در تبریز می‌بینید. ایده جالبی داره و ابزارآلات اندازه‌گیری از ساعت و متر تا وزنه و پاره‌سنگ و باسکول و قپان‌های مختلف توش هست.

  14
 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 07 اسفند ماه 1402

  موزه سنجش تبریز موزه سنجش یکی از جاهای دیدنی تبریز در خانه تاریخی سلماسی افتتاح شده که قدمت این خانه به دوران قاجار می‌رسد و از دو طبقه با زیربنای 875 متر مربع تشکیل شده‌است. این موزه اولین و تنها موزه تخصصی سنجش در کشورمان بوده که ابزارآلات اندازه‌گیری و نحوه استفاده از آن‌ها را به نمایش در می‌آورد و می‌توانید از نزدیک با آن‌ها آشنا شوید. پس از فوت صاحب خانه، این ملک توسط اداره میراث فرهنگی کشور خریداری شده و پس از عملیات مرمت و بازسازی در سال 1381 با کاربری موزه سنجش تبریز افتتاح شد. مصالح به کار رفته در این موزه سنگ و ساروج و آجر و خشت است و معماری آن بخ سبک قجری بوده که شما را به آن دوران می‌برد. پنجره‌های چوبی رنگی، گچ‌بری‌های بسیار ظریف و زیبا و آجرکاری از مهم‌ترین تزئینات به کار رفته در این موزه بوده که جلوه‌ای خاص به بنا داده است. در این موزه که جزو بهترین جاهای دیدنی تبریز است، می‌توانید اشیایی مانند ترازو‌های دوران مختلف، سنگ وزنه‌ها، پیمانه‌های نفتی، ابزارهای سنجش مرتبط با هواشناسی، قطب‌نماها و ساعت‌ها و همچنین وسایل مربوط به نجوم مانند اسطرلاب را از نزدیک تماشا کنید.

  9
 • avatar
  بهنام موفقی
  پنجشنبه 23 آذر ماه 1402

  تبریز ، خانه تاریخی سلماسی که هم اکنون به موزه سنجش تبدیل شده است

  6
 • avatar
  ایران شگفت انگیز
  چهارشنبه 06 دی ماه 1402

  موزه سنجش تبریزدر فضای خانه تاریخی سلماسی درست شده است.ایم موزه دقیقا در پشت عمارت شهرداری و برج ساعت قرار گرفته است.در این موزه ابزارها و ادوات سنجش و اندازه گیری و نحوه استفاده از آنها در معرض نمایش گذاشته شده است. در زمان مراجعه ما بسته بود و موفق به بازدید نشدیم.

  4
 • avatar
  yp
  چهارشنبه 04 مرداد ماه 1402

  توضیحاتی که درباره هر وسیله و ابزار داده بودن خیلی کامل و جالب بود، ابزارهای مختلف اندازه‌گیری از زمان‌های خیلی قدیم تا نسبتا معاصر رو می‌شد تو این موزه دید

  2
 • avatar
  عکاس برتر
  شنبه 20 خرداد ماه 1402

  جای خیلی جالب و قشنگی بود در بخش اول ساعت ها و در زیرزمین انواع ترازو و وسایل اندازه گیری بود .در بخش دوم موزه انواع دماسنج بود

  2
 • avatar
  ferial
  دوشنبه 20 تیر ماه 1401

  موزه سنجش که درچندقدمی کاخ موزه شهرداری وخانه نیکدل، درانتهای یک کوچه بن بست واقع شده است. بنایی قدیمی مربوط اواسط دوران قاجاراست که درسال1253برای یک تاجرموادغذایی بنام سلماسی ساخته شده استودرسال 1374توسط میراث فرهنگی ازاین خانواده خریداری شده وبعدازیک دوره مرمت 6ساله درسال1381بعنوان موزه سنجش افتتاح شده است. این موزه درواقع تنها موزه تخصصی سنجش درایران است که درآن انواع واقسام ابزارآلات سنجش واندازه گیری نگهداری میشود. شما دراین موزه انواع واقسام ساعت های زیبا،ترازوهای گوناگون وسایروسایل اندازه گیری رامشاهده میکنید. این موزه بسیارمرتب وتمیزاست وواقعا به زیبایی هرچه نمامترمرمت شده است. درپایان ایا به دیگران توصیه بازدیدازاین مکان رامیکنم؟ بله حتماً

  1
 • avatar
  صابر م
  پنجشنبه 20 اردیبهشت ماه 1403

  موزه ای پر از زیبایی های معماری و ابزارهای سنجش زمان و حجم و وزن و .... لذت بردم از دیدن اینهمه قشنگی

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  جمعه 26 خرداد ماه 1402

  خانه‌ سلماسی از خانه‌های قدیمی قاجاری تبریز است که در اوایل حکومت قجرها، به‌دست خانواده‌ی حیدرزاده ساخته شد و سپس خانواده‌ی سلماسی (از تاجران سرشناس تبریز) اقدام به تکمیل ساخت خانه کردند. این خانه در محله‌ی مقصودیه و پشت یکی از مشهورترین جاهای دیدنی تبریز، عمارت شهرداری، قرار دارد. خانه دارای سردر و نمای آجری است و برای ورود باید از هشتی بگذرید. ساختمان این بنا در سه ضلع حیاط و دو طبقه با زیربنای ۸۷۵ متر احداث شده است. در طبقه‌ی همکف طنبی‌های اصلی و جانبی در سه ضلع شمالی، شرقی و غربی با پنجره‌های ارسی و شیشه‌های رنگی مخصوص معماری قاجار قرار گرفته‌اند. حوض بسیار زیبایی در حیاط دیده می‌شود که دورادور آن را باغچه‌های کوچکی دربرگرفتند. در قسمت غربی ساختمان (یعنی ورودی جانبی طنبی غربی) دو ایوان ستوندار با سرستون‌های گچ‌کاری‌شده جای دارند. دز زیرزمین ضلع شمالی عمارت نیز حوض‌خانه‌ی بسیار زیبایی قرار دارد که نشیمن‌گاه تابستانی اهالی خانه بوده است و سقفی طاق شکل دارد. بقیه‌ی قسمت‌های زیرزمین به‌عنوان مطبخ، آب انبار و انباری مورد استفاده قرار می‌گرفت. این خانه امروزه میزبان موزه سنجش است. مجموعه موزه شامل انواع ابزار توزین مانند ترازوهای زرگری، قپان‌های بزرگ میادین بار، سنگ‌وزنه‌ها، پیمانه‌های نفتی، وسایل مربوط به علم نجوم مانند اسطرلاب، ابزارهای سنجش مربوط به علم هواشناسی، قطب‌نماها و ساعت‌های مربوط به سده‌های گذشته می‌شود. 

 • avatar
  مژیتو
  چهارشنبه 11 مرداد ماه 1402

  کلی وسایل سنجش زمان و وزن و ... داره داخلش و خونه ی قشنگی هست 🥰🥰

 • avatar
  فرزاد
  دوشنبه 13 تیر ماه 1401

  عالی

 • avatar
  navid_ya
  سه شنبه 24 خرداد ماه 1401

  آشنایی با لوازم اندازه گیری قدیمی خیلی لذت بخش بود توصیه میکنم فقط عیبی که دیدم این بود که کسی نبود که توضیح بده یا یک تابلو که نحوه کار وسایل شرح داده بشه قرار نداشت

 • avatar
  mahdavi
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  خانه قدیمی جالب و جذابی است و ابزار آلات مربوط به اندازه گیری زمان، وزن و دما در آن نگهداری میشود.

 • avatar
  مسافری
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  خانه بسیار زیبا و قدیمی جای خوب امکان دسترسی با ویلچر وجود نداره

 • avatar
  دیرباز
  یکشنبه 26 بهمن ماه 1399

  از مکان های جالبی که در سفرم به تبریز رفتم اینجا بود با تاریخچه تمام وسایلی که برای سنجش و اندازه‌گیری هست آشنا شدم و تجربه متفاوتی برام بود


سایر موزه‌ها که در محدوده موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی) واقع شده‌اند:

 • موزه کفش تبریز
  (5.0)
  ارتش جنوبی، حیدرزاده
 • اسناد و کتابخانه ملی شمالغرب
  (4.4)
  امام خمینی، شهید جارالمسجد، محسنی
 • موزه مطبوعات خانه صلح‌جو
  (4.7)
  بلوار شهدا، کرباسی
 • موزه صدا
  (4.4)
  ارتش شمالی، کره نی خانا، کرباسی
 • خانه حریری (موزه هنر و مکتب تبریز)
  (4.6)
  امام خمینی، بؤیوک تربیت - تربیت شرقی
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط ssmu (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ یکشنبه 23 اردیبهشت ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی) اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: یکشنبه 23 اردیبهشت ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی) در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی) ندارد.
  location استان آذربایجان شرقی، تبریز، ارتش جنوبی، حیدرزاده، فرشته
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری موزه سنجش تبریز (خانه سلماسی)

  شنبه 09:00 تا 15:00
  یک‌شنبه 09:00 تا 15:00
  دوشنبه 09:00 تا 15:00
  سه‌شنبه 09:00 تا 15:00
  چهارشنبه 09:00 تا 15:00
  پنج‌شنبه 09:00 تا 15:00
  جمعه تعطیل است
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo