info
عکس عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)عکس عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)عکس عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)عکس عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)
category

عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران) محله مجید آباد - استقلال، تهران

موزه

درباره‌ی عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)

عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران) (موزه) در محله مجید آباد - استقلال تهران و خیابان پلیس واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند شهربازی کودک پارک پلیس و شنبه بازار و همچنین پارکینگ شبانه روزی توحید، سرای محله مجیدآباد، کافه گپ تهرانپارس، رستوران ساج و پیتزا رومانا قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  ༺Ʀổʱỵ༻
  سه شنبه 29 شهریور ماه 1401

   اناری یا مجیدآباد بر اساس اصول باغ‌سازی ایرانی در دوره قاجار طراحی و احداث شده است و یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های شهر تهران محسوب می‌شده است. ملک باغ که در زمره املاک خالصه محسوب می‌شد، توسط ناصرالدین‌شاه به حاجب الدوله ابری (یا به روایتی ناصرالسلطنه) انتقال می‌یابد. عزیزالسلطان در کتاب خاطرات خود از وجود انارستان خوبی در مجیدآباد همزمان با مالکیت ناصر السلطنه یاد می‌کند. سپس مالکیت اثر به لطفعلی‌خان امیر مفخم انتقال می‌یابد و در سال ۱۳۲۷ شمسی، ارباب هرمز، مجیدآباد را از ابوالقاسم‌خان بختیاری خریداری می‌کند و به همین ترتیب، شکل‌گیری اکثر مناطق شرق تهران نظیر تهرانپارس از این زمان توسط ارباب هرمز آغاز می‌شود. عمارت ارباب هرمز با الگوی آشنای معماری ایلخانان بختیاری نظیر عمارت سردار اسعد بختیاری در تهران یا قلعه دزک استان چهارمحال بختیاری، به‌صورت تالارهای ستون‌دار در همکف و فضای باز سه‌دری در طبقه اول و همچنین گوشواره‌هایی که یادآور قلعه‌های نظامی بود در نمای شمالی احداث شد. حضور ارباب‌هرمز آرش با مسدود کردن بازشوها و ایجاد دیوارهای داخلی و تغییر دسترسی به طبقات همراه بود. این اثر که محل فیلمبرداری و ساخت سریال باغ گیلاس در دهه ۷۰ بود، در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۶۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و نهایتاً در سال ۱۳۹۰ خورشیدی توسط سازمان زیباسازی مرمت و در اختیار موزه گرافیک ایران قرار گرفت. متأسفانه به‌رغم موقعیت ممتاز بنا و بستر قرارگیری عالی اثر (باغ اناری)، آنچنان که شایسته است معرفی و ارائه نشده است.

  5
 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  سه شنبه 30 خرداد ماه 1402

  اکثر بناهای تاریخی بازمانده از حکومت دوره قاجار در پایتخت، در مناطق مرکزی و شمال تهران واقع شده‌‌اند؛ اما یکی از معدود بناهای تاریخی شرق تهران «عمارت ارباب هرمز» است که در منطقه تهرانپارس قرار دارد. این بنا امروزه میزبان موزه گرافیک ایران است. با هم گشتی در این عمارت تاریخی می‌زنیم.عمارت ارباب هرمز از یادگارهای دوره قاجار و دیدنی های تهران به شمار می‌رود. در این بنای دو طبقه می‌توان تلفیقی از معماری سنتی با معماری غربی را مشاهده کرد. این عمارت در دهه ۹۰ مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و در سال ۱۳۹۳، کار آن به پایان رسید. در بازسازی بنا سعی شده است کلیه شواهد دوره‌‌های مختلف آن قابل شناسایی باشند. هم‌اکنون از این بنای تاریخی زیبا به‌عنوان موزه گرافیک ایران استفاده می‌شود.این بنا در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۶۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

  4
 • avatar
  ⭐مرتضی قاسمی⭐
  چهارشنبه 29 دی ماه 1400

  عمارت ارباب هرمز در پارک پلیس تهران، یکی از بی‌نظیرترین آثار به جامانده از دوران قاجار و یادگار وجود زرتشتیان در تهران است. در دوران قاجار و پهلوی، عده‌ای از زرتشتیان در این محله ساکن شدند. ارباب جمشید، یکی از معروف‌ترین اربابان زرتشتی و صاحب اصلی این عمارت، از رجال حکومتی پهلوی بود. پس از کشته‌شدن جمشید، اموال او در اختیار پسرانش قرار گرفت. پس از آن یکی از پسران او، ارباب هرمز، به ‌عنوان مالک اصلی زمین‌های تهرانپارس محسوب می‌شد. وی که یکی از منصف‌ترین و بخشنده‌ترین مالکان این منطقه به حساب می‌آمد، به کمک مهندسان مطرح آن زمان، که طراحی بهشت زهرا را نیز به عهده داشتند، اقدام به خیابان‌بندی و جدول‌کشی تهرانپارس کرد. اکنون عمارت باشکوه ارباب هرمز، یکی از یادگارهای زرتشتیان در بوستان پلیس قرار دارد.معماری عمارت ارباب هرمز بسیار زیبا ساخته شده‌است و معماری بی‌نظیری دارد. این عمارت قاجاری به صورت 2 طبقه ساخته شده‌است که در بخش میانی باغ اناری قرار دارد. این عمارت شامل تالاری مجلل با 8 ستون است که سرستون‌ها و سقف با گچ‌بری‌های زیبا تزئین شده‌اند. تزئینات چوبی و گچ‌بری‌های بی‌نظیر طبقه دوم و اتاق‌های مجلل این عمارت، جلوه زیبایی به این یادگار تاریخی زرتشتی داده‌است. این معماری زیبا، یادآور دستان هنرمند ایرانی است. موزه گرافیک ایران، در این عمارت قرار دارد و گنجینه‌ای از آثار ارزشمند را در خود نگه داشته‌است. این موزه در سال 1377 تاسیس شده‌است و اولین موزه گرافیکی آسیا نیز به شمار می‌رود. بنای تاریخی ارباب هرمز در سال 1384، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

  4
 • avatar
  runner
  چهارشنبه 28 تیر ماه 1402

  در یک کلام زیبا و فاخر معماری ایرانی در کنار هنر گرافیک

  3
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 01 دی ماه 1401

  بازدید از این مکان رایگان است ولی روزهای جمعه و شنبه تعطیله.

  3
 • avatar
  راستین
  چهارشنبه 11 خرداد ماه 1401

  این موزه با همت اقای عسگری و خانم سلیمانی و جمعی از فرهیختگان و دلسوزان این هنر اداره میشه که جای سپاس فراوان دارد خواهش میکنم از این موزه هنر گرافیک در جهت و راستایی ارتقا فرهنگ وهنر حمایت کنید

  3
 • avatar
  رهرو
  یکشنبه 06 فروردین ماه 1402

  یه عمارت تاریخی وسط پارک و محیط طبیعی

  3
 • avatar
  نشانک
  شنبه 25 دی ماه 1400

  عمارت ارباب هرمز یکی از بناهای تاریخی به جای مانده از دوران قاجار است که از سال ۱۳۹۳ از آن به عنوان موزه گرافیک ایران استفاده می‌شود.اکثر بناهای تاریخی به جای مانده از حکومت دوره قاجار در تهران در مرکز و شمال تهران قرار دارند، اما یکی از معدود بناهای تاریخی شرق تهران «عمارت ارباب هرمز» است که در منطقه تهرانپارس قرار دارد.هرمز آرش معروف به ارباب هرمز یکی از زرتشتیان يزد بوده و با حاصل کار و تلاش خود در هندوستان به ایران بازگشته و در سال ۱۳۲۷ خورشیدی، تهرانپارس فعلی را که در حدود ۳۶ میلیون متر مربع مشتمل بر سه قریه مجیدآباد، مهدی‌آباد و حسین‌آباد بود از بیوه ابوالقاسم‌خان بختیار، بی‌بی عظیمه خانم بختیار، سه دانگ به نام خود و سه دانگ به نام همسرش، پری آگاهی آرش، خریداری نموده و با مشارکت آقایان وفادار تفتی و رستم مرزبان و کمک آقایان مهندس ناصرزاده، پورتیمور و مهاجر، اقدام به نقشه‌برداری، خیابان‌کشی، تفکیک اراضی و احداث مراکز عام‌المنفعه شامل درمانگاه، مراکز پلیس،منابع آب، برق‌رسانی، مدارس، مساجد و غیره می‌نماید.

  3
 • avatar
  mortazavi
  پنجشنبه 06 خرداد ماه 1400

  عمارت ارباب هرمز اثری به جا مانده از دوران قاجار است که موزه گرافیک ایران در آن بر پا شده است

  2
 • avatar
  محمد حسین
  سه شنبه 08 اسفند ماه 1402

  برای یکبار دیدن جالب هستش

  1
 • avatar
  ستاره تابان تاراز
  پنجشنبه 03 اسفند ماه 1402

  عالی💐👌

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 03 دی ماه 1402

  عمارت زیبایی هست امیدوارم همیشه حفظ بشه

  1
 • avatar
  momo
  یکشنبه 28 خرداد ماه 1402

  میراث فرهنگی ما می باشد

  1
 • avatar
  یادگار
  سه شنبه 10 آبان ماه 1401

  خوب بود

  1
 • avatar
  سلام فرمانده
  یکشنبه 01 اسفند ماه 1400

  عمارت زیبایی است.داخل پارک پلیسه.

  1
 • avatar
  اشرف زاده
  شنبه 05 مهر ماه 1399

  اثار خفن و یونیکی رو میتونید ببینید

  1
 • avatar
  سپیدار
  دوشنبه 27 اردیبهشت ماه 1400

  عمارت ارباب هرمز ساختمان زیبا و دیدنی داره و فضایی سرسبز و دلنشین داره و دیدنش پیشنهادمیشه

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 27 خرداد ماه 1403

  شب‌ها باز نیست؟

 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 21 دی ماه 1402

  رایگان هست. جالب بود نوستالوژی

 • avatar
  محمد
  چهارشنبه 01 شهریور ماه 1402

  زیباست

 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 03 خرداد ماه 1401

  بی نظیر


آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط pooya.mrrrr22 (شهریار سطح ۵ نشان) در تاریخ دوشنبه 28 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران) اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

آخرین بروزرسانی: دوشنبه 28 خرداد ماه 1403
کاربر گرامی،
اطلاعات درج‌شده در مورد عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران) در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران) ندارد.
location استان تهران، تهران، بزرگراه باقری، استقلال، پلیس
clock - مشاهده ساعات کاری

ساعت کاری عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)

شنبه تعطیل است
یک‌شنبه 09:00 تا 17:00
دوشنبه 09:00 تا 17:00
سه‌شنبه 09:00 تا 17:00
چهارشنبه 09:00 تا 17:00
پنج‌شنبه 09:00 تا 17:00
جمعه تعطیل است
ثبت نظر و تصویر
neshan logo