info
عکس موزه فرهنگ زرتشتیان مارکارعکس موزه فرهنگ زرتشتیان مارکارعکس موزه فرهنگ زرتشتیان مارکارعکس موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار
category

موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار محله ملا فرج الله، یزد

موزه

درباره‌ی موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار

موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار (موزه) در محله ملا فرج الله یزد و خیابان میلاد واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مجتمع تجاری سیدالشهدا seyedoshohada Mall و همچنین پمپ بنزین منتظر قائم، داروخانه جمعیت هلال احمر یزد، شرکت طراحی سایت رایکانت یزد، شرکت کارگزاری مفید یزد و مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر لیلا نیکوکار قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  ⭐مرتضی قاسمی⭐
  پنجشنبه 29 اردیبهشت ماه 1401

  قبل از بازدید از این مکان پیشنهاد میکنم اطلاعاتی رو که از منابع مختلف جمع آوری کردم رو مطالعه بفرمایید از برنامه نشان سپاسگزارم که این بستر رو فراهم کرد تا بتونیم نظراتمون روبه اشتراک بگذاریم و به راحتی به اون مکان سفر کنیم..در سال ۱۳۱۲ خورشیدی، کار ساخت پرورشگاه مارکار با مهندسی برزو سهراب آقا و به دستور مارکار آغاز شد. یک سال پس از آن، مارکار برای دومین بار به ایران سفر کرد و مجموعه افتتاح شد. بخش‌های آن را دو دستگاه ساختمان تشکیل می‌دادند که ساختمان جلویی شامل ۱۸ اتاق و یک سالن بزرگ برای دبیرستان و دبستان پسرانه با ظرفیت ۸۰۰ دانش‌آموز می‌شد و ساختمان دیگر پرورشگاهی با سه سالن خواب، ۹ اتاق و زیرزمین بود. برخلاف دیدگاه عمومی، این مجموعه در واقع خوابگاه و مدرسه شبانه‌روزی برای دانش‌آموزان نیازمند ساکن در پیرامون شهر بود. همچنین امکانات مجموعه تنها به زرتشتیان اختصاص نداشت. در ۹ آبان ۱۳۷۷ خورشیدی، مجموعه تاریخی مارکار با شماره ثبت ۲۱۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در نوروز سال ۱۳۹۴ خورشیدی، فاز اول موزه مارکار به سرپرستی اسفندیار اختیاری افتتاح شد. این موزه که در محل زیرزمین مجموعه قرار دارد، امروزه به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی یزد، در سراسر سال از گردشگران میزبانی می‌کند. موزه مارکار به‌گونه‌ای طراحی شده است که بیشترین بهره را از نور خورشید ببرد و موجب می‌شود تا انرژی زیادی در آن بماند. مجموعه ماکار برای تامین آب مورد نیاز خود از آب‌انبار، گاو رو، پاکنه و راه قنات استفاده ‌می‌کرد که تمامی آن‌ها قابل بازدید است. همچنین حمام و سرویس‌های بهداشتی قدیمی در محوطه موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان، بازدیدکنندگان را با سبک زندگی مردمان در ۸۰ سال پیش آشنا می‌کند.آثار موزه مارکار با ورود به زیرزمین شگفت‌انگیز مجموعه، در اتاق‌های گوناگون آثاری را با موضوعات زیر مشاهده خواهید کرد: مجموعه مارکار و روانشاد مارکار؛ تاریخ دین زرتشتی و گوشه‌ای از آموزه‌های اشوزرتشت اسپنتمان؛ آیین‌ها و جشن‌های زرتشتی؛ پوشش‌های دینی و سنتی، آتشکده، عبادت و موبدان؛ خانه‌های زرتشتیان، درگذشتگان؛ زیارتگاه‌های زرتشتی

  7
 • avatar
  LDN
  شنبه 11 فروردین ماه 1403

  بسیار بنای جذاب و قشنگ و بزرگی هست و معناری قشنگی داره. توضیحات راهنما هم بسیار جالب و کامل بود.

  2
 • avatar
  MJAVD
  یکشنبه 05 فروردین ماه 1403

  خیلییییییی قشنگ بود حس خیلی خوبی به آدم میداد حتما دیدن کنین

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 18 خرداد ماه 1402

  دو بار در ساعت‌های مختلف روزهای ۱۶ و ۱۷ خرداد برای بازدید رفتیم بسته بود....

  1
 • avatar
  farzad_kalisi
  جمعه 19 دی ماه 1399

  راهنما توضیحات خیلی جامع و کاملی راجع به زرتشتیا داد بهمون واقعا لذت بردیم از کلامشون

  1
 • avatar
  رها......
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  موزه ای در رابطه با فرهنگ سبک زندگی و مراسم زرتشتیان دارای ساختمانی زیبا هنگام بازدید از موزه حتما اطلاعات تابلو ها را بخوانید.

  1
 • avatar
  حسین
  پنجشنبه 16 فروردین ماه 1403

  بسیار عالی و آموزنده بود. قیمت بلیط در ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ بیست هزار تومان بود. همان ابتدای مسیر توضیحات داده شد و بخش موزه هم توضیحات کتبی کافی داشت. محیط مدرسه و موزه هم فوق العاده جذاب و دیدنی بود.

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  یکشنبه 28 خرداد ماه 1402

  مجموعه مارکار یکی از تأثیرگذارترین اماکن در تاریخ معاصر یزد بوده و نقش بسزایی در آموزش‌وپرورش یزدی‌ها داشته است. این مجموعه تاریخی در نزدیکی میدان مارکار قرار دارد و از دهه ۱۳۹۰ خورشیدی میزبان موزه مارکار شده است.  موزه مارکار که با نام موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان نیز شناخته می‌شود، مکانی اید‌ئال برای آشنایی با پیشینه و آیین‌های زرتشتی است. این موزه در زیرزمین مجموعه مارکار با آثاری ارزشمند به پوشش‌های دینی و سنتی، جشن‌ها و مراسم‌ها، سبک زندگی زرتشتیان قدیم و همچنین زندگی پشوتن جی دوسابایی مارکار می‌پردازد.در سال ۱۳۱۲ خورشیدی، کار ساخت پرورشگاه مارکار با مهندسی برزو سهراب آقا و به دستور مارکار آغاز شد. یک سال پس از آن، مارکار برای دومین بار به ایران سفر کرد و مجموعه افتتاح شد. بخش‌های آن را دو دستگاه ساختمان تشکیل می‌دادند که ساختمان جلویی شامل ۱۸ اتاق و یک سالن بزرگ برای دبیرستان و دبستان پسرانه با ظرفیت ۸۰۰ دانش‌آموز می‌شد و ساختمان دیگر پرورشگاهی با سه سالن خواب، ۹ اتاق و زیرزمین بود. برخلاف دیدگاه عمومی، این مجموعه در واقع خوابگاه و مدرسه شبانه‌روزی برای دانش‌آموزان نیازمند ساکن در پیرامون شهر بود. همچنین امکانات مجموعه تنها به زرتشتیان اختصاص نداشت. در ۹ آبان ۱۳۷۷ خورشیدی، مجموعه تاریخی مارکار با شماره ثبت ۲۱۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در نوروز سال ۱۳۹۴ خورشیدی، فاز اول موزه مارکار به سرپرستی اسفندیار اختیاری افتتاح شد. این موزه که در محل زیرزمین مجموعه قرار دارد، امروزه به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی یزد، در سراسر سال از گردشگران میزبانی می‌کند. 

 • avatar
  ناصر شیخ الاسلامی
  چهارشنبه 11 آبان ماه 1401

  بیشتر عصرها بازه

 • avatar
  سید علی
  جمعه 08 بهمن ماه 1400

  باید بگم که موزه زرتشتیان قدیمی و بسیار زیباست. اشیاء های قدیمی و زیبا داره و...

 • avatar
  افروغ
  پنجشنبه 05 فروردین ماه 1400

  یکی از موزه های معروف میباشد و از جاذبه گردشگری به حساب میاید  و بسیار زیبا و دلنشین و دیدنی میباشد و مکانی مناسب حتما پیشنهاد میشود

 • avatar
  sanaeee
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار: موزه دارای راهنمایان خوش برخورد و نرم افزار و راهنمای صوتی است موزه جالب در مورد فرهنگ و سبک زندگی زرتشتیان است. ارزش بنایی این مکان بسیار بالا است اطلاعاتی در مورد زرتشتیان قرار داده فضای زیبا و معماریه عالی توجه هر رهگذری رو جلب میکند.


سایر موزه‌ها که در محدوده موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار واقع شده‌اند:

 • موزه دیرینه شناسی کامبرین
  (4.8)
  دهم فروردین، دروازه قصاب ها، دکتر مسعود، قرقانی
 • موزه اسناد و نسخ خطی
  (5.0)
  بلوار بسیج، بامسی، شهرزادی
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط مرادی پور (شهریار سطح ۴ نشان) در تاریخ شنبه 18 فروردین ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: شنبه 18 فروردین ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار ندارد.
  location استان یزد، یزد، منتظر قائم، میلاد
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری موزه فرهنگ زرتشتیان مارکار

  شنبه 09:00 تا 13:00 16:00 تا 20:00
  یک‌شنبه 09:00 تا 13:00 16:00 تا 20:00
  دوشنبه 09:00 تا 13:00 16:00 تا 20:00
  سه‌شنبه 09:00 تا 13:00 16:00 تا 20:00
  چهارشنبه 09:00 تا 13:00 16:00 تا 20:00
  پنج‌شنبه 09:00 تا 13:00 16:00 تا 20:00
  جمعه 09:00 تا 13:00
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo