info
عکس قلعه هاشم آباد هرات یزد
category

قلعه هاشم آباد هرات یزد هاشم آباد

مکان تاریخی

درباره‌ی قلعه هاشم آباد هرات یزد

قلعه هاشم آباد هرات یزد (مکان تاریخی) در استان یزد، شهرستان خاتم و کمربندی شرقی هرات، جاده رحمت آباد، جاده هاشم آباد- فتح آباد واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مسجد تاریخی حضرت ابوالفضل قرار گرفته است.


نظرات کاربران در مورد قلعه هاشم آباد هرات یزد

به این مکان نظر و امتیاز دهید

  • avatar
    پارسا نشان
    یکشنبه 18 دی ماه 1401

    ساختمان قلعه که بیش از نیمی از آن در خیابان سازی دهه های اخیر بکلی تخریب شده تماماً از خشت و گل ساخته شده است. بخشی از دیوارهای با خشت و بخشی دیگر بصورت چینه است دو برج در دو گوشه ضلع باقی مانده(جنوبی) واقع است. که احتمالاً قرینه ای در ضلع شمالی داشته که تخریب شده اند. قسمت فوقانی دیوار برجها دارای تزییناتی است که خاص دوران صفوی است. یک حیاط کوچک در ضلع جنوب شرقی بنا واقع شده که اصطبل بوده و در چهارطرف دیوارهای آن آخورهایی هنوز پابرجاست. اتاقهای باقی مانده قلعه که برخی با سقف و برخی بدون سقف هستند نشان از سکونت در این قلعه دارند. که این اتاق ها هنوز در ضلع جنوبی قلعه مشاهده می شوند. البته در این قلعه یک اتاق با معماری متفاوتی وجود دارد که دارای پنجره های دو طبقه و طاقچه های به صورت دو طبقه می باشند که با توجه به متفاوت بودن(شکیل تر بودن) معماری این اتاق با دیگر فضاهای بر جای مانده احتمالاً این اتاق متعلق به خان این قلعه می باشد.تزیینات مختصری در قسمت فوقانی دیوار برجها با خشت انجام شده است. در مجاورت این بنا در ضلع شمالی قلعه که با تخریب شدن قلعه یک فلکه قرار دارد، در ضلع شمالی حسینیه روستا و در ضلع جنوبی باغ ها و خانه مسکونی روستا قرار دارند.


آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط سید عباس طباطبایی (شهریار سطح ۸ نشان) در تاریخ چهارشنبه 17 آبان ماه 1402 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی قلعه هاشم آباد هرات یزد اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 17 آبان ماه 1402
کاربر گرامی،
اطلاعات درج‌شده در مورد قلعه هاشم آباد هرات یزد در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه قلعه هاشم آباد هرات یزد ندارد.
location استان یزد، هاشم آباد، کمربندی شرقی هرات، جاده رحمت آباد، جاده هاشم آباد- فتح آباد
ثبت نظر و تصویر
neshan logo