عکس بازار امیرچخماق مشاهده در نقشه نشان
category

بازار امیرچخماق (یزد)

مکان تاریخی
استان یزد یزد استان یزد، یزد، امام خمینی، میدان امیر چخماق

موقعیت بازار امیرچخماق یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب منطقه یزد را به همراه آدرس و نظرات کاربران در نقشه نشان ببینید.


بازار امیرچخماق (مکان تاریخی) در یزد و میدان امیر چخماق واقع شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند موزه آب و بازار زرگرها و همچنین شیرینی سرای حاج خلیفه علی رهبر، مسجد تاریخی امیر چخماق، زورخانه صاحب الزمان (عج)، خانه مسافر کوله پشتی و ترمه حسینی قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.


تصاویر بازار امیرچخماق


راه‌های ارتباطی

آدرس دقیق: استان یزد، یزد، امام خمینی، میدان امیر چخماق


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده بازار امیرچخماق واقع شده‌اند:

 • حمام خان
  (4.0)
  بلوار امامزاده جعفر، مشیرالملک
 • مسجد تاریخی امیر چخماق
  (4.1)
  امام خمینی، 13
 • ساعت مارکار
  (4.3)
  مارکار، بین ایت الله کاشانی و دهم فروردین
 • برج های دو قلوی لب خندق
  (4.0)
  سید گلسرخ، لرد کیوان، نامدار
 • آب انبار بزرگ امیر چخماق
  (4.6)
  امام خمینی، میدان امیر چخماق
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط majid.haghi (شهریار سطح ۴ نشان) در تاریخ سه شنبه 04 بهمن ماه 1401 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی بازار امیرچخماق یزد اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آب انبار بزرگ امیر چخماق اثر آثار جاهای مکان محل های بنای محل باستانی جاذبه دیدنی تاریخی گردشگری توریستی

  آخرین بروزرسانی: سه شنبه 04 بهمن ماه 1401

  نظرات کاربران در مورد بازار امیرچخماق

  • avatar
   میر لوحی (شهریار سطح ۶) چهارشنبه 10 دی ماه 1399

   میدان اصلی شهر یزد که دیدنش برای هر توریستی واجبه

   5
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۹) پنجشنبه 12 اسفند ماه 1400

   میدان امیرچقماق نام میدانی در شهر یزد است. مجموعه امیرچقماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چقماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیرچخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. میدان امیرچقماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود. امیرجلال‌الدین چقماق، از سرداران و امرای شاهرخ تیموری در سده ۸ خورشیدی در زمانی که حاکم یزد بود، مجموعه‌ای متشکل از تکیه، میدان، حمام عمومی، کاروان‌سراها، خانقاه، قنات‌خانه و چاه آب سرد را ساخت تا یزد را رونق بخشد و در این کار فاطمه خاتون همسرش (معروف به ستی فاطمه) که مقبره اش در ضلع شمالی ارسن امیر چقماق قرار دارد، او را یاری کرد. مرمت کاشی کاریهای این بنای تاریخی به عهده استاد محمد علی فلاحتی مروست بوده که متأسفانه هیچ نام و نشانی از این معمار برجسته در این بنای عظیم وجود ندارد تکیه امیر چقماق در سال ۱۳۳۰ هجری شمسی و با شماره ۳۸۳ و مسجد امیر چقماق در سال ۱۳۴۱ با شماره مستقل ۲۴۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند. همچنین این بناها و دیگر الحاقات به عنوان مجموعه امیرچقماق نیز با شماره ۲۴۱۶ به ثبت ملی رسیده‌ است

   4
  • avatar
   bazaz (شهریار سطح ۶) شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

   نشانه ای از هنر معماران شهر زیبای یزد است بسیار زیبا و باشکوه بنایی با قدمت بسیار زیاد همچنین میتوانید از بازار این مجموعه دیدن کنید

   3
  • avatar
   داريوش حسینی طلاوری (شهریار سطح ۹) پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

   در راستای پایش مستمر بناهای شاخص در بافت تاریخی و با توجه به اهمیت بنای تاریخی امیرچقماق که بخشی از هویت و شناسنامه شهر میراث جهانی یزد و بلکه ایران است، بلافاصله پس از سیل اخیر پایش سازه این بنا توسط کارشناسان متخصص این امر آغاز شد. به گفته محسن عباسی هرفته رئیس پایگاه میراث فرهنگی از طریق تحلیل شاهدهای قبلی نصب شده در بنا همچنین بررسی نقشه‌های بنا و بازدید میدانی و در نهایت نصب ترک سنج‌های جدید توسط یک گروه داوطلب تهرانی در محل‌هایی که احتمال خطر بیشتر وجود فعال بودن و شدت ترک‌ها در حال بررسی است و باید بعد از استخراج داده‌های جدید به طور دقیق در خصوص وضعیت سازه این اثر ارزشمند پس از سیل اخیر اظهار نظر کرد.

   2
  • avatar
   نامور (شهریار سطح ۴) شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

   بنای قدیمی و دیدنی ای هست و ارزش دیدن داره ولی ترافیک سنگینی داره و زیاد بهش رسیدگی نکردن

   2
  • avatar
   محمد اسدی (شهریار سطح ۶) یکشنبه 22 آبان ماه 1401

   یکی از شاهکارهای معماری ایران،که هم زیبایی و هم هنر با هم آمیخته شده اند.حتما برید ببینید

   1
  • avatar
   ⭐مرتضی قاسمی⭐ (شهریار سطح ۱۲) پنجشنبه 29 اردیبهشت ماه 1401

   آب‌‌انبار امیرچخماق که با نام آب‌‌انبار فاطمه ستی نیز شناخته می‌شود، از آب‌انبارهای قدیمی شهر و جاهای دیدنی یزد است. با قدمتی که به دوره صفویه بازمی‌گردد، این آب‌انبار دو در ورودی دارد. یکی از این درها در میدان امیر چخماق و دیگری در کوچه‌ای مجاور آن قرار گرفته است. از ویژگی‌های این آب‌انبار قدیمی می‌توان به پنج بادگیر خشتی هشت‌وجهی جهت خنک کردن و مخزنی بزرگ برای نگهداری آب با تهویه‌ای طبیعی اشاره کرد. گنبد تخم‌مرغی بنا نیز آجری است. در حال حاضر سقفی جدید در وسط مخزن آب‌انبار قرار دارد كه گنبد آب‌انبار را از مخزن جدا می‌كند. این آب‌انبار در سال ۱۳۷۸ به زورخانه صاحب الزمان تغییر کاربری داد و امروزه می‌توان در سانس‌های ۴۰ دقیقه‌ای تا یک ساعتی، در آن به تماشای ورزش‌های زورخانه‌ای پرداخت. این اثر در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵، با شماره‌ی ثبت ۱۷۸۹۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

   1
  • avatar
   REZA.MH (شهریار سطح ۴) چهارشنبه 10 فروردین ماه 1401

   بسیار عالی بود مکانی زیبا

   1
  • avatar
   شیروانی فیل آبادی (شهریار سطح ۱۲) شنبه 30 بهمن ماه 1400

   یکی از شاخص‌ترین بناهای تاریخی بافت قدیمی شهر یزد، مجموعه امیر چخماق می‌باشد که از پتانسیل گردشگری بالایی برخوردار است. مجموعه فعلی توسط امیر جلال‌الدین چخماق ک از سرداران تیموری بود و همسر ایشان فاطمه خاتون در کوی دهوک سفلی بنا شد. درواقع سردار تیموری با این اقدام به دنبال رونق بخشیدن به شهر یزد بود. مجموعه فعلی در زمان حکومت صفویان یعنی قرن سیزدهم هجری با تبدیل میدان جلوی مسجد و سردر بازار به حسینیه احیاء شد و شهرتی دوباره یافت. آنچه مهم است تا قبل از حکومت شاه‌عباس حسینیه و تکیه در ایران رواج نداشت و بعد از این دوره بود که در فرهنگ وجود حسینیه‌ها نمایان شد. میدان امیر چخماق هم‌ اکنون به‌ عنوان یک میدان حماسی محلی جهت تجمع مردم یزد در راهپیمایی‌ها، تشییع شهدا و غیره است. این میدان که در زمان قاجار گورستانی بیش نبود، در زمان پهلوی تغییر کاربری داده و با تخریب گورستان به حالت اولش بازگردانده شد.

   1
  • avatar
   hossein.fatemi (شهریار سطح ۷) یکشنبه 01 اسفند ماه 1400

   روح آدم با دیدن چنین آثار زیبا واقعاً جلا پیدا می‌کنه.

   1
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۴) پنجشنبه 04 فروردین ماه 1401

   شهر یزد شهری است با آب و هوای گرم و خشک که نام هاي زيادي داشته مثل ایساتیس ، شهر دوچرخه ها ، شهر بادگیر ها و..... که جاهای دیدنی زیادی داره که یکی از این جاهای دیدنی میدان امیرچخماق هست . امیر چخماق جای قدیمی زیبا که یکی از میدان های شهر یزد است که خیلی جذاب و سنتیه 🤗🤞

   1
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۶) شنبه 13 فروردین ماه 1401

   دیدنی و جالب. فقط خیلی خیلی الان گرمه😅🫡

   1
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۷) شنبه 13 فروردین ماه 1401

   مکانی تاریخی و دیدنی با فضایی مناسب برای استراحت و مجموعه ای از بازارهای خرید را در اطراف خود دارد

   1
  • avatar
   نشانک (شهریار سطح ۱۰) دوشنبه 15 فروردین ماه 1401

   نام میدانی در شهر یزد است. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجدو دو آب‌انبار که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد.تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. میدان امیرچقماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود.

   1
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۸) شنبه 20 فروردین ماه 1401

   خیلی زیباست

   1
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۳) یکشنبه 30 شهریور ماه 1399

   عالی

   1
  • avatar
   سید علیرضا (شهریار سطح ۴) یکشنبه 22 فروردین ماه 1400

   جای خوبیه من خودم چند بار رفتم

   1
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۴) جمعه 15 اسفند ماه 1399

   بسیار زیبا و دیدنی

   1
  • avatar
   jaber (شهریار سطح ۶) جمعه 24 اردیبهشت ماه 1400

   مجموعه تاریخی و زیبا برای عاشقان سبک سنتی. مغازه های ترمه فروشی و نبات فروشی هم داره

   1
  • avatar
   دادخواه (شهریار سطح ۶) پنجشنبه 06 خرداد ماه 1400

   حسینی و حرکت دادن نخل بزرگ متن 4 : چیز جذابی واسه من نداشت. متن 5 : حس خاصی از معماری قدیمی ایرانی در یک سرزمین کویری

   1
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۶) چهارشنبه 18 آبان ماه 1401

   جای واقعا دیدنی و تاریخی بود

  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۴) چهارشنبه 06 مهر ماه 1401

   مکان فرهنگی...زیبا است..ولی آلودگی صوتی زیاد بود..

  • avatar
   مهدی (شهریار سطح ۸) شنبه 05 شهریور ماه 1401

   با سلام مکانی بسیار دیدنی وجذاب به همراه مسجد امیرچقماق .زورخانه . نزدیک به بازار سنتی .در مرکز شهر یزد

  • avatar
   Mra (شهریار سطح ۸) جمعه 18 شهریور ماه 1401

   امیر چخماق نام میدانی‌ است در بافت تاریخی شهر یزد که مجموعه‌ای از بناهای مختلف از جمله بازار، تکیه، مسجد، دو آب‌انبار و یک بقعه را در خود جای داده و یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری یزد است. میدان امیرچخماق یا به قول ساکنان شهر یزد، میرچخماق یا میرچماق در طول زمان‌های مختلف یکی از میدان‌های اصلی برای تجمع مردم یزد بوده و بعد از انقلاب نیز به مرکز تجمعات مردمی در راهپیمایی‌ها، تظاهرات‌ها، تشییع شهدا، علما و غیره تبدیل شده است. 

  • avatar
   عباس فخرائی (شهریار سطح ۸) پنجشنبه 27 مرداد ماه 1401

   بسیار دیدنی و زیباست کلا یزد واقعا شهری تمیز و پر از مکان های تاریخی زیباست

  • avatar
   حسین ۱۳۶۴ (شهریار سطح ۹) شنبه 22 مرداد ماه 1401

   میدان امر چخماق یا امیر چقماق از شاخص‌ترین جاهای دیدنی یزد محسوب می‌شود که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از بخش‌های مختلفی از جمله بازار، تکیه، مسجد و آب‌انبار تشکیل شده است. کاروانسرای شعبان در ضلع شمالی میدان و حمام و کاروانسرای بافتی‌ها در غرب تکیه امیر چخماق از دیگر جاذبه‌های این مجموعه هستند. در مقابل تکیه نیز حوض بزرگی با فواره و چند مجسمه خودنمایی می‌کند که به نقش و اهمیت آب و فرهنگ سقایی اشاره دارد.این میدان که یزدی‌ها به آن میرچخماق می‌گویند، به‌عنوان یکی از میدان‌های اصلی شهر برای برگزاری برنامه‌ها و گردهمایی‌های مختلف استفاده می‌شود. یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های مذهبی این میدان که گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند، مراسم نخل‌گردانی در ماه محرم است که هر سال باشکوه تمام برگزار می‌شوداین م.یدان نماد شهر یزد است و در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانید از آن دیدن کنید؛ به‌خصوص در طول شب‌ که نورپردازی خاص آن، جلوه‌ای متفاوت از این جاذبه را به نمایش می‌گذارد.میدان امیر چخماق در کنار چهارراه شهدا در خیابان امام خمینی (ره) و در امتداد خیابان سلمان فارسی واقع شده است.میدان امیر چخماق، اثری به‌جامانده از دوره تیموری در قرن نهم هجری است که توسط امیر جلال‌الدین چخماق، از سرداران شاهرخ تیموری ساخته شد. او پس از رسیدن به مقام حاکمیت یزد همراه با همسرش «ستی فاطمه» اقدام به ساخت مسجد جامع نو در ده «دهوک سفلی» کرد و روبه‌روی آن ميدانگاه وسیعی ساخت. این مسجد و میدانگاه بعدها به مسجد امير چخماق و ميدان امير چخماق شهرت یافتند. حاکم یزد همچنین در گرداگرد میدان، بناهای ديگری همچون آب‌انبار، قنادخانه، بازار، خانقاه، كاروانسرا، حمام، چاه آب سرد و... نيز احداث کرد.میدان جلوی مسجد و سردر بازار در اوایل قرن ۱۳ هجری شمسی به حسینیه تبدیل شد؛ گرچه در آن زمان کاربری حسینیه نداشت؛ زیرا ساخت چنین فضاهایی از دوره صفوی در ایران رواج یافت. این میدان در زمان شاه عباس صفوی دستخوش تغییرات و بازسازی‌هایی نظیر ساخت چهارسوقی روی کاروان‌سرا شد. شخصی به نام حاجی حسین عطار نیز در زمان فتحعلی شاه قاجار بانی مرمت بخش‌هایی از مسجد و گسترش شبستان آن شد.

  • avatar
   سید علی (شهریار سطح ۷) چهارشنبه 06 بهمن ماه 1400

   میدان امیر چقماق خیلی دیدنیه

  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۳) یکشنبه 03 بهمن ماه 1400

   عالی

  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد بازار امیرچخماق یزد در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه بازار امیرچخماق یزد ندارد.
  neshan logo