info
عکس مسجد جامع تاریخی هفتشویه
category

مسجد جامع تاریخی هفتشویه اصفهان

مکان تاریخی

درباره‌ی مسجد جامع تاریخی هفتشویه

مسجد جامع تاریخی هفتشویه (مکان تاریخی) در اصفهان و جاده اصفهان- قهجاورستان، میدان غربی هفتشویه واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی پارک هفتشویه، دهیاری هفتشویه، مسجد المهدی، مواد غذایی کوثر هفتشویه و مشاور املاک ایوبی (هفتشویه ) قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد مسجد جامع تاریخی هفتشویه

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  کاربر حذف شده
  پنجشنبه 12 اسفند ماه 1400

  امیدوارم خرابتر از این نشه

  7
 • avatar
  شیروانی پور فیل آبادی
  جمعه 06 اسفند ماه 1400

  مسجد جامع هفت شویه در روستای هفت شویه از توابع خوراسگان در شمال شرقی اصفهان واقع شده است. اساس این بنا از خشت ساخته شده و از آجر به صورت ساده و تزئینی در نمای خارجی استفاده کرده‌اند و نیز طبق شواهد، پی این بنا از سنگ و آهک ساخته شده است. این مسجد در تاریخ ۰۵/‏۱۲/‏۴۱‬ باشماره ۴۳۰ در فهرست آثار تاریخی ایرانی به ثبت رسیده است. مسجد جامع هفتشویه یک مسجد دو ایوانی سلجوقی از نوع کلاسیک است که در قرن پنجم هجری بنیان نهاده شده است. مهمترین بخش مسجد جامع هفتشویه محراب آن است که در حدود هفت قرنی از عمر آن می‌گذرد که برخلاف بقیه قسمت‌های مسجد سالم مانده است. درزمان سلجوقیان هنر گچ‌بری بخصوص هنر گچ‌بری محراب به صورت بسیار عالی اجرا شده است. آثار سلجوقی در ایوان شمالی بنا کاملاً نمایان است و از مطالعه مجموعه معماری و تزئینات آن این مسئله تأیید می‌شود و می‌توان گفت تمام تزئینات گچی آن مربوط به ایلخانان است. در نوار دور محراب به خط ثلث آیت الکرسی و اطراف اسپر محراب به خط کوفی، سوره فاتحه و به خط کوفی بنایی آیات ۵۱ و ۵۲ سوره القلم گچ‌بری شده است. در تزئینات گچی بالای محراب رنگ اخرائی و در پایین آن رنگ‌های سبز و لاجوردی به کار رفته است. نقشه عمومی بنای مسجد جامع هفت شویه از نظر پلان، موقعیت و… شباهت بسیاری به مسجد گار دارد. این مسجد دوره ایلخانی که متأسفانه آسیب‌های فراوانی دیده و در شرف تخریب کامل است. علاوه بر مسجد گار، از نظر گچ‌بری داخلی بنا و محراب به مسجد اشترجان شباهت‌های بسیاری دارد.

  3
 • avatar
  رضا
  شنبه 17 اردیبهشت ماه 1401

  در شمال شرقی اصفهان به طرف شهرنایین در روستای هفتشویه این مسجد تاریخی بسیار زیبا در دل تاریخ فرو رفته است. محراب مسجد جامع هفتشویه؛ یکی از زیباترین و پیچیده ترین گچبری های عهد ایلخانی است که به خط ثلث، خطی از بسم الله الرحمن الرحیم و آیه پرمعنای آیه الکرسی را در دل خود به روایت دارد. تنها محرابی منقش به تزیینات گل و بوته که عاشقانه در آغوش یکدیگرِ٬ گلستانی ایستاده را به نمایش گذاشته‌است. این مسجددر تاریخ5/12/41باشماره430در فهرست آثارتاریخی ایرانی به ثبت رسیده است

  2
 • avatar
  نظرت را بنویس و ❤️ کن.👇
  پنجشنبه 01 اردیبهشت ماه 1401

   جامع هفت شویه مربوط به سدهٔ ۷ ه‍.ق است و در شهرستان اصفهان، روستای هفت شویه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۴۱ با شمارهٔ ثبت ۴۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این بنا متعلق به دورهٔ سلجوقی است که بخش عمدهٔ آن ویران شده‌است. گنبد مسجد هفشویه فروریخته و دیوارهایش آسیب بسیاری دیده‌است. مصالح ساختمانی اصلی این بنا خشت خام است، ولی در نمای بیرونی آن آجر نیز به کار رفته‌است. گچبری‌هایی روی محراب و ساقهٔ گنبد ناموجود مسجد هنوز باقی است.

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 15 مرداد ماه 1402

  عالی

  1
 • avatar
  بناهای شیعی قبل صفوی
  شنبه 25 تیر ماه 1401

  محراب گچبری این مسجد فوق العاده زیباست. در سمت راست محراب، یک کتیبه صلوات کبیره از دوره ایلخانی است. مشابه این کتیبه صلوات در پیربکران اصفهان وجود دارد.

 • avatar
  داريوش حسینی طلاوری
  یکشنبه 08 خرداد ماه 1401

  مسجد جامع هفت شویه مربوط به سدهٔ ۷ ه‍.ق است و در شهرستان اصفهان، روستای هفت شویه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۴۱ با شمارهٔ ثبت ۴۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این بنا متعلق به دورهٔ سلجوقی است که بخش عمدهٔ آن ویران شده‌است. گنبد مسجد هفشویه فروریخته و دیوارهایش آسیب بسیاری دیده‌است. مصالح ساختمانی اصلی این بنا خشت خام است، ولی در نمای بیرونی آن آجر نیز به کار رفته‌است. گچبری‌هایی روی محراب و ساقهٔ گنبد ناموجود مسجد هنوز باقی است


آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط هادوی (شهریار سطح ۳ نشان) در تاریخ جمعه 18 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی مسجد جامع تاریخی هفتشویه اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

آخرین بروزرسانی: جمعه 18 خرداد ماه 1403
کاربر گرامی،
اطلاعات درج‌شده در مورد مسجد جامع تاریخی هفتشویه در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه مسجد جامع تاریخی هفتشویه ندارد.
neshan logo