info
عکس پل قاری
category

پل قاری تبریز

مکان تاریخی

درباره‌ی پل قاری

پل قاری (به ترکی آذربایجانی: قاری کؤرپؤسؤ) یا پل چراغ یکی از پل‌های تاریخی و مشهور شهر تبریز می‌باشد. این پل در خیابان ثقةالاسلام و بر روی رودخانهٔ «میدان چایی(مهرانه رود)» واقع شده‌است.
سرستون‌های کله قوچی و چراغ‌های قدیمی این پل در اواخر قاجاریه ساخته شده‌است و ارتباط بین بازار بزرگ و بخش شمالی شهر شامل ششگلان و شتربان را برقرار می‌سازد و شامل هشت دهنه با قوس‌های مدور است.
منبع: ویکی‌پدیا

پل قاری (مکان تاریخی) در تبریز و بلوار چایکنار(علامه طباطبایی)، شهید بهشتى واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بنیاد ایران شناسی (خانه تاریخی شربت‌ اوغلی) و مجتمع تجاری خاقانی و همچنین خانه تئاتر تبریز، مکتب باقریه تبریز ، درب باغمیشه، ساندویچ سعید و کتابخانه عمومی تربیت قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد پل قاری

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  ممدتکنو
  دوشنبه 03 بهمن ماه 1401

  پل قاری (به ترکی آذربایجانی: قاری کؤرپؤسؤ) یا پل چراغ یکی از پل‌های تاریخی و مشهور شهر تبریز می‌باشد. این پل در خیابان ثقةالاسلام و بر روی رودخانهٔ «میدان چایی(مهرانه رود)» واقع شده‌است. سرستون‌های کله قوچی و چراغ‌های قدیمی این پل در اواخر قاجاریه ساخته شده‌است و ارتباط بین بازار بزرگ و بخش شمالی شهر شامل ششگلان و شتربان را برقرار می‌سازد و شامل هشت دهنه با قوس‌های مدور است. این پل به شماره ۲۹۲۱ در تاریخ ۲۰/۹/۱۳۷۹در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است. در دوره پهلوی پل کم عرض دیگری (پل عابر پیاده قاری) در غرب این پل برای عبور عابرین پیاده ساخته شد.

  15
 • avatar
  ارسلان اصغرزاده
  یکشنبه 07 خرداد ماه 1402

  این پل تاریخی در خیابان تقه الاسلام قرار گرفته و به زبان ترکی اسم اون قاری کورپوسی هست. این پل قدیمی بر روی رودخانه مهرانه رود که به قوری چای هم معروفه ساخته شده. پل قاری دو بخش تبریز یعنی بازار تبریز و شمس العماری که استانداری فعلی تبریز میشه به بخش‌های شمالی شعر یعنی ششگلان و شتربان وصل کرده. میشه گفت پل قاری پر ترددترین پل شهر تبریز به حساب میاد. این پل در اواخر دوره قاجار ساخته شده. جالبه که بدونی بانی این پل پیرزنی بوده که پول پس اندازی را که برای حج خود جمع کرده بوده رو صرف ساخت این پل میکنه و به همین خاطر هم هست که به این پل پل قاری میگن. قاری در زبان ترکیب به معنی پیر یا پیر زن هست

  9
 • avatar
  ارسلان اصغرزاده
  یکشنبه 07 خرداد ماه 1402

  این پل تاریخی در خیابان تقه الاسلام قرار گرفته و به زبان ترکی اسم اون قاری کورپوسی هست و از زیباترین پل های ایران است

  8
 • avatar
  اینترنت آسیاتک مرکزی
  پنجشنبه 14 دی ماه 1402

  طول این پل برابر با ۱۰۰ متر و عرضی برابر با ۵ متر دارد که هزینه ساخت آن توسط پیرزنی پرداخت شده است که نام آن را بر روی پل گذاشته‌اند. پل قاری کورپوسی که در منطقه قاری کورپوسی شهر تبریز واقع شده است یکی از جاذبه‌های گردشگری تبریز محسوب می‌شود.

  3
 • avatar
  مهدی رضازاد فارسی
  یکشنبه 05 شهریور ماه 1402

  پل قاری (به ترکی آذربایجانی: قاری کؤرپؤسؤ) یا پل چراغ یکی از پل‌های تاریخی و مشهور شهر تبریز است. این پل در خیابان ثقةالاسلام و بر روی رودخانهٔ «میدان چایی(مهرانه رود)» واقع شده‌است. سرستون‌های کله قوچی و چراغ‌های قدیمی این پل در اواخر قاجاریه ساخته شده‌اند، این پل ارتباط بین بازار بزرگ و بخش شمالی شهر شامل ششگلان و شتربان را برقرار می‌کند و شامل هشت دهنه با قوس‌های مدور است.

  1
 • avatar
  m.m
  دوشنبه 07 خرداد ماه 1403

  از جمله پل‌های مهم تاریخی تبریز و آذربایجان قاری کورپوسی است که در خیابان شهید ثقه الاسلام روی رودخانه «میدان چایی» واقع شده است. کلمه «قاری» در زبان ترکی به معنای «پیرزن» و «کورپی» به معنای «پل» است. گفته شده بانی احداث این پل پیرزنی بود که پول حج خود را صرف ساخت پل کرد و چون نمی خواسته مستقیماً از نام او برای پل استفاده شود پس آن را «قاری کورپوسی» نام نهاده‌اند. این پل به شماره ۲۹۲۱ در سال ۷۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است. موزه قاجار، مقبره الشعرا، بازار تبریز از جمله نزدیک ترین جاذبه‌های گردشگری قاری کورپوسی است. این پل بازار بزرگ تبریز و شمس العماره (استانداری فعلی) را به بخش شمالی این شهر یعنی محله‌های ششگلان و شتربان (دوه چی) متصل می‌کند و از پرترددترین پل‌های شهر است. پل قاری شامل ۸ دهنه و قوس‌های مدور است و سرستون‌های کله قوچی و چراغ‌های قدیمی آن در اواخر دوره قاجار ساخته شده است. طول این پل ۱۰۰ متر و عرض آن پنج متر است. گفته می‌شود در سال ۱۳۲۷ به موازات این پل، پل دیگری برای تسهیل رفت و آمد میان دو سمت ایجاد شده است. به ادعای برخی از منابع تاریخی پل قاری از زیباترین پل‌های سنگی ایران است و نیز اولین پلی است که در ایران تیرک‌های برق بر روی آن نصب شده و به همین دلیل به پل چراغ نیز معروف است. زیبایی‌های این پل با نصب المان ساربان تبریزی بر روی این پل تاریخی بیشتر شده چرا که به نوعی حس نوستالوژی برای سالمندان به ارمغان می‌آورد.

 • avatar
  Atena
  جمعه 31 شهریور ماه 1402

  یکی دیگه از زیبایی های تبريز

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  جمعه 26 خرداد ماه 1402

  پل قاری یا به زبان ترکی «قاری کورپوسی» یکی از پل‌های تاریخی و دیدنی های تبریز به‌ شمار می‌رود و در خیابان ثقة الاسلام، روی رودخانه‌ی «مهرانه رود» (که اهالی تبریز به آن قوری چای نیز می‌گویند) ساخته شده است. این پل بازار تبریز و شمس العماره (استانداری فعلی) را به بخش شمالی این شهر یعنی محله‌های ششگلان و شتربان (دوه چی) وصل می‌کند و از پرترددترین پل‌های این شهر است. پل قاری شامل هشت دهنه و قوس‌های مدور می‌شود و سرستون‌های کله قوچی و چراغ‌های قدیمی آن در اواخر دوره‌ی قاجار ساخته شده است. این پل طولی معادل ۱۰۰ متر و عرضی  برابر با پنج متر دارد. گفته می‌شود بانی احداث این پل پیرزنی بود که پول حج خود را صرف ساخت پل کرد و به همین دلیل، نام آن را پل قاری (که در زبان ترکی به معنی پیر یا پیر زن است) گذاشتند. این پل در ۲۰ آذر سال ۱۳۷۹ با شماره‌ی ۲۹۲۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

 • avatar
  ماهان
  دوشنبه 11 مهر ماه 1401

  پل قاری یکی از پل های تاریخی و گردشگری تبریز می باشد


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده پل قاری واقع شده‌اند:

 • مدرسه تاریخی دارالفنون تبریز ( مدرسه مظفریه)
  (5.0)
  بلوار جمهوری اسلامی، دارایی - مدنی 1، کارگشایی
 • سرای کشمش چی لر
  (4.0)
 • كتابخانه و قرائتخانه دیانت
  (4.3)
  شهید مطهری، ملا احمد
 • حمام متروکه
  (3.5)
  ثقة الاسلام جنوبی، بهروزیه، باسچی
 • دروازه نوبر قاپیسی
  (4.2)
  امام خمینی، بین بؤیوک تربیت و شهید محمدرضا یوشاری
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط ارسلان اصغرزاده (شهریار سطح ۷ نشان) در تاریخ سه شنبه 08 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی پل قاری اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: سه شنبه 08 خرداد ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد پل قاری در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه پل قاری ندارد.
  location استان آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار چایکنار(علامه طباطبایی)، شهید بهشتى
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo