info
عکس موزه حمام قبله (حمام خانم)عکس موزه حمام قبله (حمام خانم)عکس موزه حمام قبله (حمام خانم)
category

موزه حمام قبله (حمام خانم) محله بازار تهران، تهران

موزه

درباره‌ی موزه حمام قبله (حمام خانم)

بعد از آن که شاه طهماسب صفوی به دور تهران حصاری کشید و باعث آبادانی و گسترش آن شد، خواهرش اقدام به ساخت مدرسه، تکیه و حمام برای اهالی تهران کرد. هر سه اینها در تاریخ به مدرسه، تکیه و حمام خانم مشهور شدند.
الان حمامی به این نام در بازارچه نایب السلطنه در کوچه حمام قبله وجود دارد که در کنار آن تابلو نوشته ای از سازمان زیباسازی و سازمان میراث فرهنگی است که اطلاعات تاریخی مربوط به حمام خانم را داده است . اما این همان حمام خانم نیست . این حمام پیشتر ها به نام قبله خوانده می شد که در کنار آن مسجد و کوچه ای به همین نام وجود داشت که یکی از آنها همچنان پابرجا و معماری آن مربوط به دوره قاجار است. هر چند مسجد بازسازی شده است .
حمام خانم بر اساس نظر بیشتر مورخان خراب شده است و شواهد محلی می گوید که در جای دیگری قرار داشت که موقعیت مکانی آن تقاطع بازارچه نایب السلطنه و خیابان شهید موسوی کیانی امروز می‌دانند.

موزه حمام قبله (حمام خانم) (موزه) در محله بازار تهران تهران و خیابان حمام قبله واقع شده است. این مکان یکی از سه موزه در محله بازار تهران تهران می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بیمارستان بازرگانان، موزه عمارت کاظمی، چنار کهن‌سال تهران و پاساژ نگین بازار کیف و کفش و همچنین لوازم قنادی پدرام، گروه نورافشانی نورینه، حوزه علمیه آیت الله مجتهدی (ره)، میس اسمارت و بانک ملی قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد موزه حمام قبله (حمام خانم)

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  رضا
  شنبه 07 خرداد ماه 1401

  به دلیل قدمت زیاد و وجود رطوبت، این حمام بارها مورد مرمت قرار گرفته است که متاسفانه در این نوسازی‌ها، بخشی از زیبایی‌های آن مانند تزیینات و کاشی‌کاری‌های گل بوته سردر ورودی، آجرفرش پله‌های ورودی و کاشی‌های خزینه از بین رفتند. این حمام همچنان فعال است و اداره آن از ۷۰ سال پیش تاکنون در اختیار خانواده بادامی بوده است.

  4
 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 15 اردیبهشت ماه 1403

  خیلی وقت بود همچین فضای سنتی ندیده بودم عالی بود

 • avatar
  💠⚜️vahid⚜️💠
  جمعه 07 اردیبهشت ماه 1403

  بعد از پایین رفتن از پله ها و مشاهده نقشه های قدیم تهران درب رو باز کردیم نمیدونستیم که آقای مهدی بادامی که پشت میز در حال مکالمه تلفنی بود اجازه بازدید میده یا فقط مختص کسانی هست که میخوان حمام کنن  بعد از اتمام تماس گفت یه دشتی به اون آقا که مسئول رسیدگی به حمام بود بدین و بعد دیدن کنین  و ما مشغول سرک کشیدن به قسمت های مختلف شدیم ، آب انبار، خزینه،  رختکن و..   عکس های چهره های معروف نقشه های قدیمی شهر رو دیوارها بعد از گذشت ۴۶۶ سال این گرمابه هنوز دایر هست و فضای مرطوب و گرم آن نشان از حضور مراجعین به این مکان هست . ●(سال ۹۶۵ ق،۹۳۷ ش) بعد از ساخت حصار دور تهران توسط شاه طهماسب صفوی، خواهرش که لقب "خانم" داشت دستور ساخت حمام، مدرسه و تکیه را برای اهالی تهران در بازارچه نائب السلطنه محله چال میدان،  نزدیکی کوی دروازه دولاب میدهد، هر سه مکان به نام "خانم" اسم گذاری میشوند و گذری که به آن منتهی می ‌شد، از گذشته‌ ها “گذر حمام خانم” نامیده شده. اما مردان شهر نسبت به این نام برای حمامی که مورد استفاده آقایان هست احساس ناخوشایندی داشتند. بعد از سالیانی در ۱۳۴۰ شمسی نام آن را به حمام قبله تغییر دادند. این بنا به مدت ۷۰ سال است که در تملک خانواده بادامی قرار دارد. اما وضعیت فیزیکی حمام وخیم است و قرار بود با تخصیص‌دادن بودجه‌ای به موزه تبدیل شود که هنوز این اتفاق نیفتاده. ساختمانی کهن‌تر از گرمابه خانم که هنوز هم کم‌وبیش سرپا باشد، در پایتخت کمتر می‌توان یافت؛ دیرینگی بسیار ساختمان گرمابه و نمناکی پیوسته‌ی دیوارها، مرمت هر 30 سال یک‌بار آن را بایسته می‌سازد تا ساختمان آن ویران نشود. در گذشته مساحت آن بیش از ۳۰۰ مترمربع بود؛ اما اکنون به ۲۰۰ مترمربع کاهش‌یافته است. زیر بنای آن نیز ۱۲۰ مترمربع می‌باشد. در حال حاضر، تنها بخش مردانه باقی‌مانده که کاملاً در زیرزمین قرار دارد و قسمت زنانه تخریب و مسکونی شده؛ به دلیل قدمت زیاد و وجود رطوبت، این حمام بارها مورد مرمت قرار گرفته که متاسفانه بخشی از زیبایی‌های آن مانند تزیینات و کاشی‌کاری‌های گل بوته سردر ورودی، آجرفرش پله‌های ورودی و کاشی‌های خزینه از بین رفتند. آتش دان به شکل اولیه خود در قسمت شمال پشت بام باقی مانده جداره کاشی کاری قدیمی سردر در زیر جداره بازسازی شده پنهان شده بخش‌های گرمابه دربردارنده‌ی ورودی، سربینه، میان‌دَر، گرم‌خانه، دوش‌خانه و تون (آتش‌خانه) است. در گذشته چند بخش دیگر نیز به این فضاها افزوده می‌شد: نظافت‌خانه، خزینه و منبع آب. این سه بخش اکنون کابری خود را از دست داده‌اند. در نقشه های قدیمی(۱۲۷۵ و ۱۳۰۹)این حمام در همین موقعیت وجود دارد و بر اساس نظر کارشناسان همان گرمابه اصلی دوره صفوی هست ،تخریب و جابجایی یا گفته های ازین دست نادرست میباشد

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  پنجشنبه 01 تیر ماه 1402

  حمام قبله که با نام حمام خانم نیز شناخته می‌شود، از یادگارهای دوره صفویه و مکان های دیدنی تهران به‌ شمار می‌رود و به دستور خواهر شاه طهماسب، به همراه یک تکیه و مدرسه‌ در بازارچه نایب السلطنه ساخته شده است. به دلیل قدمت زیاد و وجود رطوبت، این حمام بارها مورد مرمت قرار گرفته است که متاسفانه در این نوسازی‌ها، بخشی از زیبایی‌های آن مانند تزیینات و کاشی‌کاری‌های گل بوته سردر ورودی، آجرفرش پله‌های ورودی و کاشی‌های خزینه از بین رفتند. این حمام همچنان فعال است و اداره آن از ۷۰ سال پیش تاکنون در اختیار خانواده بادامی بوده است. در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲، حمام قبله با شماره ۱۰۴۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید

 • avatar
  SIAHHKAL
  سه شنبه 16 فروردین ماه 1401

  حمام نمره به سبک قدیم با محیطی نوستالژیک و مدیریتی خوب.یک دوستی رفته بود و از دلاک‌هایی که داشت راضی بود.

 • avatar
  خاکپور
  چهارشنبه 27 اسفند ماه 1399

  محیط خوبی دارد و درحال تخریب و از بین رفتن است و رسیدگی و توجه به این مکان صفر است


سایر موزه‌ها که در محدوده موزه حمام قبله (حمام خانم) واقع شده‌اند:

 • خانه موزه شهید مدرس
  (4.5)
  امیرکبیر، جاویدی، مدرس
 • حمام نواب
  (4.3)
  ری، نعیمی سپهر، بین اول و امامزاده یحیی
 • موزه عمارت کاظمی
  (4.4)
  ری، نعیمی سپهر، امامزاده یحیی، طهماسبی
 • خانه موزه شهید دکتر چمران
  (4.1)
  مصطفی خمینی، حمام چال، غفاری، بشیری، بین رحمانی و درخشنده
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط کاربر نشان (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ یکشنبه 16 اردیبهشت ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی موزه حمام قبله (حمام خانم) اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: یکشنبه 16 اردیبهشت ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد موزه حمام قبله (حمام خانم) در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه موزه حمام قبله (حمام خانم) ندارد.
  location استان تهران، تهران، بزرگراه محلاتی، 15 خرداد، حمام قبله
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری موزه حمام قبله (حمام خانم)

  شنبه 09:00 تا 18:00
  یک‌شنبه 09:00 تا 18:00
  دوشنبه 09:00 تا 18:00
  سه‌شنبه 09:00 تا 18:00
  چهارشنبه 09:00 تا 18:00
  پنج‌شنبه 09:00 تا 18:00
  جمعه تعطیل است
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo