info
عکس خانه قزوینی ها
category

خانه قزوینی ها اصفهان

درباره‌ی خانه قزوینی ها

خانه قزوینی ها (حاج حسن غفوری) مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، خیابان ابن سینا، چهارراه بابا قاسم، میدان شهشهان واقع شده است. با وجود خانه‌های قدیمی بسیار در اصفهان، بازدید از شمار اندکی از آنها مانند خانهٔ قزوینی‌ها برای توریست‌ها امکان‌پذیر است.
این خانه در کنار خانه کهکشان قرار دارد.
منبع: ویکی‌پدیا

خانه قزوینی ها (موزه) در اصفهان و خیابان ابن سینا، میرعلاالدین واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مجتمع تجاری جعفری و همچنین خانه مسافر ابن سینا، پمپ بنزین ابن سینا، هتل سنتی طلوع خورشید، حمام قاضی و نساجی بروجرد Nasaji Borujerd قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد خانه قزوینی ها

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  کاربر حذف شده
  جمعه 24 شهریور ماه 1402

  بسیار خاص

  12
 • avatar
  مسافر
  چهارشنبه 09 فروردین ماه 1402

  خانه حاج حسن غفوری یا خانه قزوینی ها یکی از خانه های تاریخی زیبای اصفهان است. حاج حسن غفوری یکی از تجار به نام اصفهان در دوره قاجار بوده است. این خانه به سبب مراودات تجاری فراوان صاحب خانه با قزوین به خانه حسن قزوینی یا همان خانه قزوینی ها شهره شده است. خانه قزوینی ها به سان تمام خانه های اصیل ایرانی از دو بخش بیرونی و اندرونی تشکیل شده است. برخلاف اغلب خانه ها که مانور تزئیناتی بر روی بیرونی خانه بوده و عمدتا از وسعت بیشتری برخوردار است در خانه قزوینی ها این بخش اندرونی خانه است که از زیبایی چشم نوازتری برخوردار است و از بیرونی خانه نیز بزرگتر است. خانه متعلق به دوره ناصرالدین شاه قاجار است اما برخی معتقدند پایه آن در دوره صفوی گذاشته شده است. با عبور از درب اصلی خانه که در کوچه ای به نام امام جمعه قرار گرفته می شود سر از دالانی طول و دراز در می آورید که به یک حیاط خلوت راه پیدا می کند. در گوشه ای از حیاط خلوت نیز راهرویی تعبیه شده است که شما را به هشتی حیاط بیرونی می رساند. یک راهرو نیز مستقیما به اندرونی بنا متصل می شود. با ورود به حیاط بزرگتر که متعلق به اندرونی عمارت است خانه ای زیبا پدیدار می شود. ضلع شمالی خانه ارتفاعی معادل دو طبقه دارد و بلندتر از سایر اضلاع خانه است و چهار سوی حیاط نیز با اتاق ها، تالارها و ایوان ها پوشیده شده است. حوضی مستطیل شکل نیز روبروی ضلع شمالی خانه قرار دارد.

  3
 • avatar
  امیرسالار
  شنبه 04 فروردین ماه 1403

  خانه قزوینی‌ها با قدمتی که به دوره سلطنت ناصر الدین شاه قاجار بر می‌گردد، یکی از خانه‌های تاریخی و دیدنی های اصفهان است. با ساختمانی زیبا و نقشه‌ای استادانه، خانه قزوینی‌ها شامل اندرونی، بیرونی و حیاط‌هایی است که گرداگرد آنها اتاق‌هایی بسیار قرار دارد. از زیبای‌های خانه می‌توان به مقرنس‌های ظریف شاه‌نشین، شیشه‌بندی منقوش درهای شاه‌نشین و گچبری و آینه‌کاری تالار پذیرایی اشاره کرد. امروزه در این خانه دفتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان قرار دارد.

  2
 • avatar
  پارسا نشان
  دوشنبه 18 اردیبهشت ماه 1402

  فضاهاى اين خانه در سه جبهه حياط مركزى آن قرار گرفته‌اند. جبهه شمالى دوطبقه است و تالارى در ميانه خود دارد و دو اتاق سه‌درى در طرفين آن دیده می‌شود. هر يك از اين اتاق‌های سه‌درى ایوانچه‌ای جلوی خود دارد که بر روى آن در طبقه بالا اتاقى قرار گرفته است. اتاق‌هاى طبقه بالا ارسى‌هايى رو به حياط دارند كه آسيب زيادى ديده‌اند. تالار ميانه اين جبهه فضايى مشابه شاه نشين در مجاورت حياط داردكه بوسيله سه پنجره هم‌اندازه به حياط گشوده می‌شود. در جبهه غربى حياط به ميانه فضاهاى بسته نفوذ كرده و يك فضاى باز با حوضى هشت‌ضلعى پديد آورده كه مانند يك حوضحانه روباز جلوه می‌كند. اتاق‌هاى طرفين اين فضا از يك سو به آن و از سوى ديگر به حياط اصلى خانه می‌نگرند. ورود به حياط خانه از همين قسمت صورت می‌گيرد. به طورى كه پس از عبور از هشتى و دالان به ايوانچه‌ای در گوشه اين قسمت از حياط راه می‌یابیم. در گوشه شمال غربى خانه فضاى آشپزخانه و یک چاه آب وجود دارد. در طبقه بالاى اين قسمت يك حياط بالا‌خانه واقع شده كه اتاق واقع درضلع غربى تالار جبهه شمالی به آن باز می‌شود. پيرامون اين حياط بالاخانه يك اتاق سه‌درى و فضاهاى ديگرى قرار گرفته كه مجموعا بخش مستقلى را در خانه پديد آورده‌اند و جالب اينكه استفاده از چاه آب خانه در اين طبقه نيز امكان پذير است. اين قسمت ورودى جداگانه‌ای به کوچه مجاور خود دارد. جبهه شرقى حياط شامل يك اتاق پنج‌درى در ميانه و دو اتاق سه‌درى در دوسوى آن است كه اتاق سه‌درى جنوب اين جبهه صورتی متمايز دارد. اين فضا داراى تزئينات گچبرى وطلاكارى است و ورود به آن از طريق اتاق پنج‌درى مجاور صورت می‌گیرد. ضلع غربى حياط ديوارى است كه در سال‌هاى اخير به صورت مشبک بازسازى شده است. نماهاى حياط پوشيده از اندود سيم‌گل می‌باشد و طره‌هاى چوبی نقاشى شده‌اى بر ديوار جبهه شمالی ديده می‌شود.

  1
 • avatar
  ﷽🇵🇸🇮🇷 یا علی 🇮🇷🇵🇸
  چهارشنبه 21 دی ماه 1401

  خانه ای با قدمت خیلی بالا خانه قزوینی ها (حاج حسن غفوری) مربوط به دوره قاجار است و امروزه به دفتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان تبدیل شده است. این خانه در کنار خانه کهکشان قرار دارد. واقعا زیباست و درخور است

  1
 • avatar
  رضا
  یکشنبه 18 اردیبهشت ماه 1401

  در میان تمام آثار تاریخی و ارزشمندی که در اصفهان وجود دارد، خانه ای تاریخی دیده می شود که به خانه قزوینی ها معروف است و پیشینه آن به دوره قاجار و سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بازمی گردد. به دلیل معماری منحصر به فرد این خانه، به یکی از خانه های تاریخی و جاذبه های تاریخی اصفهان تبدیل شده که گردشران زیادی برای بازدید از آن راهی اصفهان می شوند. در اصفهان خانه های تاریخی بسیار زیادی وجود دارند اما این خانه تاریخی جزو معدود خانه های تاریخی آن است که امکان بازدید برای گردشگران وجود دارد. خانه قزوینی ها با شماره 1161 و در تاریخ 18 آذر سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. همچنین در سال 1353 دولت وقت آن را خریداری نموده و در اختیار وزارت فرهنگ و هنر قرار داد. در همان زمان بود که مرمت و بازسازی  این خانه آغاز شد، از آن به عنوان سازمان ملی حافظت از آثار باستانی استفاده شد

  1
 • avatar
  حسین
  پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

  خانه قزوینی ها (حاج حسن غفوری) مربوط به دوره قاجار است و امروزه به دفتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان تبدیل شده است. این خانه در کنار خانه کهکشان قرار دارد.خانه قزوینی های اصفهان از بناهای دوران ناصرالدین شاه قاجار است. این خانه که تا اوائل دهه ۱۳۵۰ در مالکیت افراد بوده و به صورت خانه مسکونی مورد استفاده قرار می گرفت به نام (خانه قزوینی ها) معروف بود. خانه قزوینی ها در سال ۱۳۵۳ از طرف دولت وقت خریداری شده و در اختیار وزارت فرهنگ و هنر آن روز قرار گرفت. از همان زمان تعمیر و بازسازی و مرمت آن شروع شد و به عنوان محل سازمان ملی حفاظت آثار باستانی مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر این خانه زیبا و خانه کهکشانی همجوار آن، محل اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان است.ورودی فعلی خانه قزوینی ها در انتهای بن بستی به شکل دالان قرار گرفته که ابتدا و انتهای آن سرپوشیده است. در طول این دالان طویل دیوار خانه کهکشانی قرار دارد که به صورت مشبک آجری بازسازی شده است. اگر چه قدمت خانه کهکشانی با خانه قزوینی ها یکی است، اما معماری این خانه و تزئینات آن به ظرافت خانه قزوینی ها نمی رسد. خانه کهکشانی دارای دو ورودی است که یکی در میدان شهشهان و دیگری در انتهای راهرو ورودی خانه قزوینی ها قرار گرفته است.

  1
 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  شنبه 20 خرداد ماه 1402

  خانه قزوینی‌ها با قدمتی که به دوره سلطنت ناصر الدین شاه قاجار بر می‌گردد، یکی از خانه‌های تاریخی و دیدنی های اصفهان است. با ساختمانی زیبا و نقشه‌ای استادانه، خانه قزوینی‌ها شامل اندرونی، بیرونی و حیاط‌هایی است که گرداگرد آنها اتاق‌هایی بسیار قرار دارد. از زیبای‌های خانه می‌توان به مقرنس‌های ظریف شاه‌نشین، شیشه‌بندی منقوش درهای شاه‌نشین و گچبری و آینه‌کاری تالار پذیرایی اشاره کرد. امروزه در این خانه دفتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان قرار دارد. 

 • avatar
  Dr. Who
  دوشنبه 31 مرداد ماه 1401

  خانه قزوینی‌ها با قدمتی که به دوره سلطنت ناصر الدین شاه قاجار بر می‌گردد، یکی از خانه‌های تاریخی و دیدنی های اصفهان است. با ساختمانی زیبا و نقشه‌ای استادانه، خانه قزوینی‌ها شامل اندرونی، بیرونی و حیاط‌هایی است که گرداگرد آنها اتاق‌هایی بسیار قرار دارد. از زیبای‌های خانه می‌توان به مقرنس‌های ظریف شاه‌نشین، شیشه‌بندی منقوش درهای شاه‌نشین و گچبری و آینه‌کاری تالار پذیرایی اشاره کرد. امروزه در این خانه دفتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان قرار دارد. 

 • avatar
  جنتی
  دوشنبه 04 اسفند ماه 1399

  معماری زیبایی داره موزه ی داخلش هم دیدنیه

 • avatar
  taheri
  پنجشنبه 14 اسفند ماه 1399

  مربوط به دوره قاجار و بسیار زیباست

 • avatar
  morti_asgh
  پنجشنبه 14 اسفند ماه 1399

  اگه به تاریخ علاقه دارین حتما یکسر بزنین. خیلی قشنگ

 • avatar
  کرمانی پور
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  خانه قزوینی ها مکان قشنگ و دیدنی و زیبا و در کل پیشنهاد میشه

 • avatar
  مهرداد
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  موزه خانه قزوینی ها بازدید غیرممکن، سنتی و تاریخی و قشنگه، خوش منظروتماشایی میباشه


سایر موزه‌ها که در محدوده خانه قزوینی ها واقع شده‌اند:

 • حمام شاه علی
  (4.4)
  عبدالرزاق، شاه علی، بین شمشاد و جماله
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط f.Avans07 (شهریار سطح ۵ نشان) در تاریخ دوشنبه 13 فروردین ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی خانه قزوینی ها اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: دوشنبه 13 فروردین ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد خانه قزوینی ها در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه خانه قزوینی ها ندارد.
  neshan logo