info
عکس موزه حمام رهنان
category

موزه حمام رهنان محله طاحونه، اصفهان

موزه

درباره‌ی موزه حمام رهنان

دو حمام رهنان مربوط به دوره صفوی است و در ۶ کیلومتری اصفهان، محله رهنان واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ دی ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۸۲۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
منبع: ویکی‌پدیا

موزه حمام رهنان (موزه) در محله طاحونه اصفهان و خیابان ابوذر واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی پولک و نبات سجادی و همچنین مسجد جامع رهنان، داروخانه شبانه روزی شفابخش، عینک شهرزاد، صندوق خلیل الرحمن و طب کار سپاهان قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد موزه حمام رهنان

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 14 اسفند ماه 1402

  حمام رهنان اين بنا مربوط به دوره صفوی است و در محله رهنان واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ دی ۱۳۴۷ با شماره ثبت ۸۲۵  به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. گرمابه تاریخی رهنان از آثار دوره زندیه است که در میانه چهار محله قدیمی رهنان ( زاگان، چهارشاه، طاحونه، ماشاده) و در کنار بازارچه و مسجد ذوقبلتین قرار دارد؛ به‌طوری که در گذشته امکان دسترسی اهالی هر چهار محله به این مکان‌های همگانی به خوبی فراهم بوده است. گرمابه رهنان، با 1467 متر مربع مساحت شامل دو حمام بزرگ و کوچک برای استفاده جداگانه اما همزمان زنان و مردان است، از این روی به «حمام دو قلو» معروف است. راه ورود به حمام یک هشتی کوچک و راهرویی پر پیچ و خم است که مانع خروج سریع هوای گرم داخل حمام به بیرون و ورود هوای سرد بیرون به داخل می‌شود. پس از آن راهرو، یک درگاه کوتاه به بینه‌ای بسیار بزرگ باز می‌شود. بینه حمام رهنان مربعی به ابعاد 20 در20 متر با تاقی گنبدی و ۱۶ ستون است که روی سکو و در کنار حوض میانی قرار دارند و شاید به نشانه کثرت یا تکرار تصویر آن‌ ستون‌ها در آب حوض‌های سکوی میانی، مردمان این جا را «حمام چهلستون» نیز نامیده‌اند. برخلاف سایر بینه‌های حمام‌های تاریخی که سکوها در اطراف بینه  قرار دارند، در حمام تاریخی رهنان سکوی تعویض لباس در میانه بینه بزرگ قرار دارد و راهروها در اطراف هستند. در سکوی وسط بینه همچنین حوض مربع شکل بزرگی وجود دارد که از میانه به چهار شاخه در چهار جهت تقسیم شده است که به نظر می رسد برای دسترسی جداگانه و اختصاصی اهالی محلات چهارگانه رهنان به این شکل طراحی شده است.

  17
 • avatar
  رضا
  یکشنبه 18 اردیبهشت ماه 1401

  حمام بزرگ رهنان ، گرمابه دو قلو با مساحتی بالغ بر یک هزار و 400 متر مربع مشتمل بر حمام بزرگ و حمام کوچک است به این صورت آقایان و بانوان می‌توانستند در تمام اوقات روز از حمام استفاده کنند، حمام بزرگ از غروب تا طلوع روز بعد در اختیار آقایان و در طول روز در اختیار بانوان و حمام کوچک برعکس بود. درهای ورودی هم کاملا از یکدیگر مجزا هستند و در دو معبر متفاوت بنا شده‌اند تا رفت و آمد زنان و مردان جدا باشد، زمین گرمابه، زمینی وسیع و خوش قواره و بدون هیچ قناسی است  و ورودی آن یک هشتی زیبا که با راهروی طویل پر پیچ و خمی که شاخصه‌ی گرمابه‌های سنتی است و برای تنظیم دمای هوای بیرون و درون گرمابه طرح ریزی شده است و به سر بینه‌ای بی همتا می‌رسد. وارد موزه حمام بزرگ رهنان که می شوید ، مجسمه‌های انسان نما توجه هر تازه واردی را به خود جلب می‌کند، مجسمه‌هایی که هر کدام یادآور آداب و رسومی است که در حمام‌ها انجام می‌شد و اکنون هیچ خبری از آن‌ها نیست، به دیوارهای حمام هم تابلوهایی نصب کرده بودند که آداب آن زمان را در قالب تصویر نشان می‌داد، تابلوهایی که به نسل جدید می‌گفت: در گذشته حمام حنابندان داماد؛ حنابندان عروس، حمام زایمان، حمام چله بران و ... وجود داشته و هر کدام با آیین خاصی برگزار می‌شده است

  5
 • avatar
  ﷽🇵🇸🇮🇷 یا علی 🇮🇷🇵🇸
  یکشنبه 09 بهمن ماه 1401

  حمام رهنان اصفهان در منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان و در محله ای به همین نام واقع شده است. این بنا توسط یکی از رجال سلسله زندیه به نام حاج آقا محمد رنانی ساخته شده است، به دستور او این مجموعه و شاهکار بی نظیر، در میان ۴ محله قدیمی رهنان و در کنار بازارچه و مسجد ذوقبلتین بنا شده است. گرمابه رهنان شامل ۲ حمام بزرگ و کوچک برای استفاده جداگانه اما همزمان زنان و مردان است، از این رو به «حمام دو قلو» نیز معروف است. این مکان در تاریخ ۶ دی ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۸۲۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است این بنا توسط یکی از رجال سلسله زندیه به نام حاج آقا محمد رنانی ساخته شده است، به دستور ایشان این مجموعه و شاهکار بی نظیر، در میان ۴ محله قدیمی رهنان و در کنار بازارچه و مسجد ذوقبلتین بنا شده است. گرمابه رهنان، با ۱۴۶۷ متر مربع مساحت شامل ۲ حمام بزرگ و کوچک برای استفاده جداگانه اما همزمان زنان و مردان است، از این رو به «حمام دو قلو» معروف است. برخلاف سایر بینه های حمام های تاریخی که سکوها در اطراف آن قرار دارند، در حمام تاریخی رهنان سکوی تعویض لباس در میانه بینه بزرگ واقع شده و راهروها در اطراف هستند و تنها حمام در ایران است که پلان شبستانی دارد. بینه بزرگ و زیبای این حمام دارای پوششی گنبدی است که ۱۶ ستون سنگی و آجری، بار پوشش طاق را تحمل می کند و به نشانه کثرت یا تکرار تصویر آن ستون ها در آب حوض های سکوی میانی، به «حمام چهلستون» نیز معروف است. دورتادور دیوارهای بینه حمام بزرگ با تزئینات آهک و گچبری پوشیده شده است، نقوش آن طرح های اسلیمی و هندسی است که در آن سه رنگ سفید، سیاه و قرمز بکار رفته است. گرم ترین نقطه حمام، گرم خانه بزرگ آن می باشد که در آن دو شاه نشین وجود داشته است. حمام رهنان یکی از بزرگ‌ ترین حمام ‌های تاریخ ایران است که نظیرش کمتر یافت می‌شود. ویژگی منحصر به فرد این حمام، بزرگی بی مانند سربینه شاهانه آن است که چهارصد مترمربع وسعت دارد. یک حوض چلیپا شکل سکوی مرکزی این سالن را به چهار بخش تقسیم کرده است. می‌ گویند این چهارسکو در سربینه حمام رهنان، نمادی از اتحاد میان چهار محله اصلی رهنان قدیم به نام‌ های زادگان، چهارشاه، طاحونه و ماشاده بوده است. ستون ‌های سنگی و آجری سربینه آنقدر زیاد است که در یک چشم انداز کامل به تالار چهلستون شبیه است. چشم اندازی که در هیچ یک از حمام ‌های تاریخی اصفهان دیده نمی ‌شود. دست کم در مورد حمام علی قلی آغا، سربینه حمام بزرگ آن از نظر وسعت به زحمت به نیمی از وسعت سربینه حمام رهنان می‌ رسد. حمام رهنان یک حمام دوقلو است و از یک بنای کوچک و یک بنای بزرگ تشکیل شده که حمام را به دو بخش مردانه و زنانه تقسیم می ‌کرده است. تون، گاوچاه، سربینه و گرمخانه و خزینه آب گرم از بخش ‌های مختلف این حمام است که البته بسیاری از آ‌نها امروزه قابل بازدید نیست. حمام بزرگ (مردانه) رهنان در دهه هشتاد خورشیدی مرمت و تبدیل به کتابخانه و موزه مردم‌ شناسی شد لکن با اجرای طرح مرمت حمام کوچک در نظر است تا حمام تاریخی رهنان به یکی از مراکز تاریخی بزرگ آ‌بدرمانی (گردشگری سلامت) منطقه مرکزی ایران تبدیل شود.

  3
 • avatar
  کاربر محمد
  یکشنبه 30 بهمن ماه 1401

  خیلی زیبا برای من خاطره انگیزاست یادش بخیربچه بودم باپدرم رفتیم حمام

  3
 • avatar
  مرادی پور
  یکشنبه 24 اسفند ماه 1399

  مزه حمام رهنان واقع دراصفهانه و مکانی تاریخی و دیدنیه و لیدرش خیلی خوب توضیح میده و دیدنش پیشنهادمیشه

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 30 فروردین ماه 1403

  ما ااومدیم روز آثار تاریخی هم هست ولی بسته

  1
 • avatar
  اقاقیا
  پنجشنبه 23 بهمن ماه 1399

  خیلی خاص نیست ولی ارزش یک بار دیدن رو داره جالب اینکه تا ۶۰ سال پیش ازش استفاده میشده

  1
 • avatar
  نوشی
  دوشنبه 16 فروردین ماه 1400

  امکانات کمی دارد و نیاز به رسیدگی و توجه بیشتری دارد و راهنما ندارد و سریع تر باید کامل شود

  1
 • avatar
  علی
  سه شنبه 09 فروردین ماه 1401

  کلی راه اومدیم تو ایام عید نوروز تعطیل بود بخاطر همین یک ستاره هم زیاده واسه اش


آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط کاربر محمد (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ دوشنبه 03 اردیبهشت ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی موزه حمام رهنان اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

آخرین بروزرسانی: دوشنبه 03 اردیبهشت ماه 1403
کاربر گرامی،
اطلاعات درج‌شده در مورد موزه حمام رهنان در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه موزه حمام رهنان ندارد.
neshan logo