info
عکس مسجد کبود (عمارت مظفریه)عکس مسجد کبود (عمارت مظفریه)عکس مسجد کبود (عمارت مظفریه)عکس مسجد کبود (عمارت مظفریه)
category

مسجد کبود (عمارت مظفریه) محله گوی مسجد - خاقانی، تبریز

مکان تاریخی

درباره‌ی مسجد کبود (عمارت مظفریه)

مسجد کبود (عمارت مظفریه) (مکان تاریخی) در محله گوی مسجد - خاقانی تبریز و خیابان امام خمینی واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بیمارستان زکریا، خانه ختایی (خانه هنرمندان تبریز)، موزه علی مسیو و پاساژ بهارستان (لوازم ورزشی) و همچنین موزه آذربایجان، فروشگاه واو، کانون فرهنگی آموزش قلم چی، بیمه دانا و آژانس مسافربری آترو گشت قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد. با توجه به نزدیکی این مکان به ایستگاه مترو میدان ساعت، برای دسترسی راحت‌تر و کمک به داشتن هوایی پاک‌تر، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای مراجعه به آن استفاده کنید.نظرات کاربران در مورد مسجد کبود (عمارت مظفریه)

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 06 تیر ماه 1402

  ااز مکانهای تاریخی شهر تبریز که در کنار موزه آذرلایجان قرار داره.

  13
 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 07 اسفند ماه 1402

  مسجد کبود، از جاذبه های گردشگری تبریز از دیگر جاهای دیدنی تبریز، مسجد باشکوه کبود می‌باشد. کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ، نقش و نگارهای زیبا، سنگ کاری‌های لاجوردی و در نهایت ظرافت و هماهنگی بین تزئینات باعث پدید آمدن مجموعه‌ای باشکوه به نام مسجد کبود شده است. این مسجد جزو چهار مسجد تزیین شده با هنر کاشی کاری آبی، محسوب می‌شود. جالب است بدانید که نام این مسجد هم به علت آبی و کبود بودن کاشی کاری‌ها انتخاب شده است. مسجد کبود که از جاهای دیدنی تبریز است  قدمتی 600 ساله دارد. همچنین تنها بنای باقی مانده از دوره تاریخی این شهر با تمدن، به حساب می‌آید که به دستور فرمانروای قدرتمند قراقویونلوها، سلطان جهانشاه ساخته شده‌ بود. در زمان‌های قدیم مسجد کبود را با عناوینی مثل گوی مسجد، مسجد شاه جهان و عمارت مظفریه می‌شناختند. نام مسجد جهان شاه را به علت نزدیکی آرامگاه سلطان جهانشاه به مسجد انتخاب کردند. قسمت اصلی این بنای باشکوه دقیقا مقابل صحن و رو به قبله قرار دارد. ستون‌های خوش ساخت مسجد کبود نیز در فواصل 12 متری از هم قرار گرفته‌اند که می‌توانید پایه‌های ذکر شده را در 4 قسمت سقف ببینید. مسجد کبود یکی از خاص‌ترین مساجد ایران و جزو بهترین جاهای دیدنی تبریز است که پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن دیدن کنید.

  11
 • avatar
  کاربر نشانDayi
  دوشنبه 08 خرداد ماه 1402

  باسلام مسجد کبود جزوه اثار تاریخی وقدیمی می باشد.قدمت این اثر به دوره قرن نهم هجری درزمان حکومت قره قویونلوها براین سرزمین برمی گردد.جاذبه گردشگری ان وجود موزه قدیمی از جسدهای مومیای واشیای بسیار قدیمی کشف از محوطه همانجا می باشد

  10
 • avatar
  بردیا
  سه شنبه 05 اردیبهشت ماه 1402

  ۱۴۰۲/۰۲/۰۲

  10
 • avatar
  dorbinjon
  شنبه 26 فروردین ماه 1402

  مسجد کبود تبریز توسط دختر جهانشاه درست شده که مقبره این شاه و همسرش هم زیر محراب بوده که در قضیه زلزله تبریز کل این مقبره توسط افراد ناشناس و سارق تخلیه شده

  9
 • avatar
  شیروانی پور فیل آبادی
  چهارشنبه 02 فروردین ماه 1402

  در دوره ترکمانان قراقویونلو و قرن نهم هجری قمری بود که یکی از امرا به نام ابوالمظفر سلطان جهان شاه، دستور ساخت مسجدی را در شهر تبریز داد. مسجدی که بعدها ناملایمات زیادی از روزگار دید، زخم هایی بر تنش افتاد و تخریب شد. اما باز هم سرپا ماند. این روزها نامش مسجد کبود است که در میان هموطنان آذری زبان با نام گوی مچید (Göy Məscid) شناخته می شود. این مسجد به نام های دیگری همچون مسجد آبی، عمارت مظفریه و مسجد جهانشاه نیز شهرت دارد.قبل از ورود به مسجد با محوطه‌ای روبه رو می‌شوید که هنرمندانه گل‌کاری شده و فضای اطرف مسجد را چشم نواز تر کرده است. قبل از ورود به داخل مسجد با سردری بلند و زیبایی روبه‌رو می شوید که همانند طاقی بزرگ است و جای خالی کاشی‌های بسیار همانند زخمی از گذر تلخ و شیرین ایام بر در و دیوار مسجد است اما با این وجود همانند نگین فیروزه‌ای در میان خیابان امام خمینی یکی‌از اصلی ترین و قدیمی‌ترین خیابان‌های این شهر می‌درخشد. در میان آن همه کاشی کاری لاجوردی و آبی پر نقش و نگار، کتیبه‌ای به چشم می‌خورد که روی آن عمارت مظفریه و به چشم می‌خورد از این رو مسجد کبود به نام عمارت مظفریه در میان مردم تبریز جا افتاده است. در جای جای این مسجد کتیبه‌هایی قرار دارد که حکم شناسنامه‌ای برای این بنا هستند. در یکی از این کتیبه‌ها نام نعمت‌االله بن محمد البواب، طراح و خطاط آیات این بنا حک شده است. از کتیبه‌ای دیگر که دورتا دور شبستان را مزین کرده و سوره فتح بر آن حک شده است می‌‌توان چنین برداشت کرد که این بنا به عنوان یادبودی از کشورگشایی‌ها و پیروزی‌های حاکم آن دوران ساخته شده است تا برای آیندگان تداعی کننده حکومتی قدرتمند باشد. از شواهد و کتیبه‌های دیگری که به جای مانده چنین برمی‌آیدکه این مسجد در سال ۸۷۰ هجری قمری ساخته شده اما باستان شناسان می‌گویند این تاریخ احتمالا زمان پایان یافتن کارشی‌کاری‌های این مسجد است و زمان ساخت آن به چندین سال قبل‌تر یعنی در سال ۸۴۵ هجری شمسی به دستور دختر یکی از فرمانروایان قراقویونلو به نام صالحه باز می‌گردد.

  8
 • avatar
  چرم دست دوز شاپ ر ک
  چهارشنبه 23 فروردین ماه 1402

  بسیار شگفت انگیز و اثری فاخری از هنرمندان عصر خود بوده که قدمتی دیرینه و در خور تحسین دارد...

  7
 • avatar
  Mohammad
  پنجشنبه 07 دی ماه 1402

  جای تاریخی توریستی و گردشگری زیبا و منحصر به فرد

  5
 • avatar
  مهدی رضازاد فارسی
  یکشنبه 05 شهریور ماه 1402

  از برجسته‌ترین جاهای دیدنی تبریز، مسجد کبود در این شهر است. مسجد کبود تبریز با معماری بسیار زیبا و منحصربه‌فردش، متعلق به قرن نهم هجری قمری و باقی مانده از دوران پادشاهی قراقویونلوها است و در یکی از کهن‌ترین و تاریخی‌ترین محله‌های شهر تبریز قرار دارد. گرچه تبریز پایتخت فرمانروایی قراقویونلوها بوده است، مسجد کبود تنها اثر تاریخی باقی مانده از این دوره تاریخی در تبریز به شمار می‌رود. این بنا را به دستور سلطان جهانشاه، فرمانروای مقتدر قراقویونلوها ساخته‌اند. با دقت در جزئیات بنا و نگاره‌های داخل مسجد کبود، می‌توان بخشی از هویت، تاریخ و تمدن اسلام در تبریز کهن را دید. مسجد کبود یکی از چهار مسجد تزئین شده با کاشی‌کاری‌های آبی در جهان به شمار می‌رود. نام مسجد کبود نیز بر اساس رنگ نمای این بنا انتخاب شده است. معماری زیبای مسجد کبود را می‌توان نمونه‌ای قابل‌توجه از معماری اسلامی ایران دانست. کاشی‌های معرق فیروزه‌ای و لاجوردی، نقش و نگارهای اسلیمی و طراحی نوین هندسی، از خصوصیات برجسته در معماری مسجد کبود هستند. این بنا در گذشته کاربری گسترده‌تری داشته و با وجود آسیب‌های فراوان در طول سالیان دراز، هم‌چنان شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده است. علاقه‌مندان به بناهای تاریخی اسلامی، از مسجد کبود با عنوان «نگین فیروزه بناهای اسلامی» یاد می‌کنند. در گذشته مسجد کبود را با نام‌های دیگری مانند «گوی مسجد»، «مسجد شاه جهان» و «عمارت مظفریه» می‌شناختند. عنوان عمارت مظفریه از این‌رو است که در گذشته مسجد کبود بخشی از مجموعه‌ای بزرگ با کاربری‌های متفاوت بوده است. آرامگاه سلطان جهانشاه و نزدیکانش نیز در انتهای شبستان و در سرداب مسجد، این مطلب را تایید می‌کند؛ گرچه امروزه این قبرها خالی هستند. به همین دلیل این مسجد را با نام مسجد جهانشاه نیز می‌شناختند. نام مسجد کبود تبریز در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید

  5
 • avatar
  نظرت را بنویس و ❤️ کن.👇
  شنبه 21 خرداد ماه 1401

  مسجد کبود که قبل ها به آن مسجد جهانشاه نیز می گفتند یکی از مسجدهای تاریخی شهر تبریز محسوب می شود و در سال ۸۴۵ هجری شمسی در زمان حاکمیت سلطان جهانشاه ساخته شده است. مادام ژان دیولافوا که مهندس ساختمان و باستان شناس فرانسوی بود زمانی که به این شهر سفر کرد و با مسجد کبود رو به رو شد در خاطراتش آن را مسجد آبی تبریز نامید. این مسجد به دلیل کاشی های لاجوردی خود به فیروزه اسلام مشهور است.

  5
 • avatar
  امیر
  جمعه 08 دی ماه 1402

  مسجد کبود در شهر تبریز قرار گرفته و یکی از مکان های تاریخی ایران به شمار می‌رود که هر ساله عده زیادی از مسافران و گردشگران برای تماشای این بنای تاریخی به تبریز سفر می‌کنند. پیشینه مسجد کبود به زمان حکومتی قراقویونلوها می‌رسد؛ یعنی قرن نهم هجری. این بنا در سال ۱۱۸۵ هجری طی زلزله‌ای شدید خیلی از قسمت‌های آن فرو ریخت که در طی این اتفاق با همکاری گروهی از معماران و هنرمندان مرمت و بازسازی شد

  4
 • avatar
  عاشق طبیعت
  جمعه 03 آذر ماه 1402

  زیبا و قشنگ و قدیمی

  4
 • avatar
  RezaRZ
  پنجشنبه 26 مرداد ماه 1402

  هنر معماری و زیبایی ...

  4
 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 30 خرداد ماه 1402

  نام اصلی این بنا به آنچه که در سردر آن و نیز وقف نامه و شناسنامه این بنا آمده، عمارت مظفریه است (عمارت المبارکه المظفریه) این مسجد طبق کتیبهٔ سردر آن، در سال ۸۴۵ هجری شمسی و در زمان سلطان جهانشاه، مقتدرترین حکمران سلسلهٔ قراقویونلو و به دستور دختر او، صالحه خانم بنا شده‌است.[۳] پاسکال کوست در گذشته از این مسجد با نام مسجد سنی و مسجدی که شیعیان تمایلی به استفاده از آن ندارند، یاد شده است.

  4
 • avatar
  m.m
  دوشنبه 07 خرداد ماه 1403

  از برجسته‌ترین جاهای دیدنی تبریز، مسجد کبود در این شهر است. مسجد کبود تبریز با معماری بسیار زیبا و منحصربه‌فردش، متعلق به قرن نهم هجری قمری و باقی مانده از دوران پادشاهی قراقویونلوها است و در یکی از کهن‌ترین و تاریخی‌ترین محله‌های شهر تبریز قرار دارد. گرچه تبریز پایتخت فرمانروایی قراقویونلوها بوده است، مسجد کبود تنها اثر تاریخی باقی مانده از این دوره تاریخی در تبریز به شمار می‌رود. این بنا را به دستور سلطان جهانشاه، فرمانروای مقتدر قراقویونلوها ساخته‌اند. با دقت در جزئیات بنا و نگاره‌های داخل مسجد کبود، می‌توان بخشی از هویت، تاریخ و تمدن اسلام در تبریز کهن را دید. مسجد کبود یکی از چهار مسجد تزیین شده با کاشی‌کاری‌های آبی در جهان به شمار می‌رود. نام مسجد کبود نیز بر اساس رنگ نمای این بنا انتخاب شده است. معماری زیبای مسجد کبود را می‌توان نمونه‌ای قابل‌توجه از معماری اسلامی ایران دانست. کاشی‌های معرق فیروزه‌ای و لاجوردی، نقش و نگارهای اسلیمی و طراحی نوین هندسی، از خصوصیات برجسته در معماری مسجد کبود هستند. این بنا در گذشته کاربری گسترده‌تری داشته و با وجود آسیب‌های فراوان در طول سالیان دراز، هم‌چنان شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده است. علاقه‌مندان به بناهای تاریخی اسلامی، از مسجد کبود با عنوان «نگین فیروزه بناهای اسلامی» یاد می‌کنند. در گذشته مسجد کبود را با نام‌های دیگری مانند «گوی مسجد»، «مسجد شاه جهان» و «عمارت مظفریه» می‌شناختند. عنوان عمارت مظفریه از این‌رو است که در گذشته مسجد کبود بخشی از مجموعه‌ای بزرگ با کاربری‌های متفاوت بوده است. آرامگاه سلطان جهانشاه و نزدیکانش نیز در انتهای شبستان و در سرداب مسجد، این مطلب را تایید می‌کند؛ گرچه امروزه این قبرها خالی هستند. به همین دلیل این مسجد را با نام مسجد جهانشاه نیز می‌شناختند. نام مسجد کبود تبریز در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  3
 • avatar
  چاپ تیک تاک گرافیک
  پنجشنبه 09 فروردین ماه 1403

  هم مسجد بی نظیری داشت هم بازار خوبی که کلی هنرمند کارهای قشنگشون رو اونجا آورده بودند

  3
 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 23 مرداد ماه 1402

  تعمیر و نگهداریش در شأن این بنا نیست ای کاش تجدید نظر کنن مسئولین 🤔

  3
 • avatar
  علی کوچولو
  یکشنبه 06 فروردین ماه 1402

  احساس آرامش زیادی به آدم دست میده و خیلی رنگ آبی کبودش دوست داشتنیه

  3
 • avatar
  mahboob.shab
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  یکی از قدیمی ترین مساجد دنیادر دوره جهانشاه که به دلیل اینکه بازسازی زیادی نشده حالت قدیمی خودش را حفظ کرده ولی کاشی کاری هایش در حال ازبین رفتن است. برای وارد شدن ورودی میگیرند

  3
 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  چهارشنبه 10 خرداد ماه 1402

  مسجد کبود تبریز از برجسته‌ترین نمونه‌های معماری اسلامی در استان آذربایجان شرقی است. این بنای تاریخی در تبریز، مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان هنر معماری در جهان قرار دارد. گرچه متاسفانه در طول سالیان اخیر بخش‌هایی زیادی از این مسجد از بین رفته است، هنوز به‌خوبی می‌توان هنر دست معماران ایرانی را در این مسجد مشاهده کرد. در میان آثار به‌جای مانده از دوران تاریخی گذشته در ایران، مساجد تاریخی از برجسته‌ترین نمونه آثار هستند. با بررسی و دقت در نشانه‌های تاریخی به جا مانده در این مساجد، می‌توان اطلاعات قابل توجهی از فرهنگ و تفکر حاکمان اسلامی در ایران به دست آورد. مساجد در گذشته جایگاهی فراتر از کاربرد امروزی‌شان داشته‌اند و در مساجد تاریخی ایران، نشانه‌های قابل تامل از آثار هنری وجود دارند که سبب علاقه‌مندی بیشتر گردشگران به بازدید از این بناها می‌شوند. مسجد کبود نیز با معماری زیبا و تزیینات داخلی‌اش، از جمله زیباترین مساجد تاریخی در ایران است. اگر به بازدید از بناهای تاریخی اسلامی علاقه دارید و ساکن تبریز هستید یا قصد سفر به این شهر را دارید، حتما از مسجد کبود بازدید کنید. گرچه تبریز پایتخت فرمانروایی قراقویونلوها بوده است، مسجد کبود تنها اثر تاریخی باقی مانده از این دوره تاریخی در تبریز به شمار می‌رود. این بنا را به دستور سلطان جهانشاه، فرمانروای مقتدر قراقویونلوها ساخته‌اند. با دقت در جزئیات بنا و نگاره‌های داخل مسجد کبود، می‌توان بخشی از هویت، تاریخ و تمدن اسلام در تبریز کهن را دید. مسجد کبود یکی از چهار مسجد تزئین شده با کاشی‌کاری‌های آبی در جهان به شمار می‌رود. نام مسجد کبود نیز بر اساس رنگ نمای این بنا انتخاب شده است. معماری زیبای مسجد کبود را می‌توان نمونه‌ای قابل‌توجه از معماری اسلامی ایران دانست. کاشی‌های معرق فیروزه‌ای و لاجوردی، نقش و نگارهای اسلیمی و طراحی نوین هندسی، از خصوصیات برجسته در معماری مسجد کبود هستند. این بنا در گذشته کاربری گسترده‌تری داشته و با وجود آسیب‌های فراوان در طول سالیان دراز، هم‌چنان شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده است. علاقه‌مندان به بناهای تاریخی اسلامی، از مسجد کبود با عنوان «نگین فیروزه بناهای اسلامی» یاد می‌کنند. در گذشته مسجد کبود را با نام‌های دیگری مانند «گوی مسجد»، «مسجد شاه جهان» و «عمارت مظفریه» می‌شناختند. عنوان عمارت مظفریه از این‌رو است که در گذشته مسجد کبود بخشی از مجموعه‌ای بزرگ با کاربری‌های متفاوت بوده است. آرامگاه سلطان جهانشاه و نزدیکانش نیز در انتهای شبستان و در سرداب مسجد، این مطلب را تایید می‌کند؛ گرچه امروزه این قبرها خالی هستند. به همین دلیل این مسجد را با نام مسجد جهانشاه نیز می‌شناختند. نام مسجد کبود تبریز در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  2
 • avatar
  ﷽🇵🇸🇮🇷 یا علی 🇮🇷🇵🇸
  سه شنبه 04 بهمن ماه 1401

  مسجد کبود تبریز از برجسته‌ترین نمونه‌های معماری اسلامی در استان آذربایجان شرقی است. این بنای تاریخی در تبریز، مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان هنر معماری در جهان قرار دارد. گرچه متاسفانه در طول سالیان اخیر بخش‌هایی زیادی از این مسجد از بین رفته است، هنوز به‌خوبی می‌توان هنر دست معماران ایرانی را در این مسجد مشاهده کرد. در میان آثار به‌جای مانده از دوران تاریخی گذشته در ایران، مساجد تاریخی از برجسته‌ترین نمونه آثار هستند. با بررسی و دقت در نشانه‌های تاریخی به جا مانده در این مساجد، می‌توان اطلاعات قابل توجهی از فرهنگ و تفکر حاکمان اسلامی در ایران به دست آورد. مساجد در گذشته جایگاهی فراتر از کاربرد امروزی‌شان داشته‌اند و در مساجد تاریخی ایران، نشانه‌های قابل تامل از آثار هنری وجود دارند که سبب علاقه‌مندی بیشتر گردشگران به بازدید از این بناها می‌شوند. مسجد کبود نیز با معماری زیبا و تزیینات داخلی‌اش، از جمله زیباترین مساجد تاریخی در ایران است.

  2
 • avatar
  Rm
  چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه 1403

  بنای زیبا و محکم و قدیم،با وجود ناملایمات روزگار کهن و آثار صدمات و زخمهای م جود بر پیکرش هنوز زبیا و باوقار هست .و دلهای بازدید کنندگان را از زیباییهای معماری اسلامی به وجد می آورد

  1
 • avatar
  سیدهادی
  یکشنبه 19 فروردین ماه 1403

  اوج عظمت و شکوه

  1
 • avatar
  نجفلو
  جمعه 10 فروردین ماه 1403

  مسجدی دیدنی و زیبایی است

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 11 تیر ماه 1402

  جایی قدیمی و قشنگ.

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 07 خرداد ماه 1402

  باشکوه و زیباست؛ کاشی های آبی کبود بکار رفته فوق العاده ست

  1
 • avatar
  yasin khan
  جمعه 19 خرداد ماه 1402

  بسیار زیبا برای بازدید، فقط اینکه ورودی سرداب رو بستند و امکان بازدید نداره

  1
 • avatar
  Ali king
  دوشنبه 19 تیر ماه 1402

  مسجد تاریخی و عالی

  1
 • avatar
  n.etebar
  شنبه 24 تیر ماه 1402

  جای خوبیه

  1
 • avatar
  یاشی
  چهارشنبه 04 مرداد ماه 1402

  مسجد کبود علاوه بر اینکه مسجده بعنوان آثار تاریخی ثبت شده و برای کسانی که از جاهای تاریخی خوششون میاد جالبه

  1
 • avatar
  گردشگر
  دوشنبه 24 بهمن ماه 1401

  مسجد ی با مهندسی زیبا و دیدنی وبا فضایی زیبا و ونقش ونقارهای جذاب یکی دیگر از بناهای قدیمی این استان است

  1
 • avatar
  علی تنکابنی
  شنبه 07 اسفند ماه 1400

  عمارت مظفریه معروف به مسجد کبود یا مسجد جهانشاه از مسجدهای تاریخی تبریز مربوط به دوران حکمرانی قراقویونلوها در قرن نهم هجری است. مادام ژان دیولافوا، مهندس راه و ساختمان و باستان‌ شناس فرانسوی که همراه همسرش از سوی دولت فرانسه برای انجام کاوش‌ های باستان‌ شناسی به ایران سفر کرده بود، در کتاب خود از این مسجد با نام مسجد آبی تبریز (فرانسوی: La Mosquée bleue de Tauris‎) نام برده‌ است نام اصلی این بنا بنا به آنچه که در سر دَر آن و نیز وقف نامه و شناسنامه این بنا آمده، عمارت مظفریه میباشد (عمارت المبارکه المظفریه) این مسجد طبق کتیبهٔ سردر آن، در سال ۸۴۵ هجری شمسی و در زمان سلطان جهانشاه، مقتدر ترین حکمران سلسلهٔ قراقویون لو و به دستور دختر او، صالحه خانم بنا شده‌ است. پاسکال کوست در گذشته از این مسجد با نام مسجد سنی و مسجدی که شیعیان تمایلی به استفاده از آن ندارند، یاد شده‌است.  کتیبه‌ای کاشی‌ کاری سر در اصلی مسجد کبود به سال ۸۷۰ (قمری) برابر با ۱۴۶۶ میلادی و ۸۴۵ شمسی نصب شده‌ است.  این کتیبه و دیگر کتیبه‌ های سر در مسجد، به خط نعمت‌ الله البواب خوشنویس مشهور سدهٔ نهم است و سرکاری و نظارت بر ساخت آن با عزالدین بن ملک قاپوچی بوده‌است. بعد از فتح تبریز در اواخر سال ۸۷۵ هجری قمری برابر با ۸۵۰ هجری شمسی و ۱۴۷۱ میلادی، کاشی‌ کاری‌ هایی بر روی دیوار بیرونی مسجد با نام خلفای راشدین انجام شد که هنوز هم وجود دارند، و این مطلب با توجه به سنی بودن اوزون حسن صحت دارد

  1
 • avatar
  ferial
  سه شنبه 21 تیر ماه 1401

  عمارت مظفریه معروف به مسجد کبود یا مسجد جهانشاهاز مسجدهای تاریخی تبریز مربوط به دوران حکمرانی قراقویونلوها در قرن نهم هجری است.نام اصلی این بنا بنا به آنچه که در سردر آن و نیز وقف نامه و شناسنامه این بنا آمده، عمارت مظفریه است (عمارت المبارکه المظفریه) این مسجد طبق کتیبهٔ سردر آن، در سال ۸۴۵ هجری شمسی و در زمان سلطان جهانشاه، مقتدرترین حکمران سلسلهٔ قراقویونلو و به دستور دختر او، صالحه خانم بنا شده‌است.در زلزله سال ۱۱۸۵ شمسی (۱۷۸۰ میلادی) آسیب فراوانی به مسجد وارد آمد و در اثر این زلزله گنبدهای مسجد فرو ریخت. مسجد کبود با تنوع و ظرافت کاشی‌کاری و انواع خطوط به‌کاررفته در آن و به ویژه به دلیل رنگ لاجوردی کاشی‌کاری‌های معرق آن به «فیروزهٔ اسلام» شهرت یافته‌است. سبک معماری این بنا به شیوه آذری است.صحن بزرگ مسجد مربع شکل است که حوضی برای وضو در آن قرار داشت و شبستانهایی نیز جهت پناهگاه مستمندان، و درس خواندن در آن وجود داشته‌اند. در پشت محراب قدیمی، قسمت دیگری از این مسجد شامل اتاقی بزرگ با کفپوش و دیوارهای مرمرین وجود دارد و در انتها به سردابی کوچک ختم می‌شود. در این محل جهانشاه و همسرش خاتون جان بیگم که چند سال بعد از اتمام ساخت مسجد فوت شدند، دفن اند. این بخش، خاکی و خالی است و گفته می‌شود بعد از زمین لرزه تبریز، هر چه در این بخش بوده حتی بخش‌هایی از مرمر تزئینی آن به تاراج رفته‌است.

  1
 • avatar
  41
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  این مکان تاریخی دارای نمای جذاب با کاشی کاری بی نظیر و طراحی خاص است.

  1
 • avatar
  milad.jym69
  پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه 1400

  رنگ مسجد واقعا دلبرانه و خاصه، معماری بسیار زیبایی داره حس و حال معنوی خاصی بهت میده، یه بار سعادت داشتم برم و چن رکعتی نماز به جا بیاورم

  1
 • avatar
  رسولی
  چهارشنبه 25 فروردین ماه 1400

  معماری ایرانی زیبا و بی نظیری داره مخصوصا رنگش که اسمش هم به همین خاطر شده مسجد کبود

  1
 • avatar
  فردین
  شنبه 26 خرداد ماه 1403

  بسیار دیدنی

 • avatar
  mohsen
  سه شنبه 15 خرداد ماه 1403

  جای خوبی هستش خیلی خیلی نیاز به مرمت کاری دارد حیف حیف

 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 14 دی ماه 1402

  خیلی زیبا و دیدنی هست حتما به این مکان مراجعه کنید.

 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 01 آذر ماه 1402

  مسجد خوب و عمارت زیبایی دارد

 • avatar
  Atena
  پنجشنبه 23 شهریور ماه 1402

  مکان تاریخی قدیمی و زیباییه کنارش هم موزه آذربایجانه

 • avatar
  جانم فدای رهبر
  یکشنبه 19 شهریور ماه 1402

  مکانی جالب که ارزش امدن از نیشابور رو به شهر با صفای تبریز رو داشته

 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 10 مرداد ماه 1402

  در دوره ترکمانان قراقویونلو و قرن نهم هجری قمری بود که یکی از امرا به نام ابوالمظفر سلطان جهان شاه، دستور ساخت مسجدی را در شهر تبریز داد. مسجدی که بعدها ناملایمات زیادی از روزگار دید، زخم هایی بر تنش افتاد و تخریب شد. اما باز هم سرپا ماند. این روزها نامش مسجد کبود است که در میان هموطنان آذری زبان با نام گوی مچید (Göy Məscid) شناخته می شود. این مسجد به نام های دیگری همچون مسجد آبی، عمارت مظفریه و مسجد جهانشاه نیز شهرت دارد.قبل از ورود به مسجد با محوطه‌ای روبه رو می‌شوید که هنرمندانه گل‌کاری شده و فضای اطرف مسجد را چشم نواز تر کرده است. قبل از ورود به داخل مسجد با سردری بلند و زیبایی روبه‌رو می شوید که همانند طاقی بزرگ است و جای خالی کاشی‌های بسیار همانند زخمی از گذر تلخ و شیرین ایام بر در و دیوار مسجد است اما با این وجود همانند نگین فیروزه‌ای در میان خیابان امام خمینی یکی‌از اصلی ترین و قدیمی‌ترین خیابان‌های این شهر می‌درخشد. در میان آن همه کاشی کاری لاجوردی و آبی پر نقش و نگار، کتیبه‌ای به چشم می‌خورد که روی آن عمارت مظفریه و به چشم می‌خورد از این رو مسجد کبود به نام عمارت مظفریه در میان مردم تبریز جا افتاده است. در جای جای این مسجد کتیبه‌هایی قرار دارد که حکم شناسنامه‌ای برای این بنا هستند. در یکی از این کتیبه‌ها نام نعمت‌االله بن محمد البواب، طراح و خطاط آیات این بنا حک شده است. از کتیبه‌ای دیگر که دورتا دور شبستان را مزین کرده و سوره فتح بر آن حک شده است می‌‌توان چنین برداشت کرد که این بنا به عنوان یادبودی از کشورگشایی‌ها و پیروزی‌های حاکم آن دوران ساخته شده است تا برای آیندگان تداعی کننده حکومتی قدرتمند باشد. از شواهد و کتیبه‌های دیگری که به جای مانده چنین برمی‌آیدکه این مسجد در سال ۸۷۰ هجری قمری ساخته شده اما باستان شناسان می‌گویند این تاریخ احتمالا زمان پایان یافتن کارشی‌کاری‌های این مسجد است و زمان ساخت آن به چندین سال قبل‌تر یعنی در سال ۸۴۵ هجری شمسی به دستور دختر یکی از فرمانروایان قراقویونلو به نام صالحه باز می‌گردد.

 • avatar
  رحیم
  جمعه 20 مرداد ماه 1402

  مسجد کبود تبریز شهریور ۱۳۹۸

 • avatar
  اینترنت آسیاتک مرکزی
  پنجشنبه 01 تیر ماه 1402

  مسجد کبود (مسجد جهانشاه) یکی از برجسته ترین نمونه های معماری اسلامی است که مورد علاقه و توجه بسیاری از هنرمندان و معماران است. این مسحد زیبا تعلق به قرن نهم هجری قمری و باقی مانده از دوران پادشاهی قراقویونلوها است و در یکی از کهن‌ترین و تاریخی‌ترین محله‌های شهر تبریز قرار دارد. کاشی های معرق فیروزه‌ای و لاجوردی، نقش و نگارهای اسلیمی و طراحی نوین هندسی، از خصوصیات برجسته در معماری مسجد کبود است. آدرس این مسجد:تبریز، خیابان امام خمینی، نرسیده به میدان ساعت، جنب پارک خاقانی است و ساعت بازدید از این مسجد همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۷:۳۰ است. بعد از بازدید از این مسجد می توانید از خیابان امام خمینی به میدان ساعت تبریز و میدان شهرداری دسترسی دارد.موزه آذربایجان از دیگر جاذبه‌های تاریخی در خیابان امام خمینی تبریز است که در جوار مسجد کبود قرار دارد. این موزه را به‌دلیل آثار برجسته تاریخی و هنری متعلق به دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی، پس از موزه ملی ایران، بزرگ‌ترین موزه باستان شناسی در ایران می‌دانند. موزه آذربایجان فاصله کمی تا مسجد کبود دارد و در ضلع غربی این مسجد، نرسیده به میدان ساعت قرار گرفته است. بازار کبود نیز در ضلع شرقی این مسجد قرار گرفته است که دارای رستوران و غذا خوری نیز هست.

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 22 آبان ماه 1401

  جای با صفا

 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 16 مهر ماه 1401

  حس خاصی داره، چون گنبد دو جداره است صدا همه جا می یاد

 • avatar
  AHB1998
  یکشنبه 27 شهریور ماه 1401

  من واقعا عاشق این رنگ آبی ام که اصن جهانی شده و به اسم ایرانیاست.کافیه سرچ کنید persian Blue. اما در مورد خود مسجد: این مسجد سال ۱۱۹۳ پی زلزله ای که اومد کامل تخریب شد و تا الان درحال بازسازیشند. حتما توصیه میکنم ببینید.

 • avatar
  Mra
  دوشنبه 21 شهریور ماه 1401

  معماری زیبای مسجد کبود را می‌توان نمونه‌ای قابل‌توجه از معماری اسلامی ایران دانست. کاشی‌های معرق فیروزه‌ای و لاجوردی، نقش و نگارهای اسلیمی و طراحی نوین هندسی، از خصوصیات برجسته در معماری مسجد کبود هستند. این بنا در گذشته کاربری گسترده‌تری داشته و با وجود آسیب‌های فراوان در طول سالیان دراز، هم‌چنان شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده است. علاقه‌مندان به بناهای تاریخی اسلامی، از مسجد کبود با عنوان «نگین فیروزه بناهای اسلامی» یاد می‌کنند. در گذشته مسجد کبود را با نام‌های دیگری مانند «گوی مسجد»، «مسجد شاه جهان» و «عمارت مظفریه» می‌شناختند. عنوان عمارت مظفریه از این‌رو است که در گذشته مسجد کبود بخشی از مجموعه‌ای بزرگ با کاربری‌های متفاوت بوده است. آرامگاه سلطان جهانشاه و نزدیکانش نیز در انتهای شبستان و در سرداب مسجد، این مطلب را تایید می‌کند؛ گرچه امروزه این قبرها خالی هستند. به همین دلیل این مسجد را با نام مسجد جهانشاه نیز می‌شناختند. نام مسجد کبود تبریز در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 • avatar
  الماس 401
  چهارشنبه 16 شهریور ماه 1401

  محیط آرام بخشی داره

 • avatar
  عباس فخرائی
  جمعه 28 مرداد ماه 1401

  بسیار زیبا و کاشی کاری فیروزه ایش و معماری منحصر به فردش واقعا دیدن داره

 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 26 مرداد ماه 1401

  کاش این الگوی معماری در ساختمان مساجد جدید هم به‌کارگرفته شود

 • avatar
  یاشاسین آذربایجان
  دوشنبه 17 مرداد ماه 1401

  مکان تاریخی جالبی هست با ۵۰۰ سال قدمت.

 • avatar
  قهرمان
  سه شنبه 28 تیر ماه 1401

  چند بار رفتم داخل جای تاریخی وقشنگی هس

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 12 تیر ماه 1401

  منکه واقعا لذت بردم هم از معماری و هم از استحکام کار که بعد از اینهمه سال همچنان پابرجاست

 • avatar
  لبیک یا مهدی علیه‌السلام
  چهارشنبه 08 تیر ماه 1401

  عالی

 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 16 فروردین ماه 1401

  مسجدی تاریخی و بی نظیر

 • avatar
  MOKH
  سه شنبه 03 اسفند ماه 1400

  از شاه‌کارهای تاریخی هنر معماری. زیبا، باعظمت و چشم‌نواز.

 • avatar
  مرتضی محمودیان
  پنجشنبه 03 فروردین ماه 1402

  عشق منه این مسجد

 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 22 مهر ماه 1401

  قطعه ای ازبهشت.

 • avatar
  رامین
  پنجشنبه 30 دی ماه 1400

  نام اصلی این بنا ،بنا به انچه که در سردر آن و نیز وقف نامه و شناسنامه این بنا آمده، عمارت مظفریه میباشد (عمارت المبارکه المظفریه) این مسجد طبق کتیبه سردر آن، در سال ۸۴۵ هجری شمسی و در زمان سلطان جهانشاه، مقتدرترین حکمران سلسلهٔ قره قویونلوها و به دستور دختر او، صالحه خانم بنا شده‌است

 • avatar
  Vidaaa.m
  پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه 1400

  مسجد کبود مسجدی تاریخی است که‌در حال بازسازیست چیز دیدنی نداشت متاسفانه بلیط 2500هم‌گرفتن ما که جهت نماز خواندن رفتیم‌و پول رو به جهت ساخت مسجد دادیم متن 4 : برخلاف عکساش اصلن جالب نبود.


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده مسجد کبود (عمارت مظفریه) واقع شده‌اند:

 • مدرسه تاریخی دارالفنون تبریز ( مدرسه مظفریه)
  (5.0)
  بلوار جمهوری اسلامی، دارایی - مدنی 1، کارگشایی
 • خانه تاریخی قدکی
  (4.3)
  ارتش جنوبی، عزب دفتریلر اول، بین معین و کوی نوبر
 • گرمابه تاریخی حاجی جعفر دایی
  (4.5)
  ارتش جنوبی، عزب دفتریلر اول
 • یخچال قائم مقام فراهانی
  (3.0)
  ثقه الاسلام جنوبی، سرندی
 • دروازه نوبر قاپیسی
  (4.2)
  امام خمینی، بین بؤیوک تربیت و شهید محمدرضا یوشاری
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط fereshte😎 (شهریار سطح ۱۱ نشان) در تاریخ یکشنبه 27 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی مسجد کبود (عمارت مظفریه) اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: یکشنبه 27 خرداد ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد مسجد کبود (عمارت مظفریه) در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه مسجد کبود (عمارت مظفریه) ندارد.
  location استان آذربایجان شرقی، تبریز، امام خمینی، بین شهیدان دل حامد و نارنجستان
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری مسجد کبود (عمارت مظفریه)

  شنبه 09:00 تا 19:30
  یک‌شنبه 09:00 تا 19:30
  دوشنبه 09:00 تا 19:30
  سه‌شنبه 09:00 تا 19:30
  چهارشنبه 09:00 تا 19:30
  پنج‌شنبه 09:00 تا 19:30
  جمعه 09:00 تا 19:30
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo