info
عکس آب انبار کازرونیعکس آب انبار کازرونی
category

آب انبار کازرونی اصفهان

مکان تاریخی

درباره‌ی آب انبار کازرونی

آب انبار کازرونی (مکان تاریخی) در اصفهان و خیابان بابا رکن الدین واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند نگارستان تخت فولاد و بازار هوشمند کیمیا و همچنین گیاهان دارویی ابوعطار، تکیه کازرونی، مسجد رکن الملک، شالیز 3 - کباب و بریان و کاروانسرای ملک التجار قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد آب انبار کازرونی

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  ﷽🇵🇸🇮🇷 یا علی 🇮🇷🇵🇸
  پنجشنبه 15 تیر ماه 1402

  آب‌انبار کازرونی مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، تخت فولاد، روبروی تکیه ایزدگشسب واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است آب انبار کازرونی يكي از جاهای دیدنی مجموعه‌ي تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد شهر اصفهان است. این آب انبار یکی از زیباترین و منحصر به فردترین آب انبارهاي ايران است. در اين محتوا به قدمت و معماری آب انبار کازرونی، سردر و بادگیرهای آب‌انبار کازرونی، معرفي محمد حسین کازرونی، آدرس و شرايط اب انبار کازرونی، ساير آب انبارهاي مجموعه‌ي تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد اصفهان و مسیرهای دسترسی به آب انبار کازرونی پرداخته شده است مجموعه‌ي تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد در شهر اصفهان با داشتن مسجد، آب انبارها (اب انبار کازرونی)، حوض خانه، مبال (حاجت‌خانه و طهارت‌خانه )، وضوخانه، چله‌خانه، حوایج‌خانه، اتاق‌ها، حجره‌ها، تالار اروسی، ایوان‌ها و حیاط، شبيه کاروانسرایی و پناهگاه امن براي مسافران و زيارت كنندگان، چله‌نشيني عرفا و اسكان بي‌بضاعتان در فصل زمستان بود. اين مجموعه‌ي با مرور زمان به قبرستان عمومي تبديل شد. بعد از انقلاب اسلامي قبرستان عمومي به مجموعه‌ي تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد تبديل شد و دفن متوفي در آن ممنوع شد.

  2
 • avatar
  Mohsen
  سه شنبه 31 مرداد ماه 1402

  بسیار زیبا و دیدنی

  1
 • avatar
  شیروانی پور فیل آبادی
  شنبه 16 بهمن ماه 1400

  قدمت اين آب انبار به دوره‌ي قاجاريه مي‌رسد. این بناي تاريخي با شماره‌ي ثبت ۹۰۶۹ در سال 1382 در فهرستي آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اين آب انبار در سال 1336 هجري قمري با هزينه و همت حاج محمد حسین کازرونی ساخته شده است.پلان آب‌انبار کازرونی هشت ضلعی است. پلکان‌هاي ورود به مخزن آب و سقف این آب انبار در سمت شمال‌شرقی قرار دارد. آب انبار کازرونی به لحاظ معماری متفاوت با آب انبارهاي ايران است و در عين حال از معروف‌ترين آب انبارهاي ايران است. اين آب انبار بر خلاف پلان استوانه‌ي و گنبد مخروطي داراي سقف مسطح و پلان خزينه استوانه‌ي در هشت ضلعی است. دسترسی به مخزن آب این آب انبار از طريق پاشیر یا پلکان است.در هشت ضلعی‌‌هاي ديوار این آب انبار، ايوان‌هاي ‌طاقي شكل، با ‌طاقچه‌هايي جهت استراحت مسافران و زيارت‌كنندگان تعبيه شده است. اين ايوان‌ها داراي تزيينات آجري است. در ايوان‌ها دريچه و پنجره‌هايي با مشبك زيبا، جهت تامين نور مخزن آب يا خزينه تعبيه‌ شده است. آب انبارهاي ايران در دوره‌ي قاجاريه، با تزيينات پركاربرد سردرها، با آب انبارهاي دوره‌‌هاي قبل متمایز مي‌شوند. اب انبار کازرونی نيز از اين سردر مستثني نيست. این آب انبار داراي سردر زيبا با كتيبه‌ي بسم الله الرحمن الرحیم با رنگ زرد با خط کوفی است. در اين سردر تزيينات پركاربرد تزيينات پركاربرد ستاره، ماه و خورشيد با رنگ‌هاي‌ زرد، قهوه‌اي، سفيد و آبي قابل مشاهده است. در سقف این آب انبار چهار بادگیر به شكل مناره باریک و دوازده دهانه ساخته شده است. این بادگیرها حدود چهار متر از سطح بام ارتفاع دارند. نقش و وظیفه‌ي چهار بادگیر، تصفیه و خنک کردن آب داخل آب انبار استهر بادگیر از چهار بخش بدنه، پنجره يا دريچه، گریو يا گردن گنبد و قسمت بالاي بادگیر تشكيل شده است. بدنه‌‌ي بادگیرها شامل تزئینات کاشی‌کاری فیروزه‌ای و مشکی به صورت زیگزال بر روی زمینه آجری است.  پنجره‌ يا دريچه‌های خنک کننده به صورت آجر‌کاری تزئین شده‌اند. گریو يا گردن گنبد بادگیرها شامل کتیبه‌ی سوره نصر در چهار بخش با خط کوفی بنایی با کاشی‌کاری فیروزه‌ی با خطوط کاشی‌کاری زرد رنگ تزيين شده‌اند. قسمت بالاي بادگیر به صورت گنبدی شکل با کاشی‌کاری فیروزه‌ی و نقوش اسلیمی تزيين شده‌ است. در آب انبار تکیه کازرونی زيبا همچنان آب ذخیره‌سازی مي‌شود.

  1
 • avatar
  محمد عاشقی
  پنجشنبه 16 دی ماه 1400

  عالی

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 07 تیر ماه 1402

  بی نظیر در ایران شادی ارواح خاندان مذهبی کازرونی فاتحه وصلوات

 • avatar
  رضا
  یکشنبه 18 اردیبهشت ماه 1401

  این آب انبار عصر قاجار از سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است و اخیرا مرمت شده است.4 مناره 4 متری که روی این آب انبار قرار دارند در اصل بادگیرهایی هستند با تزئینات آجر و کاشی برای خنک کردن و اکسیژنه کردن آب و مخوطه آب انبار

 • avatar
  نظرت را بنویس و ❤️ کن.👇
  جمعه 19 فروردین ماه 1401

  آب انبار کازرونی مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، تخت فولاد، روبروی تکیه ایزدگشسب واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده آب انبار کازرونی واقع شده‌اند:

 • تکیه فاضل سراب
  فیض جنوبی، بین شهید کیانی و آیت الله ارباب
 • مسجد قدیمی مصلی
  (5.0)
  مصلی
 • شیر سنگی
  (3.8)
  کمال اسماعیل، پل خواجو
 • کاروانسرای ملک التجار
  (5.0)
  فیض جنوبی، واله اصفهانی 19 - واله اصفهانی 16
 • باغ طوبی
  (4.3)
  سعادت آباد (آزادگان)، بابا رکن الدین ( 14)، معلم
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط یاسر (شهریار سطح ۵ نشان) در تاریخ یکشنبه 12 فروردین ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی آب انبار کازرونی اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: یکشنبه 12 فروردین ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد آب انبار کازرونی در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه آب انبار کازرونی ندارد.
  neshan logo