info
عکس تالار تیموری
category

تالار تیموری محله نقش جهان، اصفهان

درباره‌ی تالار تیموری

تالار تیموری (مکان تاریخی) در محله نقش جهان اصفهان و خیابان استانداری واقع شده است. این مکان یکی از شانزده مکان تاریخی در محله نقش جهان اصفهان می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند سرزمین شادی‌ها، بیمارستان خورشید، حوض میدان نقش جهان، موزه تاریخ طبیعی و حیات وحش اصفهان و بازار قیصریه و همچنین صنایع دستی آقاجانی، اداره کل امور مالیاتی استان اصفهان، کافه دستان، موزه هنرهای تزئینی (رکیب خانه) و رستوران سنتی سوگلی قرار گرفته است. با توجه به نزدیکی این مکان به ایستگاه مترو امام حسین، برای دسترسی راحت‌تر و کمک به داشتن هوایی پاک‌تر، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای مراجعه به آن استفاده کنید.نظرات کاربران در مورد تالار تیموری

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  رضا
  یکشنبه 14 آبان ماه 1402

  تالارتیموری در جنوب خیابان استانداری قراردارد که نام دیگر آن عمارت چهارحوض است.نام گذاری این بنا به چهارحوض بعلت وجود حوض آبی در جلوی تالار است که به چهارحوض معروف بوده است. اين بنا در سال ۸۰۵ هـ.ق بعد از قتل عام مردم اصفهان، به دستور او در مجاورت باغ نقش جهان ساخته شد .این تالار در ابتدا دارالحکومه بود.در حال حاضر این عمارت دارای سالن وسیعی است که جلوی آن ایوان بزرگ و مرتفعی قرار دارد چند اتاق نیز متصل به یکدیگرند. این عمارت با تزئینات بسیار جالب آن که از نوع قطار بندی های گچی است، سنگاب بسیار نفیسی دارد که با خط نستعلیق برجسته و زیبا؛ اشعاری با تاریخ ۱۰۵۶ هجری قمری بر بدنه آن نوشته شده است.در حال حاضر این عمارت دارای سالن وسیعی است که جلوی آن ایوان بزرگ و مرتفعی قرار دارد چند اتاق نیز متصل به یکدیگرند که تزئینات آن ها هم بسیار دیدنی و جالب هستند. قدمت اين بنا به دوران تيموريان باز مي گردد. بهترين زمان براي بازديد از اين جاذبه فصل بهار تا پاييز مي باشد. نام گذاری این بنا به چهارحوض بعلت وجود حوض آبی در جلوی تالار است که به چهارحوض معروف بوده است. بر دیوار مقابل ایوان شرقی عمارت تالار تیموری اصفهان لوح سنگی مرمرین بر دیوار نصب شده که نشان می‌دهد در سال هزار و سیصد و بیست و هفت به دستور محمد رضا شاه پهلوی این بنا تعمیر و بازسازی شده است . در حال حاضر عمارت تالار تیموری اصفهان دارای سالن وسيعی است که جلوی آن ايوان بزرگ و مرتفعی قرار دارد چند اتاق نيز متصل به يکديگرند که تزئينات آنها هم بسيار ديدنی و جالب هستند. سنگاب بسیار نفیس و زیبای بنا دارای اشعاری زیبا که به خط نستعلیق برجسته روی آن حجاری شده است. این سنگاب وسط یکی از باغچه‌های این کاخ در ضلع جنوبی زینت بخش عمارت است.

  1

سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده تالار تیموری واقع شده‌اند:

 • سرای تاریخی منجم
 • گذر آقا نورالله نجفی
  (5.0)
  نجفی
 • طاق چشمه ای بازارچه نو
  (5.0)
  حکیم، نرسیده به بازارچه نو
 • قصر
  (4.5)
  عبدالرزاق، شهید بنی لوحی، قصر
 • زورخانه ومکانی تاریخی از ورزش های سنتی ایران
  (4.0)
  نشاط، قصر منشی، باروت کوب ها، بین نمازی و حسن آباد
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط 𝐴𝑏𝑜𝑙𝑓𝑎𝑧𝑙 (شهریار سطح ۹ نشان) در تاریخ چهارشنبه 12 اردیبهشت ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی تالار تیموری اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 12 اردیبهشت ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد تالار تیموری در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه تالار تیموری ندارد.
  neshan logo