info
عکس حمام تاریخی علی قلی آقاعکس حمام تاریخی علی قلی آقاعکس حمام تاریخی علی قلی آقاعکس حمام تاریخی علی قلی آقا
category

حمام تاریخی علی قلی آقا محله علی قلی آقا، اصفهان

موزه

درباره‌ی حمام تاریخی علی قلی آقا

حمام علی‌قُلی‌آقا در منطقه بیدآباد اصفهان به وسیله علی قلی آقا از درباریان دو پادشاه صفوی، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی در مجموعه‌ای که خود، بانی آن بوده، به سال ۱۱۲۵ هجری قمری ساخته شده‌است.
این حمام از نوع معماری سبک اصفهان در اواخر عصر صفوی است. بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال‌حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم‌خانه تشکیل یافته‌است، به‌طوری‌که در آن دوره مردان و زنان به صورت جداگانه می‌توانستند از آن استفاده نمایند. شکل قاعده سربینه حمام بزرگ، به شکل هشت ضلعی منتظم طراحی شده‌است و در اطراف سربینه سکوهایی طراحی شده که فضاهای پشت آن‌ها با طاق نماهای مدور تزئین یافته و همچنین گنبد میانی سربینه بر هشت ستون بزرگ سنگی استوار است. تزئینات سقف حمام به صورت رسمی بندی است و نورگیرهای سقف به صورت منظم از فضای اطراف به سمت مرکز سقف به صورت منظم طراحی شده‌اند که در مواقع مختلف روز با ایجاد سایه روشن بر زیبائی تزئینات سقف می‌افزاید. این بنا هم اینک (پس از بازسازی و ترمیم) به صورت موزه مردم‌شناسی در معرض دید عموم گردشگران قرار گرفته‌است.علی قلی آقا سازنده مسجد علی‌قُلی‌آقا و برادرش خسرو آقا سازنده حمام خسروآقا است. این دو از خواجه‌سرایان سرشناس و نیکوکار بوده‌اند.
منبع: ویکی‌پدیا

حمام تاریخی علی قلی آقا (موزه) در محله علی قلی آقا اصفهان و خیابان شهید سعید شریف اصفهانی واقع شده است. این مکان یکی از دو موزه در محله علی قلی آقا اصفهان می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند موزه حمام علیقلی آقا و بازارچه علی قلی آقا و همچنین ذکرخانه (زورخانه) علی قلی آقا، مسجد علی قلی آقا، کافه کتاب کودک و نوجوان، سقاخانه تاریخی علی قلی آقا و بوستان علیقلی اقا قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد. با توجه به نزدیکی این مکان به ایستگاه مترو تختی، برای دسترسی راحت‌تر و کمک به داشتن هوایی پاک‌تر، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای مراجعه به آن استفاده کنید.نظرات کاربران در مورد حمام تاریخی علی قلی آقا

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 14 اسفند ماه 1402

  حمام علي قلي آقا مجموعه تاریخی علی قلی آقا از اثرات هنری معماری و شهر سازی دوران پر عظمت صفویه است که درمحله بید آباد واقع گردیده و توسط علی قلی آقا از درباریان دو پادشاه صفوی، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی به سال ۱۱۲۵ هجری قمری ساخته شده است و شامل بازار و چهار سوق ، مسجد ، مکتب خانه ، حمام ، زور خانه و کاروانسرا بوده است. حمام علی قلی آقا  دارای تزئینات و نقاشی های از سه دوره تاریخی صفوی با تلفیقی از کاشیکاری و آهکبری - نقاشی و کاشیکاری قاجار  و نقاشی کوچه بازاری دوره پهلوی است این گرمابه در گذشته و در زبان مردم محل به حمام دوقلو معروف بوده است.چون مانند بسیارى از حمام هاى قدیم از دو بخش مختص زنان و مردان ساخته شده بود و دو در جداگانه نیز داشت.سربینه یا بخش زنانه كوچك تر با معمارى زنانه تر و بخش مردانه بزرگ تر بوده است كه به تناوب و همزمان مورد استفاده قرار مى گرفته است. داستانی در مورد علت ساخت مجموعه علیقلی آقا وجود دارد که صحت آن مشخص نیست، ولی دانستن آن خالی از لطف نیست . نقل است كه : « نابینایی در این محله بوده که معمولا روی سکوی بقعه شیخ ابومسعود رازی از عرفای سده نهم هجری می‌نشست و روز‌ها را به سر می‌کرد. مردم محل توجهی به این پیرمرد نداشتند و او را به حساب نمی‌آوردند. تا اینکه علیقلی آقا به سفر حج رفت و در آنجا پیرمرد را در حال طواف به دور کعبه دید. وقتی به اصفهان بازگشـت، پیرمـرد را بـه حضور طلبیده و از او پرسید که چگونه با فقری که دارد به سفر حج رفته است. اما پیرمرد پاسخ گفت که هیـچ‌گاه به زیارت کعبه نرفته و در زمان سفر علیقلی آقا در اصفهان بوده. تحقیق از اهل محل نیز نشان داد که پیرمـرد راسـت می‌گوید و هرگز پایش را از اصفهان بیرون نگذاشته. علی قلی آقا متوجه شد که پیرمرد دارای احوالات روحانی اسـت و به همین سبب ضمن تکریم او خواست که اگر حاجتی دارد، برآورده سازد. پیرمـرد گفـت کـه بـرای خود هیـچ نمی‌خواهد اما بهتر است که علیقلی آقا به محله توجه بیشتری نشان دهد و اسباب رفاه مردم را فراهم سازد. این بـود که علیقلی آقا دستور ساخت مسجد، حمام و بازارچهای را در آن محله داد .

  12
 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  دوشنبه 22 خرداد ماه 1402

  حمام علی‌قلی‌آقا که نام علی‌قلی‌آغا نیز شناخته می‌شود، از جاهای دیدنی اصفهان در منطقه بیدآباد است و در سال ۱۱۲۵، توسط علی قلی آقا، از درباریان دو پادشاه صفوی، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده‌ است. با معماری سبک اصفهان در اواخر دوره صفوی، حمام علی‌قلی آقا شامل دو حمام بزرگ، کوچک و فضای چال‌حوض می‌شود. هر دو حمام بزرگ و کوچک از دو بخش اصلی سربینه و گرم‌خانه تشکیل شده‌اند، به‌ طوری‌ که در آن دوره، مردان و زنان به صورت جداگانه می‌توانستند از آنها استفاده کنند. تزئینات سقف حمام به صورت رسمی‌بندی است و نورگیرهای سقف به گونه‌ای طراحی و کار گذاشته شده‌اند که در ساعات مختلف روز با ایجاد سایه‌روشن بر زیبایی تزیینات سقف بیافزایند. 

  5
 • avatar
  Outlander
  پنجشنبه 21 بهمن ماه 1400

  در منطقه بیدآباد اصفهان به وسیله علی قلی آقا از درباریان دو پادشاه صفوی، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی در مجموعه‌ای که خود، بانی آن بوده، به سال ۱۱۲۵ هجری قمری ساخته شده‌است.[۲] این حمام از نوع معماری سبک اصفهان در اواخر عصر صفوی است. بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال‌حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم‌خانه تشکیل یافته‌است، به‌طوری‌که در آن دوره مردان و زنان به صورت جداگانه می‌توانستند از آن استفاده نمایند. شکل قاعده سربینه حمام بزرگ، به شکل هشت ضلعی منتظم طراحی شده‌است و در اطراف سربینه سکوهایی طراحی شده که فضاهای پشت آن‌ها با طاق نماهای مدور تزئین یافته و همچنین گنبد میانی سربینه بر هشت ستون بزرگ سنگی استوار است. تزئینات سقف حمام به صورترسمی بندی است و نورگیرهای سقف به صورت منظم از فضای اطراف به سمت مرکز سقف به صورت منظم طراحی شده‌اند که در مواقع مختلف روز با ایجاد سایه روشن بر زیبائی تزئینات سقف می‌افزاید. این بنا هم اینک (پس از بازسازی و ترمیم) به صورت موزه مردم‌شناسی در معرض دید عموم گردشگران قرار گرفته‌است.[۳] علی قلی آقا سازنده مسجد علی‌قُلی‌آقا و برادرش خسرو آقاسازنده حمام خسروآقا است. این دو از خواجه‌سرایان سرشناس و نیکوکار بوده‌اند. کف گرمخانه از سنگ‌های مرمرساخته شده که کف آن همیشه گرم بوده. دور تا دور دیوار گرمخانه با تزیینات کاشیکاری با نقوش گل و مرغ و اسلیمیتزیین شده‌است. یک استخر بزرگی خواهیددید که به «چال حوض» معروف بوده و احتمالاً برای آب‌تنی و غوطه ور شدن در آب گرم استفاده می‌شده‌است. در دو سوی محور اصلی این فضا دوشاه نشین وجود دارد که احتمالاً یکی باری پرش در آب استفاده می‌شده و دیگری جایگاه تماشاگران بوده‌است. در کنار گرمخانه با عبور از چند پله، به خزینه حمام خواهید رسید. در طرفین خزینه هم دو محل استحمام اختصاصی قرار دارد که به شاه نشین مشهور است. حمام کوچک حمام کوچک ساختار معماری شبیه حمام بزرگ دارد، با این تفاوت که در اندازه کوچک‌تر ساخته شده‌است. حمام کوچک فضاهایی با قاعده‌های منظم و هندسی دارد. قاعده سربینه این حمام مربع شکل است و سکوهایی با حوض‌های درونشان در سه ضلع قرار دارد. گرمخانه این حمام، فضایی با قاعده هشت و نیم متری است و هشت ستون سنگی، طاق میانی آن را بر دوش دارند. فضاهای پیرامون بخش میانی با طاق‌های کوتاه تری پوشیده شده‌اند و مکان‌هایی برای شست و شو فراهم آمده‌است. پس از طی چند پله از کف گرمخانه می‌توانید از درگاه خزینه وارد آن شوید. سیستم گرمایشی به مورد استفاده هر دو حمام از چاهی معروف به «چاه گاو» تأمین می‌شده که در فضایی به نام «گاورو» در غرب حمام قرار داشته. آب از چاه بیرون کشیده می‌شد و به مخزنی در پشت بام انتقال داده و از آن جا به خزینه‌ها و حوضچه‌ها هدایت می‌شد. سیستم گرمایش حمام‌ها شامل تون (آتشدان)، انبار سوخت، تیان (ظرف مخصوص گرم کردن آب) و گودال جمع‌آوری خاکستر بوده که آن‌ها هم غرب حمام قرار داشتند.

  5
 • avatar
  محمدمهدی موذنیان
  چهارشنبه 24 خرداد ماه 1402

  معماری زیبایی داشت. ارزش پول کمی که می‌گیرند رو داشت(ما چهارشنبه رفتیم ۷ تومن بود) اگر وقت داشتید حتما برید

  3
 • avatar
  نظرت را بنویس و ❤️ کن.👇
  چهارشنبه 11 خرداد ماه 1401

  نوبتی هم باشد نوبت اصفهان، شهری باشکوه و سرشار از آثار تاریخی است. حمام بی نظیر و شکوهمند علی قلی آقا ترکیبی از سنت، هنر و معماری است. حمام به شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه صفویان، بازمی گردد. حمام علی قلی آقا اصفهان از دو بخش خصوصی و عمومی تشکیل شده است.کاشی های فیروزه ای با نمادهای معماری ایرانی در اطراف حمام، مانند نقاشی های حماسی یا افسانه ای، نقاشی های دیواری، کاشی های مقاوم و بی نظیر، موزاییک های آینه ای از فرهنگ غنی ایرانی، دیده می شود. حمام دارای استخرهای گوناگون آب با دمای مطلوب بوده است. حمام ها نقش مهمی در تاریخ اصفهان ایفا کرده اند، علاوه برای مکانی برای پرداختن به پاکیزگی، سرشار از فرهنگ باشکوه در بین مردم ایران باستان بوده اند و این امر در ساختار حمام های بی نظیر اصفهان مشهود می باشد. داستان های حمام در ایران طولانی است و فقط در چند جمله خلاصه نمی شود. دلیل این امر به فرهنگ پیچیده و غنی ایران منتهی می شود.

  2
 • avatar
  Mohammad
  چهارشنبه 19 مرداد ماه 1401

  سلام من دیروز ۱۸ مرداد از این مکان بازدید کردم خیلی زیبا و دیدنی بود لذت بردم پیشنهاد میکنم شما هم به این مکان دیدنی سر بزنید

  2
 • avatar
  محمد
  شنبه 08 اردیبهشت ماه 1403

  ورودی حمام بزرگ ۸ ضلعی است که با دو راهرو عمود بر هم به رختکن متصل است. نورگیر این قسمت ها به ‏کمک روزنه های جام گاه که محل قرارگیری شیشه های عدسی محدب است تأمین می گردد. دلیل محدب ‏بودن شیشه های روزنه ها، جلوگیری از اتلاف انرژی و پخش کردن یکسان نور ورودی است. البته مزیت بزرگتر ‏آن این است که به دلیل شکست نور، از بیرون داخل حمام را نمی توان دید.‏ سربینه حمام بزرگ داری ۴ حوض داخل سکوهاست که به کمک آن مراجعه کنندگان پاهای خود را در آن ‏شستشو می دهند. سربینه و گرم خانه در حمام علی قلی آقا اصفهان به کمک یک راهرو به هم متصل هستند. ‏اگر به دقت به حوضچه ها نگاه کنید، سنگ های یک تکه سفید رنگ به اندازه ۱ متر خواهید دید که سطح آنها را ‏آجدار کرده اند. ‏این سطح آجدار و برجستگی های روی آن در نقش تکیه گاه صندلی، عمود بر حوضچه ها هستند. در واقع تصور ‏می کنند که نقش این قسمت ها به عنوان ماساژور و نقطه اتصال بوده تا افراد لیز نخورند و از برخورد سر آنها به ‏لب حوضچه جلوگیری کنند.‏

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 09 تیر ماه 1402

  بسته بودن مکان های تاریخی به روی مسافران آن هم روز جمعه...!؟ متاسفانه اصفهان بزرگترین مشکلی که داره اینه که مکان های تاریخی و گردشگری روزهای جمعه بسته و یا نیمه وقت میباشد. در حالیکه مسافران اکثرا در روزهای تعطیل یا جمعه فرصت رفتن به این مکان ها را دارند.

  1
 • avatar
  محمد عاشقی
  چهارشنبه 29 دی ماه 1400

  ما ک نرفتیم ولی زیاد تعریف میکنن ازش

  1
 • avatar
  پاشایی
  یکشنبه 26 اردیبهشت ماه 1400

  حمام تاریخی علی قلی آقا یک حمام تاریخی و قدیمی و سنتی ایرانی است که الان به موزه تبدیل شده و برای بازبینی از این راهنمایی و توضیحات داده نشده

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 05 آذر ماه 1399

  خیلی جالب نیست فقط خوبه که ازش خوب نگهداری میشه

  1
 • avatar
  محسن علی بابا
  چهارشنبه 15 شهریور ماه 1402

  این حمام تاریخی در محله بیدآباد اصفهان قرار داره. جایی که به خاطر درخت‍‌های بید زیباش شهرت داره. علاوه بر این حمام زیبا می‌تونید از مسجد، بازار سرپوشیده سنتی و گالری (آرتشاپ) دل‌افروز که همونجا هستن دیدن کنید.

 • avatar
  erfan
  جمعه 05 خرداد ماه 1402

  حمام علی قلی آقا مکانی زیبا و جالب

 • avatar
  amir.b
  جمعه 12 خرداد ماه 1402

  ظاهر قدیمی این حمام واقعا جذاب هست و بیانگر سبک زندگی مردم در قدیم می باشد

 • avatar
  اینترنت آسیاتک مرکزی
  چهارشنبه 28 تیر ماه 1402

  حمام علی‌قلی‌آقا از دیگر آثار تاریخی اصفهان و مربوط به دوره صفویه است. بنای کلی حمام طبق اصول معماری صفویه ساخته شده است و از دو قسمت حمام بزرگ و کوچک تشکیل شده است. ‏البته تابلوها و نقاشی‌هایی که در این حمام به چشم می‌خورند در دوران قاجار به آن اضافه شده است.‏ گرم خانه حمام هم با سنگ های مرمر مزین شده است و در زیر آن زنبورک‌های مختلف وجود ‏داشته تا همیشه کف آن گرم باقی بماند.

 • avatar
  Nima
  پنجشنبه 27 بهمن ماه 1401

  خیلی عالیه یکی از زیبا ترین حمام ها است من که لذت بردم

 • avatar
  زمانی
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  حمامی تاریخی با معماری جالب ایرانی و موزه مردم شناسی منعکس کننده فرهنگ و تاریخ فارسی.

 • avatar
  zakeri
  شنبه 28 فروردین ماه 1400

  فضای زیبا و دیدنی دارد و آثار تاریخی و جالبی دارد و توصیه می کنم به دیدن این مکان بروید


سایر موزه‌ها که در محدوده حمام تاریخی علی قلی آقا واقع شده‌اند:

 • موزه نساجی شیخ الاسلام
  (3.7)
  عبدالرزاق، شیخ الاسلام 17، بین حکیم و ظهری
 • خانه امین التجار
  (4.7)
  عبدالرزاق، دیانی دردشتی
 • موزه حمام علیقلی آقا
  (4.9)
  مسجد سید، آیت الله بید آبادی، علی قلی آقا
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط H (شهریار سطح ۴ نشان) در تاریخ سه شنبه 08 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی حمام تاریخی علی قلی آقا اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: سه شنبه 08 خرداد ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد حمام تاریخی علی قلی آقا در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه حمام تاریخی علی قلی آقا ندارد.
  location استان اصفهان، اصفهان، جامی شرقی، علی قلی آقا (12)، شهید سعید شریف اصفهانی
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری حمام تاریخی علی قلی آقا

  شنبه 09:00 تا 16:45
  یک‌شنبه 09:00 تا 16:45
  دوشنبه 09:00 تا 16:45
  سه‌شنبه 09:00 تا 16:45
  چهارشنبه 09:00 تا 16:45
  پنج‌شنبه 09:00 تا 16:45
  جمعه تعطیل است
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo