info
عکس موزه آیینه و روشنایی یزدعکس موزه آیینه و روشنایی یزدعکس موزه آیینه و روشنایی یزدعکس موزه آیینه و روشنایی یزد
category

موزه آیینه و روشنایی یزد محله آبشاهی، یزد

موزه

درباره‌ی موزه آیینه و روشنایی یزد

موزه آیینه و روشنایی یزد (موزه) در محله آبشاهی یزد و خیابان ایثارگران، آیت الله کاشانی واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بیمارستان مرتاض و مجتمع تجاری قندیار و همچنین پارک هفتم تیر، پاساژ امیر، درب ورودی موزه آیینه و روشنایی، فروشگاه هایپرمی یزد و بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان یزد قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد موزه آیینه و روشنایی یزد

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 06 اسفند ماه 1402

  موزه آیینه و روشنایی یزد، تنها موزه تخصصی در رابطه با موضوع نور در ایران است. این موزه در سال ۱۳۷۷ خورشیدی بعد از تعمیراتی در خانه «صراف‌زاده» افتتاح شد. در این موزه می‌توانید انواع پیه‌سوز، شمع‌سوز، نفت‌سوز و اشیای برقی را ببینید. اشیای موزه از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز هستند. ساختمان این موزه کوشکی در میان باغ است که در زمان پهلوی اول ساخته شده است. این موزه در یزد، خیابان کاشانی، رو به روی بوستان هفت تیر قرار دارد.

  7
 • avatar
  ⭐مرتضی قاسمی⭐
  شنبه 31 اردیبهشت ماه 1401

  قبل از بازدید از این مکان پیشنهاد میکنم اطلاعاتی رو که از منابع مختلف جمع آوری کردم رو مطالعه بفرمایید از برنامه نشان سپاسگزارم که این بستر رو فراهم کرد تا بتونیم نظراتمون روبه اشتراک بگذاریم و به راحتی به اون مکان سفر کنیم.. موزه قصر آیینه یکی از زیباترین آثار تاریخی و جاهای دیدنی یزد است که از جمله موزه‌های خاص شهر در دل بنایی منحصربه‌فرد محسوب می‌شود و تاریخ ساخت آن به دوران پهلوی اول می‌رسد. این بنا فارغ از داشتن اشیای باارزش، نمونه‌ای از هنر و زیبایی است که با زیربنای‌ ۸۳۷ متر مربع‌ در باغی‌ مصفا به‌ وسعت‌ ۸,۱۷۴ متر مربع قرار دارد. در واقع، ساختمان موزه به‌صورت کوشکی در میان باغ است. حیاط وسیع با استخری در وسط، اتاق‌های گچ‌بری و آینه‌کاری رو به استخر، راهروهای تودرتو و حوض‌خانه، از جاذبه‌های چشم‌نواز این بنا هستند که در زمان پهلوی اول بنا شده‌اند. در این مجموعه بی‌نظیر، نه‌تنها تزیینات و هنر معماری هنرمندان ایرانی صورت گرفته؛ بلکه اشیای به نمایش گذاشته در آن نیز هر فردی را مجذوب خود می‌کند.بنای موزه پس از انقلاب مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل داده شد. سپس با تغییر کاربری به موزه، از سال ۱۳۷۷ هجری شمسی به‌عنوان یکی از جاذبه‌های یزد در فهرست گردشگری مسافران گنجانده شد. این موزه دیدنی در سال ۱۳۷۸ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. سازنده عمارت موزه قصر آیینه یزد نقاشی زنان روی دیورهای موزه قصر آیینه یزد عمارت موزه قصر آیینه در سال ۱۳۲۰ هجری شمسی به‌عنوان مهمانسرای خصوصی توسط صراف‌زاده ساخته شد. این بازرگان و وكیل مجلس که فرزند حاج على صراف یزدى بود، در سال ۱۲۷۸ شمسی در یزد متولد شد و بعدها با افزایش ثروت و درستى و مساعدت به مردم، در زمره‌ مردان طراز اول شهر قرار گرفت.معماری موزه قصر آیینه ترکیبی سنتی و اروپایی دارد که از بخش‌های مختلفی همچون اتاق‌های رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، شاه‌نشین و حوض‌خانه تشکیل شده است. تزیینات اتاق‌ها شامل گچ‌بری و نقاشی روی دیوار و آینه‌کاری می‌شود و حوض‌خانه بیشترین تزیینات را دارد. درها و پنجره‌ها چوبی و مشبک دارای شیشه‌های رنگی هستند و پنجره‌ها به‌وسیله لولای جداشونده به‌صورت ساده و رنگی در کنار هم قرار داردبی‌دلیل نیست که لقب آیینه و روشنایی را بر این موزه نهاده‌اند؛ زیرا دیوارها و سقف‌های آینه‌کاری آن، نور را در فضای درون موزه به دام می‌اندازند و به تمامی نقاط موزه روشنی می‌بخشند. حوض‌خانه این مجموعه كه بزرگ‌ترین اتاق و البته جذاب‌ترین مكان موزه به حساب می‌آید، از لحاظ معماری و زیبایی با دیگر نقاط این عمارت كاملا تفاوت دارد. این محیط زیبا و تاریخی در طول سال محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف از جمله نمایشگاه‌های عکس، خط و نقاشی است. تصاویر زیبای دیوارها و سقف این بنا، فضایی كاملا هنری و تاریخی را برای بازدیدكنندگان تداعی می‌کند. دلیل نام‌گذاری این اتاق بزرگ، حوض سنگی زیبایی در میان آن است.در موزه‌ قصر آیینه یزد آثاری همچون مجموعه‌ خطی‌، اسلحه‌، سکه‌، کتب‌، تمبر، قفل‌، دهنه‌ اسب‌ (متعلق‌ به‌ هزاره‌ دوم‌ قبل‌ از میلاد) و نمونه‌هایی‌ از برنزهای‌ لرستان‌ و اشیای‌ دیگر وجود دارد.از سال ۱۳۷۷ هجری شمسی تاکنون انواع آینه، ابزار وسایل روشنایی نظیر گونه‌های مختلف پیه‌سوز و چراغ‌های قدیمی، انواع کبریت، قلمدان و طپانچه در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. قدیمی‌ترین شیء موزه، پیه‌سوزهای متعلق به دوره حکمرانی ساسانی است.

  7
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 25 اسفند ماه 1401

  محوطه زیبا و برخورد متصدیان بسیار خوب بود. یکی از بهترین موزه هایی بود که دیدم.

  5
 • avatar
  شیروانی پور فیل آبادی
  چهارشنبه 16 فروردین ماه 1402

  یکی از زیباترین و جذاب‌ترین موزه‌های یزد، «موزه قصر آیینه و روشنایی» است که ازجمله موزه‌های خاص شهر در دل بنایی منحصربه‌فرد محسوب می‌شود و تاریخ ساخت آن، به دوران پهلوی اول برمی‌گردد. این بنا فارغ از داشتن اشیای باارزش، نمونه‌ای از هنر و زیبایی نیز می‌باشدموزه قصر آیینه یزد، تنها موزه تخصّصی مرتبط با موضوع نور در ایران می‌باشد که در محوطه آن، یک حیاط بسیار بزرگ با استخری وسیع وجود دارد. در مورد معماری و نمای ساختمان، باید گفت که دکور آن تلفیقی از معماری سنّتی و اروپایی است. ساختمان اصلی، دارای تعدادی اتاق رو به استخر همچون شاه‌نشین و حوض‌خانه و راهروهای تودرتو می‌باشد که داخل همه اتاق‌ها، تزیینات زیبایی از گچ‌بری و نقّاشی به چشم می‌خورد و همچنین قسمت‌هایی نیز آیینه‌کاری شده است. پنجره‌های قصر آیینه یزد، مشبّک و با شیشه‌های رنگی هستند و درهای موزه هم چوبی و بسیار زیبا می‌باشند. هنرمندی هنرمندان را در جای‌جای این بنا می‌توان به نظاره نشست؛ گچ‌بری‌های زیبا، آیینه‌کاری‌های کم‌نظیر، نقش‌ونگارهای خیره‌کننده، درهای چوبی و مشبّك كاری شده و... از زیباترین قسمت‌های این عمارت به‌حساب می‌آیند كه خود همانند موزه‌ای جالب، هنر معماران را به نمایش گذاشته است. حوض‌خانه این مجموعه كه بزرگ‌ترین اتاق و البته جذاب‌ترین مكانی می‌باشد كه در دل این بنا قرار گرفته، ازلحاظ معماری و زیبایی با دیگر نقاط این عمارت كاملاً متفاوت است. این محیط زیبا و تاریخی، در طول سال محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف ازجمله نمایشگاه‌های عکس، خط و نقّاشی می‌باشد. تصاویر زیبای دیوارها و سقف این بنا، فضایی كاملاً هنری و تاریخی را برای بازدیدكنندگان تداعی می‌کند. دلیل نام‌گذاری این اتاق بزرگ، حوضِ سنگی زیبایی است که در میان آن قرار دارد.

  4
 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 05 فروردین ماه 1402

  خیلی جذابه میشه یک ساعت اونجا بود و حس نکرد

  4
 • avatar
  کاربر نشانreza1363
  دوشنبه 07 فروردین ماه 1402

  درود این مکان قبل قصر ایینه بود که حالا به لطف دوستان به موزه نور و روشنایی تبدیل شده. وبه نظر من افتضاح محض هستش با این همه سخت گیری که انجام میدن. حیف وقت و پول.

  3
 • avatar
  Fatemeh
  یکشنبه 06 فروردین ماه 1402

  خیلی خوشگل بود.حیاطشم عالی بود.سرویس بهداشتی و نمازخونه ی تمیزی داشت.فقط یکم حساسیتا بالا بود بنظرم.وسایلو باید تحویل میدادیم و برای ورود باید رو کفشمون مشما میکشیدیم.

  3
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 05 فروردین ماه 1403

  ساختمان موزه مربوط به زمان پهلوی است. خود ساختمان معماری بسیار جذابی دارد و جدای از اجناس داخل موزه خود ساختمان ارزش بازدید دارد. فقط نیروهای داخل موزه به جز نفر اول ، آموزش چندانی ندیده بودند. من به عنوان بازدید کننده اطلاعاتم از ایشون بسیار بیشتر بود. بعضا کمکشان می‌کردم.

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 04 فروردین ماه 1402

  خیلی جای قشنگی واقعاً طراحی محشری دارد.

  2
 • avatar
  NVF
  پنجشنبه 24 فروردین ماه 1402

  ۱. از سختگیری‌هاشون راضیم چون باعث میشه آثار بهتر و ماندگار‌تر باشن صادقانه. ۲. موزه قشنگیه واقعا. راهنماش خوش برخورد بود و تا آخر بازدید بهمون توضیح داد. ۳. تو هر سالن رفتید لوستر سقفو نگاه کنید، حداقل برای من جذاب بود. ^_^ ۴. من اون سالنی که آیینه‌ها رو گذاشته بودن رو خیلی دوست داشتم. ۵. ارسی‌های چشمگیری هم نگهداری میشد.

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 23 فروردین ماه 1403

  جای زیبایی هستش دیدنش ارزش داره

  1
 • avatar
  علیرضا
  جمعه 20 بهمن ماه 1402

  فقط نور و نور

  1
 • avatar
  موقوفه مجازی مسجد عشاق ۱
  چهارشنبه 12 بهمن ماه 1401

  عالی بود

  1
 • avatar
  ahmad_eghbal_1995
  شنبه 05 آذر ماه 1401

  مکانی که حتما حتما باید یکبار رفت. جالب و زیبا 🌷🌷🌷🌷

  1
 • avatar
  h.k
  دوشنبه 06 تیر ماه 1401

  موزه جدید که از تاریخ 28 اردیبهشت 1401 افتتاح شده فوق العاده است.

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 19 خرداد ماه 1401

  باز شده و تعمیراتش تمام شده

  1
 • avatar
  پیرایشی
  جمعه 03 اردیبهشت ماه 1400

  مکان خیلی جالبی نیست و در واقع از دید من چیز خاصی نداشت واسه لذت بردن چند تا آیینه بود فقط

  1
 • avatar
  SomiAtash
  شنبه 01 خرداد ماه 1400

  قصر آیینه در شهر یزد موزه ای زیبا با آیینه های زیبا و وسایل قدیمی

  1
 • avatar
  آسا
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  ساختمانی با آینه ها و چراغ های زیبا با معماری بین قاجار و پهلوی هست که متاسفانه محوطه به حال خود رها شده است.

  1
 • avatar
  حسین
  چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه 1403

  موزه آیینه و روشنایی یزد، تنها موزه تخصصی در رابطه با موضوع نور در ایران است. این موزه در سال ۱۳۷۷ خورشیدی بعد از تعمیراتی در خانه «صراف‌زاده» افتتاح شد. در این موزه می‌توانید انواع پیه‌سوز، شمع‌سوز، نفت‌سوز و اشیای برقی را ببینید. اشیای موزه از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز هستند. ساختمان این موزه کوشکی در میان باغ است که در زمان پهلوی اول ساخته شده است. این موزه در یزد، خیابان کاشانی، رو به روی بوستان هفت تیر قرار دارد.

 • avatar
  قارایی
  سه شنبه 18 اردیبهشت ماه 1403

  مکان خوبیه ولی در حد و انتظار واقع نشده و خیلی بیشتر میشه بهش رسید ..بطور کلی اگه سطح توقع تون خیلی بالاست اونجور چیزی که انتظار دارید نیست

 • avatar
  HD
  یکشنبه 09 اردیبهشت ماه 1403

  جای زیبایی هستش واقعا ارزش دیدن داره

 • avatar
  احسان حسین زاده
  چهارشنبه 23 اسفند ماه 1402

  یزد شهر بی نهایت زیبا با انبوهی از جاذبه های دیدنی و تاریخی هست که این موزه هم یکی از ده ها جاذبه ای هست که پیشنهاد می کنم حتما ازش دیدن کنید

 • avatar
  دکتر
  یکشنبه 17 دی ماه 1402

  موزه آیینه یا روشنایی به تکامل روشنایی از چراغ‌های پیه سوز تاکنون را به نمایش گذاشته که جالب و قابل تفکر انسان از کجا شروع کرده و الان در کجا ایستاده حتما تشریف ببرید

 • avatar
  ناتو دلشکسته
  پنجشنبه 06 مهر ماه 1402

  همت:پندار نیک هیخت:گفتار نیک هورشت:کردار نیک

 • avatar
  Javad
  سه شنبه 11 مهر ماه 1402

  قشنگ بود

 • avatar
  آژانس گل سیر
  پنجشنبه 24 فروردین ماه 1402

  خیلی جالب نبود

 • avatar
  دانا
  سه شنبه 05 اردیبهشت ماه 1402

  نشان شیر و خورشید(همایون)

 • avatar
  Mohammad Javad
  دوشنبه 07 فروردین ماه 1402

  عالی

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 03 اردیبهشت ماه 1402

  اینه های زیبایی داشت و رفتار کارکنان بسیار محترمانه بود

 • avatar
  سید علی
  جمعه 08 بهمن ماه 1400

  خیلی موزه قشنگیه به نظر من قشنگترین موزه توی یزد هست

 • avatar
  seyedesmaeel
  جمعه 19 اسفند ماه 1401

  فکر نمیکردم که آینه و روشنایی هم موزه داشته باشه ولی از رفتن و دیدن این موزه اصلا پشیمون نشدم

 • avatar
  مهدی
  سه شنبه 08 شهریور ماه 1401

  موزه ای با اینه کاری های بسیار زیبا ودیدنی

 • avatar
  [♕☆محمد☆♕]
  سه شنبه 12 مهر ماه 1401

  عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی بود

 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 26 اسفند ماه 1400

  بسته شده

 • avatar
  esteghlal_high
  پنجشنبه 22 آبان ماه 1399

  یکی از قشنگ ترین موزه هایی بود که رفتم. اشیاء قیمتی جذابی داشت. حیاطش هم باصفا بود


آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط امین (شهریار سطح ۵ نشان) در تاریخ چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی موزه آیینه و روشنایی یزد اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه 1403
کاربر گرامی،
اطلاعات درج‌شده در مورد موزه آیینه و روشنایی یزد در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه موزه آیینه و روشنایی یزد ندارد.
location استان یزد، یزد، ایثارگران، آیت الله کاشانی
clock - مشاهده ساعات کاری

ساعت کاری موزه آیینه و روشنایی یزد

شنبه تعطیل است
یک‌شنبه 09:00 تا 17:30
دوشنبه 09:00 تا 17:30
سه‌شنبه 09:00 تا 17:30
چهارشنبه 09:00 تا 17:30
پنج‌شنبه 09:00 تا 17:30
جمعه 09:00 تا 17:30
ثبت نظر و تصویر
neshan logo