info
عکس موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک)عکس موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک)عکس موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک)عکس موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک)
category

موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک) محله حرم مطهر رضوی، مشهد

موزه

درباره‌ی موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک)

موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک) (موزه) در محله حرم مطهر رضوی مشهد و خیابان شهید اندرزگو، اندرزگو 13 واقع شده است. این مکان یکی از چهار موزه در محله حرم مطهر رضوی مشهد می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند شهربازی کودکان، حرم مطهر امام رضا، برج ساعت و بازار سرشور و همچنین هتل گل سرخ، باب الجواد، چایخانه حضرت رضا (ع)، حسینیه نجف آبادی ها و محفل اشک امام رضا (ع) قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک)

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 19 اسفند ماه 1402

  حمام مهدی قلی بیک یا حمام شاه با قدمتی از دوره صفویه از زیباترین بناهای تاریخی مشهد است که در سال ۱۰۲۷ هجری قمری به دستور مهدی قلی بیک جانی قربانی ساخته شد. وی حمام را وقف حرم امام رضا (ع) کرد و یک قنات نیز برای آن ساخت؛ با این شرط که مازاد آب آن را به مسجد گوهرشاد دهند، آنچه از مسجد اضافه ماند، صرف امور خیریه کنند و اضافات آن را در زمین‌های زراعی خارج از شهر جاری سازند. بنای حمام در کنار بنای تاریخی مسجد شاه (مقبره امیر ملکشاه) و در نزدیکی حرم امام رضا (ع) قرار دارد؛ به همین دلیل، برخی ان را با نام حمام شاه یا حمام رضوی نیز می‌شناسند. حمام شاه از بزرگ‌ترین حمام‌های ایران است که از مصالح به کار رفته در آن می‌توان آجر،  آهک، ساروج، سنگ، شیشه، فلز و کاشی را نام برد. سربینه (با هشت ستون و تزییناتی چون نقاشی و کاشی‌های ریز رنگی و کاربندی سقف)، هشتی یا میاندر، گرمخانه، تون (گلخن یا آتشخانه) و چاله حوض دیگر بخش‌های حمام مهدی قلی بیک هستند. حمام شاه مشهد پس از بازسازی و مرمت به‌عنوان موزه مردم‌شناسی بازگشایی شد؛ در حال حاضر، از فضاهای موجود به‌عنوان غرفه‌های نمایش اشیا از جمله متعلقات حمام مانند ظروف سنگی، سفالینه‌ها، نبوشه های سفالی، گلجام و کاشی‌های ازاره و کف حمام، وسایل استحمام مانند بادکش حجامت، کاسه، مجمعه، سنگ پا، صابون، لنگ و قطیفه، حنا، گل سرشور و…، وسایل آرایش مانند شانه چوبی، جعبه آینه، جعبه چوبی لاکی روغنی، سرمه‌دان، عطردان و غیره، وسایل روشنایی مانند شمعدان برنجی، قندیل، فانوس دریایی، چراغ توری و غیره، سماورها، قوری‌ها، قهوه‌جوش‌ها، دوستکامی‌ها، پوشاک و منسوجات استفاده می‌شود.

  21
 • avatar
  داریوش
  سه شنبه 19 دی ماه 1402

  این بنا یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های ایران است که ساختاری بسیار زیبا از حمام‌های قدیمی را به نمایش می‌گذارد. سازه اصلی بنا از جنس آجر بوده و آهک، ساروج، سنگ، شیشه، فلز و کاشی از دیگر مصالح به کار رفته در این حمام است. این حمام مجموعه‌ای از فضاهای متعدد بوده و بزرگ‌ترین و زیباترین بخش آن بخش بینه حمام با هشت ستون و تزیینات نقاشی است. بخش‌ها مختلف حمام مهدی قلی بیک عبارت هستند از: سربینه با تزییناتی چون نقاشی و کاشی‌های ریز رنگی مزین شده است. این قسمت دارای ساروج بری و گچ‌کاری با تعداد ۲۸ لایه بوده که از این تعداد، ۱۳ لایه دارای تزیینات نقاشی است. قدیمی‌ترین لایه مربوط به دوره صفویه و جدیدترین لایه، به اواخر دوره قاجار مربوط است. قوس‌های به کار رفته در سربینه از نوع پنج و هفت شاخ بزی از قوس‌های پرکاربرد در معماری ایرانی است.

  17
 • avatar
  LDN
  شنبه 06 خرداد ماه 1402

  حمام بسیار جذابی و کلی وسیله جالب تو موزه اش داره، یک گالری عکس تاریخی جذاب هم داره. نقاشی های سقف حمام هم خیلی قشنگن. اگر جاهای تاریخی دوست دارین میتونه براتون جذاب باشه

  14
 • avatar
  ⁦ಠ⁠‿⁠ಠ⁩
  یکشنبه 21 اسفند ماه 1401

  حمام مهدی قلی بیک در سال ۱۰۲۷ هجری قمری به دستور مهدی قلی بیک جانی قربانی ساخته شد. وی از بازماندگان خانواده امیر ارغون آقای اویرات و از امرای ترک خراسان محسوب می‌شد که به‌عنوان میرآخور (رییس اصطبل شاهی) شاه عباس اول صفوی منصوب شده بود. مهدی قلی بیک حمام را وقف ساحت مقدس امام رضا (ع) کرد. علاوه بر آن، یک قنات هم برای حمام مذکور احداث شده است؛ با این شرط که مازاد آب آن را به مسجد گوهرشاد دهند، آنچه از مسجد اضافه ماند، صرف امور خیریه کنند و اضافات آن را در زمین‌های زراعی خارج از شهر جاری سازند.ه‌علت هم‌جواری حمام با بنای تاریخی مسجد شاه (مقبره امیر ملکشاه) و نیز نزدیک بودن به حرم امام رضا (ع)، قبلا به حمام شاه و پس از انقلاب به حمام رضوی شهرت داشته است. این بنا در اردیبهشت ۱۳۵۶ به شماره ۱۳۷۴ در فهرست بناهای تاریخی کشور ثبت شد و در سال ۱۳۷۸ با دستور مقام منبع تولیت عظمای آستان قدس رضوی عملیات بازسازی آن آغاز گردید و در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی به موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری داد.ین بنا یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های ایران است که ساختاری بسیار زیبا از حمام‌های قدیمی را به نمایش می‌گذارد. سازه اصلی بنا از جنس آجر بوده و آهک، ساروج، سنگ، شیشه، فلز و کاشی از دیگر مصالح به کار رفته در این حمام است. این حمام مجموعه‌ای از فضاهای متعدد بوده و بزرگ‌ترین و زیباترین بخش آن بخش بینه حمام با هشت ستون و تزیینات نقاشی است. بخش‌ها مختلف حمام مهدی قلی بیک عبارت هستند از: سربینه سربینه با تزییناتی چون نقاشی و کاشی‌های ریز رنگی مزین شده است. این قسمت دارای ساروج بری و گچ‌کاری با تعداد ۲۸ لایه بوده که از این تعداد، ۱۳ لایه دارای تزیینات نقاشی است. قدیمی‌ترین لایه مربوط به دوره صفویه و جدیدترین لایه، به اواخر دوره قاجار مربوط است. قوس‌های به کار رفته در سربینه از نوع پنج و هفت شاخ بزی از قوس‌های پرکاربرد در معماری ایرانی است.کاربندی سقف سربینه نیز از دیگر تزیینات بنا به شمار می‌آید. سربینه حمام دارای چهار صّفه است که سه صّفه برای تعویض لباس و قرار دادن البسه عامه مردم و یک صّفه به‌عنوان شاه نشین، ویژه اشراف و بزرگان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هشتی یا میاندر بعد از سربینه، فضایی به نام هشتی یا میاندر وجود دارد که ارتباط دهنده دو فضای سربینه و گرمخانه است. در وسط هشتی، حوض کوچکی است که فرد، پای خود را پس از بیرون آمدن از گرمخانه، درون آب سرد آن شسته و سپس وارد سربینه می‌شده است. گرمخانه پس از گذشتن از هشتی وارد گرمخانه می‌شویم که محل اصلی شستشوی تن و استحمام است. فضای گرمخانه، مربع شکل و داراری چهار ستون در وسط است که پوشش گنبدی شکل سقف، مشتمل بر چندین گلجام، روی آن‌ها قرار گرفته است. در اطراف گرمخانه، سه غرفه وجود دارد که برای نشستن و استحمام مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در قسمت غربی گرمخانه، خزینه آب گرم حمام قرار داشته که سطح آن از کف گرمخانه بلندتر است. آب حمام اوایل از یک قنات و بعدها از چاه موجود در سربینه تأمین می‌شده و از طریق شبکه آبرسانی، شامل تنبوشه ها و حوضچه‌های تصفیه، به خزینه می‌رسیده است و در دیگ‌های مسی کف خزینه به نام تیان، گرم و به‌طور منظم به قسمت‌های مختلف حمام هدایت می‌شده است. در ضلع شمالی گرمخانه، فضایی کوچک به نام نظافت خانه (نوره کش خانه) وجود دارد که مکانی برای از بین بردن موهای زاید بوده است.

  7
 • avatar
  Dr. Who
  پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

  حمام مهدی قلی بیک در سال ۱۰۲۷ هجری قمری به دستور مهدی قلی بیک جانی قربانی ساخته شد. وی از بازماندگان خانواده امیر ارغون آقای اویرات و از امرای ترک خراسان محسوب می‌شد که به‌عنوان میرآخور (رییس اصطبل شاهی) شاه عباس اول صفوی منصوب شده بود. مهدی قلی بیک حمام را وقف ساحت مقدس امام رضا (ع) کرد. علاوه بر آن، یک قنات هم برای حمام مذکور احداث شده است؛ با این شرط که مازاد آب آن را به مسجد گوهرشاد دهند، آنچه از مسجد اضافه ماند، صرف امور خیریه کنند و اضافات آن را در زمین‌های زراعی خارج از شهر جاری سازند. به‌علت هم‌جواری حمام با بنای تاریخی مسجد شاه (مقبره امیر ملکشاه) و نیز نزدیک بودن به حرم امام رضا (ع)، قبلا به حمام شاه و پس از انقلاب به حمام رضوی شهرت داشته است. این بنا در اردیبهشت ۱۳۵۶ به شماره ۱۳۷۴ در فهرست بناهای تاریخی کشور ثبت شد و در سال ۱۳۷۸ با دستور مقام منبع تولیت عظمای آستان قدس رضوی عملیات بازسازی آن آغاز گردید و در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی به موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری داد.

  6
 • avatar
  تانیش
  دوشنبه 09 آبان ماه 1401

  اسم این مجموعه همان حمام بهتر است با موزه های مردم شناسی که من در بعضی شهرهای دیگر دیدم بسیار متفاوت است. در یک کلام حمام تاریخی قلی بیک البته اگر چند تا تندیس از مردم با لباس های زمان خود بنا هم در حین حمام کردن اضافه می‌شد خیلی قشنگ تر می شد ولی به هر دلیلی از جمله مجاورت با حرم بسیار ناشناخته است تابلو های مختلفی از زندگی اجتماعی آن روزگار در دیوارها دیده می‌شود راهنمای مسیر بازدید ندارد. چون ورودی آن و خروجی یک راه است شاید صلاح ندیدند که راهنمای مسیر بازدید تهیه کنند. به هر حال ارزش یکبار دیدن به عنوان حمام را دارد. شاید لازم باشد در گوشه دیگری از شهر موزه مردم شناسی ایجاد شود.

  5
 • avatar
  کاربر نشان1359
  یکشنبه 27 اسفند ماه 1402

  موزه کوچک ولی بسیار جالب یکبار حتما ارزش دیدن داره

  4
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 13 فروردین ماه 1402

  مسجد و حمام شاه مهدی قلی بیگ از آثار تاریخی محله چهارباغ محسوب می شود.

  4
 • avatar
  Vahid
  شنبه 22 بهمن ماه 1401

  تصاویر سقف گنبد زیبای حمام قلی بیک ،موزه مردم شناسی

  4
 • avatar
  قاسم
  چهارشنبه 16 اسفند ماه 1402

  گرمابه مهدی قلی‌بیگ یا گرمابه شاه مربوط به دورهٔ صفوی است و در مشهد، ابتدای بازار بزرگ، جنب مسجد شاه واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. در شهر مشهد و در راسته بازار بزرگ و نزدیک به مسجد هفتاد و دو تن امروزی فضای حمام قدیمی مهدی قلی بیگ بنای یکی از امرای تیموری معروف به مسجد قرار دارد که به سال ۱۰۲۷ قمری ساخته شده‌است. این حمام مجموعه‌ای از فضاهای متعدد بوده و بزرگترین و زیباترین بخش آن بخش بینه حمام با هشت ستون و تزئینات نقاشی است.

  3
 • avatar
  اینترنت آسیاتک مرکزی
  سه شنبه 05 دی ماه 1402

  این حمام از نخستین حمام‌های عمومی و آثار تاریخی شهر مشهد و متعلق به دوره صفویه است. حمام تاریخی از سال 1389 به موزه تبدیل شده است.

  3
 • avatar
  نوید
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  موزه مردم شناسی مشهد زیر نظر قدس رضوی حمام در چند مرحله مرمت شده از نطر تایم بازدید ضعیفه

  3
 • avatar
  توکلیان
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  چشم نواز و سنتی و زیبا مجموعه ای از اجناس قدیمی و عکس های قدیمی حمام بزرگ باستانی که ارزش دیدن داره حمامی زطبا

  3
 • avatar
  محسن علی بابا
  یکشنبه 05 شهریور ماه 1402

  حمام شاه از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی در مشهد به شمار می‌آید که در نزدیکی بازار بزرگ و نزدیک به مسجد هفتاد و دو تن امروزی واقع شده است و در نزدیکی حرم قرار دارد. برای دسترسی به این موزه باید به خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی بروید. متاسفانه تابلوی راهنمایی برای این مجموعه در شهر نصب شده است و تنها بالای ورودی آن، تابلوی موزه مردم‌شناسی مشهد به قرار دارد.

  2
 • avatar
  موسسه آموزشگاه
  جمعه 24 شهریور ماه 1402

  خیلی خوبه که موزه ها هستند

  2
 • avatar
  حاج حمید
  یکشنبه 06 فروردین ماه 1402

  قدم زدن در تاریخ گذشته مشهد

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 13 بهمن ماه 1402

  چرا باید جمعه ها بسته باشه اخه خیلیا جمعه بیکارن چطور باید از اینجاها بازدید کنن

  1
 • avatar
  ─═हई Ali Reza ईह═─
  چهارشنبه 12 مهر ماه 1402

  حمام شاهی مجموعه‌ای از فضاهای متعدد بوده و بزرگترین و زیباترین بخش آن بخش بینه حمام با هشت ستون و تزئینات نقاشی است . مکانی زیبا وقابل تامل با۲۶ لایه های بازسازی شده .

  1
 • avatar
  ─═हई Ali Reza ईह═─
  چهارشنبه 12 مهر ماه 1402

  عالی

  1
 • avatar
  نیسان بارمشهد۰۹۳۵۷۹۹۶۶۱۹
  دوشنبه 15 فروردین ماه 1401

  مکانی قدیمی

  1
 • avatar
  فوگان
  سه شنبه 11 شهریور ماه 1399

  در واقع یک حمام قدیمی بوده که بازسازی شده

  1
 • avatar
  امان
  پنجشنبه 03 خرداد ماه 1403

  حمام قلی بیک؛ این حمام متعلق به دوران صفویه و جزو یکی از بزرگترین حمام های تاریخی ایران است که در شهر مشهد بنا شده است. قرار گرفتن آن در کنار مسجد قدیمی شاه مشهد سبب شده است که برخی به آن حمام شاه مشهد نیز بگویند. مهدی قلی بیک در زمان شاه عباس صفوی، یکی از امیران ترک در خراسان بود. وی در سال1300 هجری خورشیدی دستور ساخت این حمام را صادر کرد. وی پس از ساخت این حمام آن را به مردم مشهد وقف کرد. سقف بنای حمام مهدی قلی بیک 13 لایه نقاشی دارد، ویژگی مهم دیگر این حمام سیستم گرمایش از کف آن است که نشان دهنده نبوغ و هنر معماری در دوران گذشته است.

 • avatar
  نو کاربر
  چهارشنبه 27 دی ماه 1402

  زیبا دلربا

 • avatar
  𝐴𝑏𝑜𝑙𝑓𝑎𝑧𝑙
  یکشنبه 17 اردیبهشت ماه 1402

  خوب

 • avatar
  Amir
  سه شنبه 13 تیر ماه 1402

  موزه باحالی بود

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  یکشنبه 29 مرداد ماه 1402

  مشهد از دوران گذشته دارای حمام‌های بسیاری بوده است؛ زیرا غیر از اهالی شهر، زائران و مجاوران حرم امام رضا (ع) نیز نیازمند استحمام بودند. به همین دلیل نیز تراکم حمام‌ها در اطراف حرم از هرجایی بیشتر بود. متاسفانه اکثر این حمام‌ها در ۵۰ سال گذشته و خصوصا در جریان تخریب بزرگ محدوده اطراف حرم در سال ۱۳۵۴ از میان رفتند. در این میان یک حمام جان سالم به‌در برد: حمام مهدی قلی بیک، معروف به حمام شاه.  حمام مهدی قلی بیک (حمام شاه) از جاذبه های گردشگری مشهد به شمار می‌رود و مربوط به دوره صفویه است. این اثر در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۳۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. حمام شاه از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی در مشهد به شمار می‌آید که در نزدیکی بازار بزرگ و نزدیک به مسجد هفتاد و دو تن امروزی واقع شده است و در نزدیکی حرم قرار دارد. برای دسترسی به این موزه باید به خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی بروید. متاسفانه تابلوی راهنمایی برای این مجموعه در شهر نصب نشده است و تنها بالای ورودی آن، تابلوی موزه مردم‌شناسی مشهد قرار دارد.حمام مهدی قلی بیک در سال ۱۰۲۷ هجری قمری به دستور مهدی قلی بیک جانی قربانی ساخته شد. وی از بازماندگان خانواده امیر ارغون آقای اویرات و از امرای ترک خراسان محسوب می‌شد که به‌عنوان میرآخور (رییس اصطبل شاهی) شاه عباس اول صفوی منصوب شده بود. مهدی قلی بیک حمام را وقف ساحت مقدس امام رضا (ع) کرد. علاوه بر آن، یک قنات هم برای حمام مذکور احداث شده است؛ با این شرط که مازاد آب آن را به مسجد گوهرشاد دهند، آنچه از مسجد اضافه ماند، صرف امور خیریه کنند و اضافات آن را در زمین‌های زراعی خارج از شهر جاری سازند.به‌علت هم‌جواری حمام با بنای تاریخی مسجد شاه (مقبره امیر ملکشاه) و نیز نزدیک بودن به حرم امام رضا (ع)، قبلا به حمام شاه و پس از انقلاب به حمام رضوی شهرت داشته است. این بنا در اردیبهشت ۱۳۵۶ به شماره ۱۳۷۴ در فهرست بناهای تاریخی کشور ثبت شد و در سال ۱۳۷۸ با دستور مقام منبع تولیت عظمای آستان قدس رضوی عملیات بازسازی آن آغاز گردید و در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی به موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری داد.

 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 20 دی ماه 1400

  خوب

 • avatar
  رضا
  سه شنبه 09 اسفند ماه 1401

  خیلی جالبه مخصوصا نقاشی های قدیمی روی سقف این حمام دیدن داره

 • avatar
  امیررضا
  دوشنبه 14 آذر ماه 1401

  محل نگهداری اشیای قدیمی و با ارزش

 • avatar
  Neymar
  چهارشنبه 09 آذر ماه 1401

  خوب

 • avatar
  سعیدقاصری زهان
  دوشنبه 30 آبان ماه 1401

  بسیار دیدنی


سایر موزه‌ها که در محدوده موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک) واقع شده‌اند:

 • خانه موزه انقلاب اسلامی
  (5.0)
  مصباح یزدی، سرشور، سرشور 27
 • موزه گنجینه قرآن و نفایس
  (4.9)
  بلوار طبرسی جنوبی، طبرسی 7، طبرسی 1
 • موزه فرش
  (4.9)
  بلوار طبرسی جنوبی، طبرسی 7، طبرسی 1
 • موزه نادری
  (4.7)
  آیت الله شیرازی (بالا خیابان)، آیت الله بهجت
 • مجموعه موزه های آستان قدس رضوی
  (4.8)
  بلوار طبرسی جنوبی، طبرسی 7، طبرسی 1
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط سحری (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ پنجشنبه 03 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک) اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: پنجشنبه 03 خرداد ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک) در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک) ندارد.
  location استان خراسان رضوی، مشهد، شهید اندرزگو، اندرزگو 13
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری موزه مردم شناسی مشهد (حمام مهدی قلی بیک)

  شنبه 08:00 تا 13:15
  یک‌شنبه 08:00 تا 13:15
  دوشنبه 08:00 تا 13:15
  سه‌شنبه 08:00 تا 13:15
  چهارشنبه 08:00 تا 13:15
  پنج‌شنبه تعطیل است
  جمعه تعطیل است
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo