عکس ارگ کریم خان زند مشاهده در نقشه نشان
category

ارگ کریم خان زند (محله بهارستان - هجرت، شیراز)

مکان دیدنی
استان فارس شیراز استان فارس، شیراز، زیر گذر زند، 27، وکیل، طالقانی، بین ناصرخسرو 3 و 5

موقعیت ارگ کریم خان زند یکی از مکان‌های دیدنی خوب منطقه در محله بهارستان - هجرت شیراز را به همراه آدرس تلفن ساعت کاری و نظرات کاربران در نقشه نشان ببینید.


ارگ کریم خان زند (مکان دیدنی) در محله بهارستان - هجرت شیراز و زیر گذر زند، 27، وکیل، طالقانی، بین ناصرخسرو 3 و 5 واقع شده است. این مکان یکی از دو مکان دیدنی در محله بهارستان - هجرت شیراز می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بازار وکیل، موزه پارس (باغ نظر) و پاساژ اسلامی و همچنین بستنی شکرریز، هتل کیوان شیراز، کافه ارگ، سرپرستی بانک ملی و دادگستری کل استان فارس قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از مکان‌های دیدنی خوب این منطقه می‌باشد. با توجه به نزدیکی این مکان به ایستگاه مترو زندیه، برای دسترسی راحت‌تر و کمک به داشتن هوایی پاک‌تر، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای مراجعه به آن استفاده کنید.


تصاویر ارگ کریم خان زند


راه‌های ارتباطی

آدرس دقیق: استان فارس، شیراز، زیر گذر زند، 27، وکیل، طالقانی، بین ناصرخسرو 3 و 5

تلفن تماس: 07132247648

ساعت کاری ارگ کریم خان زند

 • شنبه09:00 - 20:00
 • یک‌شنبه09:00 - 20:00
 • دوشنبه09:00 - 20:00
 • سه‌شنبه09:00 - 20:00
 • چهارشنبه09:00 - 20:00
 • پنج‌شنبه09:00 - 20:00
 • جمعه09:00 - 20:00

سایر مکان‌های دیدنی که در محدوده ارگ کریم خان زند واقع شده‌اند:

 • مسجد نصیرالملک
  (4.9)
  بلوار زینبیه، لطفعلی خان زند، شیخ روزبهان، سیف رییس و علی
 • بازار وکیل
  (4.1)
  زیر گذر زند، 27، بین هادی خلوصی و بازار مشیر
 • مدرسه خان
  (4.1)
  بلوار زینبیه، لطفعلی خان زند، بین 45 و 42
 • ساعت خورشیدی
  (4.7)
  زیر گذر زند
 • عمارت کلاه فرنگی
  (4.5)
  زیر گذر زند، نرسیده به 27
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط maaref (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی ارگ کریم خان زند شیراز اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  ارگ کریم خان جاهای مکان محل های جاذبه دیدنی گردشگری توریستی

  آخرین بروزرسانی: پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401

  نظرات کاربران در مورد ارگ کریم خان زند

  • avatar
   شیروانی فیل آبادی (شهریار سطح ۱۲) پنجشنبه 19 اسفند ماه 1400

   در مرکز شهر شیراز و شمال‌شرق میدان شهدا، بنایی عظیم توجه را به خود جلب می‌کند که یادگاری ارزشمند از دوران زندیه به شمار می‌رود. نامش ارگ کریم خان است و با دیوار و برج و بارو از دیگر قسمت‌های شهر متمایز می‌شود. ارگ گونه‌ای از ساختمان‌های بلند و محصور است که نمونه‌های متنوعی از آن در معماری قدیم به چشم می‌خورد. این واژه در لغت‌نامه دهخدا به قلعه کوچکی گفته می‌شود که در میان قلعه‌ای بزرگ ساخته شده باشد. بسیاری بر این عقیده‌اند که ارگ کریم خان نشانه‌ای از ارگ‌های دیگر همچون بم ندارد. گفته می‌شود کریم خان زند تحت‌تاثیر معماری صفویه میدان بزرگی را در شهر شیراز ساخت و ضلع غربی این میدان را به کاخ اندرونی خود و جایی برای اسکان خانواده سلطنتی اختصاص داد که به اشتباه آن را ارگ نامیدند. این ارگ زمانی محل زندگی کریم خان زند بود و به همین سبب با نام کریم خانی مشهور شد. ارگ کریم خان سرد و گرم روزگار را چشید و پابرجا ایستاد تا امروز به یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های شیراز و برجسته‌ترین یادگاری سلسله زندیه بدل شود و گردشگران را به سوی خود بکشاند. ثبت ملی: این بنا در ۱۴ خرداد ۱۳۵۱ با شماره ۹۱۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مساحت ارگ برابر 4000 متر مربع است و در مرکز محوطه‌ای به مساحت 12800 متر مربع قرار دارد. در ساخت مجموعه ارگ کریم خان از دو معماری مسکونی و نظامی استفاده شده است. در بیرون بنا این معماری نظامی است که جلوه‌گری می‌کند. 4 برج با ارتفاع 14 متر و دیوارهای مرتفع 12 متری که ضخامت‌شان در پایه ۳ متر و در بالا 2.8 متر است، حکایت از کاربری دفاعی بنا دارند. خندقی که در آن زمان دورتادور بنا وجود داشته نیز نشان‌دهنده امنیت بالا و اهمیت ویژگی دفاعی بنا است. نکته جالبی که در مورد برج‌ها وجود دارد این است که یکی از آن‌ها مانند برج پیزا کج شده بود. این مساله در آن زمان به جاذبه‌ای برای این سازه تبدیل شد اما روند توقف کج‌شدگی این برج باید به لحاظ فنی و مهندسی مورد بررسی بیشتری قرار گیرد. در بخش درونی ارگ اما با فضای متفاوتی مواجه می شویم؛ فضایی با ایوان‌ها و اتاق‌های نقاشی شده، آب‌نماها و باغچه‌ها که همگی از ظرافت خاصی برخوردارند. در هر یک از اضلاع شمال، جنوب و غرب بنا یک ایوان دیده می‌شود که شش اتاق مسکونی در دو طرف آن قرار دارد. ضلع شرقی سازه نیز به حمام خصوصی و برخی امکانات خدماتی اختصاص یافته است. همگی اینها ویژگی مسکونی ارگ را نشان می‌دهند.  بیشترین مصالح به‌کاررفته در بنا آجر و سنگ است. سنگ مرمرهای بنا را از تبریز به اینجا آورده‌اند و سنگ آهک‌هایی نیز در ساختار بنا دیده می‌شود که معروف به گندمک‌اند. بر روی سنگ‌ها علامت‌هایی به چشم می‌خورد که منحصر به سنگ‌تراشِ سازنده آن قطعه بوده و به منزله مهر سنگ‌تراش هستند. 

   6
  • avatar
   محسن (شهریار سطح ۹) سه شنبه 17 اسفند ماه 1400

   بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی شهر شیراز را می‌توان ارگ کریم‌ خان معرفی کرد. این ارگ در سال‌های ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ میلادی توسط کریم خان زند ساخته شد و به ارگ کریم خان شهرت پیدا کرد. کریم خان زمانی که شیراز را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد، این ارگ تاریخی را برای محل زندگی خود در نظر گرفت.معماری این بنای آجری بسیار زیبا بوده و از بهترین مصالح برای آن استفاده شده است. ارگ کریم خان به شکل مربع بوده و چهار برج استوانه‌ای شکل در چهار گوشه آن واقع شده است که هر کدام ۱۲ متر ارتفاع دارد. برج شمال شرقی این ارگ در گذشته حمام بود و به دلیل وجود مخزن آب در آن، اندکی نشست کرده است. زمانی که کریم‌خان زند این ارگ را برای زندگی انتخاب کرد، بهترین معماران و بهترین مصالح را برای ساخت آن به کار گرفتند. این ارگ به‌ صورت مربعی بوده و با چهار برج استوانه‌ای که در چهارگوش خود دارد، همچنان استوار باقی‌مانده است. این بنا، روزگار گرم و سرد بسیاری را به خود دیده و در دوران پهلوی نیز، به‌ عنوان زندان استفاده می‌شد؛ همین کاربری آسیب زیادی هم به ارگ زد. در سال 1350 ارگ کریم‌خان به اداره فرهنگ و هنر سپرده شد. جالب است بدانید که برج‌های ارگ کریم خان در گذشته به عنوان زندان استفاده می‌شد، اما هم‌اکنون به بنایی زیبا و خیره‌کننده تبدیل شده که بسیاری از گردشگران و حتی توریست‌ها از آن بازدید می‌کنند.

   6
  • avatar
   روشن بخش (شهریار سطح ۴) چهارشنبه 06 اسفند ماه 1399

   یکی از نماد های اصلی شهر شیراز

   5
  • avatar
   هادی سعادتی (شهریار سطح ۴) جمعه 15 اسفند ماه 1399

   چقد گشنگه اینجا شهر فرنگ گه اینجا

   5
  • avatar
   علی تنکابنی (شهریار سطح ۹) یکشنبه 15 اسفند ماه 1400

   ارگ کریم خانی در مرکز شهر شیراز قرار دارد. این ارگ در دوره سلطنت سلسله زندیه ساخته شده‌است و پس از اینکه کریم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت خود و این مکان را به‌ عنوان مکان زندگی خود انتخاب کرد، به ارگ کریم خانی معروف شد. در زمان سلطنت سلسله پهلوی از ارگ به‌ عنوان زندان استفاده شد که آسیب‌هایی به آن وارد شده‌ است. در سال ۱۳۵۰ این ارگ به اداره فرهنگ و هنر وقت واگذار شد. این بنای بزرگ اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود و از چند سال پیش کار مرمت این بنا آغاز شده‌ است تا به عنوان موزه بزرگ فارس مورد استفاده قرار گیرد. این اثر در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۵۱ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است ساخت ارگ بین سال‌های ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ میلادی انجام شد و کریمخان بهترین معماران زمان خود را جهت ساخت آن بکار گرفت. او همچنین بهترین مصالح را از داخل و خارج کشور تهیه و ساخت بنا را به‌ سرعت تمام کرد. این بنا در دوره زندیه به‌ عنوان محل استقرار حکومت و در دوره قاجاریه به‌ عنوان محل زندگی فرمانداران محلی استفاده می‌شد. عبدالحسین میرزا فرمانفرما حکم‌ران فارس، دستور به بازسازی مینیاتورهای نقاشی شده در این بنا داد شاه‌نشین‌های سه ضلع شمالی غربی و جنوبی مرسوم به تالار بلندپایهٔ بهشت پیرایه است. شاهنشین شمالی برای زمستان بسیار مناسب می‌باشد. دو ستون جلوی این شاه‌نشین از سنگ یکپارچه معروف به گندمک می‌باشد که بر روی آن تزینات گل شاه عباسی نقش بسته‌است. در این شاه‌نشین که نمای بسیار زیبایی دارد یک نیم کاسهٔ مقرنس رو به حیاط وجود دارد و زیر آن بخاری قرار دارد و قسم دوال زیر سقف با مقرنس تزیین شده و سقف کاذب آن چوبی بوده‌است. اتاقهای شمالی کاملاً قرینهٔ قسمت جنوبی می‌باشد. در جبههٔ غربی شاهنشین اصلی که روب روی حوض بزرگ است قرار دارد. این شاهنشین به جای ستون‌های سنگی دارای ستون‌های چوبی با نقوش تزیین مارپیچ است. چوب این ستون‌ها یک تکه و از جنس چوب سرو است و قسمت بالای آن مقرنس کار شده‌است. (قسمت تحتانی ستون چوبی اخیراً مورد مرمت قرار گرفته) شاه‌نشین ضلع غربی کاربردی تابستانه دارد.

   4
  • avatar
   مونامی (شهریار سطح ۷) یکشنبه 10 مهر ماه 1401

   از جاهایی که هر مسافر شیراز باید ببینه. اگر تونستید ی تایمی برید که هم وقتی هوا روشن ارگ رو ببینید و هم وقتی تاریک میشه و چراغهای ارگ روشن میشه باشید و ببینید. عالیه من خیلی دوسش داشتم🤩 البته من دوبار رفتم. هم عکس شب گذاشتم و هم روز😉 ی فالوده فروشی معروف به اسم «جمشیدیان» داخل کوچه کنار ارگ هست میگن خیلی قدیمی و خوبه. من ک نتونستم تست کنم تعطیل بود. شما از دست ندید.

   3
  • avatar
   ایرانگرد (شهریار سطح ۵) پنجشنبه 12 خرداد ماه 1401

   مکانی تاریخی و با ارزش ، محل زندگی کریم خان زند حتما دیدن کنید

   3
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۴) جمعه 14 مرداد ماه 1401

   ارگ کریمخان کجاست؟ ارگ کریمخان در شهر شیراز در ابتدای خیابان کریم خان زند و نبش میدان شهرداری قرار دارد. ساعت بازدید ارگ کریمخان چگونه است؟ ۶ ماه اول سال از ۸:۳۰ صبح تا ۹ شب و در ۶ ماه دوم سال از ۷:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ شب چرا ارگ کریمخان کج است؟ برج‌ ضلع شرقی ارگ کریمخان که حمام ارگ در آن قرار دارد، دارای انحراف ۳۰ درجه‌ای است. که علت این انحراف رطوبت دائمی این قسمت از بنا در گذشته است که به مرور زمان به فنداسیون و مصالح به کار رفته در برج آسیب وارد کرده است. ارگ کریمخان به چه منظور ساخته شد؟ این بنای باشکوه توسط کریمخان زند معروف به وکیل الرعایا به‌عنوان مقر فرماندهی و با الهام از میدان نقش جهان اصفهان ساخته شد.

   2
  • avatar
   عباس فخرائی (شهریار سطح ۸) جمعه 28 مرداد ماه 1401

   یکی از زیباترین و باشکوه ترین آثار تاریخی ایران در شهر شیراز محسوب میشه و یادگاری از دوران زندیه

   2
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۳) دوشنبه 08 شهریور ماه 1400

   خییییییییلی زیباست♥️😍

   2
  • avatar
   Arash moghimi (شهریار سطح ۴) چهارشنبه 30 آذر ماه 1401

   داخل ارگ و حیاط آن

   1
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۳) یکشنبه 03 مهر ماه 1401

   هر مکان تاریخی که میخواید بازدید کنید حتما حتما از راهنما استفاده کنید اگر نتونستید همونجا در اینترنت در موردش اطلاعات کسب کنید بناهای تاریخی بشدت حائز اهمیت هستن و در صورت نداشتن اطلاعات تاریخی دیدن تاریخی ترین سایت سنگی ایران ینی پارسه هم از نظرتون ممکنه فاقد ارزش باشه حتی همین ارگ کریم خان اما اگر راهنما داشته باشین نقطه به نقطه اش دنیایی از حرف و تاریخ و اصالت رو براتون به همراه داره شیراز فوق العاده است و واقعا باید ماهها برای درک کردنش وقت گذاشت حیف که ما مسافرا این وقت رو نداریم

   1
  • avatar
   Mra (شهریار سطح ۸) سه شنبه 15 شهریور ماه 1401

   این مکان علاوه بر کاربرد نظامی در دوره‌های مختلفی چون زندیان مکانی برای زندگی پادشاهان و در دوران پهلوی به عنوان زندان از آن استفاده می‌شده است. اگر از بالا به این قلعه نگاه کنیم شکلی شبیه به ذوزنقه است، که گفته می‌شود علت آن مرغوب نبودن خاک آن قطعه از زمین برای ساخت چنینی بنای باشکوهی بوده است.

   1
  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۳) سه شنبه 08 شهریور ماه 1401

   ارزش وقت گذاشتن واسش نداشت از دور یه نگاه بندازین کافیه داخلش که اصلا هیچی نداره خودتون برید متوجه میشید پس وقت تلف نکنید

   1
  • avatar
   حاتم‌خانی (شهریار سطح ۴) دوشنبه 01 فروردین ماه 1401

   عاااالی من در بهار ۱۴۰۱ اولین روز ۱۴۰۰/۱/۱ رفتم خیلی خوب بود حتما برید خیلی قشنگ و زیبا بود

   1
  • avatar
   نیما (شهریار سطح ۵) چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه 1400

   مکان تاریخی و توریستی که قیمت مناسبی هم داره و در شب بسیار گیرا تر هست

   1
  • avatar
   رضا (شهریار سطح ۶) یکشنبه 09 بهمن ماه 1401

   یک بنای باشکوه یک معماری منحصر به فرد و یک جای که حتماً باید دید

  • avatar
   MOHAMMAD_RAHMANI_33 (شهریار سطح ۶) یکشنبه 25 دی ماه 1401

   جالبه فوقالعاده زیبا🇮🇷👌🏼💞

  • avatar
   Balad (شهریار سطح ۱۱) پنجشنبه 01 دی ماه 1401

   ارگ کریم خان نماد شیراز و اینکه جدیدا حریمش رعایت نمیشه و باعث تاسفه رو در و دیوارش می نویسن و خودرو کنارش پارک میشه

  • avatar
   sedigh alepour () جمعه 04 آذر ماه 1401

   عالی

  • avatar
   مسافر جاده ها (شهریار سطح ۶) دوشنبه 23 آبان ماه 1401

   یه پیاده روی خوب و لذت بردن از آثار تاریخی فاخر به همراه خوردن یه فالوده شیرازی خوشمزه 😋😋

  • avatar
   پویا (شهریار سطح ۴) جمعه 13 آبان ماه 1401

   عالی 😍

  • avatar
   شاهین (شهریار سطح ۵) پنجشنبه 28 مهر ماه 1401

   بازدید ازارگ کریم خان زند یکی ازعادل ترین پادشاهان ایران زمین وحامی مردم ایران

  • avatar
   abolfazl🇮🇷🇮🇷 (شهریار سطح ۱) چهارشنبه 06 مهر ماه 1401

   ارگ کریم خان خیلی جای قشنگی هستش و اگه به شیراز سفر کردید حتما به این جاذبه تاریخی سر بزنید خیلی قشنگه

  • avatar
   Arsam (شهریار سطح ۴) دوشنبه 31 مرداد ماه 1401

   زیبا بود ولی در شیراز زیبا تر هم بود

  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۳) شنبه 18 تیر ماه 1401

   جای فوق العاده باصفاییه

  • avatar
   NARNIA (شهریار سطح ۹) جمعه 20 خرداد ماه 1401

   اگه ساعت بازدید در شب بیشتر بود عالی می شد .

  • avatar
   بهنود بختیاروند (شهریار سطح ۲) یکشنبه 08 خرداد ماه 1401

   عالی یه جای دل گشا

  • avatar
   امیرعلی علوی (شهریار سطح ۴) چهارشنبه 04 خرداد ماه 1401

   عالی

  • avatar
   RZ46 (شهریار سطح ۵) دوشنبه 02 خرداد ماه 1401

   مکانی بسیار جالب و دیدنی در شهر راز شیراز

  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۱) دوشنبه 16 خرداد ماه 1401

   عالی ترین جایی که رفتم

  • avatar
   anari (شهریار سطح ۲) دوشنبه 02 خرداد ماه 1401

   مکانی فوق العاده دیدنی

  • avatar
   فرامرز 206 (شهریار سطح ۸) شنبه 03 اردیبهشت ماه 1401

   خیلی زیباست و چند تا پنجره قدیمی هم داره

  • avatar
   سیاوش بیدکانی (شهریار سطح ۵) چهارشنبه 14 اردیبهشت ماه 1401

   مکانی بسیار زیبا و دیدنی و نزدیک به بازار وکیل و بافت های تاریخی دیگر از جمله حمام وکیل و...

  • avatar
   Reza (شهریار سطح ۸) یکشنبه 04 اردیبهشت ماه 1401

   ارگ بسیار زیبایی هست، در داخل و بیرون ارگ، مناظر جذابی برای عکس گرفتن هس

  • avatar
   سجاد رمضان نژاد (شهریار سطح ۷) شنبه 06 فروردین ماه 1401

   عالی

  • avatar
   کاربر نشان (شهریار سطح ۳) سه شنبه 02 فروردین ماه 1401

   خیلی خیلی قشنگ و زیباست

  • avatar
   hibati (شهریار سطح ۵) شنبه 07 اسفند ماه 1400

   بسیار زیبا

  • avatar
   shahidi (شهریار سطح ۴) یکشنبه 29 فروردین ماه 1400

   ارگ کریم خانی مکانی تاریخی و زیبا در شیراز که اتاقهای این بنا همه قفل بود فقط محوطه حیاط باز بود

  • avatar
   HELLENA (شهریار سطح ۵) سه شنبه 10 فروردین ماه 1400

   ارگ کریم خانی مکانی زیبا و تمیز ظاهر خوبی داره ولی درونش خرابه هست

  • avatar
   Ali 1987 (شهریار سطح ۵) شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

   مکان دیدنی ارگ کریم خانی محل زیبا به خصوص در شب ها است .جای زیباییه حتما ببینین

  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد ارگ کریم خان زند شیراز در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه ارگ کریم خان زند شیراز ندارد.
  neshan logo