لیست مکان‌های تاریخی شیراز

اطلاعات کامل مکان‌های تاریخی شیراز را در نقشه نشان ببینید

در شهر شیراز مکان‌های تاریخی زیادی وجود دارد. شما می‌توانید اطلاعات و آدرس دقیق هر مکان تاریخی این شهر را در مسیریاب نشان به طور کامل ببینید. کاربران نشان برای هر مکان تاریخی در شیراز نظر و امتیاز ثبت می‌کنند که می‌تواند به شما کمک کند.

پربازدیدترین مکان تاریخی شیراز در نقشه نشان

پربازدیدترین مکان‌های تاریخی در شیراز را در ادامه مشاهده می‌کنید. کاربران با در نظر گرفتن تجربه خود، به هر مکان تاریخی امتیاز می‌دهند. این مکان‌های تاریخی، پربازدیدترین مکان‌های تاریخی شیراز در نقشه نشان هستند:

عکس خانه نصیرالملک

خانه نصیرالملک

score 5
10 رای
عکس نقش رستم دستان

نقش رستم دستان

score 5
8 رای
عکس خانه تاریخی سردار پارسائی

خانه تاریخی سردار پارسائی

score 5
7 رای
عکس حمام گچینه - Gachineh Bath

حمام گچینه - Gachineh Bath

score 5
6 رای
عکس مدرسه خورشید کلاه

مدرسه خورشید کلاه

score 5
4 رای
عکس برج کوره هنرکار

برج کوره هنرکار

score 5
4 رای
عکس باغ منشی باشی

باغ منشی باشی

score 5
4 رای
عکس خانه حمیدی

خانه حمیدی

score 5
3 رای
عکس سرای فیل

سرای فیل

score 5
3 رای
عکس خانه تاریخی افشاریان

خانه تاریخی افشاریان

score 5
3 رای
عکس خانه توتونچی

خانه توتونچی

score 5
2 رای
عکس تپه باستانی پوستچی

تپه باستانی پوستچی

score 5
1 رای

آخرین نظرات درباره مکان‌های تاریخی شیراز

جدیدترین نظراتی که کاربران نشان درباره مکان‌های تاریخی شیراز ثبت کرده‌اند را در ادامه بخوانید. با امتیاز دادن و ثبت کردن نظر خود درباره مکان‌های تاریخی شیراز، می‌توانید تجربه خود را در اختیار کاربران دیگر قرار دهید.

user avatar user badge

علی کوچولو

شهریار سطح ۹

عکس خانه توتونچی

خانه‌ی تاریخی نامدار به «توتونچی» را باید دُردانه‌ی کوی قدیمی بهارستان و بافت کهن منطقه به‌شمار آورد که همچون نگینی درخشان در بافت قدیم شهر، می‌درخشد و دلبری می‌کند

خانه توتونچی

5
user avatar user badge

mohammad

شهریار سطح ۸

عکس خانه تاریخی افشاریان

خانه افشاريان كه دربافت قديم شهر شيرازقرار دارد در خيابان لطف علي خان قرار گرفته است كه چند خانه مهم ديگرازجمله خانه زينت الملوك و …در كنار آن است اين خانه درزمان قاجاريه ساخته شده است كه مالك آن كه افشاريان نام  داشته است تاجر فرش بوده است و از ساخت اين بناي تاريخي سندی در دست نيست و مي گويند كه اين خانه با خانه زينت الملوك تقريباً همزمان ساخته شده است واين خانه مثل اكثرخانه هاي شيرازبرگرفته ازرون اصفهاني است كه جهتي شمال شرقي و جنوب غربی دارد يعني طول ساختمان نسبت به اين جهت بنا شده است. خانه افشاري خانه اي است كه يك سر در بزرگ با تزئينات زيبا و هشتي و بعداز هشتي وارد حياط مي شويم كه در چهار طرف آن اتاق ها و اجزاي خانه پراكنده شده است .به نسبت ديگر مي توان گفت كه اين خانه در اطراف حياط با طرحي خيلي زيبا دور چيني شده است و تمام اصول يك ساختمان خوب در اين خانه به كار گرفته شده است و اتاقهايي از جمله سردري پنج دري با راهروهاي شاه نشين حمام و غيره در اطراف حياط قرار گرفته است .

خانه تاریخی افشاریان

5
user avatar user badge

کاربر نشان

شهریار سطح ۴

عکس خانه زینت الملک قوامی

بسیار زیبا، جذاب و دیدنی، حکایت کننده فرهنگ اصیل ایرانی

خانه زینت الملک قوامی

5
user avatar user badge

رسول

شهریار سطح ۶

عکس گهواره دید شیراز

کلانشهر شیراز مملو از جاذبه های دیدنی اعجاب انگیزی است که هر کدام از آن ها پر از رمزوراز هستند. گهواره دید در شیراز یکی از آن جاذبه های سحرآمیز است که بازدید از آن می تواند برای بسیاری از افراد جالب توجه باشد. شاید برایتان جالب باشد از گهواره ای دیدن کنید که درآن خواب به چشم نمی آید؛ چه تناقض عجیب و زیبایی بین اسم این مکان و کاربرد معمولی که ما از آن سراغ داریم وجود دارد. مادرها از گهواره برای خواباندن نوزادهایشان استفاده می کنند اما در این گهواره، خواب به چشمان حرام است. شاید اینجا تنها گهواره تاریخ باشد که هرگز در آن لالایی شنید نشده است.

گهواره دید شیراز

4.2
user avatar user badge

mohammad

شهریار سطح ۸

عکس نقش رستم دستان

تمایز نقش رستم نسبت به سایر جاذبه‌های تاریخی فارس، قرار گرفتن آثاری از سه دوره تاریخی برجسته در آن است. منطقه نقش رستم برای پادشاهان هخامنشی و ساسانیان جایگاه ویژه‌ای داشته است و به همین دلیل بسیاری از آثار به جا مانده از این دوره‌ها را در نقش رستم می‌توان یافت. نقش رستم محوطه‌ای باستانی است که شامل تخته سنگی عظیم با یادگارهای تاریخی از سه دوره تاریخی ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان می‌شود. کنکاش‌های باستان‌شناسی در صخره نقش رستم اطلاعات قابل توجهی از این سه دوره تاریخی ایران باستان و تمدن کهن ایرانی ارائه می‌کند. جاذبه‌های تاریخی برجسته در نقش رستم شامل آرامگاه‌های تاریخی، کتیبه‌ها و سنگ نوشته‌های باستانی و نگاره‌های ایران باستان می‌شود. از برجسته‌ترین دلایل شهرت این منطقه می‌توان به قرار گرفتن آرامگاه‌های پادشاهان هخامنشی اشاره کرد. نقش رستم اولین بار در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی، برابر با ۱۹۲۳ میلادی، توسط باستان‌شناس آلمانی کنکاش شد که در طی آن بقایایی از برج‌ها و قلعه‌های دوران ساسانی کشف شدند. پس از گذشت ۱۳ سال از این تاریخ، در فاصله زمانی سه سال بعد کتیبه‌ها و سنگ‌نگاره‌های نقش رستم نیز از میان صخره‌ها و سنگ‌ها به دست آمدند. آب‌انباری در ضلع غربی نقش رستم و باقی مانده سایر کاخ‌ها و بناها، در طول کاوش‌های بعدی به‌ترتیب کشف شدند.

نقش رستم دستان

5
user avatar user badge

mohammad

شهریار سطح ۸

عکس نقش فتح علی شاه و پسرانش

نقش برجسته فتحعلیشاه یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در شیراز است که قدمت آن مربوط به قاجاریه می باشد و در تاریخ ۱۳۸۴/۱۲/۱۶ به شماره ثبت 14734 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. نشانی این اثر ملی ثبت شده شیراز شهرشیراز، خیابان قرآن، تنگ الله اکبر، کوه مشرف بردروازه قرآن، ۱۶۰م مقبره خواجوی کرمانی می باشد.

نقش فتح علی شاه و پسرانش

4.7
user avatar user badge

mohammad

شهریار سطح ۸

عکس آسیاب خواجو

خواجوی کرمانی یکی از شاعران بزرگ قرن هشتم و از شاعران عهد مغول می باشد که در کرمان زاده شده و در جوانی به سفرهای دور و دراز پرداخت و سرانجام در شیرار اقامت گزید و در این شهر جنب دروازه قرآن به خاک سپرده شده است خواجوی کرمانی به نخل بند شاعران نیز شهرت دارد. دیوان اشعار او شامل : غزلیات ، مقطعات ، ترجیعات و ترکیبات می باشد .‌ خواجوی کرمانی در نظم و نثر فارسی استاد زمان خود بوده است . در کنار آرامگاه غاری وجود دارد که محل اقامت این شاعر بزرگ بوده است .در کنار آرامگاه خواجو ، بوستان خواجو ، آبشار مصنوعی ، آسیاب خواجو ، شیر سنگی نقش برجسته فتحعلی شاه و آرامگاه خواجه عمادالدین محمود قرار دارد و در کل این منطقه به دلیل مشرف بودن به شهر باصفا و دیدنی است . این محل عموما مورد بازدید توریستهای خارجی قرار می گیرد 

آسیاب خواجو

4.7
user avatar

سامی

شهریار سطح ۱

عکس باغ و عمارت شاپوری

مکانی زیبا و خاطره انگیز قدیمی همراه با یک عالمه جا واسه تماشا ولذت بردن

باغ و عمارت شاپوری

4
user avatar user badge

Pirsuk Shirazi

شهریار سطح ۵

عکس کاروانسرا قدیمی

کاروان سرای چنار راهدار یا همان کاروان سرای مشیری، از ساخته های مشیرالملک در دوره قاجاریه است که با طرحی ضعیف از معماری دوره صفویه برپا شده. مشیرالملک چند کاروان سرا در مسیر شیراز به بوشهر ساخت که کاروان سرای چنار راهدار یکی از آنهاست. دیگر کاروان سراهای مشیرالملک به قرار زیر میباشند: کاروان سرای مشیرالملک یا همان سرای مشیر در جنب بازار وکیل د شیراز، کاروان سرای چنارراهدار، کاروان سرای خان زنیان در بخش خطیری و کاروان سرای برازجان.

کاروانسرا قدیمی

3.2
user avatar

حمید رضا

عکس دودکش آجرپزی قدیمی

این دودکش توسط آنتن ضد ساعقه مسی که در بالای آن نصب شده تا به حال سالم و پایدار مانده است

دودکش آجرپزی قدیمی

4.6
user avatar user badge

Mra

شهریار سطح ۸

عکس باغ ایلخانی

نزدیک بقعه بی بی دختران همونجایی که بهش می گن میدان شاه یه باغ متعلق به عصر قاجاریه هست و اسمش باغ ایلخانیه. این باغ ۳۵۰۰ مترمربعی کلاه فرنگی قدیمی و درختهای کهنسال خیلی دیدنی داره. پنج دری عمارت و دوتا ستون سنگ یکپارچه و مارپیچ که ایوان رو نگه داشتن به علاوه ۷ تا اتاقی که دو طرف ایوان هستن بنای فوق العاده ای رو به وجود آورده. یکی از این اتاق ها به اسم اتاق آئینه کاری معروفه که پر از نقاشی و منبت کاری و گچبری های فوق العاده

باغ ایلخانی

4.4
user avatar user badge

mohammad

شهریار سطح ۸

عکس تپه باستانی پوستچی

در آخرین کاووش ها در تپه پوستچی این شهر قدمت شیراز از حدود سه هزار سال به بیش از هفت هزار سال افزایش پیدا کرده است. تپه باستانی پوستچی اکنون به سند تاریخی و شناسنامه شیراز باستان تبدیل شده است و بدون شک کشفیات تازه تاریخی در این منطقه پنجره‌ای به سوی واقعیت زندگی مردم شیراز در گذشته خواهد گشود و سرمایه باارزشی را برای آیندگان برجای می‌گذارد. تپه تاریخی پوستچی اکنون با مساحتی حدود چهار هکتار شناخته می شود که در محدوده بلوار رحمت و خیابان صفایی جنوبی قرار دارد، اما به گفته کارشناسان امر این احتمال زیاد است که در طول سالیان گذشته بر روی این محوطه باستانی ساخت و سازهای زیادی انجام شده و میراث کهن این شهر تاریخی زیر ساخت و سازهای اطراف گم و یا نابوده شده باشد. باستان شناسان خارجی نیز نیم قرن قبل به احتمال وجود میراث کهن شیراز در منطقه پوستچی اشاراتی داشته اند اما کاوش های اصلی که قدمت این محل را با سند به حدود هفت هزار سال افزایش داده مربوط به یک دهه گذشته است.

تپه باستانی پوستچی

5
user avatar user badge

علی کوچولو

شهریار سطح ۹

عکس دروازه قصابخانه

نام دیگر دروازه قصابخانه، دروازه کوار می‌باشد، زیرا در مسیر شیراز به کوار واقع شده است. امروزه دروازه قصابخانه بین فلکه شهید مفتح و فلکه خاتون واقع شده است. همچنین در زمان حال اثر زیادی از این دروازه باقی نمانده است.

دروازه قصابخانه

4.1
user avatar user badge

🔴🟡 عــــ🅰️ــلــی 🟡 🔴

شهریار سطح ۱۱

عکس خانه ضیائیان

یکی از بهترین مکان های تاریخی و دیدنی خیلی قدیمی که واقعا جای دیدن داره

خانه ضیائیان

3.9
user avatar user badge

Maria

شهریار سطح ۷

عکس آرامگاه سیبویه

آرامگاه سیبویه شیراز که از جاهای دیدنی شیراز در محله سنگ سیاه است ، محل دفن دانشمند ایرانی، ابوبشر عمرو بن عثمان بن قنبر سیبویه مشهور به سیبویه شیرازی است. بنای امروزی آرامگاه او در سال ۱۳۵۳، توسط انجمن آثار ملی ایران ساخته شد. با طول هشت و عرض پنج متر، بنای آرامگاه از طاق‌نمایی تشکیل شده است که به کاشی‌های معرق اثر هنرمندان خراسانی مزین شده‌اند. شهرداری شیراز نیز در اطراف بقعه محوطه زیبایی را ایجاد کرده است.

آرامگاه سیبویه

4.1
user avatar user badge

رسول

شهریار سطح ۵

عکس خانه صالحی شیراز

خانه صالحی یکی از خانه‌ های تاریخی شیراز محسوب می‌شود که از دل تاریخی به قدمت سلطنت قاجار برایمان به‌جا مانده است. خانه‌ای شبیه هر خانه سنتی ایرانی، اما به شیوه خود منحصربه‌فرد. این خانه قاجاری برای مدتی، به موزه‌ بسیار جالبی از لباس‌های سنتی و آیینی ایرانی تبدیل شده بود

خانه صالحی شیراز

4.2
user avatar user badge

🔴🟡 عــــ🅰️ــلــی 🟡 🔴

شهریار سطح ۱۱

عکس خانه تاریخی سردار پارسائی

خانه ی یکی از نظامیان شاه هستش که معماری خاص ایرانی توش بکار رفته و جزو خانه های تاریخی باستانی ایران محسوب میشه

خانه تاریخی سردار پارسائی

5
user avatar user badge

امین

شهریار سطح ۸

عکس حوض عمارت شاپوری

عمارت عالی و زیبا و چشم نواز هرچند که در شیراز کلی از این مکان ها وجود داره ولی واقعا نمیشه اینها رو با هم مقایسه کرد و بگی که چون اینجا رفتم پس بقیه عمارت ها هم همینجوریه و دیدن جاهای دیگه رو از دست بدی این عمارت هم بسیار عالی و سبک ساخت بسیار جالبی داره حوض با حالی هم داره

حوض عمارت شاپوری

3.2
user avatar user badge

A G

شهریار سطح ۷

عکس پل تاریخی علی بن حمزه

عالیه و جالب

پل تاریخی علی بن حمزه

4.7
user avatar user badge

امیر حسین

شهریار سطح ۹

عکس سرای فیل

این عمارت در محله درب شاهزاده، بین بازار معروف شمشیرگرها و بازار ترکش‌دوزها قرار دارد. بازار شمشیرگرها امروزه محل خرید‌و‌فروش فرش‌های ایرانی و انواع ادویه‌جات است. همچنین بازار بزرگ وکیل شیراز در سمت شرق کاروانسرا قرار دارد. در آن دوران ساخت کاروانسرا در مناطق تجاری بسیار رواج داشت. به این ترتیب تجار مختلف می‌توانستند در سفر به شیراز، در نزدیکی بازارهای اصلی اقامت کنند. این کاروانسرا پلان مربی‌شکل و چهار‌ایوانی دارد. در هر ضلع این کاروانسرا، 7 حجره تعبیه شده است. همچنین در هر چهار زاویه آن نیز چهار حجره دیگر به چشم می‌خورد. کف همه حجره‌ها کمی از سطح زمین بالاتر است. خوشبختانه درهای چوبی این حجره‌ها هنوز هم پابرجا هستند. در میان حیاط کاروانسرا، بر اساس سنت قدیمی ایرانی، حوضی بزرگ و قدیمی به چشم می‌خورد. دورتادور این حوض، باغچه‌ای گل‌کاری‌شده دیده می‌شود. امروزه بخشی از این سرای زیبا به اقامتگاه سنتی و بوم‌گردی تبدیل شده است.

مکان تاریخی مورد نظر خود را در شهر شیراز پیدا کنید

می‌خواهید روی نقشه شیراز مکان تاریخی مورد نظرتان را پیدا کنید؟ در ادامه می‌توانید همه مکان‌های تاریخی شیراز را به طور کامل ببینید.

مشاهده لیست مکان‌های تاریخی شیراز
download neshan app

دانلود اپلیکیشن نقشه و مسیر‌یاب نشان

مسیر‌یابی، کنکاش، نشان ۳۶۰، رادیو نشان و...