info
عکس مقبره آبش خاتون
category

مقبره آبش خاتون محله شیشه گری - مقر، شیراز

مکان تاریخی

درباره‌ی مقبره آبش خاتون

مقبره آبش خاتون (مکان تاریخی) در محله شیشه گری - مقر شیراز و بلوار دلاوران بسیج، دلاوران بسیج 40 واقع شده است. و به‌صورت شبانه‌روزی به مراجعه‌کنندگان خدمات ارائه می‌دهد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بیمارستان قلب الزهرا و بازارچه حاجی اصغر و همچنین بیمارستان زینبیه شیراز، بیرون بر خاتون، دبیرستان معارف 4، کارواش سیبویه و کافه هامور قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد مقبره آبش خاتون

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  Mra
  سه شنبه 15 شهریور ماه 1401

  اَبش خاتون دختر اتابک سعدبن ابوبکر بن سعد زنگی و ترکان خاتون، ملکه ایران در قرن هفتم قمری بود و تنها فرمانروای زن استان فارس بود که از سوی ایلخان مغول، اتابک فارس بوده است. بنای فعلی مقبره ساختمان آجری قدیمی مربع شکلی است که هر ضلع آن ۱۶٫۷۵ متر و ارتفاعی در حدود ۱۰ متر دارد.

  11
 • avatar
  رضا
  سه شنبه 20 اردیبهشت ماه 1401

  آرامگاه آبش خاتون که به نام رباط آبش نیز شناخته می‌شود، بنایی مجلل و سه طبقه بوده است. اطراف مقبره با کاشی‌هایی نفیس تزئین شده بودند که بسیاری از آن‌ها اکنون از بین رفته‌اند. در داخل بنا و در حیاط آرامگاه، دو سنگ قبر با معجری آهنی قرار دارد. آبش خاتون در دوران حکومت و زندگی خود در فارس و شیراز، فعالیت‌های بسیاری برای پیشرفت سرزمین‌اش انجام داد. به گواه تاریخ این فرمانروای زن در سال‌های ۶۲۳ تا ۶۸۵ هجری قمری اقدام به ساخت مدرسه، کاروانسرا و دیگر بناهای عام‌المنفعه کرد

  6
 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 15 آذر ماه 1402

  خرابه آبش خاتون

  1
 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  شنبه 10 تیر ماه 1402

  آرامگاه آبش خاتون که به نام رباط آبش نیز شناخته می‌شود، بنایی مجلل و سه طبقه بوده است. اطراف مقبره با کاشی‌هایی نفیس تزئین شده بودند که بسیاری از آن‌ها اکنون از بین رفته‌اند. در داخل بنا و در حیاط آرامگاه، دو سنگ قبر با معجری آهنی قرار دارد. آبش خاتون در دوران حکومت و زندگی خود در فارس و شیراز، فعالیت‌های بسیاری برای پیشرفت سرزمین‌اش انجام داد. به گواه تاریخ این فرمانروای زن در سال‌های ۶۲۳ تا ۶۸۵ هجری قمری اقدام به ساخت مدرسه، کاروانسرا و دیگر بناهای عام‌المنفعه کرد. آرامگاه آبش خاتون که از جمله جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌شود، در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  1
 • avatar
  🦁وفادار و نجیب و غرنده🐎
  یکشنبه 20 خرداد ماه 1403

  اَبش خاتون دختر اتابک سعد بن ابوبکر بن سعد بن زنگی و ترکان خاتون٬ ملکه سلغری در قرن هفتم قمری بود و تنها فرمانروای زن استان فارس می‌باشد که از سوی ایلخان مغول، اتابک فارس بوده است. اَبش خاتون سلطنت ملکه سلغری قرن هفتم هجری قمری (قرن سیزدهم میلادی) زاده شیراز درگذشته ۶۸۵ (قمری) شیراز آرامگاه (چرنداب تبریز) سپس (رباط اَبش, شیراز) همسر منگوتیمور بن هولاکو دودمان اتابکان پدر اتابک سعد بن ابوبکر بن سعد زنگی مادر ترکان خاتون (بی بی خاتون) سکه فرمانروایی آبش خاتون هولاکو خان مغول وی را به همسری پسر خود منکوتیمور درآورد و فارس به طور رسمی ضمیمهٔ دولت ایلخانان گردید. وی در سال ۶۸۵ قمری به دلیل بیماری از دنیا رفت. وی را همانند مغولان با ظرفهای سیمین و زرین پر از باده در چرنداب تبریز دفن کردند. اما پس از مدتی دخترش جنازه وی را از تبریز به شیراز آورد و در رباط اَبش به خاک سپرد. ابش خاتون آخرین اتابک از اتابکان فارس و دختر ترکان خاتون (همسر سعد بن ابوبکر) بود. ترکان خاتون پس از مرگ پسرش در سال ۶۶۰ هجری کارها را زیر نظر داشت و داماد خود را یعنی محمد بن سلغور را که نوادهٔ سعد بن زنگی بود به امارت برداشت؛ اما چندی بعد او را به اتهام بیدادگری و هرزگی در رمضان ۶۶۱ هجری برکنار کرد و به اردوی خان مغول روانه داشت. بعد از او هم برادرش سلجوق‌شاه بن سلغر را که در زندان بود، بیرون آورد و به امارت نشاند. اما سلجوقشاه که از تسلط ترکان خاتون بر کارها، نگرانی و ناخرسندی داشت وی را کشت و داعیهٔ استقلال یافت. با این حال، در جنگی که برای دفع او و انتقام خون ترکان خاتون بر ضد او و تا حدی به اصرار اتابک یزد که به خونخواهی خواهر خود ترکان خاتون برخاسته بود، درگرفت، در سال ۶۶۲ هجری شکست خورد و به قتل رسید. پس از مرگ سلجوقشاه فرمانروایی ابش خاتون چندان طولی نکشید و هولاکو خان او را نامزد پسر خود منگوتیمور کرد و با عزیمت او از شیراز در سال ۶۶۳ هجری حکومت اتابکان سلغری در فارس خاتمه یافت و آن سرزمین به دست امرای مغول و کسانی که مالیات آن را به مقاطعه می‌گرفتند، افتاد و بازگشت ابش خاتون و بعدها دخترش کردوجین در ۶۹۰ هجری به حکومت فارس دیگر ادامه حکومت اتابکان به شمار نمی‌آید.

 • avatar
  Maria
  جمعه 21 مهر ماه 1402

  آرامگاه یا خرابهٔ ابش خاتون، در مرکز شهرشیراز، نزدیک میدان دفاع مقدس و جنب آتش‌نشانی قرار دارد و آرامگاه آبش خاتون دختر اتابک سعدبن بوبکر (۶۵۸ ه‍.ق) بوده‌است. این مقبره که به نام رباط ابش نیز معروف است، بنایی سه طبقه است که گنبدی بر روی آن قرار داشته‌است. بعدها این گنبد و قسمتی از طبقهٔ سوم مقبره فرو ریخت و ادارهٔ باستان‌شناسی برای حفظ آن بنا، طبقهٔ فوقانی را خراب کرد. اطراف مقبره با کاشی‌های معرق نفیسی تزیین شده بود که هم اینک بخش عظیمی از آن کاشی‌ها از میان رفته و فقط کاشی‌های یک جبههٔ آن که در پشت آن آتش‌نشانی بود، باقی مانده‌است. بنای کنونی مقبره ساختمان آجری قدیمی مربع شکلی است که هر ضلع آن ۱۶٫۷۵ متر و ارتفاعی در حدود ۱۰ متر دارد. قسمت‌هایی از کاشی کاری از راه داخل بنا در موزهٔ پارس نگهداری می‌شود. در بالای بنا کتیبه‌هایی مشتمل بر آیات قرآنی به خط ثلث و بر روی کاشی نصب شده‌است. مقبره آبش خاتون در حیاط بنا و در اتاقی با میله‌های سبزرنگ قرار گرفته‌است. خرابه‌های مقبرهٔ آبش خاتون در دی‌ماه ۱۳۱۰ ذیل شماره ۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. بنایی مکعب شکل در شهر شیراز است. این بنا بسیار استوار و دارای سه طبقه است که دو طبقهٔ این بنا به وسیلهٔ کاشی‌هایی که حاوی آیات قرآن است تزیین شده‌است ابش خاتون آخرین اتابک از اتابکان فارس و دختر ترکان خاتون (همسر سعد بن ابوبکر) بود. سلطان خاتون پس از مرگ پسرش در سال ۶۶۰ هجری ترکان خاتون کارها را زیر نظر داشت و داماد خود را یعنی محمد بن سلغور را که نوادهٔ سعد بن زنگی بود به امارت برداشت اما چندی بعد او را به اتهام افراط در ظلم و عیاشی در رمضان ۶۶۱ هجری معزول کرد و به اردوی خان مغول روانه داشت. بعد از او هم برادرش سلجوقشاه بن سنقر را که در زندان بود، بیرون آورد و به امارت نشاند. اما سلجوقشاه که از تسلط ترکان خاتون بر کارها، نگرانی و ناخرسندی داشت وی را کشت و داعیهٔ استقلال یافت. با این حال، در جنگی که برای دفع او و انتقام خون ترکان خاتون بر ضد او و تا حدی به اصرار اتابک یزد که به خونخواهی خواهر خود ترکان خاتون برخاسته بود، درگرفت، در سال ۶۶۲ هجری شکست خورد و به قتل رسید. پس از مرگ سلجوقشاه فرمانروایی ابش خاتون چندان طولی نکشید و هولاکو خان او را نامزد پسر خود منگوتیمور کرد و با عزیمت او از شیراز در سال ۶۶۳ هجری حکومت اتابکان سلغری در فارس خاتمه یافت و آن سرزمین به دست امرای مغول و کسانی که مالیان آن را به مقاطعه می‌گرفتند، افتاد و بازگشت ابش خاتون و بعدها دخترش کردوجین ۶۹۰ هجری به حکومت فارس دیگر ادامه حکومت اتابکان به شمار نمی‌آید. این بنا توسط دختر آخرین شاه اتابکان سلغریان یعنی دختر اتابک سعد بن ابوبکر بن مد بن زنگی ساخته شده‌است از دیگر نام‌های خرابه ابش خاتون خاتون قیامت و خرابه خاتون است

 • avatar
  snow
  دوشنبه 09 خرداد ماه 1401

  یکی از آثار و مقبره های قدیمی که دست نخورده باقی مانده.


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده مقبره آبش خاتون واقع شده‌اند:

 • خانه تاریخی افشاریان
  (4.8)
  شیخ روزبهان، شیخ روزبهان 17، شیخ روزبهان 17/2
 • دروازه قصابخانه
  (4.3)
  بلوار زینبیه
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط غلامزاده (شهریار سطح ۳ نشان) در تاریخ چهارشنبه 23 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی مقبره آبش خاتون اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 23 خرداد ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد مقبره آبش خاتون در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه مقبره آبش خاتون ندارد.
  neshan logo