info
عکس خانه تاریخی ثقه الاسلامعکس خانه تاریخی ثقه الاسلام
category

خانه تاریخی ثقه الاسلام تبریز

مکان تاریخی

درباره‌ی خانه تاریخی ثقه الاسلام

خانه تاریخی ثقه الاسلام (مکان تاریخی) در تبریز و بلوار چایکنار(علامه طباطبایی) واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند موزه قرآن وکتابت و بازار بزرگ کفش و چرم تبریز و همچنین شهرداری منطقه 8 تبریز، بنیاد ایران شناسی (خانه تاریخی شربت‌ اوغلی)، نقره طالب پور، دبیرستان تیزهوشان پسرانه استاد شهریار دوره دوم و بازار بزرگ هنر و صنایع دستی قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد خانه تاریخی ثقه الاسلام

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  militia1985
  یکشنبه 19 شهریور ماه 1402

  خانه‌ی تاریخی و بازسازی‌شده منتسب به حجه‌الاسلام شهید، ثقه‌الاسلام تبـریزی. این عمارت علاوه بر ارزش تاریخی(مربوط به دوران قاجاریه)، اهمیت معنوی خاصی نیز دارد که نام یکی از مبارزین انقلابی تاریخ معاصر را یدک می‌کشد. یکشنبه‌ها هر هفته بعدازظهرها یک انجمن ادبی به مجری‌گری استاد «احمد غمسوار» با موضوعیت شرح و تفسیر اشعار مولانا نیز در این عمارت برگزار می‌شود.

  2
 • avatar
  تسنیم
  یکشنبه 06 فروردین ماه 1402

  تبدیل به بنیاد حکیم نظامی شده و جنبه اداری دارد. فقط دیدن خود بنا ارزش دارد. البته بنا به گفته یک راهنما، ساختمان بغل که در اختیار منطقه آزاد ارس است، خانه اصلی و این ساختمان محل کارهای بیرونی و اداری ثقه الاسلام بوده است.

  2
 • avatar
  مهدی رضازاد فارسی
  یکشنبه 05 شهریور ماه 1402

  بسیار زیبا و دنج و حیاط قشنگ میرزا علی آقا تبریزی، معروف به ثقة الاسلام تبریزی، از علمای بزرگ آذربایجان بود که در عاشورای سال ۱۳۳۰ هجری قمری به همراه چند تن دیگر، از جمله دو پسر علی مسیو در جریان مشروطیت به‌دست روس‌ها به دار آویخته شد.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خانه‌ی وی در خیابان چایکنار تبریز، بین پل قاری و مسجد صاحب الامر قرار گرفته است و قدمت آن به دوران پهلوی بازمی‌گردد. معماری این خانه یکی از منحصر‌به‌فردترین معماری‌ها در میان خانه‌های تاریخی تبریز است. با سه طبقه، این بنا قاب‌بندی آجری دارد و راه‌پله‌ها، ایوان، ستون‌ها، پنجره‌ها و کف طبقات آن چوبی است. در سال‌های گذشته این خانه به‌عنوان آموزشگاه هنرهای سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این بنا در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۸۱ به شماره‌ی ۶۱۴۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  1
 • avatar
  ممدتکنو
  پنجشنبه 06 بهمن ماه 1401

  خانه ثقةالاسلام مربوط به دوره پهلوی است و در تبریز، خیابان چایکنار، پشت مخابرات واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۱۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. میرزا علی‌آقا تبریزی (زاده ۲۹ دی ۱۲۳۹ - مرگ ۹ دی ۱۲۹۰ خورشیدی) مشهور به ثقةالاسلام تبریزی یا ثقةالاسلام دوم، از علمای آذربایجان و یکی از کشته‌شدگان جنبش مشروطیت ایران بود. او از مشروطه‌طلبان و آزادی‌خواهان بود و در۱۰ محرم ۱۳۳۰ هجری قمری در تبریز به دست روس‌ها به دار آویخته ش او در هفتم رجب ۱۲۷۷ ق. در تبریز به دنیا آمد. پدر بزرگش حاج میرزا شفیع صدر ثقةالاسلام شاگرد سید کاظم رشتی و رئیس شیخیه تبریز بود. پدرش حاج میرزا موسی ثقةالاسلام در جنبش تنباکو شرکت داشت. تحصیلات خود را در تبریز و سپس در کربلا و نجف انجام داد. پس از آن به تبریز بازگشت و در ۱۳۱۹ بعد از درگذشت پدرش لقب «ثقةالاسلام» را به پیشنهاد محمدعلی میرزا ولیعهد از مظفرالدین‌شاه دریافت کرد و رئیس شیخیه در تبریز شد. سه بار ازدواج کرد و سه پسر و چهار دختر داشت. زبان‌های ترکی و فارسی و عربی و فرانسه را می‌دانست و نشریات عربی را می‌خواند و در سخن‌رانی‌های خود مردم را از اوضاع دنیای جدید با خبر می‌ساخت. با امیرنظام گروسی و مهدیقلی هدایت و ادیب‌الممالک فراهانی معاشرت و گفتگو داشت. طبع شعر داشت و در کتابخانه خود مجلس شعرخوانی برگزار می‌کرد

  1
 • avatar
  امامی
  جمعه 17 اردیبهشت ماه 1400

  خانه‌ ثقه‌الاسلام یکی از خانه‌های تاریخی و جاهای دیدنی تبریز است معماری این خانه یکی از منحصر‌به‌فردترین معماری‌ها در میان خانه‌های تاریخی تبریز است. با سه طبقه، این بنا قاب‌بندی آجری دارد و راه‌پله‌ها، ایوان، ستون‌ها، پنجره‌ها و کف طبقات آن چوبی است. در سال‌های گذشته این خانه به‌عنوان آموزشگاه هنرهای سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت، این بنا اکنون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

  1
 • avatar
  llmrimll
  دوشنبه 07 خرداد ماه 1403

  قسمت اصلی خانه بسته بود

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  جمعه 26 خرداد ماه 1402

  خانه‌ ثقه‌الاسلام یکی از خانه‌های تاریخی و جاهای دیدنی تبریز است. میرزا علی آقا تبریزی، معروف به ثقة الاسلام تبریزی، از علمای بزرگ آذربایجان بود که در عاشورای سال ۱۳۳۰ هجری قمری به همراه چند تن دیگر، از جمله دو پسر علی مسیو در جریان مشروطیت به‌دست روس‌ها به دار آویخته شد. خانه‌ی وی در خیابان چایکنار تبریز، بین پل قاری و مسجد صاحب الامر قرار گرفته است و قدمت آن به دوران پهلوی بازمی‌گردد. معماری این خانه یکی از منحصر‌به‌فردترین معماری‌ها در میان خانه‌های تاریخی تبریز است. با سه طبقه، این بنا قاب‌بندی آجری دارد و راه‌پله‌ها، ایوان، ستون‌ها، پنجره‌ها و کف طبقات آن چوبی است. در سال‌های گذشته این خانه به‌عنوان آموزشگاه هنرهای سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این بنا در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۸۱ به شماره‌ی ۶۱۴۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • avatar
  رامین
  شنبه 02 بهمن ماه 1400

  ثقة الاسلام از مبارزان دوره مشروطه بود که در صبح عاشورای ۱۳۳۰ قمری توسط اشغالگران روس به دار آویخته شد. خانه ثقة الاسلام تبریزی در خیابان چایکنار و مابین پل قاری و مسجد صاحب الامر واقع شده است. این ساختمان آجری جزو بناهای آجری نادری است که در سه طبقه ساخته شده است


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده خانه تاریخی ثقه الاسلام واقع شده‌اند:

 • مدرسه تاریخی دارالفنون تبریز ( مدرسه مظفریه)
  (5.0)
  بلوار جمهوری اسلامی، دارایی - مدنی 1، کارگشایی
 • سرای کشمش چی لر
  (4.0)
 • كتابخانه و قرائتخانه دیانت
  (4.3)
  شهید مطهری، ملا احمد
 • حمام متروکه
  (3.5)
  ثقة الاسلام جنوبی، بهروزیه، باسچی
 • دروازه نوبر قاپیسی
  (4.2)
  امام خمینی، بین بؤیوک تربیت و شهید محمدرضا یوشاری
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط سید محمد (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ سه شنبه 08 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی خانه تاریخی ثقه الاسلام اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: سه شنبه 08 خرداد ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد خانه تاریخی ثقه الاسلام در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه خانه تاریخی ثقه الاسلام ندارد.
  neshan logo