info
عکس انگورستان ملک التجارعکس انگورستان ملک التجارعکس انگورستان ملک التجارعکس انگورستان ملک التجار
category

انگورستان ملک التجار (اصفهان)

مکان تاریخی

درباره‌ی انگورستان ملک التجار

موقعیت انگورستان ملک التجار یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب منطقه اصفهان را به همراه آدرس تلفن ساعت کاری و نظرات کاربران در نقشه نشان ببینید.

انگورستان ملک التجار یک باغ انگور و عمارت تاریخی در اصفهان است. پیشینه این باغ به زمان نادرشاه افشار بازمی‌گردد. در زمان ناصرالدین شاه قاجار این باغ در اختیار مسئول امورمالی حکومت اصفهان درآمد و در آینده فرزند این شخص به نام حاج محمدابراهیم خان به ملک التجار معروف بود بنای انگورستان را راه اندازی کرد و به برگزاری مراسم سوگواری و تعزیه ویژگی داد. معمار سازنده این بنا استاد حسین چی است و تاریخ وقف نامه آن سال ۱۳۴۱ هجری قمری است.
در درازای زمان قسمت‌های گوناگونی از این انگورستان ویران شد و بخش‌هایی از آن در سال ۱۳۳۳ هجری خورشیدی در تعریض خیابان ملک از میان رفت.
مجموعه فضاهای حیاط سرپوشیده، سفره خانه، اتاق آرامگاه و دیگر اتاق‌های اطراف حیاط دارای تزئینات فراوان گچبری، آینه کاری و کاشیکاری هستند.
ستون‌هایی که در میان فضای سفره خانه و حیاط هستند دارای روکش‌های چوبی می‌باشند ولی پایه و سرستون‌ها دارای تزئینات می‌باشند. در زیر فضای سفره خانه زیرزمینی هست که نورگیرهای مشبک نور آن را از حیاط جنوبی برآورده می‌کنند. در گوشه جنوب شرقی بنا حمامی واقع شده‌است که سقف گنبدی بسیار زیبائی دارد و سکوهائی در اطراف آن تعبیه شده‌اند. ازاره جبهه شمالی و شرقی این خانه دارای نقوش حجاری هستند.
انگورستان ملک از بناهای بسیار زیبای دوران قاجاریه‌است که هم‌اکنون در دست سازمان اوقاف می‌باشد و به برگزاری مسابقات قرائت قرآن و تعزیه و سوگواری اختصاص دارد.
منبع: ویکی‌پدیا

انگورستان ملک التجار (مکان تاریخی) در اصفهان و خیابان ملک واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی بازارچه حاج آقا شجاع و همچنین خانه ملا باشی (معتمدی)، هتل ملک، همبرگر خادم، طراحی، تولید و عرضه انواع صنایع دستی و شیرینی پونک قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده انگورستان ملک التجار واقع شده‌اند:

 • چهارسوق آجری
  (5.0)
  شریف واقفی، حسن رحمانی، حسن صادقی، بین عسگریان و مهتابی
 • کاروانسرای نو
  (3.8)
  حافظ، کرمانی، ساروتقی
 • مکینه خواجو
  (4.9)
  چهارباغ خواجو، بین شهید موحدیان و صنایع
 • خانه مشروطیت اصفهان
  (3.9)
  نشاط، عندلیب، باروت کوب ها، شریعت
 • خانه تاریخی مشیرالملک
  (4.6)
  هاتف، مشیر - یخچال، مشیر، آسمان
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط امیر (شهریار سطح ۴ نشان) در تاریخ جمعه 22 اردیبهشت ماه 1402 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی انگورستان ملک التجار اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  انگورستان ملک التجار اثر آثار جاهای مکان محل های بنای محل باستانی جاذبه دیدنی تاریخی گردشگری توریستی

  آخرین بروزرسانی: جمعه 22 اردیبهشت ماه 1402

  نظرات کاربران در مورد انگورستان ملک التجار

  به این مکان نظر و امتیاز دهید

  • avatar
   شیروانی پور فیل آبادی
   دوشنبه 18 بهمن ماه 1400

   انگورستان ملک التجار یکی از زیباترین و مظلوم‌ترین آثار تاریخی اصفهان است. از مظلومیت این کاخ همین بس که بسیاری از ما یا نام آن را نشنیده بودیم و یا نمی‌دانستیم که چنین کاخی در اصفهان وجود دارد! حال اینکه چرا واژه‌ی انگورستان که معنی باغ انگور دارد، تنها یک کاخ است و نه یک باغ هم ماجرایی دیگر دارد. در طول زمان حدود 3000متر این باغ 7000 متری از بین رفت و نهایتاً با قُبحِ ختام گسترده‌تر کردن خیابان ملک در سال 1333 هویت باغ بودن خود را از دست داد و به عمارتی و حیاطی محدود شد برخی می‌گویند حاج ملک، جد استاد الهی قمشه‌ای صاحب این باغ بوده و سپس آن را وقف کرده است. و برخی نیز عقیده دارند که انگورستان ملک باغی بزرگ وسط شهر بوده که در زمان نادرشاه افشار از مردم به عنوان مالیات گرفته می‌شود. و دسته‌ی سوم کسانی هستند که هر دوی این اتفاقات را در دو زمان متفاوت درست می‌دانند. حاج محمدابراهیم خان معروف به ملک‌التجار فرزند مسئول امور مالی حاکم اصفهان دستور ساخت بنای این باغ را برای مراسم‌های عزاداری و تعزیه داد. محمد ابراهیم ملک در دوره‌ی ناصرالدین شاه قاجار زندگی می‌کرده و پنج شاه قاجار را در طول زندگی خود دیده است. طبق شواهدی این مکان برای برای برگزاری مراسم ازدواج خانواده‌های کم‌بضاعت هم کاربرد داشته و طبق وصیت ملک‌التجار می‌بایست بعد از مرگش هم این کار انجام شود که بعد از انقلاب این جریان متوقف شد و این مکان برای عزاداری‌های مختلف در اختیار مردم قرار می‌گیرد هرچند که در دوران گذشته، معماران به خاطر خضوع و خشوع از ذکر نام خود در آثار دوری می‌کردند و همچنین مورخان هم از دانستن نام سازندگان آثار محروم می‌ماندند، گفته می‌شود معمار سازنده‌ی این بنا استاد حسین چی است. و متأسفانه اطلاعات خاصی از این هنرمند در دست نیست حیاط بیرونی، حیاط اندرونی، سفره خانه، اتاق آرامگاه، زیرزمین، اتاق زهرا خانم، شاه‌نشین تابستانه و زمستانه، حوض‌خانه، اتاق‌های اطراف حیاط و … قسمت‌هایی از این بنا هستند. عموم این فضاها تزئینات فراوان گچبری، آینه کاری و کاشی‌کاری دارند. ستون‌های فضای سفره خانه و حیاط از پایین دارای تزئینات مختلف‌اند و همچنین در جاهایی روکش چوبی دارند. قسمتی از حیاط بود که وسط آن حوضی زیبا و باغچه‌ای داشته که به خوب شدن هوای خانه کمک می‌کرده. درختان این باغچه‌ها معمولاً برگ‌های پهنی داشته. درخت‌هایی مثل چنار و توت که در تابستان از سایه‌اش استفاده کنند و در زمستان برگ‌هایش بریزد و آفتاب بیشتری بگیرند. این حیاط که بعدها توسط ملک‌التجار مسقف شد و حوض و باغچه‌ی آن برداشته شد تا ضمن آنکه برای برگزاری تعزیه استفاده می‌شود، بانوان بتوانند در زمان مراسم به راحتی در آنجا بنشینند. طبقه‌ی بالا خانم‌ها می‌نشستند و طبقه‌ی پایین آقایان. به طبقه‌ی بالا از نظر معماری غلام گَرده یا مهتابی می‌گقتند. سقف این مکان چوبی است. و تزئیناتی دارد که به آن لمبه کوبی گفته می‌شود. بیشتر ثروتمندان خانه‌های خود را به این صورت مسقف می‌کردند. در حالی که می‌توانستند به راحتی آن را گچ بگیرند. دورتادور این این بخش اشعاری از محتشم کاشانی نوشته شده است. (باز این چه شورش است…) این شعر را برای نشان دادن آن که این بخش حسینیه است نوشته شده. شرق و غرب حیاط اتاق‌های سه دری وجود دارد.

   6
  • avatar
   محمد سیف الدینی
   چهارشنبه 04 فروردین ماه 1400

   بسیار مکان جذاب و دیدنی ، راهنمای بسیار خوش برخورد،دارای یک چای خانه کوچک و جمع و جور خوب و بر عکس نظری که شخص دیگری در اینجا فرمودند عکاسی با گوشی و دوربین بدون فلاش کاملا آزاد است.حیاط خانه بدلیل تبدیل به حسینیه توسط خود ملک التجار قابل دیدن نیست.

   5
  • avatar
   زادمهر
   جمعه 14 آذر ماه 1399

   خونه ی قشنگیه حیف نمیشه عکس برداری کرد

   5
  • avatar
   کاربر نشان
   سه شنبه 08 فروردین ماه 1402

   جز جاهایی بود که واقعا حس حال قدیمی بودن به آدم میده! پرسنل به خوبی و با حوصله سرگذشت تمامی افراد اشخاص و اتفاقات بیان میکن

   4
  • avatar
   آرتین نادعلی
   پنجشنبه 04 فروردین ماه 1401

   انگورستان ملک التجار یک باغ انگور و عمارت تاریخی در اصفهان است. پیشینه این باغ به زمان نادرشاه افشار بازمی‌گردد. در زمان ناصرالدین شاه قاجار این باغ در اختیار مسئول امورمالی حکومت اصفهان درآمد و در آینده فرزند این شخص به نام حاج محمدابراهیم خان به ملک التجار معروف بود بنای انگورستان را راه اندازی کرد و به برگزاری مراسم سوگواری و تعزیه ویژگی داد. معمار سازنده این بنا استاد حسین چی است و تاریخ وقف نامه آن سال ۱۳۴۱ هجری قمری است. در درازای زمان قسمت‌های گوناگونی از این انگورستان ویران شد و بخش‌هایی از آن در سال ۱۳۳۳ هجری خورشیدی در تعریض خیابان ملک از میان رفت. مجموعه فضاهای حیاط سرپوشیده، سفره خانه، اتاق آرامگاه و دیگر اتاق‌های اطراف حیاط دارای تزئینات فراوان گچبری، آینه کاری و کاشیکاری هستند. ستون‌هایی که در میان فضای سفره خانه و حیاط هستند دارای روکش‌های چوبی می‌باشند ولی پایه و سرستون‌ها دارای تزئینات می‌باشند. در زیر فضای سفره خانه زیرزمینی هست که نورگیرهای مشبک نور آن را از حیاط جنوبی برآورده می‌کنند. در گوشه جنوب شرقی بنا حمامی واقع شده‌است که سقف گنبدی بسیار زیبائی دارد و سکوهائی در اطراف آن تعبیه شده‌اند. ازاره جبهه شمالی و شرقی این خانه دارای نقوش حجاری هستند. انگورستان ملک از بناهای بسیار زیبای دوران قاجاریه‌است که هم‌اکنون در دست سازمان اوقاف می‌باشد و به برگزاری مسابقات قرائت قرآن و تعزیه و سوگواری اختصاص دارد.

   4
  • avatar
   Orang
   دوشنبه 13 اردیبهشت ماه 1400

   انگورستان ملک التجار از دیدنی های شناخته نشده ی اصفهانه، فضایی رنگارنگ و خاص داره و پرسنلش بسیارخوب توضیح میدن و راهنمایی میکنن

   4
  • avatar
   آرمان آرین
   جمعه 25 فروردین ماه 1402

   یکی ازقدیمی ترین آثار تاریخی اصفهان انگورستان ملاک است. این باغ انگور در زمان حکومت نادر شاه افشار به عنوان مالیات از مردم گرفته شد و در دوره ناصرالدین شاه قاجار به تملک مسئول امور مالی حکومت اصفهان، یعنی پدر حاج محمد ابراهیم ملک التّجار درآمد. بعدها حاج ابراهیم خان بنای انگورستان را به منظور برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه احداث کرد.   وقف ‌نامه این بنای تاریخی اصفهان، دارای تاریخ 1341 هـ.ق می‌باشد و معمار سازنده آن استاد حسین ‌چی بوده است. در طول زمان قسمتهای مختلفی از انگورستان تخریب شده و بخشهایی از آن در سال 1333 هـ‌ . ق طی تعریض خیابان ملک از بین رفته است. باقیمانده بنا در شمال یک حیاط وسیع واقع شده و شامل یک حیاط مرکزی و یک سفره‌ خانه است که مساحتی نزدیک به هم دارند.   سفره ‌خانه تمامی جبهه جنوبی این حیاط را در بر می ‌گیرد و توسط یک ارسی وسیع به آن مشرف می ‌گردد. فضای این سفره ‌خانه از سوی دیگر توسط یک ارسی هفت دهنه به حیاط جنوبی بنا باز می‌شود. این فضا ارتفاعی معادل دو طبقه دارد و بعدها حیاط مرکزی نیز با سقفی به همین ارتفاع پوشیده شده است.   بدین ترتیب با باز شدن ارسی ‌های سفره‌ خانه، فضایی یکپارچه شامل سفره ‌خانه ‌و حیاط سرپوشیده بدست می‌آید. همچنین از پشت بام حیاط و فضاهای سه جبهه دیگر آن برای انجام مراسم تعزیه استفاده می‌شده است. یک نورگیر بزرگ هشت ضلعی در سقف حیاط و پنجره‌های سراسری بالای دیوارهای آن روشنایی ‌این فضا را تأمین می ‌کند.

   3
  • avatar
   علی تنکابنی
   پنجشنبه 12 اسفند ماه 1400

   انگورستان ملک مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، خیابان هشت‌ بهشت غربی، خیابان ملک شمالی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۵۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است در زمان سلطنت نادرشاه افشار باغ انگوری که متعلق به مردم اصفهان بود به عنوان مالیات از آنها گرفته شد و به تصرف دولت درآمد. در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به تصرف مسئول امور مالی حکومت اصفهان درآمد و بعد ها فرزند این شخص به نام حاج محمد ابراهیم خان که لقب ملک التجار داشت بنای انگورستان را احداث کرد و به برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه اختصاص داد. معمار سازنده این بنا استاد حسین چی است و تاریخ وقف نامه آن سال ۱۳۴۱ هجری قمری است. آنچه از این بنا باقی مانده است یک حیاط وسیع و یک سفره خانه است که مساحت تقریبی آن با حیاط یکی است. این سفره خانه تمامی جبهه حیاط را در بر می گیرد. تزئينات اين بنا بيانگر هنر گچبري و آينه كاري و كاشيكاري هنرمندان خلاق و مبتكر اصفهاني مي باشد

   3
  • avatar
   حائری
   سه شنبه 07 اردیبهشت ماه 1400

   یکی از جاذبه های گردشگری استان اصفهان است، که چندان بهش رسیدگی نمیشه و اینو یه حسن خوب به حساب میارن

   3
  • avatar
   نمازی
   جمعه 07 خرداد ماه 1400

   مکان های دیدنی مثل موزه ها جاهای با ارزشی هستند که خیلی از اونجا محافظت میشه

   3
  • avatar
   حسین
   پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

   نقشه انگورستان ملک در ابتدا عمارتی به مساحت ۷۰۰۰ متر را نشان می دهد. متأسفانه در ‏طول زمان، به بهانه گسترده ساختن خیابان ملک در سال ۱۳۳۳، ۳۰۰۰ متر آن از بین رفت. بنابراین به یک ‏عمارت تبدیل گشت. اما صاحب و سازنده این عمارت بسیار زیبا کیست؟ درباره انگورستان ملک و تاریخ آن هنوز ‏توافق نظر وجود ندارد. برخی عقیده دارند جد استاد گرامی الهی قمشه ای – حاج ملک – بوده که طبق وصیت ‏او این عمارت را وقف کرده است.‏برخی دیگر عقیده دارند که از این باغ برای مالیات گرفتن از مردم استفاده می کرده اند. دسته سوم هم ‏معتقدند هر دو این موارد درست است و تنها در زمان های جداگانه رخ داده اند. بنابراین نام انگورستان ملک ‏التجار را از حاج محمد ابراهیم خان ملقب به ملک التجار گرفته اند. این فرد در زمان ناصرالدین شاه مسئولیت ‏امور مالی و خراج اصفهان را عهده دار بوده است. طبق اسناد و مدارک، این عمارت بسیار زیبا پس از ساخت، ‏محل برگزاری جشن عروسی خانواده هایی بوده که بضاعت مالی کمی داشته اند. این کار حتی پس از مرگ ملک ‏التجار هم انجام می گرفت اما بعد از انقلاب متوقف گردید. اکنون مکانی برای عزاداری است. ضمنا بد نیست ‏بدانید که مورخین حدس می زنند معمار هنرمند و استاد به تمام معنای انگورستان ملک، استاد حسین چی بوده ‏هر چند اطلاعات خاصی وجود ندارد.‏حیاط اندرونی با حوض بزرگ و باغچه پر از درختان چنار و توت، هوای کل خانه را خنک می کردند. بعدها حیاط ‏این عمارت توسط ملک التجار تغییراتی کرد و سرپوشیده شد تا آمادگی برگزاری مراسمات جشن و عروسی را ‏پیدا کند. طبقه بالا معروف به مهتابی یا غلام گرده مخصوص نشستن خانم ها بود. ‏ سقف حیاط اندرونی انگورستان ملک را از چوب و با تزیینات معروف به لمبه کوبی ساخته اند. اطراف این بخش ‏هم مزین به اشعار محتشم کاشانی (باز این چه شورش است…) نوشته اند که کاربری کنونی آن، حسینیه، را ‏نشان می دهد. سرستون های حیاط اندرونی با مقرنس کاری که نماد شایسته سی و سه پل هستند، خودنمایی ‏می کند. حتی از رنگ سبز – آبی به عنوان نماد زاینده رود استفاده کرده اند. به چراغ های جلوی درب، لنترن ‏می گویند که از روغن برای روشن کردن فیتیله کمک می گرفتند.‏شاه نشین زمستانه انگورستان ملک را در بخش شمالی به شکل اتاق پنج دری طراحی کرده اند. دلیل این کار ‏این است که اصفهان منطقه ای کویری است و موقعیت شمالی اتاق کمک می کرد تا در فصل زمستان با نورگیری ‏عالی، گرمای خوبی پیدا کند. با تزیینات فوق العاده زیبای آن متوجه می شویم که مخصوص پذیرایی از مهمانان ‏ملک التجار هم بوده است.‏

   2
  • avatar
   داريوش حسینی طلاوری
   پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

   در زمان سلطنت نادرشاه افشار باغ انگوری که متعلق به مردم اصفهان بود به عنوان مالیات از آنها گرفته شد و به تصرف دولت درآمد. در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به تصرف مسئول امور مالی حکومت اصفهان درآمد و بعد ها فرزند این شخص به نام حاج محمد ابراهیم خان که لقب ملک التجار داشت بنای انگورستان را احداث کرد و به برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه اختصاص داد. معمار سازنده این بنا استاد حسین چی است و تاریخ وقف نامه آن سال ۱۳۴۱ هجری قمری است. آنچه از این بنا باقی مانده است یک حیاط وسیع و یک سفره خانه است که مساحت تقریبی آن با حیاط یکی است. این سفره خانه تمامی جبهه حیاط را در بر می گیرد. تزئينات اين بنا بيانگر هنر گچبري و آينه كاري و كاشيكاري هنرمندان خلاق و مبتكر اصفهاني مي باشد.

   2
  • avatar
   Kamal
   سه شنبه 07 دی ماه 1400

   مکان تاریخی جذاب

   2
  • avatar
   💛🧡❤️ تاریخ شناس ❤️🧡💛
   جمعه 15 اردیبهشت ماه 1402

   سلام یکی از قدیمی ترین انگوران ها است خیلی با صفا و بزرگ است در تاسوعا و عاشورا خیلی خیلی حضور پر شور مردم اصفهان در این مکان اتفاق می‌افتد حضور عزاداران حسینی در این مکان زیاد است🫡🫡🫡🫡🫡🫡🫡🫡🫡

   1
  • avatar
   ابوالفضل
   جمعه 12 اسفند ماه 1401

   جای قشنگی است

   1
  • avatar
   مهدی نیازمند
   شنبه 13 اسفند ماه 1401

   خیلی زیبا بود

   1
  • avatar
   در وطن خویش غریب
   یکشنبه 24 مهر ماه 1401

   واحب البازدید😄😄😄 یکی از جاهایی که حتما باید دید...

   1
  • avatar
   MGH
   چهارشنبه 16 شهریور ماه 1401

   به خاطر محرم تعطیله

   1
  • avatar
   محمد مسیح رضوانی
   چهارشنبه 03 فروردین ماه 1401

   مکان خوبیه قشنگیه

   1
  • avatar
   Outlander
   شنبه 02 بهمن ماه 1400

   عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی

   1
  • avatar
   shs
   دوشنبه 04 اردیبهشت ماه 1402

   خوب بود و جالب . ورودی ۵۰ ت .

  • avatar
   امیرحسین لله بیگی
   جمعه 18 فروردین ماه 1402

   فوق العاده است،حتما بازدید کنید.

  • avatar
   کاربر نشان
   چهارشنبه 17 اسفند ماه 1401

   خیلی بد

  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد انگورستان ملک التجار در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه انگورستان ملک التجار ندارد.
  location استان اصفهان اصفهان استان اصفهان، اصفهان، هشت بهشت غربی، ملک، بین سهند و مشفقی
  clock - - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری انگورستان ملک التجار

  شنبه 09:00 تا 17:00
  یک‌شنبه 09:00 تا 17:00
  دوشنبه 09:00 تا 17:00
  سه‌شنبه 09:00 تا 17:00
  چهارشنبه 09:00 تا 17:00
  پنج‌شنبه 09:00 تا 17:00
  جمعه 09:00 تا 17:00
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo