info
عکس مسجد شیخ لطف اللهعکس مسجد شیخ لطف اللهعکس مسجد شیخ لطف اللهعکس مسجد شیخ لطف الله
category

مسجد شیخ لطف الله محله نقش جهان، اصفهان

مکان تاریخی

درباره‌ی مسجد شیخ لطف الله

مسجد شاهی
(ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان، اصفهان است. میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله میسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.
به توصیه آرتور پوپ، در میانه سال‌های دهه ۱۹۲۰، رضاشاه دستور بازسازی و مرمت کلی مسجد شیخ لطف‌الله را داد.
منبع: ویکی‌پدیا

مسجد شیخ لطف الله (مکان تاریخی) در محله نقش جهان اصفهان و خیابان استانداری، پشت مطبخ واقع شده است. این مکان یکی از هفده مکان تاریخی در محله نقش جهان اصفهان می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بیمارستان خورشید، حوض میدان نقش جهان، موزه عصارخانه شاهی و بازار قیصریه و همچنین بریانی نقش جهان، شربت سرای روزگار، دفتر اطلاع رسانی گردشگری سازمان میراث فرهنگی اصفهان، گروه تولیدی صنایع دستی شکوهی نژاد و سرای هنرمندان اسپادانا قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد مسجد شیخ لطف الله

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  پارسا نشان
  پنجشنبه 23 شهریور ماه 1402

  گرمخانه زمستانی مسجد شیخ لطف الله

  16
 • avatar
  محمد
  پنجشنبه 16 شهریور ماه 1402

  مسجد شیخ‌لطف‌الله از مساجد اصفهان، به دستور شاه عباس و به نام پدر زنش که از لبنان به ایران آمده بود، ساخته شد و چون این مسجد مخصوص نماز گزاری درباریان و خانواده‌ی شاه بوده و ورود عموم مردم به این مسجد مجاز نبوده، بنابراین نیازی به ساختن مناره نداشتند، زیرا فلسفه‌ی وجود مناره در مساجد خواندن اذان و دعوت از عموم نمازگزاران بوده است.

  12
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 04 اسفند ماه 1402

  مسجد شیخ لطف‌الله با تزیینات بی‌بدیل کاشی‌کاری و معماری فوق‌العاده یکی از زیباترین مساجد ایران است که با گنبدی نخودی‌رنگ در میدان نقش جهان می‌درخشد. نام این مسجد با قدمتی از دوره صفویه در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مسجد شیخ‌ لطف‌‌الله برخلاف دیگر مساجد ایرانی مناره و حیاط چهار ایوانی ندارد. راهروی ۲۸ متری ورودی مسجد، محراب، راهروی زیرزمینی، نورپردازی ویژه، شبستان اصلی، گنبد باشکوه، کتیبه‌ها و خطوط داخل مسجد، انعکاس هفت باره صدا و تزیینات متعدد از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مسجد شیخ لطف‌الله هستند.

  10
 • avatar
  علی تنکابنی
  چهارشنبه 04 اسفند ماه 1400

  مسجد شیخ لطف‌ الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده‌ است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌ کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌ است. مسجد شیخ لطف‌ الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد امام واقع شده‌ است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله میسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند

  8
 • avatar
  حسین
  چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه 1403

  مسجد شیخ لطف الله از جاهای دیدنی اصفهان است که از نظر معماری اهمیت خیلی زیادی دارد. این مسجد در قرن ۱۱ هجری، به دستور شاه عباس اول در دوران صفوی ساخته شد که ساختن آن ۱۸ سال طول کشید. حاصل ۱۸ سال تلاش در ساخت‌وساز، مسجدی خاص با گنبدی جذاب و محرابی خیره‌کننده بود که توسط معمار نامدار ایرانی، محمدرضا اصفهانی طراحی شده بود. این مسجد به شیخ لطف الله جبل عالمی، از علمای بزرگ دوران صفوی منسوب شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  7
 • avatar
  mohammad
  پنجشنبه 18 خرداد ماه 1402

  اصفهان در سال ۹۸۲ هجری شمسی پایتخت صفویان بود و در اوج توسعه ساخت‌وسازهایی همچون خیابان چهارباغ، میدان نقش جهان، مسجد امام و... به سر می‌برد. در همین دوران بود که شاه عباس دستور ساخت مسجد شیخ لطف الله را داد و به این ترتیب روی خرابه مسجدی که در این محل قرار داشت، بنیان مسجد جدیدی گذاشته شد. محمدرضا اصفهانی مسئولیت ساخت این مسجد را به عهده گرفت که توانست در مدت‌زمان ۱۸ سال ساختمانی حیرت‌انگیز بسازد. مسجد شیخ لطف الله فقط مختص شاه عباس و خانواده سلطنتی بود و مردم عادی اجازه ورود به آن را نداشتند. این طور به نظر می‌رسد که شاه عباس از زمان افتتاح مسجد در سال ۹۹۸ شمسی تا آخر عمر خود هر روز در این مسجد به عبادت می‌پرداخت. اطلاعات دقیقی از سرنوشت مسجد شیخ لطف الله در گذر زمان وجود ندارد؛ هرچند طبق منابع تاریخی این مسجد در دوره صفوی اسامی دیگری نظیر ملا فتح الله و صدر نیز پیدا کرد که در ادامه همان شیخ لطف الله خوانده شد. بر اساس نوشته‌های آرتور پوپ، ایران‌شناس آمریکایی، وی از رضا شاه خواست تا دستور مرمت مسجد را بدهد و او موافقت کرد و در ادامه طرح‌های اصلی و کاشی‌های سردر و گنبد بازسازی شدند. کتیبه‌ نمای‌ خارجی‌ گنبد از مرمت بنا در سال‌ ۱۳۱۵ به دست اداره‌ باستان‌شناسی‌ حکایت دارد.

  6
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 14 مرداد ماه 1401

  خواستم از طریق شما از کسانی که ناشیانه اقدام به مرمت آثار تاریخی و میراث فرهنگی این کشور می کنند و فاجعه ای مانند مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله را به وجود می آورند عاجزانه خواهش کنم و التماس کنم که شما را به هر دین و آیینی که دارید سوگند می دهم مادامی که کوچکترین آگاهی و دانشی از علم مرمت آثار باستانی ندارید دست به چنین اقدامی نزنید. نمونه بارزش همین رسوایی اخیر در مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان. عزیزان و دوستان لطفا بروید و پیگیری کنید و تحقیق کنید و ببینید که معماران نامی معاصر ( دشمنان آثار و ابنیه تاریخی کشور ) چه بلائی بر سر گنبد مسجد شیخ لطف الله آورده اند. واقعا مایه شرمساری است که ۵۰۰ سال پیش در زمان صفویه با وجود نبود امکانات امروزی چه آثار فاخری ساخته شده که حتی معماران معاصر ما قادر به مرمت و کپی کاری آنها هم نمی باشند.

  6
 • avatar
  رمضانی
  پنجشنبه 11 دی ماه 1399

  خوراک عکاسیه. از تک تک جزئیات این بنای زیبا لذت ببرید

  6
 • avatar
  داریوش
  پنجشنبه 07 دی ماه 1402

  مسجد شیخ لطف الله یکی از مساجد ایران به شمار می‌رود که به‌واسطه تزیینات بی‌بدیل و معماری فوق‌العاده عالی، بسیار شگفت‌انگیز و تماشایی است. این مسجد در میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد و می‌توانید در کنار بازدید از این مسجد، از جاذبه‌های دیگر میدان نقش جهان یعنی مسجد امام، کاخ عالی قاپو و سردر قیصریه دیدن کنید. مسجد شیخ ‌لطف ‌الله با گنبد نخودی‌رنگ و زیبای خود به‌دست محمدرضا اصفهانی بنا شده و شاهکار کم‌نظیری از هنر کاشی‌کاری و معماری است.

  4
 • avatar
  🦋قلب💞 آرام،حریم کبریا🦋
  جمعه 12 آبان ماه 1402

  از زیباتین مساجد تاریخی جهان، مسجد شیخ لطف الله اصفهان است. این مسجد به دستور شاه عباس اول و برای استفاده اختصاصی شاه ساخته شد. مسجد شیخ لطف الله در شرق میدان نقش جهان قرار دارد. در زمان حکومت قاجاریان به ساختمان اصلی و تزیینات مسجد خسارت‌های زیادی وارد شد؛ اما رضا شاه پهلوی آن را بازسازی کرد. ساخت گنبد ۳۲ متری این مسجد، ۱۷ سال طول کشید. کاشی‌کاری‌های گنبد مسجد شیخ لطف الله حاصل بازسازی آن در سال ۱۳۱۵ است. این مسجد برخلاف مساجد دیگر دوره صفویه، صحن و مناره ندارد. کتیبه مزین به قلم ثلث خوشنویس معروف، علیرضا عباسی بر سردر این بنا خودنمایی می‌کند.

  4
 • avatar
  مسافر
  جمعه 14 مهر ماه 1402

  مسجد شیخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته‌شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو است که در دوران صفوی ساخته شده‌است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد امام واقع شده‌است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله مَیسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. به توصیه آرتور پوپ، در میانه سال‌های دهه ۱۹۲۰، رضاشاه دستور بازسازی و مرمت کلی مسجد شیخ لطف‌الله را داد. گنبد مسجد تزیینات گنبد مسجد شیخ لطف الله، کاشی کارهای معرق، نقوش هندسی اسلیمی، ستاره های بزرگ مکرر با طرح درهمی از پیچک های به هم پیچیده، طرح های لوزی شکل،نقوش گل و بوته و خوشنویسی به خط ثلث می باشد. تزیینات و هنر اسلیمی اسلامی در ادوار مختلف برای تزئین بناهای مختلف به کار رفته است و از جایگاه ویژه ای برخوردار است. یکی از بزرگترین و زیباترین آثار معماری و کاشی کاری گنبد مسجد شیخ لطف الله به واسطه عظمت، ویژگی های فرمی و به دلیل تزییناتی که بر سطح آن وجود دارد، خود را از دیگر گنبدها متمایز نموده است. در طول دو سال گذشته مرمت مسجد شیخ لطف حاشیه‌های زیادی به همراه داشته است، از ادعای برخی به اصطلاح کارشناسان مبنی بر عدم نیاز به تعمیر گنبد تا صحبت برخی رسانه‌ها با کارشناسان غیر مرتبط مانند هنرمندان صنایع‌دستی و باستان‌شناسان در ارتباط با امر «مرمت» که یک امر حرفه‌ای است آن هم درباره مسجدی با عظمت مانند نام شیخ لطف‌الله. متأسفانه در طی مرمت های صورت گرفته مشکلات اساسی در ظاهر و تزیینات همچنین فرم کلی گنبد از زوایای مختلف پیش آمده است. نورگیری نور درون مسجد از پنجره‌های مشبکی که در جوانب گوناگون ساقه گنبد ساخته شده‌اند، تأمین می‌شود. پرتوی که از این پنجره‌ها به درون مسجد می‌تابد، علاوه بر ایجاد روشنایی کافی، خود به خود نمایشگر فضای روحانی بناست. کتیبه سردر کتیبه سردر مسجد و دو کتیبه بزرگ کمربندی داخل گنبد، که در قسمت پایین گنبد به خطّ ثلث سفید بر زمینه کاشی لاجوردی معرّق جلب توجه می‌کند، به خط زیبای علی‌رضا عباسی است که از مشهورترین ثلث نویسان زمان پادشاهی شاه عباس اول به حساب می‌آمد. در انتهای کتیبه کمربندی اول، که شرح آداب ورود به مسجد از قول پیامبر اسلام است، نام علی رضا چنین آمده‌است: «کتبها علی رضا العبّاسی فی ۱۰۲۵» در انتهای کتیبه کمربندی دوم نیز، که مشتمل بر تمام آیات سوره جمعه و سوره نصر است، عبارت ذیل نوشته شده‌است: «کتبها علی رضا العبّاسی غفر الله ذنوبه»

  4
 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 17 فروردین ماه 1401

  مسجد شیخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده‌است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده‌است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله میسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.تزئینات کاشی‌کاری مسجد شیخ لطف‌الله در داخل از ازارهها به بالا همه از کاشی‌های معرق پوشیده شده‌است. این مسجد یکی از زیباترین آثار تاریخی اصفهان در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو واقع شده‌است. شماری از کاشیکاری‌های معرق درون و بیرون گنبد و کتیبه‌های خط ثلث آن به خط علی‌رضای تبریزی عباسی است. این مسجد به علت اینکه نه مناره دارد و نه دارای شبستان ورودی (حیاط) است و همچنین ورودی آن پله می‌خورد، مشابه سایر مساجد نیست. عدم وجود شبستان و صحن ورودی، این مسجد را به مقتضیات تقارنی میدان نقش جهان (قرار گرفتن مسجد رو به روی عمارت عالی‌قاپو) که در نهایت منجر به این مسئله شده‌است که نتوان صحنی یا حیاطی رو به قبله که برای نمازگزاری استفاده شود، برای آن طراحی کرد. سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است.[۳] جلو خان مسجد با عقب‌نشینی از بدنه شرقی میدان آغاز می‌شود. بعد از عبور از چهار پله به محوطه سردر می‌رسیم. قسمت پایینی دیوارهای این محوطه با سنگ مرمر زرد پوشیده شده‌است، سکوهای بزرگ کناری هم از همین نوع سنگ هستند. در ورودی مسجد به صورت دو لنگه‌است که از چوب چنار یک‌پارچه ساخته شده‌اند و پس از گذشت چهارصد سال هنوز پابرجا هستند. در جلوی مسجد حوض ۸ ضلعی زیبایی قرار داشته که در سال‌های ۱۳۱۶ تا ۱۳۱۸ خ برداشته شده‌است. در این زمان پوشش کف گنبدخانه از جنس گچ بوده و پنجره‌های چوبی منصوب در آن روشنایی زیرزمین را تأمین می‌کرده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله فاقد حیاط است[۲] سر در معرق آن تا پایان سال ۱۰۱۱ قمری هجری ساخته و پرداخته شده و اتمام ساختمان و تزئینات آن در سال ۱۰۲۸ هجری قمری بوده‌است. کتیبه سر در آن به خط ثلث علیرضا عباسی و مورخ به سال ۱۰۱۲ هجری است، معمار و بنای مسجد استادمحمدرضا اصفهانی بوده‌است که نام او در داخل محراب زیبای مسجد در دو لوحه کوچک به این شرح ذکرشده عمل فقیر حقیر محتاج برحمت خدا محمدرضا بن استاد حسین بنا اصفهانی ۱۰۲۸ خطوط و کتیبه‌های داخل مسجد کار علیرضا عباسی خطاط بسیار مشهور زمان شاه عباس و باقر بنا خوشنویس گمنام آن دوره است که نمونه خط ثلث او با خط علیرضا عباسی برابری می‌کند. داخل و خارج گنبد بی‌مانند این بنا که از زیباترین گنبدهای جهان به‌شمار می‌رود، از کاشی‌های معرّق نفیس پوشیده شده‌است. باستان‌شناسان خارجی عظمت معماری این مسجد را ستوده‌اند. استفاده از نور طبیعی و رنگ‌های زیبا همه و همه از جمله ویژگی‌های چشمگیر این بناست. جهت بنا نسبت به قبله یکی از ویژگی‌های این مسجد چرخش ۴۵ درجه‌ای است که با محور شمال-جنوب دارد که در اصطلاح، «پاشنه» نامیده می‌شود. علت وجودی این چرخش این است که چون در ورودی مسجد به سمت مشرق میدان است اگر بنا بود مسجد را نیز به همین جهت می‌ساختند کار جهت‌یابی از لحاظ قبله مختل می‌شد. در اینجا با ایجاد یک راهرو که از ابتدای مدخل مسجد به سمت چپ و سپس به سمت راست می‌چرخد بر این مشکل فائق آمده‌اند؛ یعنی اگر چه ساختمان مسجد در مشرق است و از نمای خارجی آن چنین بر می‌آید که دیوار جبهه آن در جهت شمال به جنوب است لکن در همین محراب دیوار بنا شده که به سوی قبله است. وقتی به عظمت این فکر پی می‌بریم که در بیرون مسجد اثری از کجی و زاویه به چشم نمی‌خورد، اما به مجرد ورود ناچاریم قبول کنیم که صحن نسبت به نمای خارجی پیچشی دارد در صورتی که گنبد کوتاه این مسجد به علت مدور بودن، جهت یا زاویه مخالفی نشان نمی‌دهد.[۲] محراب مسجد یکی از شاهکارهای بی‌نظیر معماری را در محراب این مسجد می‌توان مشاهده کرد. در این محراب کاشی کاری‌های معرّق و مقرنس‌های بسیار ظریفی به چشم می‌خورد و همچنین دو لوح داخل محراب وجود دارد که عبارت «عمل فقیر حقیر محتاج بر رحمت خدا محمدرضا ابن استاد حسین بنای اصفهان» روی آن حک شده‌است. کتیبه‌های دیگری نیز به خط علیرضا عباسی در اطراف محراب دیده می‌شود که روی آن‌ها روایتی از پیامبر اکرم و امام ششم نقل شده‌است. علاوه بر این روایات، اشعاری نیز روی کتیبه‌ها نوشته شده که بنا به اظهار کارشناسان سراینده آن‌ها «شیخ بهایی» دانشمند و شاعر دوره صفوی است. خطّاط این کتیبه‌ها نیز باقر بنّا است. محراب به خاطر رنگ تمیز و صافش، همچنین ترکیبات و خطوط هماهنگش بسیار گیراست. محراب از یک طاق دندانه‌دار تشکیل شده که بر فراز آن نقوش ظریف اسلیمی نقش بسته‌است.[۴]

  4
 • avatar
  گردشگران جوان
  شنبه 26 اسفند ماه 1402

  مسجد حیلی باشکوهی بود حتما نظر خود را برایم کامنت کنید

  3
 • avatar
  آرمان آرین
  جمعه 25 فروردین ماه 1402

  مسجد شیخ لطف الله یکی از مساجد و آثار تاریخی ایران است که به دلیل شیوه معماری و استفاده از تزئینات منحصر‌به‌فرد، شهرت یافته است. این بنا که در میدان نقش جهان قرار گرفته، نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری اسلامی-ایرانی است که شیوه طراحی آن با دیگر مساجد ایران تفاوت‌هایی دارد. این تفاوت‌ها باعث شده تا گردشگران این مسجد را یکی از شگفتی‌های تاریخی ایران بدانند. در این مقاله علاوه بر بررسی تاریخچه و چرایی ساخت این مسجد، معماری، پلان، کاشی‌کاری و بخش‌های مختلف مسجد بررسی خواهد شد. معرفی مسجد شیخ لطف الله مسجد شیخ لطف الله یکی از آثار تاریخی به جای مانده از دوران صفویه است که در ضلع شرقی میدان نقش جهان اصفهان قرار گرفته و از لحاظ شیوه طراحی، معماری، نقوش و رنگ‌های بکار رفته، نمونه‌ای شگفت‌انگیز است. معماری داخلی و تزئینات این مسجد جلوه‌ای از هنر معماری در دوران صفویه است که به دست یکی از استادان چیره‌دست اصفهانی ساخته شده است. علت اصلی ساخت این مسجد، تجلیل از یکی از چهره‌های مذهبی به‌نام شیخ‌ لطف الله میسی یکی از علمای بزرگ دوره صفوی بود. همان‌طور که می‌دانید حکومت صفوی یک حکومت مذهبی بود و به دین اسلام و مذهب شیعه بسیار بها می‌داد و در نتیجه علمای دین در این دوره بسیار تکریم می‌شدند. علاوه‌بر این، شیخ لطف الله پدر زن شاه عباس بود و بنابراین این امر خود انگیزه پُررنگی برای ساخت مسجد به نام این عالم بزرگ بود. جالب است بدانید مسجد شیخ لطف الله روی خرابه‌های مسجدی ساخته شده که قبلاً در این محل بوده است و از طرفی تنها شاه عباس و خانواده سلطنتی اجازه ورود به مسجد را داشتند و عموم مردم نمی‌توانستند در آن عبادت کنند.

  3
 • avatar
  محسن
  پنجشنبه 12 اسفند ماه 1400

  مسجدی که بدون مناره و صحن برای درباریان بنا شده بود در طی ساعات روز رنگ‌های متفاوتی بر تن خود می‌بیند. خاکی، صورتی و خاکستری این رنگ‌ها هستند. مسجد شیخ لطف الله در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و پس از آن تمبر مشترکی با نقش این بنا از چین منتشر شده است تا شهرت این اثر را جهانی‌تر کند. گنبد این مسجد را مدورترین گنبد در میان مساجد جهان می‌دانند. تزئینات داخلی، طرح و رنگ کاشی‌ها اوج زیبایی معماری ایرانی _اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

  3
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 04 شهریور ماه 1401

  مسجد شاهی (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان، اصفهان است. میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله میسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. به توصیه آرتور پوپ، در میانه سال‌های دهه ۱۹۲۰، رضاشاه دستور بازسازی و مرمت کلی مسجد شیخ لطف‌الله را داد

  3
 • avatar
  راه بلد
  چهارشنبه 16 فروردین ماه 1402

  چرا باید فروشگاه‌ها با همه احترامی که بهشون دارم در نقشه هوایی کاملا رویت بشوند ولی مسجد شیخ لطف‌الله با اون همه زیبایی و قدمت کم رنگ باشه و در نقشه بابد انسان دنبال این مسجد بگرده در حالی که بعضی فروشگاه‌ها جلوه گری میکنند .متولیان مسیر یابها باید یه فکری بکنند اماکن زیبا ببشتر خود نمایی کنند.

  3
 • avatar
  علی کوچولو
  پنجشنبه 10 فروردین ماه 1402

  فرهنگ و هنر در کنار هم زیبایی را به نمایش گذاشته اند

  3
 • avatar
  کاربر حذف شده
  سه شنبه 28 فروردین ماه 1403

  یک اثر معماری منحصر به فرد است که در اصفهان واقع شده و جزء میراث جهانی یونسکو است

  2
 • avatar
  نسرین رحمتی
  شنبه 25 فروردین ماه 1403

  مسجد شیخ لطف‌الله یک اثر معماری منحصر به فرد است و جزء میراث جهانی یونسکو است. این مسجد در دوران صفویه در اوایل قرن هفدهم میلادی (ساخته شده در ۱۶۱۹–۱۶۰۲ میلادی _ در زمان شاه عباس بزرگ) ساخته شد.

  2
 • avatar
  وحید
  یکشنبه 19 فروردین ماه 1403

  یکی از بارزترین ویژگی‌های مسجد شیخ لطف‌الله گنبد آن است که برخلاف بسیاری از مساجد دیگر مناره ندارد. این بنا با الگوی کاشی کاری خاص آراسته شده‌است و با بازتاب نور خورشید از کاشی‌ها، جلوه ای ویژه ایجاد می‌کند. کاشی کاری‌های معرق در نمای بیرونی مسجد بسیار دقیق است و مهارت مخصوصی در طراحی و ساخت آنها به کار برده شده‌است. نمازخانه اصلی دارای محراب کاشی کاری شده پیچیده و رنگارنگ است که جهت مکه (قبله) را نشان می‌دهد. دیوارهای مسجد با نقوش گل و خطاطی ظریف پوشیده شده‌است. سقف با نقوشی ظریف و هنرمندانه ساخته شده‌است. بازتاب صدا در مسجد شیخ لطف‌الله معماری ویژه این بنا را معرفی می‌کند. اگر در یک نقطه خاص در یک طرف مسجد بایستید، صدای شما به وضوح از طرف مقابل حتی در با زمزمه ای آرام شنیده می‌شود.

  2
 • avatar
  امیر
  پنجشنبه 07 دی ماه 1402

  این مسجد که در مقابل عمارت عالی‌قاپو و همسایگی مسجد شاه قرار دارد، به نام شیخ لطف‌الله عاملی اصفهانی از علمای برجسته آن زمان نامگذاری شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان که یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های جهان است، قرار دارد. یکی از بارزترین ویژگی‌های مسجد شیخ لطف‌الله گنبد آن است که برخلاف بسیاری از مساجد دیگر مناره ندارد

  2
 • avatar
  Amin
  جمعه 16 تیر ماه 1402

  مسجد شاهی (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان، اصفهان است. میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله میسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. به توصیه آرتور پوپ، در میانه سال‌های دهه ۱۹۲۰، رضاشاه دستور بازسازی و مرمت کلی مسجد شیخ لطف‌الله را داد. منبع: ویکی‌پدیا

  2
 • avatar
  باربد رحیمی
  سه شنبه 26 اردیبهشت ماه 1402

  نمای گنبد آجری نخودی رنگ بنا که با نقوش اسلیمی به رنگ های سفید و سیاه و فیروزه ای مزین شده

  2
 • avatar
  Mohammad
  یکشنبه 14 خرداد ماه 1402

  مکان دیدنی و معماری منحصربفرد

  2
 • avatar
  OK
  دوشنبه 15 خرداد ماه 1402

  مسجدی بسیار زیبا در میدان تاریخی نقش جهان

  2
 • avatar
  اینترنت آسیاتک مرکزی
  چهارشنبه 28 تیر ماه 1402

  مسجد شیخ لطف‌الله با کاشی‌کاری های بسیار زیبا مزین شده و از معماری فوق‌العاده‌ زیبایی برخوردار است این مسجد زیبا در دوران صفویه ساخته شده و با گنبد نخودی رنگش در میدان نقش جهان می‌درخشد. از دیگر ویژگی‌های مسجد شیخ‌ لطف‌‌الله می‌توان به مواردی نظیر راهروی ۲۸ متری ورودی مسجد، محراب، راهروی زیرزمینی، نورپردازی ویژه، شبستان اصلی، گنبد باشکوه، کتیبه‌ها و خطوط داخل مسجد و انعکاس هفت باره صدا اشاره کرد. آن‌چه این مسجد را نسبت به دیگر مساجد ایرانی متمایز کرده، نداشتن مناره و حیاط چهار ایوانی است.

  2
 • avatar
  Mohammad
  چهارشنبه 04 مرداد ماه 1402

  بسیار زیبا و شگفت انگیز وقتی که وارد مسجد می‌شوید و سرتان را به سمت بالا می‌برید، آنچه که مشاهده میکنید سراسر شگفتی و هنر است! حیرت‌انگیز! این عکسی است که بنده از گنبد این مسجد تاریخی گرفتم

  2
 • avatar
  کاربر نشان بختیار
  پنجشنبه 09 شهریور ماه 1402

  مسجد شیخ لطف الله واقع در میدان نقش جهان اصفهان از زیباترین آثار بجا مانده از دوره صفویان است . در این مسجد صدای معمولی افراد بدون استفاده از امکانات اکو می‌شود. لذا صدای سخنران یا امام جماعت براحتی به همه می‌رسید بدون نیاز با بلندگو. با توجه به اینکه مسجد شاه که یکی از بزرگترین مساجددوره صفویان نز یک آن واقع شده احتمالا این مسجد خاص درباریان یا یک گروه برجسته بنا گردیده. بقول معروف مسجد لاکچری آن زمان بوده.

  2
 • avatar
  Nima
  پنجشنبه 27 بهمن ماه 1401

  مسجد شیخ لطف الله بنای بسیار زیبایه👌

  2
 • avatar
  ﷽🇵🇸🇮🇷 یا علی 🇮🇷🇵🇸
  سه شنبه 11 بهمن ماه 1401

  مسجد شیخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده‌است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده‌است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله مَیسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. طرح مسجد شیخ لطف‌الله در زمانی که نقشه چهار باغ و باغ هزارجریب به مرحله اجراء درآمد ریخته شد و در دورانی که معماری صفویه به شکوفایی رسیده بود مورد بهره‌برداری قرار گرفت. ساخت این مسجد در نیمه اول قرن یازده هجری، در سال ۱۰۱۱ هجری قمری (۱۶۰۲ میلادی) و به فرمان شاه عباس اول آغاز شد و در سال ۱۰۲۸ هجری قمری (۱۶۱۹ میلادی) به پایان رسید. ساخت این مسجد هجده سال به طول انجامید. گفته می‌شود معمار این مسجد استاد محمدرضا اصفهانی، پسر استاد حسین بنا اصفهانی بوده‌است. این مسجد بر خرابه‌های مسجدی که قبلاً در آن محل بوده ساخته شد. مسجد شیخ لطف‌الله به نام یکی از علمای بزرگ عصر صفوی به نام شیخ لطف‌الله جبل‌عاملی، نامیده شده‌است. شیخ لطف‌الله یکی از علمای بزرگ دوره صفوی بود. وی از اهالی جبل عامل لبنان بود که مانند شیخ بهایی و برخی علمای دیگر توسط شاه عباس از لبنان به ایران مهاجرت نموده و ابتدا در مشهد و قزوین و پس از آن در اصفهان ساکن شد. از آنجا که حکومت صفوی، حکومتی مذهبی بود و به اسلام و به خصوص مذهب تشیع بسیار بها می‌داد، علمای آن را نیز تکریم می‌کرد. از سوی دیگر شیخ لطف‌الله پدر زن شاه عباس بود. از این رو در محل زندگی شیخ، مسجد و مدرسه‌ای به نام او ساخته شد که در این محل به تدریس دروس فقهی و جلسات دینی اشتغال داشت. شیخ بنا به استفتای خود که برگزاری نماز جمعه در غیاب امام دوازدهم شیعیان، مجاز می‌شمرد، به اقامه نماز جمعه در این مسجد می‌پرداخت و مقلدانش نیز به او اقتدا می‌نمودند.

  2
 • avatar
  mahdi
  سه شنبه 17 آبان ماه 1401

  معماری شاهکار و زیبای ایرانی

  2
 • avatar
  مارکو پولو
  چهارشنبه 12 مرداد ماه 1401

  مسجدی تاریخی با گنبدی بسیار زیبا به رنگ فیروزه

  2
 • avatar
  Mra
  سه شنبه 15 شهریور ماه 1401

  مسجد شیخ لطف الله یکی از مساجد ایران به شمار می‌رود که به‌واسطه تزیینات بی‌بدیل و معماری فوق‌العاده عالی، بسیار شگفت‌انگیز و تماشایی است. این مسجد در میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد و می‌توانید در کنار بازدید از این مسجد، از جاذبه‌های دیگر میدان نقش جهان یعنی مسجد امام، کاخ عالی قاپو و سردر قیصریه دیدن کنید.

  2
 • avatar
  حمید
  یکشنبه 06 شهریور ماه 1401

  وقتی میری زیرگنبدش احساس میکنی یه کاسه چینی رو برگردوندن رو سرت و زیرش حبس شده ولی اصلا هولناک نیست و خیلی شگفت انگیز

  2
 • avatar
  Dr. Who
  چهارشنبه 26 مرداد ماه 1401

  مسجد شیخ لطف الله که در میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد، در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است و با معماری، کاشی‌کاری و تزیینات فوق‌العاده، زیباترین و بهترین جلوه‌های هنر دوره صفوی را به نمایش می‌گذارد. این بنای باشکوه که از جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‌شود، قرن‌ها است که روبه‌روی عمارت عالی قاپو و ضلع شرقی میدان نقش جهان خودنمایی می‌کند و نگاه هر گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند. استاد محمدرضا اصفهانی یکی از مشهورترین معماران عصر صفوی بود که توانست سبک معماری اصفهانی را به زیبایی هرچه تمام‌تر در این محل اجرا کند. طبق اعلام خبرگزاری اسپوتنیک، این اثر هنری به‌عنوان یکی از هفت عجایب ناشناخته و برترین سازه‌های دیدنی جهان به شمار می‌رود. مسجد شیخ‌ لطف‌ الله تفاوت‌های زیادی با سایر مساجد ایرانی دارد؛ به‌طوری که نه‌تنها مناره ندارد؛ بلکه در آن از حیاط چهار ایوانی هم خبری نیست که همین موضوع بر اختصاصی‌بودن مسجد شیخ لطف الله صحه می‌گذارد. نقشه این مسجد بسیار ماهرانه و حرفه‌ای و اندازه‌ها در تناسب کامل هستند و هیچ نقطه ضعفی در آن دیده نمی‌شود. یکی از شاخصه‌هایی که در اکثر مساجد اصفهان وجود دارد، انعکاس هفت باره صدا است؛ موضوعی که در مسجد شیخ‌ لطف‌ الله نیز صدق می‌کند و جذابیتی دوچندان به ویژگی‌های بی‌بدیل آن می‌بخشد. کتیبه‌ها و خطوط داخل مسجد اثری هنرمندانه از دو خطاط عصر شاه عباس یعنی علیرضا عباسی و خوشنویس گمنام، باقر بنا هستند که زیبایی مضاعفی به این مسجد داده‌اند. جالب است بدانید که در طراحی باغچه‌ها و گل‌کاری‌های میدان آزادی تهران از مسجد شیخ لطف الله الهام گرفته شده است؛ البته با این تفاوت که معمار آن، حسین امانت، به‌جای طرح دایره‌ای در گنبد مسجد، از رخ بیضی برای میدان آزادی استفاده کرده است.

  2
 • avatar
  zmohamadi
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  مسجد شیخ لطف الله ناب ترین اثر هنر اسلامی که معماری و طراحی اصیل ایرانی داره و فضای آرام بخشی داره

  2
 • avatar
  محمد
  شنبه 11 مرداد ماه 1399

  معماری فوق العاده زیبا

  2
 • avatar
  SARVARI
  سه شنبه 01 خرداد ماه 1403

  مسجد شیخ لطف الله، یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های مذهبی در ایران است که نزد گردشگران داخلی و خارجی، محبوبیت بسیار زیادی دارد. این مسجد، سوژه محبوب بسیاری از عکاسان است و نمای بیرونی و گنبد نخودی رنگ آن توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند. معماری بی‌نظیر این مسجد و تزئینات و کاشی‌کاری‌های آن، بی‌بدیل است. گنبد این مسجد عنوان مدورترین گنبد جهان را دارد و یکی از زیباترین گنبدهای دنیا به شمار می‌رود. یکی از شگفتی‌های مسجد شیخ لطف الله نبود مناره در کنار گنبد و نبود شبستان در بنای مسجد است. وجود تونل مخفی، نورپردازی با روزنه‌های گنبد و وجود پله در ورودی مسجد، از دیگر نکات قابل توجه در معماری مسجد شیخ لطف الله هستند. این بنای زیبا از جاهای دیدنی اصفهان در روز محسوب می‌شود، به این خاطر که زیبایی خیره کننده این مکان و جزئیات زیبای آن در نور روز جلوه‌ای دیگر دارد.

  1
 • avatar
  محمد
  یکشنبه 09 اردیبهشت ماه 1403

  مسجد شیخ لطف الله اصفهان نیز یکی از همین بناهای تاریخی به‌ شمار می‌رود. شاه عباس در نیمه اول قرن ۱۱هجری دستور ساخت مسجد شیخ لطف الله را صادر کرد. شاید باور نکنید اما ساخت و تکمیل این مسجد ۱۸ سال طول کشید. البته اگر مسجد را از نزدیک دیده باشید از شنیدن این عدد تعجب نخواهید کرد، آرتور پوپ، مورخ آمریکایی بی‌نقص‌بودن بنا را در یک جمله به‌خوبی بیان کرده است: «به‌سختی می‌توان این اثر را محصول دست بشر دانست.» پس با این حساب، می‌توان حق داد که ساخت چنین بنایی این‌قدر زمان ببرد. مسجد شیخ لطف الله توسط معمار هنرمند، استاد محمدرضا اصفهانی ساخته شد. پیش از ساخت، در محل مسجد شیخ لطف الله مسجد دیگری وجود داشته که مسجد شیخ لطف الله روی خرابه‌های مسجد قبلی بنا شده است در دروان گذشته به مرجع تقلید و مجتهد اعظم صدر یا صدرالعلما گفته‌ می‌شد، برای همین هم در طول سالیان نام این مسجد به مسجد صدر و مسجد ملا فتح الله تغییر کرد، اما امروز دوباره با همان نام اولیه خطاب می‌شود. متاسفانه جزییات دقیقی از آن‌چه بر این مسجد گذشته در اسناد تاریخی وجود ندارد و نمی‌توانم اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار بدهم جز اینکه مسجد شیخ لطف الله، مسجد اختصاصی شاه و خانواده سلطنتی بوده و مردم عادی اجازه عبورومرور به آن را نداشتند.

  1
 • avatar
  مسعود کاظمی
  چهارشنبه 08 فروردین ماه 1403

  مسجد زیبای شیخ لطف الله

  1
 • avatar
  mili
  جمعه 28 مهر ماه 1402

  مسجد لطف الله هزینه ورودی برای هر نفر ۵ تومان برای خارجیا ۱۰۰ تومن

  1
 • avatar
  HaMeD_S
  دوشنبه 01 آبان ماه 1402

  خیلی بی نظیر و جذاب بود برام مخصوصا کاشی کاری های ظریف و چشم نوازش که بسیار استادانه کار شده بود و نور پردازی چشم نوازی داشت

  1
 • avatar
  Mohammad
  پنجشنبه 08 تیر ماه 1402

  معماری بی نظیر و منحصربفرد

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 12 خرداد ماه 1402

  زیبایی وصف ناشدنی

  1
 • avatar
  m. kh
  شنبه 09 اردیبهشت ماه 1402

  بسیار عالی

  1
 • avatar
  مهدی
  جمعه 01 اردیبهشت ماه 1402

  متاسفانه الان دیگه کارکرد مسجد و عبادتگاه رو نداره وگرنه نماز خوندن تو این مسجد صفا داره. تو میدون به اون بزرگی برا نماز مغرب و عشا، دو تا مسجد بستن و باید بیرونشون نماز بخونی. گنبدش خیلی قشنگ هستش و تک تک قسمت هاش خوراک عکاسیه

  1
 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  چهارشنبه 03 خرداد ماه 1402

  مسجد شیخ لطف الله یکی از مساجد ایران به شمار می‌رود که به‌واسطه تزیینات بی‌بدیل و معماری فوق‌العاده عالی، بسیار شگفت‌انگیز و تماشایی است. این مسجد در میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد و می‌توانید در کنار بازدید از این مسجد، از جاذبه‌های دیگر میدان نقش جهان یعنی مسجد امام، کاخ عالی قاپو و سردر قیصریه دیدن کنید. مسجد شیخ ‌لطف ‌الله با گنبد نخودی‌رنگ و زیبای خود به‌دست محمدرضا اصفهانی بنا شده و شاهکار کم‌نظیری از هنر کاشی‌کاری و معماری است. استفاده از رنگ‌های زیبا و نور طبیعی دست به دست هم داده‌اند که این مسجد را نزد گردشگران داخلی و خارجی معروف و محبوب کنند؛ هرچه از شگفتی‌های این مسجد بگوییم، تا از نزدیک آن را به نظاره ننشینید، زیبایی‌اش را درک نخواهید کرد

  1
 • avatar
  محسن علی بابا
  چهارشنبه 15 شهریور ماه 1402

  مسجد شیخ لطف الله یکی از مساجد ایران به شمار می‌رود که به‌واسطه تزیینات بی‌بدیل و معماری فوق‌العاده عالی، بسیار شگفت‌انگیز و تماشایی است. این مسجد در میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد و می‌توانید در کنار بازدید از این مسجد، از جاذبه‌های دیگر میدان نقش جهان یعنی مسجد امام، کاخ عالی قاپو و سردر قیصریه دیدن کنید. مسجد شیخ ‌لطف ‌الله با گنبد نخودی‌رنگ و زیبای خود به‌دست محمدرضا اصفهانی بنا شده و شاهکار کم‌نظیری از هنر کاشی‌کاری و معماری است. استفاده از رنگ‌های زیبا و نور طبیعی دست به دست هم داده‌اند که این مسجد را نزد گردشگران داخلی و خارجی معروف و محبوب کنند؛ هرچه از شگفتی‌های این مسجد بگوییم، تا از نزدیک آن را به نظاره ننشینید، زیبایی‌اش را درک نخواهید کرد. 

  1
 • avatar
  آرین
  یکشنبه 22 مرداد ماه 1402

  مسجد شیخ لطف الله فقط یک مسجد نیست. معنای هویت و ارزش اصفهان است. زیبایی خالص در قالب یک مسجد که فضای معنوی و تاریخی آن با هم درآمیخته اند و زیبایی به وجود آمده شان چشم هر گردشگری را به خود میخکوب می کند. شیخ لطف الله فقط یک مسجد نیست...

  1
 • avatar
  🔱KAMI🔱
  چهارشنبه 27 مهر ماه 1401

  این مسجد زیبا و بدون مناره به دستور شاه برای همسر و خانواده خود ساخته شد و از عمارت عالی قاپو به وسیله تونل زیر زمینی به مسجد متصل شد و جز خانواده شاه کسی را راه به مسجد نمیدادن و شاید بخاطر همین هست که مناره ندارد

  1
 • avatar
  پارسا نشان
  شنبه 08 بهمن ماه 1401

  زیبای استثنایی از رنگ تا ساخت

  1
 • avatar
  یا صاحب الزمان(عج) ادرکنی
  شنبه 15 بهمن ماه 1401

  ♦️مسجد شیخ لطف الله ، از مکان های دیدنی اصفهان 🔹معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که جزئیاتی شگفت‌انگیز دارد. این مسجد می‌تواند تا مدت‌ها شما را شگفت‌زده نگه‌دارد 🔹مسجدی که بدون مناره و صحن برای درباریان بنا شده بود در طی ساعات روز رنگ‌های متفاوتی بر تن خود می‌بیند. خاکی، صورتی و خاکستری این رنگ‌ها هستند. مسجد شیخ لطف الله در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و پس از آن تمبر مشترکی با نقش این بنا از چین منتشر شده است تا شهرت این اثر را جهانی‌تر کند. گنبد این مسجد را مدورترین گنبد در میان مساجد جهان می‌دانند. تزئینات داخلی، طرح و رنگ کاشی‌ها اوج زیبایی معماری ایرانی _اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

  1
 • avatar
  ابوالفضل
  شنبه 13 اسفند ماه 1401

  عالی

  1
 • avatar
  MMDALIROX
  جمعه 04 فروردین ماه 1402

  زیبا بود :)

  1
 • avatar
  KarbalaeeSaeed
  پنجشنبه 04 فروردین ماه 1401

  از شاهکارهای معماری ایرانی - اسلامی منحصر به فرد و بسیار باشکوه و دیدنی هماهنگی رنگ فیروزه ای حوض میان میدان با گنبد فیروزه ای نیز بسیار جالب است

  1
 • avatar
  سید مهدی طباطبائی طراح
  چهارشنبه 25 اسفند ماه 1400

  Punctuating the middle of the arcades that hem Esfahan’s largest square, this study in harmonious understatement complements the overwhelming richness of the larger mosque, Masjed-e Shah, at the head of the square. Built between 1602 and 1619 during the reign of Shah Abbas I, it was dedicated to the ruler’s father-in-law, Sheikh Lotfollah, a revered Lebanese scholar of Islam who was invited to Esfahan to oversee the king’s mosque (now the Masjed-e Shah) and theological school. The dome makes extensive use of delicate cream-coloured tiles that change colour throughout the day from cream to pink (sunset is usually the best time to witness this). The signature blue-and-turquoise tiles of Esfahan are evident only around the dome’s summit. The pale tones of the cupola stand in contrast to those around the portal, which displays some of the best surviving Safavid-era mosaics. The exterior panels contain wonderful arabesques and other intricate floral designs that have become a signature motif of Esfahan; especially fine are those displaying a vase framed by the tails of two peacocks. The portal itself contains some particularly fine muqarnas (stalactite-type stone carving used to decorate doorways and window recesses) with rich concentrations of blue and yellow motifs. The mosque is unusual because it has neither a minaret nor a courtyard, and because steps lead up to the entrance. This was probably because the mosque was never intended for public use, but rather served as the worship place for the women of the shah’s harem. The sanctuary or prayer hall is reached via a twisting hallway where the eyes become accustomed to the darkness as subtle shifts of light play across deep blue tilework. This hallway is integral to both the design and function of the mosque because it takes the worshipper from the grand square outside into a prayer hall facing Mecca, on a completely different axis. Inside the sanctuary, the complexity of the mosaics that adorn the walls and the extraordinarily beautiful ceiling, with its shrinking, yellow motifs, is a masterpiece of design. The shafts of sunlight that filter in through the few high, latticed windows produce a constantly changing interplay of light and shadow that enrich the space and give a tangible quality to empty air. The mihrab is one of the finest in Iran and has an unusually high niche; a calligraphic montage names the architect and the date 1028 AH.

  1
 • avatar
  شیروانی پور فیل آبادی
  دوشنبه 16 اسفند ماه 1400

  مسجد شیخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده‌است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده‌است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله میسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.مسجد شیخ لطف الله یکی از مساجد و آثار تاریخی ایران است که به دلیل شیوه معماری و استفاده از تزئینات منحصر‌به‌فرد، شهرت یافته است. این بنا که در میدان نقش جهان قرار گرفته، نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری اسلامی-ایرانی است که شیوه طراحی آن با دیگر مساجد ایران تفاوت‌هایی دارد. این تفاوت‌ها باعث شده تا گردشگران این مسجد را یکی از شگفتی‌های تاریخی ایران بدانند. در این مقاله علاوه بر بررسی تاریخچه و چرایی ساخت این مسجد، معماری، پلان، کاشی‌کاری و بخش‌های مختلف مسجد بررسی خواهد شد. معرفی مسجد شیخ لطف الله مسجد شیخ لطف الله یکی از آثار تاریخی به جای مانده از دوران صفویه است که در ضلع شرقی میدان نقش جهان اصفهان قرار گرفته و از لحاظ شیوه طراحی، معماری، نقوش و رنگ‌های بکار رفته، نمونه‌ای شگفت‌انگیز است. معماری داخلی و تزئینات این مسجد جلوه‌ای از هنر معماری در دوران صفویه است که به دست یکی از استادان چیره‌دست اصفهانی ساخته شده است.

  1
 • avatar
  ༺Ʀổʱỵ༻
  چهارشنبه 30 شهریور ماه 1401

  مسجد شیخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده‌است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده‌است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله مَیسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.

  1
 • avatar
  امیررضا
  چهارشنبه 06 مهر ماه 1401

  مسجد شیخ لطف‌الله،جالب مسجدی بدون مناره(گلدسته)

  1
 • avatar
  سعید
  پنجشنبه 07 مهر ماه 1401

  از ویژگی‌های این مسجد این است که رنگ آبی که در هفت پیکر نظامی رنگ روز چهارشنبه است، رنگ گنبد پنجم و بعد از آن به خطوط سفید که رنگ روز جمعه است در گنبد هفتم می رسد. اوج هنرنمایی در این مسجد مربوط به کاشی کاری‌های انجام شده در داخل قوس گنبد مسجد شیخ لطف الله است که در زمان خودش با آن امکانات این چنین زیبا و چشم نواز انجام شده است. مسجد شیخ لطف الله نگینی است در فضای معماری جهان. این مسجد برخلاف مساجد دیگر مناره و حیاط و گلدسته ندارد، زیرا مسجد مخصوص خانواده شاه بوده و خانم‌ها از زیر زمین وارد مسجد می‌شدند و بعد از اقامه نماز از مسجد بیرون می‌رفتند. حتی گفته شده، خانواده شاه برای پرسش‌های شرعی‌شان در این مسجد نزد شیخ لطف الله می‌رفتند

  1
 • avatar
  محمد
  پنجشنبه 08 آبان ماه 1399

  عالی

  1
 • avatar
  sedighi
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  مسجد شیخ لطف الله شاهکار معماری و طراحی در اصفهان است و فضای دلنشین و آرامی داره

  1
 • avatar
  reza tapsi
  دوشنبه 16 فروردین ماه 1400

  مسجد شیخ لطف الله مکانی تاریخی در اصفهان کاشیکاری زیبایی دارد ولی میراث فرهنگی بهش نمیرسه و تمیز نیست

  1
 • avatar
  afshar
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  مسجد شیخ لطف الله در اصفهان دارای معماری و طراحی اصیل و با شکوه ایرانی و میناکاریهای قشنگ

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 17 خرداد ماه 1403

  نزدیک ظهر برید که دم طاووس مشخص باشد

 • avatar
  امیرحسین
  سه شنبه 15 خرداد ماه 1403

  مسجد شیخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است و مجموعه تاریخی میدان نقش جهان است که دردوران صفوی ساخته شده است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله المیسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.

 • avatar
  مهدی
  دوشنبه 17 اردیبهشت ماه 1403

  مکانی باستانی و زیبا که طراحی زیبایی دارد و ارزش وقت گذاشتن دارد حتما ببینید

 • avatar
  صادق شاه
  دوشنبه 13 فروردین ماه 1403

  پله پله تا ملاقات خدا

 • avatar
  Crazy Diamond
  چهارشنبه 25 بهمن ماه 1402

  شاهکار معماری ایرانی

 • avatar
  Taha
  جمعه 06 بهمن ماه 1402

  سلام مسجد شیخ لطف الله مثل انگشتر فیروزه ای در میدان نقش جهان میدرخشه حتما بازدید کنید

 • avatar
  عاشق ایران زمین
  چهارشنبه 06 دی ماه 1402

  بنای مسجدتاریخی مذهبی

 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 08 دی ماه 1402

  فوق‌العاده است

 • avatar
  سفارش روبیکا
  چهارشنبه 17 آبان ماه 1402

  گنبد زیبای مسجد ترکیبی از رنگ‌های آبی و نخودی و فیروزه‌ای که در هر ساعتی از روز، نور خورشید زیبایی خاص و متفاوتی به اون می بخشه

 • avatar
  david
  شنبه 16 بهمن ماه 1400

  یکی‌‌ ‌ا‌‌ز بهترین ‌جاذبه‌‌ ها‌‌ی‌‌ ‌تا‌‌ر‌‌یخی‌‌ ‌استان‌‌ ا ‌صفها‌‌ن و‌‌ جا‌‌ها‌‌ی‌‌ ‌‌دید‌‌نی‌‌ و‌‌ ‌‌جا‌‌لب‌‌ ا‌‌ین‌‌ ا‌‌ستا‌‌ن‌‌ می‌‌ با‌‌شد‌‌.‌‌ تو‌‌صیه‌‌ می‌‌ کنم‌‌ ‌‌حتما‌‌ ‌ ا‌‌ز‌‌ ا‌‌ین‌‌ ‌‌مکا‌‌ن‌‌ ‌‌خا‌‌ر‌‌ق‌‌ا‌‌لعا‌‌د‌‌ه‌‌ ‌‌د‌‌ید‌‌ن‌‌ ‌‌فر‌‌ما‌‌یید‌‌.‌‌ با تشکر‌‌ ‌‌ا‌‌ز‌‌ ‌‌مسیر‌‌یا‌‌ب‌‌ نشان‌‌

 • avatar
  نظرت را بنویس و ❤️ کن.👇
  پنجشنبه 15 اردیبهشت ماه 1401

  مسجد شیخ لطف‌الله از شاهکارهای معماری و کاشیکاری قرن یازدهم است و به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 سال بنا شده است. این مسجد در میدان نقش جهان که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است، قرار دارد. این مسجد را می توان یک نمونه ی عالی از معماری و کاشیکاری تمام دوران دانست. «مسجد شیخ لطف الله» دقیقا روبروی عمارت عالی قاپو قرار دارد.

 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 23 فروردین ماه 1401

  خیلی معماری زیبایی داره

 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 02 تیر ماه 1401

  خیلی فوق العاده هست و حتما ارزش بازدید داره

 • avatar
  ایران شگفت انگیز
  پنجشنبه 09 تیر ماه 1401

  این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان و روبروی عمارت عالی قاپو قرار دارد.مثل بقیه بناهای مشابه در دوران صفویه ساخته شده است. این مسجد مناره ندارد.

 • avatar
  نشانک
  پنجشنبه 30 دی ماه 1400

  جای عجیبیه

 • avatar
  راجو
  شنبه 16 بهمن ماه 1400

  عالیه

 • avatar
  محمد عاشقی
  جمعه 24 دی ماه 1400

  فقط بری عکس بندازی

 • avatar
  سید
  دوشنبه 20 دی ماه 1400

  مسجد شیخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است و مجموعه تاریخی میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله میسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. مسجد شیخ لطف‌الله از شاهکارهای معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم است و به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 سال بنا شده است. سر در معرق این مسجد تا پایان سال 1011 ساخته شده و اتمام ساختمان و تزئینات آن در سال 1028 قمری پایان یافت. محراب مسجد شیخ لطف‌الله از شاهکارهاى بى‌نظیر هنر معمارى و از زیباترین محراب‌هایی است که در مساجد دیگر اصفهان می‌توان مشاهده کرد. مسجد شیخ‌ لطف‌الله نیز از جمله مساجدی است که مراسم‌های مهم مذهبی و فرهنگی در جوار آن برگزار شده و مردم بسیاری نیز مهمان این مسجد قدیمی می‌شوند. مسجد شیخ لطف‌الله از شاهکارهای معماری و کاشیکاری قرن یازدهم است و به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 سال بنا شده است . سر در معرق این مسجد تا پایان سال 1011 ساخته شده و اتمام ساختمان و تزئینات آن در سال 1028 قمری پایان یافت. کتیبه سر در آن به خط ثلث علیرضا عباسی دز سال 1012 قمری است و معمار و بنای مسجد، استاد محمد رضا اصفهانی بوده است که نام او در داخل محراب مسجد در دو لوحه کوچک آورده شده است.شیخ لطف‌الله از علمای بزرگ شیعه از مردم میس و از قراء جبل عامل؛ لبنان امروزی بوده است که به دعوت شاه عباس اول، اصفهان را محل اقامت خود قرار داد. به منظور تجلیل از او این مسجد برای تدریس و نمازگزاری وی اختصاص داده شد و وجه تسمیه مسجد مزبور به نام شیخ لطف‌الله از همین جهت است. شیخ لطف‌الله شش سال قبل از در‌گذشت شاه عباس اول وفات یافت. محراب مسجد شیخ لطف الله از شاهکارهاى بى‌نظیر هنر معمارى و از زیباترین محراب‌های است که در مساجد دیگر اصفهان مى‏توان مشاهده کرد. این محراب با کاشی‌کارى معرق و مقرنس‌هاى بسیار دلپذیر تزئین شده است. درون محراب دو لوح وجود دارد. در اطراف محراب کتیبه‏هایى به خط علیرضا عباسى و خطاط دیگرى که باقر نام داشته است، دیده مى‏شود.این مسجد هم در میدان نقش جهان ضلع شرقی قرار دارد. از معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که جزئیاتی شگفت‌انگیز دارد. این مسجد می‌تواند تا مدت‌ها شما را شگفت‌زده نگه‌دارد مسجدی که بدون مناره و صحن برای درباریان بنا شده بود در طی ساعات روز رنگ‌های متفاوتی بر تن خود می‌بیند. خاکی، صورتی و خاکستری این رنگ‌ها هستند. مسجد شیخ لطف الله در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و پس از آن تمبر مشترکی با نقش این بنا از چین منتشر شده است تا شهرت این اثر را جهانی‌تر کند. گنبد این مسجد را مدورترین گنبد در میان مساجد جهان می‌دانند. تزئینات داخلی، طرح و رنگ کاشی‌ها اوج زیبایی معماری ایرانی _اسلامی را به نمایش می‌گذارد. آدرس: میدان امام اصفهان ساعات بازدید:‌۹ صبح تا ۱۲:۳۰ – ۱۴ تا ۱۸


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده مسجد شیخ لطف الله واقع شده‌اند:

 • سرای تاریخی منجم
 • تالار اشرف
  شهید بهشتی نژاد
 • خانه تاریخی حیدر میرزا
  (5.0)
  هاتف، نواب حیدر میرزا، گلبهار، شقایق (4)
 • گذر آقا نورالله نجفی
  (5.0)
  نجفی
 • طاق چشمه ای بازارچه نو
  (5.0)
  حکیم، نرسیده به بازارچه نو
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط 𝐴𝑏𝑜𝑙𝑓𝑎𝑧𝑙 (شهریار سطح ۹ نشان) در تاریخ جمعه 18 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی مسجد شیخ لطف الله اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: جمعه 18 خرداد ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد مسجد شیخ لطف الله در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه مسجد شیخ لطف الله ندارد.
  location استان اصفهان، اصفهان، استانداری، پشت مطبخ
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری مسجد شیخ لطف الله

  شنبه 09:00 تا 12:30 14:00 تا 18:00
  یک‌شنبه 09:00 تا 12:30 14:00 تا 18:00
  دوشنبه 09:00 تا 12:30 14:00 تا 18:00
  سه‌شنبه 09:00 تا 12:30 14:00 تا 18:00
  چهارشنبه 09:00 تا 12:30 14:00 تا 18:00
  پنج‌شنبه 09:00 تا 12:30 14:00 تا 18:00
  جمعه 09:00 تا 12:30 14:00 تا 18:00
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo