info
عکس مقبره بابا رکن الدینعکس مقبره بابا رکن الدینعکس مقبره بابا رکن الدینعکس مقبره بابا رکن الدین
category

مقبره بابا رکن الدین اصفهان

مکان تاریخی

درباره‌ی مقبره بابا رکن الدین

مقبره بابا رکن الدین (مکان تاریخی) در اصفهان و خیابان سعادت آباد (آزادگان)، بابا رکن الدین ( 14) واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند شهربازی هایپرلند، نگارستان تخت فولاد و بازار گل پارادایس و همچنین رستوران سنتی شازده اصفهانی، کافه بار، فست فود فرامرز، تشخیص رنگ نور (منیری) و آرامستان تخت فولاد قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد مقبره بابا رکن الدین

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  پارسا نشان
  یکشنبه 01 آبان ماه 1401

  مسعود بیضاوی معروف به بابا‌رکن‌الدین شیرازی (متولد بیضا شیراز) از بزرگان مشایخ عرفان و علمای قرن هشتم هجری بود که در زمان سلطنت ابوسعید ایلخان مغول در اصفهان زندگی می‌کرد و در همانجا در ۲۶ ربیع‌الاول ۷۶۹ درگذشت. بابارکن‌الدین نخستین دانشمند معروفی است که در تخت فولاد (در آرامگاه بابا رکن الدین که از آثار تاریخی اصفهان است) دفن شده‌است و به همین جهت تا مدت‌ها این قبرستان به نام وی معروف بود. همچنین پل خواجوی اصفهان به نام پل بابا رکن الدین نیز خوانده شده‌است.

  6
 • avatar
  داريوش حسینی طلاوری
  دوشنبه 06 شهریور ماه 1402

  لوستر قدیمی مقبره بابا رکن الدین شیرازی

  4
 • avatar
  شیروانی پور فیل آبادی
  جمعه 15 بهمن ماه 1400

  آرامگاه بابا رکن الدین اصفهان یکی از همان بناهای تاریخی و یکی از اماکن دیدنی اصفهان است که قرن‌ها محل راز و نیاز عارفان و عالمان بسیار بوده و در نزد مردم این دیار از اهمیت بالایی برخوردار است.تخت فولاد قدیمی ترین و دیدنی ترین قبرستان اصفهان است که سنگ قبرهایی از سالهایی کهن را در دل خود جای داده است. اما از میان این سنگ قبرهایی که گاه قدمتی ۱۰۰ ساله دارند بقعه ای سربرآورده است که معماری آن متعلق به دوران صفوی می باشد. این بقعه زیبا متعلق به بابارکن الدین عارف مشهور و نامی اصفهان است که در دوران صفوی می زیسته است. اثر فوق در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۱۲ با شماره ۲۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.بابا رکن الدین شیرازی، لقب یکی از علمای بزرگ و نام‌دار قرن هشتم هجری‌قمری است که «با نام مسعود بن عبدالله بیضاوی» در زمان حکومت ایلخانیان در شهر اصفهان زندگی می‌کرده است. وی که در یکی از روستاهای شهر بیضا شیراز متولد شده بود، از شاگردان عرفای مشهوری همانند عبدالرزاق کاشانی در زمینه عرفان نظری بود و از این طریق با طریقت سهروردیه قرابت پیدا کرد. این شیخ بزرگ نه‌تنها در طول حیات خود، که سال‌ها پس از مرگ خویش نیز روشن‌گر راه علمای بسیاری بود به‌گونه‌ای که در میان مریدان وی نام‌های بزرگی همچون شیخ بهایی، علامه مجلسی، میرزا حسن نائینی و سیدعبدالکریم رضوی کشمیری به چشم می‌خورد. بنابر نظر کارشناسان نسب این عارف وارسته به یکی از صحابی نام‌دار پیامبر اکرم(ص) به نام جابرابن‌عبدالله انصاری می‌رسد. این عارف و صوفی بزرگ را بابا می‌نامیدند چراکه وی در دوره خویش بسیاری از روندگان طریقت عرفان را ارشاد و راهنمایی می‌کرد و بنابر برخی منابع تاریخی در همان مکانی که به خاک سپرده شده است به همراه شاگردان و مریدان خود به ریاضت و عبادت و چله‌نشینی می‌پرداخته است. بابا رکن‌الدین علاوه بر عرفان دستی هم بر شعر و ادب داشته است و هم بر زبان و ادبیات فارسی و هم بر ادبیات عربی به طور کامل مسلط بوده است. پس از وفات وی در سال ۷۶۹ هجری قمری، او را در خانقاه خویش به خاک سپردند. در اواخر حکومت شاه عباس اول صفوی، ساخت بقعه‌ای برای مراز این مرد بزرگ آغاز و در سال ۱۰۳۹ هجری قمری، درست یک سال بعد از فوت شاه عباس، به پایان رسید. امروز آرامگاه این مرد میزبان افراد زیادی است به تکیه بابا رکن الدین می‌روند تا حاجت‌روا شوند. افرادی معتقدند پس از خواندن فاتحه و سوره یاسین اگر گوش خود را بر روی قبر بگذارند و صدایی بشنوند حاجت‌شان روا می‌شود. در داخل یکی از اتاقک‌های بنا، مقبره بابا رکن الدین قرار دارد که یک قطعه سنگ مرمری با بیش از ۲ متر طول بر روی آن به چشم می‌خورد. همچنین یک قطعه سنگ مرمر نفیس نیز به صورت عمودی بر روی مقبره نصب شده است. کتیبه این سنگ به لحاظ حجاری و زیبایی خط، از شاهکارهای اصفهان به حساب می‌آید. جالب است بدانید که این مرد، چنان محبوب و والامقام بود که پس از مرگش افراد بزرگ دیگری را در کنار او و در دیگر اتاقک‌های بنا به خاک سپردند به همین دلیل این مکان به گورستان بابا رکن الدین شهرت یافت.

  4
 • avatar
  داريوش حسینی طلاوری
  پنجشنبه 09 فروردین ماه 1403

  بازدید نوروزی از مقبره بابا رکن الدین شیرازی بهمراه مدیران اوقاف اصفهان

  3
 • avatar
  mmnaderi
  چهارشنبه 03 دی ماه 1399

  خیلی عالیه! خدا را شکر که در اصفهان چنین جاهایی رو داریم.

  3
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 09 فروردین ماه 1403

  بابا رکن الدین انسان بسیار والامقام و عارف زمان خودش بوده ، که تمام بزرگان از جمله شیخ بهایی در مورد ایشون توصیفاتی داشتن و مزار ایشان را زیارت کردن ! و عکس آخر مکانی در زیر زمین بوده برای خلوت کردن و عبادت ایشان ، که هنوز در کنار ساختمان مقبره وحود دارد .

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 03 بهمن ماه 1402

  دیدنی است

  2
 • avatar
  میکائیل
  پنجشنبه 29 تیر ماه 1402

  🔻 هییت باب الحوائج سخنران: حجج الاسلام شریفیان و ماندگاری مداح: انصاری ⏱زمان: از چهارشنبه ۲۸ تیرماه به مدت ۱۰ روز از ساعت ۱۷ 📌تخت فولاد، تکیه بابا رکن الدین

  2
 • avatar
  داريوش حسینی طلاوری
  سه شنبه 30 خرداد ماه 1402

  مسعود بیضاوی معروف به بابا رکن‌الدین و بابا مسعود بیضاوی معروف به بابا رکن‌الدین و بابا رکن‌الدین شیرازی(متولد بیضا شیراز) از بزرگان مشایخ عرفان و علمای قرن هشتم هجری بود که در زمان سلطنت ابوسعید ایلخان مغول در اصفهان زندگی می‌کرد.

  2
 • avatar
  ﷽🇵🇸🇮🇷 یا علی 🇮🇷🇵🇸
  دوشنبه 10 بهمن ماه 1401

  آرامگاه بابا رکن‌الدین مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، مجموعه تخت فولاد واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۱۲ با شمارهٔ ثبت ۲۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این محل مقبره بابا رکن‌الدین می‌باشد. این بقعه از لحاظ نقشه، تناسب کامل معماری، جزئیات بنا، و گنبد رک از سایر بناهای موجود در تخت فولاد متمایز و از اهمیت خاصی بر خوردار است. یکی از خصوصیتهای استثنایی این بنا؛ به کار بردن سمبل‌های عددی چون پنج در پلان بنا و دوازده در گنبد بنا است که به نظر می‌رسد نشانگر پایبندی و ارادت وی به پنج تن آل عبا و دوازده امام باشد. نقشه خارجی بنا به صورت پنج ضلعی به ابعاد ۱۱/۷۰ متر است که به ضلع شمال شرقی آن سردری بلند با غرفه‌های دو طبقه در طرفین اضافه کرده‌اند، و محور اصلی بنا دقیقآ با قبله تطبیق می‌کند. از آنجا که این بقعه در فضای بازی قرار دارد و از هر سو نمایان است، همین امر سبب شده که معمار آن از سادگی دیوارهای بلند خارجی با ایجاد طاق نماهای متعدد بکاهد و با افزودن تزیینات کاشیکاری در لچکی‌های طاق نماهای مزبور، در نما ایجاد تنوع و جلب توجه نماید. به نظر شاردن این ساختمان از جهت هندسه بنا و مشرف بودن بر سایر گنبدهای تخت فولاد از امتیاز خاصی بر خوردار است. در ابتدا در داخل و خارج بنا کاشیکاریهای مینایی عالی وجود داشته که اکنون قسمت عمدهٔ آن از بین رفته‌است. سردر بنا در ضلع شمال شرقی بقعه واقع شده و شامل ایوان بلندی به ارتفاع ۷/۹۰ متر است و دارای کتیبه‌ای به خط ثلث سفید بر متن کاشی لاجوردی برقلم محمد صالح اصفهانی خطاط مشهور دوره شاه عباس اول صفوی است. بابا رکن الدین در روز یکشنبه ۲۶ ربیع الاول سال ۷۶۹ هجری قمری وفات کرد و در خانقاه خویش که اکنون به تکیه بابا رکن الدین معروف است به خاک سپرده شد. سنگ قبر وی از جنس مرمر در ابعاد ۷۶*۱۲۰*۱۲۰ سانتیمتر است این سنگ ساده و بدون نوشته و تزیین است، سنگ نوشتهٔ افراشته‌ای نیز بر بالای قبر تعبیه گردید که دارای ۲۱۰ سانتی‌متر طول و ۹۰ سانت متر عرض است. سنگ نوشته در ۷ سطر به خط ثلث است، سطر نخست آیه ۶۲ از سوره یونس است

  2
 • avatar
  mahlammmm
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  مکانی تاریخی و دیدنی می باشد. پارک بسیار سرسبزی در این مکان وجود دارد.

  2
 • avatar
  نیوتیش
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  حرم بابا رکن دین مکانی شگفت انگیز و تاریخی و پارک سرسبزی در آن محل وجود دارد.

  2
 • avatar
  Mahdi
  پنجشنبه 30 آذر ماه 1402

  مسعود بن عبدالله بیضاوی‌، معروف به بابا رکن‌الدین شیرازی‌، عالم و عارف قرن هشت هجری قمری است‌.

  1
 • avatar
  وحید
  یکشنبه 19 فروردین ماه 1403

  بابا رکن الدین از شاگردان عبدالرزاق کاشانی و همچنین داود قیصری بود. یکی از معتقدان بابا رکن‌الدین، بهاءالدین محمد عاملی، معروف به بهایی دانشمند معاصر صفویه بود. در عصر قاجار نیز بابا رکن‌الدین مریدان و معتقدان بسیاری داشت، از جمله مُلاحسن نایینی که از بزرگان و اقطاب زمان خود بود و در عرفان و تصوف سرآمد بود. بابا رکن الدین از عرفای بزرگی است که در تمام اوقات، جمعی کثیر از معتقدان درمحضر وی تلمذ می‌کردند. او در عرفان و سیروسلوک، همانند استاد و مرشدش، کمال الدین عبد الرزاق کاشی با سلسلهٔ معروف سهروردیه پیوند داشت.

 • avatar
  علی واسعی
  سه شنبه 15 اسفند ماه 1402

  عالی

 • avatar
  JET
  جمعه 24 آذر ماه 1402

  رضوان الله تعالی علیه. رحمت و رضوان خدا بر این عارف گرانقدر.

 • avatar
  Mohsen
  یکشنبه 29 مرداد ماه 1402

  مقبره ای زیبا با محیطی آرام و سر سبز. به دوستان توصیه میکنم برا گشت و گذارهای کوتاه مدت حتما به تخت فولاد سفر کنید .

 • avatar
  Mohammad
  شنبه 01 مهر ماه 1402

  نمای بیرونی مقبره بابا رکن الدین

 • avatar
  MMDALIROX
  جمعه 04 فروردین ماه 1402

  مکان زیبایی بود :)


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده مقبره بابا رکن الدین واقع شده‌اند:

 • تکیه فاضل سراب
  فیض جنوبی، بین شهید کیانی و آیت الله ارباب
 • مسجد قدیمی مصلی
  (5.0)
  مصلی
 • کاروانسرای ملک التجار
  (5.0)
  فیض جنوبی، واله اصفهانی 19 - واله اصفهانی 16
 • آب انبار کازرونی
  (4.8)
  فیض جنوبی، بابا رکن الدین
 • باغ طوبی
  (4.3)
  سعادت آباد (آزادگان)، بابا رکن الدین ( 14)، معلم
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط ehsan.divan (شهریار سطح ۵ نشان) در تاریخ یکشنبه 19 فروردین ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی مقبره بابا رکن الدین اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: یکشنبه 19 فروردین ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد مقبره بابا رکن الدین در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه مقبره بابا رکن الدین ندارد.
  location استان اصفهان، شهرستان اصفهان، اصفهان، آزادگان (سعادت آباد)، نرسیده به آیت الله خوانساری
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo