info
عکس حمام تاریخی دردشت
category

حمام تاریخی دردشت اصفهان

مکان تاریخی

درباره‌ی حمام تاریخی دردشت

حمام تاریخی دردشت (مکان تاریخی) در اصفهان و خیابان دردشت واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند اورژانس بیمارستان امین، خانه قزوینی ها و مجتمع تجاری امام علی و همچنین فروشگاه آرایشی رجاء، مسجد آقا نور، حسینیه بنی فاطمه (س)، کالای خواب کیش و آبمیوه و بستنی اکبر بستنی قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد حمام تاریخی دردشت

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  پارسا نشان
  دوشنبه 18 اردیبهشت ماه 1402

  حمام دردشت درب کوچکی دارد ولی فضای بزرگی در پشت این درب قرار گرفته و به رسم بسیاری از حمام‌های قدیمی از بخش‌های مختلفی مانند سربینه (محل پذیرش مشتریان)، گرمخانه (محل کیسه کشی، مشت مال، اصلاح سر و صورت)، چال حوض (استخر نسبتا بزرگ با آب سرد که محل شنا و آبتنی جوانان بوده به عمق تقریبی ۱۶۰ سانتیمتر)، خزینه، تون یا گلخن و گاورو تشکیل شده است. این حمام با قدمت ۴۰۰ سال که فقط در ایام نوروز به روی گردشگران باز خواهد بود و البته بعضی از اوقات در طول سال نشست‌هایی مربوط با اسطوره شهر و مباحث مرتبط با شهر خلاق در قسمتی از حمام برگزار می‌شود.زمان‌های گذشته حمام‌ها اهمیت بسیاری داشتند و به عنوان مکان‌های پر تحرک اجتماعی با توجه به برگزاری آیین‌ها و مناسبت‌های مختلف از آن‌ها یاد می‌شده است. حمام دردشت نیز یکی از این حمام‌ها بوده که مانند حمام علیقلی آقا امروزه مورد توجه بازدیدگان بسیاری قرار گرفته و هرچند مجسمه‌های مومی در آن قرار نگرفته ولی از آن به عنوان محلی برای نشست‌های فرهنگی استفاده می‌شود.

  3
 • avatar
  مسافر
  چهارشنبه 09 فروردین ماه 1402

  این بنا که به حمام بازارچه (حمام آقامومن) معروف است، درمحله دردشت و نزدیک مسجد آقا نور واقع شده‌است و در زمان سلطنت شاه صفی و شاع عباس دوم توسط آقامومن بنا گردید.این حمام در زمینی به مساحت ۷۶۰ متر مربع ساخته شده‌است. حمام از لحاظ معماری در بردارنده ورودی و بخش‌های مربوط به رخت کن حمام، فضاهای مرتبط با آن و گرم خانه و فضاهای جانبی است. ورودی اصلی حمام در جهت شمال و از سمت بازار می‌باشد. سردر حمام تقریباً ساده و تنها با تزئینات آجری مزین شده‌است. رخت کن حمام به شکل هشت ضلعی و به وسیله پوششهای تاق و گنبد با تزئینات رسمی‌بندی مسقف شده‌است و در رأس گنبدها نورگیرهای شیشه‌دار تعبیه شده‌است.

  2
 • avatar
  ﷽🇵🇸🇮🇷 یا علی 🇮🇷🇵🇸
  چهارشنبه 21 دی ماه 1401

  کاشی‌های آبی رنگ، نقاشی‌های رنگارنگ، سقف‌های گنبدی شکل و چند سوراخ ریز و درشت با حوض‌های فیروزه‌ای در کنار هم جمع شده‌اند تا فضایی را بسازند به نام گرمابه یا حمام عمومی. به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، در گذشته در همه جای ایران حمام عمومی وجود داشت و اهالی محل حداقل هفته‌ای یک بار به منظور نظافت به حمام می‌رفتند، با این تفاوت که مردان قبل از طلوع آفتاب تا ساعت هشت صبح حمام می‌گرفتند و از آن ساعت تا ظهر و حتی چند ساعت بعد از ظهر حمام در اختیار زنان بود. امروز هم حمام عمومی با اندک تفاوت‌هایی در اکثر نقاط ایران وجود دارد با این تفاوت که در حمام‌های قدیم از خزینه استفاده می‌شد ولی در حمام‌های عمومی جدید دوش‌های متعدد جای خزینه را گرفته‌اند. البته آنچه از گرمابه‌های سابق باقی مانده امروزه به عنوان اماکن دیدنی و گردشگری شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد، حمام‌هایی که به ندرت پیش می‌آید در ساخت و طراحی شبیه یکدیگر باشند و همین امر علت اصلی جاذبه آن‌هااست. هرچند در تمامی حمام‌ها بخش‌هایی وجود دارد که همگی از ساختاری یکسان برخوردار هستند اما سلیقه معمار زمان در نقاشی دیوارهای آن باعث شده همان نقاط مشترک نیز، به وجه تمایزی زیبا تبدیل شوند.

  1
 • avatar
  ایران شگفت انگیز
  جمعه 03 تیر ماه 1401

  حمام تاریخی و قدیمی دردشت که غیر از تابلو ورودی ان نشانه دیگری نداشت و پیدا کردنش کمی مشکل بود. در ورودی حمام لنگی بر دیوار آویزان بود. حمام ، خیلی تمیز و مرتب بود که مشخص بود تازه بازسازی شده است.به دلیل اینکه در مکان خلوت و غیر توریستی قرار گرفته است بسیار خلوت بود . در اردیبهشت ماه که از اینجا بازدید کردیم خیلی خلوت بود حتی در طول بازدید یا پس از آن هم کسی را ندیدم. بازدید از اینجا رایگان بود و یک راهنما داشت که پسر جوانی بود و با حوصله و دقت زیاد همه قسمتها را را برای ما توضیح داد. به نسبت زمان خودش خیلی جالب بود از نظر آبگرم کن و گاوی که آب را از چاه به بیرون میکشید و ... که البته همه اینها را راهنما توضیح میداد. طبق باورهای قدیمی ایرانیان که میگویند در حمام و در قسمت خزینه و گرم کن ، جن وجود دارد ، در اینجا هم در دو قسمت حمام مجسمه کوچکی از جن قرار داده بودند. زمین زیر پای گاو را طوری درست کرده بودند که در زمان پر بودن سطل آب و برای بیرون کشیدنش ، به سمت پایین شیب داشت تا گاو کمتر خسته و اذیت شود.

  1
 • avatar
  رضا
  شنبه 17 اردیبهشت ماه 1401

  این حمام در جنوب خیابان ابن سینا فعلی و در شمال میدان کهنه اصفهان قرار دارد. این حمّام را یکی از خواجه‌سرایان سلاطین صفویه به نام آغا نور با اسلوب و استحکام خاصی ساخته بود.حمّام دردشت از نظر معماری و مصالح ساختمانی و وسعت، جزء بناها و آثار تاریخی محسوب می‌شد.آب مصرفی آن از چاه تأمین می‌گردید و کمی پایین تر ازسطح زمین ساخته شده بود و از نظر اکسیژن و بهداشت کمبود نداشت.حمّام به طور کلی از چهار قسمت تشکیل می‌شود :راهرو یا پله‌های ورودی -محوّطة سربینه -میان در -فضای گرمخانه حمام دردشت كه در نزديكي كاروانسرا واقع شده و در گذشه با بازار و كاروانسرا حكم يك مجموعه را داشته است. اين مسجد را آقا مؤمن برادر آقانور كه بعد از اتمام مسجد ساخته شده است اين حمام به نام باني آن "آقا مؤمن" نيز ناميده مي‌شود. حمام دردشت وقف مسجد آقانور است

  1
 • avatar
  MasoudMN1
  دوشنبه 21 فروردین ماه 1402

  خیلی زیباست حتما دیدن کنید

 • avatar
  حسین
  پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

  حمام دردشت با اینکه نسبت به دیگر حمام‌های شهر اصفهان از بخش‌های کمتر و فضای کوچک‌تری برخوردار است اما دارا بودن بامی بسیار زیبا و کاشی کاری‌های زرد و لاجوردی رنگش در کنار رنگ فیروزه‌ای حوض‌ها و دیوارهای سفیدش به آن جذابیت دیگری بخشیده است. از پله‌های حمام که پایین بروی و وارد اتاق شش گوشه‌اش شوی، 4 حوض کوچک دور تا دورش قرار گرفته‌اند و یک حوض نسبتاً بزرگ هم در وسطشان قرار دارد که مشخص است برای پاشویه اولیه و تعویض لباس‌ها تعبیه شده است. در دو طرفش راهروهایی قرار دارد که هرکدام به سمت محلی مجزا برای استحمام می‌رود، یکی سمت خزینه و دیگری سمت گرمخانه رفته که دراصل فضای اصلی حمام برای شهروندان محسوب می‌شود. هر یک از محل‌ها توسط فضایی به نام گربه‌رو یا چپیله به یکدیگر متصل می‌شوند، این قسمت دقیقاً زیر گرمخانه قرار گرفته و دارای دالان‌های مختلف بوده و حرارت و دوده‌های داخل را به دودکش‌ها رسانده تا از آنجا خارج شوند. هرچه در این حمام‌های قدیمی قدم بگذاری بیشتر و بیشتر دلت غرق آرامش می‌شود که یکی از دلایل آن استفاده مکرر از رنگ آبی از تیره تا روشن روی کاشی کاری‌ها و کاشی‌های فیروزه‌ای کف حمام و ترکیب آن با سفید و زردی نوری است که از سوراخ‌های سقف به کف حمام برخورد کرده است.در زمان شاه عباس و شاه صفی صفوی، درست 500 سال قبل این حمام توسط شخصی به نام آقامومن بنا شد که از معماری متفاوتی نیز برخوردار است، از راهروهای تو در تو تا حوضچه‌های کوچک و بزرگ برای استحمام مردم آن زمان که هرکدام زیبایی منحصر بفرد خود را دارد.


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده حمام تاریخی دردشت واقع شده‌اند:

 • بازارچه تاریخی حاج سلیمان
  ولی عصر، شهید مصطفی توتونی، بین سادات و قنادی ها
 • سرای تاریخی منجم
 • خانه تاریخی حیدر میرزا
  هاتف، نواب حیدر میرزا، گلبهار، شقایق 4
 • کاروانسرای تاریخی نی
  (5.0)
  ولی عصر، آیت الله زند کرمانی
 • صفه استاد
  (4.5)
  عبدالرزاق، بازار سنگ تراش ها
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط ایرانی (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ دوشنبه 13 فروردین ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی حمام تاریخی دردشت اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: دوشنبه 13 فروردین ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد حمام تاریخی دردشت در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه حمام تاریخی دردشت ندارد.
  location استان اصفهان، اصفهان، ابن سینا، بازار دردشت، دردشت، بین شهید موهبت و شاهرخ
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری حمام تاریخی دردشت

  شنبه 09:00 تا 17:00
  یک‌شنبه 09:00 تا 17:00
  دوشنبه 09:00 تا 17:00
  سه‌شنبه 09:00 تا 17:00
  چهارشنبه 09:00 تا 17:00
  پنج‌شنبه 09:00 تا 17:00
  جمعه تعطیل است
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo