info
عکس مناره های دارالضیافهعکس مناره های دارالضیافه
category

مناره های دارالضیافه اصفهان

مکان تاریخی

درباره‌ی مناره های دارالضیافه

مناره‌های دارالضیافه مربوط به سدهٔ ۸ ه.ق است و در اصفهان، چهارراه ابن سینا، خیابان کمال واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.بر فراز سردری دو گلدسته زیبای آجری که به مقرنس‌کاری و کاشی معرق رنگین آذین‌بندی شده‌است و دارای پوششی از کاشی فیروزه‌ای در بافت شطرنجی و آجری است، دیده می‌شود. این اثر را از ساختمانهای پایان سده هشتم هجری برمی‌شمارند.
منبع: ویکی‌پدیا

مناره های دارالضیافه (مکان تاریخی) در اصفهان و خیابان دارالضیافه واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی پاساژ کمال و همچنین فروشگاه آرایشی چهره ها (رجا)، حسینیه رضوی، نمایندگی صندل و دمپایی نیکتا اصفهان، فروشگاه آلاء و اتحادیه آبمیوه و بستنی و کافی شاپ قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد.
سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده مناره های دارالضیافه واقع شده‌اند:

 • صفه استاد
  (4.7)
  عبدالرزاق، بازار سنگ تراش ها
 • بازار ریسمان
  (4.7)
  عبدالرزاق، بازار سنگ تراش ها، میدان امام علی
 • صفه صاحب
  (4.8)
  عبدالرزاق، بازار سنگ تراش ها
 • گنبد خواجه نظام الملک
  (4.6)
  عبدالرزاق، بازار سنگ تراش ها
 • محراب اولجایتو
  (4.9)
  علامه مجلسی
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط نعمت (شهریار سطح ۵ نشان) در تاریخ پنجشنبه 13 مهر ماه 1402 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی مناره های دارالضیافه اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: پنجشنبه 13 مهر ماه 1402

  نظرات کاربران در مورد مناره های دارالضیافه

  به این مکان نظر و امتیاز دهید

  • avatar
   حجاب تلالو شبنم برچهره گل
   جمعه 24 شهریور ماه 1402

   واقعا زیباست. چطور شد ما از معماری زیبای خودمون فاصله گرفتیم؟!

   7
  • avatar
   مسافر
   چهارشنبه 09 فروردین ماه 1402

   مناره های دارالضیافه یکی از سازه های تاریخی و جاهای دیدنی اصفهان است ، این مناره در قدیم راهنمای مسافران بوده است که با مقرنس کاری های بسیار زییا و کاشی های معرق رنگارنگ آن از دور و نزدیک جذاب و چشمگیر است. کاشی های خوش آب و رنگ فیروزه ای در بافتی شطرنجی و لاجوردی با تزئیناتی۳همچون خشت خام،سلیقه هنرمندانه آن دوره را به رخ می کشد. تزیینات کاشی کاری مناره ها خود جذابیتی بی نظیر دارد. این دو مناره زیبا از پایین به بالا دارای ” ساق” و در بالا دارای یک “طوق” به عنوان “گلوگاه” هستند. در بالای گلوگاه، قسمتی به شکل چتر وجود دارد که به آن “نعلبکی ” گفته می شود ودر بالاترین قسمت مناره بخشی وجود دارد که به آن “تاج” می گویند . قدمت این مناره ها به قرن هشتم هجری باز میگردد ودر مرکز شهر اصفهان همچنان پابر جاست. مکانی تاریخی و بسیار عالی

   5
  • avatar
   شیروانی پور فیل آبادی
   یکشنبه 17 بهمن ماه 1400

   کافیست نگاهی کوتاه به تاریخ معماری اسلامی بیندازیم تا خیلی زود متوجه شویم که بیشتر مناره های ایران به خصوص مناره های استان اصفهان برای دوره سلجوقی و صفویه هستند چون این شهر در این دوره ها به عنوان پایتخت اهمیت خاصی داشته و در همین دوران بود که بناهایی جذاب و ماندگار زیادی ر در گوشه گوشه شهر قد برافراشتند. با دیدن مناره ها فکر می کنید که با سازه ای ضعیف روبرو هستید و از اینکه مناره های تاریخی توانسته اند در برابر گذر قرن ها مقاومت کنند متعجب می شوید اما واقعیت این است که مناره ها بناهایی مستحکم و قوی اند و از آن جایی که سقف ندارند بارش برف و باران اثر زیادی بر روی آن ها نمی گذارد و در نتیجه فرسایش ان ها با تاخیر روبرو است. مناره های دارالضیافه هم از این قضیه مستثنی نیستند و در زمان های دور از آن ها استفاده های زیادی می شده است. از نظر لغوی مناره، نشانه ای از جنس سنگ و خشت است که در مسیر راه ها و جاده ها برپا می شدند. در واقع در گذشته برای اینکه مسافران بتوانند راه را پیدا کنند بر روی مناره ها برای روشنایی مسیر، چراغی روشن می شد. کاربرد مناره ها فقط محدود به راهنمایی مسافران نبود و از آن ها برای گفتن اذان هم استفاده می شد و نمادی برای پیروزی هم به شمار می رفتند. اصفهان یکی از اصیل ترین و مهمترین شهرهای ایران برای نمایش معماری بعد از اسلام است و مملوء از بناهای تاریخی بسیاری ست که در میان آن ها مناره هایی باشکوه هم به چشم می خورند که معماری همه آن ها شامل ۴ بخش اصلی است که به  پایه، ساقه، سرپوش و راس تقسیم بندی می گردند. بدون شک یکی از جذاب ترین مناره های اصفهان مناره های دارالضیافه است که قدمت آن به قرن هشتم هجری برمی گردد. مناره های دارالضیافه شامل دو مناره هستند که معماری جذابی دارند و عده ای از گردشگران پرشمار اصفهان در بازدید از این شهر از آن ها هم دیدن می کنند. در وسط دو مناره دربی دیده می شود که نشان می دهد آن ها باقی مانده ای از دو بنای بزرگ اند. مناره دارالضیافه در چهارراه ابن سینا اصفهان و در خیابان کمال جای دارد و از آثار ملی ایران است. در بالای سر در چشمتان به دو گلدسته جذاب مدور آجری می افتد که به مقرنس‌ کاری و کاشی معرق رنگین مزین شده اند و پوششی از کاشی فیروزه‌ ای در بافت شطرنجی و آجری دارند. این مناره‌ها ۳۸ متر ارتفاع دارند و بر روی پایه‌های هشت ضلعی ساخته شده اند. در گذشته در بالای مناره ها کتیبه ای با خط ثلث بوده که امروز به جز یک آیه از آن باقی نمانده است، آیه ای که این نظریه را در ذهن شکل می دهد که مناره ها مسجد بوده اند. شکل ظاهری مناره ها به گونه ای است که از پایین به بالا یک ساق و در فراز، یک طوق به عنوان گلوگاه دارند. در بالای گلوگاه قسمتی به شکل چتر دیده می شود که به نعلبکی معروف است و در بالاترین قسمت مناره هم بخشی به نام تاج به چشم می خورد. سبک مناره ها و تزئینات آن ها برای دوره ایلخانی است هرچند که برخی، این مناره ها را متعلق به دوره سلطان سنجر سلجوقی می دانند. در واقع تاریخ ساخت دقیق مناره ها مشخص نیست چون کتیبه ها که در حکم شناسنامه بنا هستند در پس گذر سال ها از بین رفته اند.

   4
  • avatar
   javad
   جمعه 22 اسفند ماه 1399

   واسه من که جالب و دیدنی بود

   3
  • avatar
   نوروزی
   چهارشنبه 25 فروردین ماه 1400

   مناره های دارالضیافه در چهارراه ابن سینا اصفهان و در خیابان کمال جای دارد و از آثار ملی ایران است و بدون شک یکی از جذاب ترین مناره های اصفهان مناره های دارالضیافه است که قدمت آن به قرن هشتم هجری برمی گردد و به مقرنس‌ کاری و کاشی معرق رنگین مزین شده اند و پوششی از کاشی فیروزه‌ ای در بافت شطرنجی و آجری دارند. این مناره‌ها 38 متر ارتفاع دارند و بر روی پایه‌های هشت ضلعی ساخته شده اند وبسیار زیبا هستند و جای تاریخی ودیدنی هست وبرای تفریح وگردش مکان خیلی خوبی هست

   3
  • avatar
   Dr. Who
   دوشنبه 31 مرداد ماه 1401

   معرفی مناره‌های دارالضیافه نگاهی به تاریخ معماری اسلامی در ایران نشان می‌دهد که قدمت اکثر مناره‌ها در ایران، به‌ویژه در استان اصفهان به عصر سلجوقی و صفوی می‌رسد؛ چراکه این شهر در دوره‌های مذکور، به‌عنوان پایتخت، از اهمیت خاصی برخوردار بود و اوج معماری خود را در همین دوران‌ها طی کرده است.  مناره در لغت به‌معنای نشانی است که در راه از سنگ و خشت بر پا می‌کنند و به‌معنای چراغ پایه نیز به کار می‌رود. در گذشته برای هدایت مسافران، چراغی روی مناره روشن می‌کردند. همچنین از مناره به‌عنوان محلی برای گفتن اذان استفاده می‌شد و نمادی برای پیروزی نیز به شمار می‌رفت.اگر گشتی در اصفهان بزنیم، مناره‌های بسیاری را در سطح شهر خواهیم دید که به معماری بناها جذابیت خاصی داده‌اند و بر زیبایی آن‌ها افزوده‌اند. مناره‌های دارالضیافه از مناره‌ها و جاهای دیدنی اصفهان به شمار می‌رود. تاریخ بنای مناره‌های دارالضیافه را به قرن هشتم هجری نسبت داده‌اند. این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شماره ثبت ۲۷۲ به ثبت ملی رسید.

   2
  • avatar
   سجاد رحیمی مدیسه
   شنبه 09 مرداد ماه 1400

   زیباست اما افسوس که بی توجهی شده و دارد خراب می شود ...

   2
  • avatar
   علی واسعی
   جمعه 30 دی ماه 1401

   عالی

   1
  • avatar
   رضا
   سه شنبه 13 اردیبهشت ماه 1401

   مناره های دارالضیافه یکی دیگر از مناره های تاریخی شهر اصفهان هستند که بر فراز سردری زیبا  در محله قدیمی حاج کاظم قرار گرفته اند که به تزئینات زیبای خود شهره اند. به نظر می رسد وجه تسمیه مناره ها نیز به سبب بودن بنایی با کارایی مهمانسرا یا همان دارالضیافه در مجاورت مناره ها بوده است. این مناره ها از اواخر قرن هشتم هجری و از دوران حکومت سلطان محمد خدابنده به یادگار مانده اند و متعلق به دوره ایلخانی است. مناره ها آجری بوده و ارتفاع آن ها از کف زمین در حدود 38 متر است. بر روی مناره تزئیناتی کاشی کاری ساده و گیرایی با رنگ فیروزه ای به چشم می خورد. کتیبه های اطراف مناره به شدت دچار آسیب شده است به همین دلیل نام بانی یا تاریخ ساخت آن به درستی مشخص نیست. پایه مناره ها آجری و به شکل هشت ضلعی بوده و ساقه آن ها با کاشی های فیروزه ای لوزی شکل آراسته شده است. بر روی ساقه با زمینه آجری به خط معقلی نام های مبارکه الله و پنج تن آل عبا در ردیف های متوالی پشت سر هم تکرار شده است. در انتهای ساقه کتیبه ای بر زمینه کاشی لاجوردی با رنگ سفید به خط ثلث قرار دارد که مزین به آیات نورانی قرآن مجید است. در پایین کتیبه تزئینات کاشی لوزی شکل و در بالای کتیبه تزئینات مقرنس کاری بسیار باشکوهی به چشم می خورد. داخل مقرنس ها با کاشی کاری لاجوردی آراسته شده و نام های پنج تن در داخل این مقرنس ها با خط سفید تکرار شده است

   1
  • avatar
   naderi
   پنجشنبه 23 اردیبهشت ماه 1400

   مناره های دارالضیافه از جاذبه‌های تاریخی و اصیل اصفهان با قدمت 400 ساله

   1
  • avatar
   𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
   شنبه 20 خرداد ماه 1402

   اصفهان را می‌توان یکی از شهرهای اصیل ایران برای مشاهده معماری پس از اسلام به حساب آورد. این شهر بناهای باشکوه و چشم‌نواز بسیاری را در خود جای داده است؛ آثار ارزشمندی که امروزه آن را به یکی برترین مقاصد گردشگری داخلی تبدیل کرده‌اند. از جمله این آثار می‌توان به مناره‌های دارالضیافه اشاره کرد. قدمت این مناره‌ها به قرن هشتم هجری قمری بازمی‌گردد و در مرکز شهر اصفهان همچنان باپرجا هستند. نگاهی به تاریخ معماری اسلامی در ایران نشان می‌دهد که قدمت اکثر مناره‌ها در ایران، به‌ویژه در استان اصفهان به عصر سلجوقی و صفوی می‌رسد؛ چراکه این شهر در دوره‌های مذکور، به‌عنوان پایتخت، از اهمیت خاصی برخوردار بود و اوج معماری خود را در همین دوران‌ها طی کرده است. مناره در لغت به‌معنای نشانی است که در راه از سنگ و خشت بر پا می‌کنند و به‌معنای چراغ پایه نیز به کار می‌رود. در گذشته برای هدایت مسافران، چراغی روی مناره روشن می‌کردند. همچنین از مناره به‌عنوان محلی برای گفتن اذان استفاده می‌شد و نمادی برای پیروزی نیز به شمار می‌رفت.بر اساس تزیینات و سبک معماری، قدمت مناره‌‌های دارالضیافه به دوره ایلخانی می‌رسد. برخی نیز معتقدند مناره‌ها مربوط به دوره سلطان سنجر سلجوقی است؛ اما چون کتیبه‌های مناره‌ها به‌علت گذشت زمان و فرسایش از بین رفته‌اند، تاریخ دقیق ساخت مناره‌ها را نشان نمی‌دهند. بررسی معماری مناره‌ها و تزیینات آن‌ها نشان می‌دهد که مناره‌ها مربوط به دوره ایلخانی بوده است.

  • avatar
   Afshin
   سه شنبه 19 مهر ماه 1401

   تاریخ اصفهان ❤️

  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد مناره های دارالضیافه در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه مناره های دارالضیافه ندارد.
  neshan logo