info
عکس موزه جهان نماعکس موزه جهان نما
category

موزه جهان نما محله صاحبقرانیه، تهران

موزه

درباره‌ی موزه جهان نما

موزه جهان‌نما موزه‌ای است که در گوشه جنوب غربی کاخ نیاوران و در ضلع غربی کاخ صاحبقرانیه قرار دارد. این موزه در مجموعه باغ نیاوران در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) تهران واقع شده‌است.
منبع: ویکی‌پدیا

موزه جهان نما (موزه) در محله صاحبقرانیه تهران و خیابان باهنر، پاسداران واقع شده است. این مکان یکی از نه موزه در محله صاحبقرانیه تهران می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران، کاخ موزه نیاوران و اطلس مال و همچنین میدان شهید باهنر (نیاوران)، کاخ موزه صاحبقرانیه، پژوهشگاه دانش های بنیادی، کافه کارزین و استخر شهدای نیاوران قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از موزه‌ها خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد موزه جهان نما

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  GeniusOfTheCentury
  یکشنبه 29 مرداد ماه 1402

  کنده کاری ظریف و خیلی زیبا روی عاج فیل✨

  3
 • avatar
  Outlander
  جمعه 22 بهمن ماه 1400

  موزه جهان‌نما موزه‌ای است که در گوشه جنوب غربی کاخ نیاوران و در ضلع غربی کاخ صاحبقرانیهقرار دارد.[۲] این موزه در مجموعه باغ نیاوران درمیدان شهید باهنر (میدان نیاوران) تهران واقع شده‌است. موزه جهان‌نما سال ۱۳۵۵ خورشیدی در محوطه مجموعه کاخ‌های نیاوران ساخته شد تا میزبان هدایایی که به فرح پهلوی اهدا می‌شد یا آثار هنری که وی از کشورهای مختلف خریداری می‌کرد باشد.[۲][۳] در سقف تالار میانی این موزه، نقاشی روی چوب با نقوش گل و مرغ شیراز به چشم می‌خورد.[۲] این موزه در بهمن ماه سال ۱۳۷۶ گشایش یافت.[۲] آثار موجود در موزه آثار موجود در موزه جهان‌نما به دو بخش هنر پیش از تاریخ و آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران و جهان تقسیم می‌شوند. هنر پیش از تاریخ از آثار مربوط به هنر پیش از تاریخ می‌توان به آثار بجا مانده از تمدن‌های باستانی دوران پیشاکلمبی،مفرغ‌های لرستان، سفالینه‌های املش، هنرهایسرخپوستان آمریکای شمالی مربوط به هزاره‌های اول و دوم پیش از میلاداشاره کرد. تنگ سفالین مربوط به نیمه دوم هزاره اول پیش از میلاد ازاملش گیلان، پیکره‌های مفرغی لرستان مربوط به هزاره دوم و اول پیش از میلاد، اثری مفرغی «پیکره مرد ایستاده» از آلبرتو جاکومتی، سردیسبودا از سده دوم میلادی و آثاری از هنرهای آئینی "دوران پیشاکلمبی précolombien" و تمدنهایمصر باستان، ویکوس Vicús و تمدن موچه(Moche culture) پرو از جمله آثار مهمی هستند که در این موزه به نمایش عمومی درآمده‌اند.[۲][۱] آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران و جهان در این موزه آثاری از بزرگان هنر قرن بیستم همچون اندی وارهول، پابلو پیکاسو، سالوادور دالی، مارک شاگال، ژرژ براک، آمادئو مودیلیانی، پل گوگن که در تاریخ هنر مدرن جهان تأثیری ژرف به جای گذاشته‌اند یا آثار هنرمندان ایرانی صاحب سبک همچون پرویز تناولی، حسین زنده رودی،سهراب سپهری، بهمن محصص، لیلی متین دفتری،آیدین آغداشلو، ناصر اویسی، فرامرز پیلارام، جعفر روحبخش، سیراک ملکونیان، ژازه طباطبایی و مش اسماعیل نگهداری می‌شود.[۲][۴] مرمت و بازسازی موزه جهان‌نما پاییز سال ۸۳ برای مرمت،بهینه‌سازی و تغییرات کلی تعطیل شد و مجدداً گشایش یافت در عملیات مرمتی و بهینه‌سازی شامل نوسازی سیستم الکتریکال، طراحی و نصب سیستم نورپردازی فایبراپتیک ویژه موزه، ساخت ویترین‌های جدید، کفسازی و مرمت فضاهای داخلی و همچنین طراحی و نصب سیسم حرارتی و بروتی جدید و مطالعه روی آثار در این موزه انجام شد تا موزه جهان‌نما با استاندارد لازم برای بازدید عمومی بازگشایی شود.[۱

  3
 • avatar
  آیدین
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  آثار زیبایی رو به نمایش میزاره برای کودکان و نوجانان جذاب و دیدنی ست موزه بسیار زیبا پر از آثار تاریخی خیلی خوش میگذره

  1
 • avatar
  محسن علی بابا
  جمعه 03 شهریور ماه 1402

  جهان‌نما، موزه‌ای در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران است که آثارهنری ارزشمند و بی بدیلی را در خود دارد و یکی از جذاب‌ترین جاهای گردشگری تهران محسوب می‌شود. مجموعه نیاوران باغی زیباست که در زمان فتحعلی شاه قاجار شکل گرفت، محمدشاه بنای کوچک و ساده‌ای در آن ساخت و ناصرالدین شاه بنای با شکوه صاحبقرانیه را در آن بنیان نهاد. محمدرضا پهلوی نیز کاخی مدرن جهت سکونت خود و خانواده‌اش در آن احداث کرد. 

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  پنجشنبه 01 تیر ماه 1402

  مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی تهران محسوب می‌شود. در میان بناهای این مجموعه، موزه جهان‌ نما از اهمیت زیادی برخودار است. با قدمتی که به دوره قاجار بازمی‌گردد، این بنای تاریخی در دوره پهلوی به محلی برای نگهداری اشیا هنری اختصاص داده شد که توسط فرح پهلوی خریداری یا به وی اهدا می‌شدند. جهان‌ نما کامل‌ترین نامی است که می‌توان به محل نمایش آثار اهدایی به خاندان پهلوی یا خریداری شده توسط آنان داد. این مکان در سمت غربی کاخ صاحبقرانیه قرار دارد و در دهه‌ پنجاه از آن برای نگهداری این آثار استفاده می‌شد؛ آثاری که از فرهنگ‌های مختلف جهان در قالب شی تاریخی یا اثری هنری از هنرمندان در زیر سقف آن کنار هم گردآوری شده‌اند.موزه جهان نما در میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران قرار دارد. برای دسترسی می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی یا خودروی شخصی استفاده کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، ایستگاه میدان تجریش است که با خط یک می‌توانید خود را به آن برسانید. در میدان قدس، با استفاده از تاکسی‌های خط تجریش-دزاشیب یا تجریش-نیاوران به ورودی اول موزه نیاوران خواهید رسید. علاوه بر تاکسی، مسافت تجریش تا کاخ نیاوران را می‌توانید با یکی از اتوبوس‌های ازگل یا دارآباد یا میدان رسالت در میدان تجریش طی کنید. همه این خطوط روبه‌روی ورودی اول موزه نیاوران ایستگاه دارند. همچنین اتوبوس‌های تندروی (BRT) راه‌آهن-تجریش و راه‌آهن-پارک‌وی و دیگر اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش می‌روند، گزینه‌های خوبی برای دسترسی به میدان قدس و از آنجا به موزه نیاوران هستند. 

 • avatar
  بهزاد
  شنبه 18 تیر ماه 1401

  موزه جذاب و دیدنی بود، آثار کهن سفالین و فلزی و همچنین تابلوها و آثار انتزاعی دیدنی در این مجموعه قرار داشت

 • avatar
  STM
  شنبه 05 آذر ماه 1401

  آثار هنری اهدایی به فرح پهلوی یا آثار خریداری شده توسط وی در این موزه نگهداری می شود ‌. برخی آثار باستانی پیش از میلاد نیز در این موزه هست

 • avatar
  محمدی خواه
  چهارشنبه 07 خرداد ماه 1399

  تابلو های خیلی خاص و قشنگی داره

 • avatar
  houshyar
  دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400

  مجموعه بزرگ و عالی مجموعه ای از بهترین نقاشیها موزه بسیار زیبا پر از آثار تاریخی


سایر موزه‌ها که در محدوده موزه جهان نما واقع شده‌اند:

 • موزه سیار دوستی فرهنگ ملل
  باهنر، پور ابتهاج (دارآباد)، باقریان، بین نهم و یازدهم
 • باغ موزه کتیبه ها
  (4.3)
  پاسداران، موحد دانش - اقدسیه، قاسمی، یاس
 • موزه پارچه و لباس‌های سلطنتی نیاوران
  (4.0)
  ميدان شهید باهنر(نیاوران)، پاسداران
 • مدرسه اختصاصی پهلوی دوم
  (4.8)
  باهنر، پور ابتهاج (دارآباد)، نصیرآبادی
 • کاخ موزه احمد شاهی
  (4.7)
  باهنر
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط 𝐴𝑏𝑜𝑙𝑓𝑎𝑧𝑙 (شهریار سطح ۹ نشان) در تاریخ پنجشنبه 06 اردیبهشت ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی موزه جهان نما اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: پنجشنبه 06 اردیبهشت ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد موزه جهان نما در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه موزه جهان نما ندارد.
  location استان تهران، شهرستان تهران، تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری موزه جهان نما

  شنبه 09:00 تا 17:00
  یک‌شنبه 09:00 تا 17:00
  دوشنبه 09:00 تا 17:00
  سه‌شنبه 09:00 تا 17:00
  چهارشنبه 09:00 تا 17:00
  پنج‌شنبه 09:00 تا 17:00
  جمعه 09:00 تا 17:00
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo