info
عکس مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاورانعکس مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاورانعکس مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاورانعکس مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران
category

مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران محله کاشانک، تهران

مجموعه‌ای از کاخ‌ها و موزه‌های دیدنی

درباره‌ی مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران

مجموعه دیدنی کاخ نیاوران یک مجموعه فرهنگی تاریخی به مساحت 11 هکتار در شمال تهران است که بناهای مختلف آن از دوران قاجار و پهلوی به جای مانده‌اند.
محوطه خوش آب و هوای نیاوران شامل کاخ های نیاوران، صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما، موزه حوضخانه، کتابخانه و موزه خودروهای اختصاصی سلطنتی کاخ می‌باشد.
امروزه فضای این کاخ‌ها و بناهای تاریخی به موزه تغییر کاربری داده و مجموعه‌ای بی نظیر برای دوستداران تاریخ اعصار گذشته در معرض دید قرار گرفته‌اند.
مجموعه کاخ نیاوران همه روزه پذیرای بازدیدکنندگان است و در محوطه باز آن فضایی مخصوص کافی‌شاپ و رستوران جهت استراحت و صرف خوراکی در نظر گرفته شده است.
برای بازدید از مجموعه نیاوران با خودروی شخصی پیشنهاد میشود وارد میدان باهنر در انتهای خیابان نیاوران شده و دنبال جای پارک بگردید.

مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران (مکان دیدنی) در محله کاشانک تهران و خیابان ميدان شهید باهنر(نیاوران)، پاسداران واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند کاخ موزه نیاوران و اطلس مال و همچنین پیتزا چمن، رستوران مس توران، کافه کارزین، کاخ موزه صاحبقرانیه و میدان شهید باهنر (نیاوران) قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از مکان‌های دیدنی خوب این منطقه می‌باشد.
آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط سعید (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ یکشنبه 19 آذر ماه 1402 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

آخرین بروزرسانی: یکشنبه 19 آذر ماه 1402

نظرات کاربران در مورد مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  رضا
  جمعه 06 خرداد ماه 1401

  در زمان فتحعلی شاه قاجار این باغ در نی‌زار ساخته شد که به همین دلیل به نی‌آوران مشهور شد و در گذر زمان نیز نام نیاوران به خود گرفت. بعدا محمد شاه، بنای کوچکی در میان این باغ ساخت و سپس ناصرالدین شاه بنای با شکوه صاحبقرانیه را در آن بنا نهاد. محمدرضا پهلوی نیز بناهای کوچک باغ را تخریب کرد و کاخی مدرن برای سکونت خود احداث کرد و تا زمان خروج از ایران در همین بنا سکونت داشت و از کاخ صاحبقرانیه نیز به عنوان محل کار استفاده می‌کرد. کاخ نیاوران دارای طرحی ایرانی-اروپایی است که از دو طبقه و یک نیم طبقه تشکیل شده است.

  44
 • avatar
  rezasa
  یکشنبه 06 فروردین ماه 1402

  لطفا قبل از بازدید از این کاخ تاریخی زیبا اطلاعات زیر رو مطالعه بفرمایید.با تشکر. کاخ نیاوران ییلاق تابستانی خانواده ی محمد رضا شاه پهلوی بود. اما قدمت آن به این دوره ختم نشده و پادشاهان قاجار نیز این باغ را برای ییلاق خود انتخاب می کردند. در گذشته هنوز شهر تهران این چنین پیشرفت نکرده بود و بخش شمیرانات آن جز منطقه ی شهری محسوب نمی شد. این بخش، روستایی بود و باغ نیاوران به دلیل نزدیکی به کوه و آب و هوای بسیار خوب آن برای اقامت پادشاهان جلب توجه می کرد. لذا فتحعلی شاه قاجار دستور داد تا برای اقامت تابستانی وی در این مکان باغ و عمارتی ساخته شود. پیش از دستور فتحعلی شاه، محل کنونی باغ نیاوران را نیزاری وسیع پوشانده بود. به همین دلیل این باغ را «نی آوران» نامیدند که با گذشت زمان به نیاوران معروف گشت. این منطقه ی روستایی در نزدیکی روستای «گرده وی» واقع شده بود.پس از مرگ فتحعلی شاه قاجار پادشاهان بعدی هر یک به این عمارت بسنده نکرده و برای خود بناها و عمارت های مخصوص بنا کردند. از جمله ی این بناها می توان به بنایی کوچک که متعلق به محمد شاه قاجار بود اشاره کرد. ناصر الدین شاه نیز کاخ صاحبقرانیه را در این باغ بنا نمود. کوشک احمد شاهی نیز آخرین عمارتی بود که توسط قاجارها در این باغ ساخته شد. در زمان پهلوی اول این بناها تقریبا دست نخورده باقی ماندند تا این که محمد رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۳۷ دستور ویرانی کاخ فتحعلی شاه را صادر کرده و کاخ نیاوران که هم اکنون نیز پا برجاست را بنا نمودند. این کاخ در سال ۱۳۴۶ به قصد پذیرایی از مهمانان خارجی به بهره برداری رسید اما پس از به پایان رسیدن آن به ییلاق خانواده ی پهلوی تبدیل شد. بدین ترتیب است که امروزه در مجموعه ی فرهنگی – تاریخی باغ نیاوران علاوه بر کاخ نیاوران، بخش های دیگری نظیر باغ کتیبه ها، موزه ی خودروهای اختصاصی، کتابخانه ی اختصاصی، موزه ی جهان نما، کوشک احمد شاهی، موزه ی حوض خانه و کاخ صاحبقرانیه به چشم می خورد. اما سرنوشت برای کاخ نیاوران در سال های پس از انقلاب چه چیزی رقم زد؟ با به ثمر نشستن انقلاب اسلامی، مسئولیت نگهداری از این مجموعه در سال ۱۳۶۰ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد. رفته رفته نیز تصمیم بر آن شد تا کاربری این مجموعه را به موزه تغییر دهند. لذا در سال ۱۳۶۵ این مجموعه به کاخ – موزه تبدیل شده و به تدریج امکان بازدید عمومی آن برای همه ی اقشار جامعه فراهم گردید. لذا امکان بازدید عمومی از بخش موزه ی جهان نما در سال ۱۳۷۶، بخش کاخ صاحب قرانیه و موزه ی حوض خانه در سال ۱۳۷۷، بخش کوشک احمد شاهی در سال ۱۳۷۹، بخش کتابخانه ی سلطنتی در سال ۱۳۸۳ و بخش موزه ی خودروهای اختصاصی در سال ۱۳۹۱ به وجود آمد. البته لازم به ذکر است که کاخ نیاوران در دوران انقلاب اسلامی مورد مرمت و بازسازی نیز قرار گرفته است. بدین منظور این مجموعه از دی ماه سال ۱۳۸۲ به مدت شش سال تعطیل شد. سپس عملیات مرمت نقاشی های بنا، آینه کاری ها و گچبری ها، سقف متحرک، آسانسور، سیستم تهویه ی هوا، مبلمان و پرده و اشیای تزئینی آغاز گشت. البته سیستم حفاظتی دوربین های مدار بسته نیز به آن اضافه گردید. سپس در اسفند سال ۱۳۸۸ این کاخ مورد بازگشایی قرار گرفت.

  25
 • avatar
  امیر سلمانیان امید
  جمعه 09 تیر ماه 1402

  بسیار جذاب و دیدنی

  20
 • avatar
  مهرداد
  یکشنبه 16 مرداد ماه 1401

  واقعا روح والا حضرت محمد رضا شاه شاد ویادش ماندگار

  20
 • avatar
  Outlander
  جمعه 22 بهمن ماه 1400

  کاخ نیاوران یا کاخ موزه نیاوران، در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد.[۱] این کاخ در مجموعه باغ نیاوران در میدان نیاوران شهر تهران واقع شده و مساحت آن حدود ۱۱ هکتار است. کاخ نیاوران اقامتگاه تابستانی محمدرضا شاه پهلوی بود. این کاخ یکی از مکان‌های شاخص گردشگری در شهر تهران است.[۲] این باغ در کنار روستایی که «گُرده وی» یا «گُرده به» خوانده می‌شد و در نیاوران قرار داشت، به جای نیزاری که در همسایگی روستا واقع بود ساخته شد. باغ ییلاقی فتحعلی‌شاه قاجار که در این نیزار ایجاد شد را «نی آوران» نامیدند که بعد به «نیاوران» مشهور شد.[۳] محمدشاه نیز در همین باغ بنای کوچکی بنا کرد و به دنبال اوناصرالدین‌شاه قاجار «کاخ صاحبقرانیه» را در این باغ ساخت. آخرین بنایی که در دوران قاجار در این باغ ساخته شد، عمارت کوشک احمدشاهی است. عملیات احداث این کاخ به دستور محمدرضا شاه پهلوی در سال ۱۳۳۷ آغاز گردید و در سال ۱۳۴۶ به اتمام رسید.[۱] در زمان فتحعلی شاه قاجار کاخ کوچکتری در محل فعلی کاخ نیاوران قرار داشت که تخریب و کاخ نیاوران به جای آن ساخته شد.[۴] این بنا با مساحتی در حدود ۹۰۰۰ مترمربع در دو طبقه و یک نیم طبقه احداث و در ابتدا به عنوان محلی برای پذیرایی میهمانان خارجی در نظر گرفته شد، اما پس از پایان ساخت به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده‌اش اختصاص یافت.[۱] کاخ نیاوران را محسن فروغی طراحی کرد.[۱][۵]همچنین گچ‌بری توسط استاد عبداللهی، آینه‌کاریتوسط استاد علی‌اصغر و کاشی‌کاری نمای خارجی توسط استاد ابراهیم کاظم‌پور انجام شده‌است.[۱] طبقه همکف این بنا شامل سرسرای بزرگی است که کلیه اتاق‌ها در اطراف آن شکل گرفته‌اند. از آن اتاق‌ها می‌توان به سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، اتاق انتظار و راهروهای فرعی و همچنین تالار آبی اشاره کرد.[۱] در نیم طبقه این بنا اتاق کار، اتاق کنفرانس و دفتر منشی فرح دیبا و اتاق خواب لیلا و اتاق ندیمه او قرار دارد. در طبقه سوم اتاق خواب و استراحتگاه نیمروزی محمدرضا پهلوی،[۱] اتاق آرایش و لباس فرح دیبا و همچنین اتاق‌های فرزندان شاه و ندیمه‌هایشان قرار دارد.لباس های مجلسی و نفیس فرح که در سال های گذشته در اتاق خواب شاه و شهبانو در کنار لباس نظامی شاه دیده میشد هم اکنون دیده نمی شود. مجموعهای نفیس از تابلوهای نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف چینی کارخانه‌های سور فرانسه و رزنتالآلمان و اشیاء تزیینی و همچنین مجموعه فرشهای نفیس ایرانی زینت بخش این فضاها بوده‌اند.[۶] در سال ۱۳۵۷ این کاخ به دست مردم انقلابی ایران رسید و در سال ۱۳۶۰ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شد. در سال ۱۳۶۵ کاخ موزه نیاوران برای اولین بار گشایش یافت. در سال ۱۳۶۸مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در محل مدرسه اختصاصی راه‌اندازی شد و یکسال بعد فضاهای جانبی آن به خوابگاه پسران اختصاص یافت. در سال‌های بعد موزه جهان‌نما (۱۳۷۶)، کاخ صاحبقرانیه (۱۳۷۷) و کوشک احمدشاهی (۱۳۷۹) نیز در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

  17
 • avatar
  bahrami
  دوشنبه 24 تیر ماه 1398

  واقعا بی نظیره اینکه فکر کنی چه کسایی اینجا زندگی کردن و چه اتفاقاتی افتاده

  16
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 20 آبان ماه 1401

  دوستان‌اگر دوره پهلوی بود شماها رو اونجا راه نمیدادن بلکه پای دربان اونجا رو باید ماچ می کردین. طوری ذوق می کنید که انگار این کاخ برای مردم بوده. از سرمایه مردم برای شخص اعلی حضرت بوده ولی مردم حتی نمی تونستن ببینند که چنین کاخی وجود داره.

  12
 • avatar
  امیر
  جمعه 23 مهر ماه 1400

  آدم دوست داره برگرده به اون دوران کاش میتونستم تو اون دوران از این مجموعه دیدن میکردم

  12
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 04 اردیبهشت ماه 1401

  کاخ نیاوران همچون کاخ سعدآباد مجموعه ای سلطنتی و به یادکار مانده از دو دوره قاجار و پهلوی است این مجموعه ابتدا اقامتگاه ییلاقی شاهان قاجار بوده است و در زمان محمد رضا شاه پهلوی برخی از مجموعه های کوچک این باغ تخریب شد و کاخ نیاوران با سبکی مدرن ساخته شد بخش های دیدنی کاخ نیاوران شامل کاخ صاحبقرانیه کاخ اختصاصی کوشک احمد شاهی موزه جهان‌نما کتابخانه سلطنتی موزه خودرو های سلطنتی و باغ کتیبه است.

  11
 • avatar
  Reza bi gham
  دوشنبه 29 اسفند ماه 1401

  مجموعه کاخ نیاوران یکی از جاهای تاریخی تهران است که در ابتدا متعلق به فتحعلی شاه قاجار بود. فضای ابتدایی آن نیزاری بود که به دستور شاه کاخی کوچک در کنار آن بنا شد. اما در زمان پهلوی، به دستور محمدرضا شاه این کاخ تخریب و کاخی بزرگتر به جای آن ساخته شد. این کاخ به عنوان اقامتگاه تابستانی خاندان سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. کاخ موزه نیاوران با ۱۱ هکتار مساحت، توسط بزرگترین هنرمندان آن زمان آیینه‌کاری، گچ‌بری و کاشی‌کاری شد.

  10
 • avatar
  ༺Ʀổʱỵ༻
  یکشنبه 27 شهریور ماه 1401

  یکی از زیباترین و مدرن ترین کاخ های تمام دوران شاهنشاهی ایران است این کاخ در ضلع شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد گفته میشود این باغ در زمان فتحعلی شاه قاجار در زمین نی زاری ایجاد شد به همین دلیل نام این باغ را نی آوران گذاشتند که در طول زمان و تغییر گویش فارسی به نیاوران تبدیل گردید پس از مرگ فتحعلی شاه ، محمد شاه قاجار بنای کوچکی در آن ایجاد کرد پس از محمد شاه ، ناصرالدین شاه کاخ بسیار زیبا و باشکوهی را در همین باغ نیاوران بنا کرد و نامش را کاخ صاحبقرانیه گذاشت و آخرین شاه قاجار هم احمد شاه بنای کوچکی در این باغ ایجاد کرد و نامش را عمارت کوشک گذاشت پس از پایان سلسه قاجار و روی کار آمدن پهلوی رضا شاه از این عمارت های قجری استفاده میکرد تا زمان محمد رضای پهلوی که دستور ساخت کاخی مدرن و جدید را در همین باغ داد که حاصل آن همین کاخ نیاوران مدرن و زیبایی است که میبینید همه کاخ های کوچک و عمارت ها را بجز کوشک و صاحبقرانیه را تخریب کرد و به جای آنها این کاخ را ساخت و شد محل سکونت اصلی شخص شاه و فرزندانش این کاخ شامل دو طبقه و یک نیم طبقه است طبقه همکف شامل یک سالن بزرگ که بسیاری از اتاق ها دور تا دور آن قرار گرفته این اتاق ها شامل سینما،غذاخوری،لباس های شاه،انتظار و... در نیم طبقه هم اتاق کار خود شاه،کنفرانس و چند اتاق خواب طبقه سوم هم شامل اتاق خواب فرزندان شاه،اتاق آرایش و اتاق لباس های فرح است این کاخ شامل فرش های نفیس و تابلو های نقاشی بسیار زیبا و اشیاء بسیار زیبا و گران بهاست پیشنهاد میکنم حتما از این کاخ زیبا و باشکوه دیدن کنید

  9
 • avatar
  امیر کماسی
  پنجشنبه 29 مهر ماه 1400

  اینا تاریخ سرزمینمونه،باعث افتخاره اینجور مکان ها

  9
 • avatar
  ر. م
  دوشنبه 21 فروردین ماه 1402

  من و پسرم عید امسال بازدید داشتیم و خیلی زیبا بود و لذت بخش. توصیه میکنم بدلیل شلوغی در ایام عید حتما بلیط ها رو اینترنتی و از طریق اپلیکیشن تاپ تهیه کنید.

  8
 • avatar
  پاشایی
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران مکانی تاریخی و بسیار زیبا که در یکی از بهترین مناطق تهران است و مکان بسیار آرامی است.

  8
 • avatar
  Reza
  شنبه 12 فروردین ماه 1402

  بازدید از مجموعه کاخ نیاوران رو به همه علاقمندان تاریخ و هنر ایران توصیه میکنم. علاوه بر استفاده از زیبایی های کاخ های مجموعه میتونید اطلاعات جالبی در مورد خاندان پهلوی به دست بیارید

  7
 • avatar
  حامد هایپر
  سه شنبه 29 آذر ماه 1401

  واقعاً عالی جای بسیار قشنگ و بسیار تاریخی و زیبای قسمتی داره توی کاخ نیاوران به نام باغ کتیبه‌ها این باغ خیلی قشنگه و چیزی که اونجا واقعاً نظر منو به خودش جلب کرد دیدن دیدن درخت های چنار اونجا بود که اگر شما برید اونجا می بینید که رو هر چنار ۴ تا ۱۰ تا چشم در اومده یعنی جاهایی که شاخه ها بریده شدن و خشک شدن روی پوست درخت به صورت چشم ظاهر شدن این صحنه واقعاً عجیب و واقعاً قشنگ و البته دلگیر بود خوب این کاخ کاخ پادشاهی ماست و میشه گفت که هنوز چشمشون دنبال اینجاست و اینجا هیچ وقت روی خوش نشون نخواهد داد برای مسئولین

  7
 • avatar
  بهزاد
  شنبه 18 تیر ماه 1401

  حتما ازین مجموعه دیدن بفرمایید، بسیار زیبا و عبرت آموز هست

  6
 • avatar
  آتلیه فوتونی نی9931694309
  سه شنبه 28 تیر ماه 1401

  بسیار عالی

  5
 • avatar
  شیروانی پور فیل آبادی
  پنجشنبه 19 اسفند ماه 1400

  مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار در شمال تهران قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می باشد. بناهای این مجموعه متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد. ابتدا شاهان قاجار این مکان خوش آب و هوا را جهت اقامت ییلاقی خویش برگزیدند. فتحعلی شاه قاجار برای تفریحات تابستانی خود دستور می دهد تا در منطقه ای خوش آب و هوا خارج از شهر تهران که وسعتی بسیار کمتر از امروز داشت باغی مصفا بسازند. درکنار روستایی که «گُرده وی» یا «گُرده به» خوانده می شد و در نیاوران امروز قرار داشت به جای نیزاری که در همسایگی روستا واقع بود باغ را ساختند. باغ ییلاقی فتحعلی شاه که در جای نیزار ایجاد شد را «نی آوران» نامیدند که بعدها به نام «نیاوران» مشهور شد. محمدشاه نیز در همین باغ بنای کوچک و ساده ای بنا کرد و به دنبال او ناصرالدین شاه «کاخ صاحبقرانیه» را در این باغ ساخت. آخرین بنایی که در دوران قاجار در این باغ ساخته شد مشهور به کوشک احمدشاهی است. در زمان حکومت پهلوی دوم، برخی از بناهای کوچک این باغ تخریب شد و کاخ نیاوران با سبکی مدرن جهت سکونت وی و خانواده اش ساخته شد. اکنون محوطه کاخ شامل کاخ اختصاصی نیاوران، کاخ صاحبقرانیه و موزه حوضخانه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما، کتابخانه اختصاصی، موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران و باغ کتیبه ها می باشد.

  5
 • avatar
  کاربر نشان بختیار
  دوشنبه 06 شهریور ماه 1402

  اون بدبخت ها دلشون خوش بوده به خونه های درب و داغون میگفتن کاخ بقال سر کوچه. امروزه بقال سر کوچه کاخ ساخته که تخت جمشید را میزاره تو جیبش،

  4
 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  یکشنبه 28 خرداد ماه 1402

  کاخ نیاوران یکی از سه مجموعه کاخ تاریخی معروف در شهر تهران است. بخش‌های مختلف کاخ نیاوران امروزه به موزه‌هایی مملو از آثار تاریخی ارزشمند، تبدیل شده‌اند. اگر به بررسی تاریخ و فرهنگ معاصر ایران علاقه دارید، حتما به دیدن مجموعه تاریخی-فرهنگی نیاوران و به‌خصوص کاخ اختصاصی نیاوران بروید. در این مقاله کجارو به معرفی کاخ نیاوران تهران می‌پردازیم و اطلاعات کاملی در خصوص بخش‌های مختلف مجموعه نیاوران، ساعات بازدید و دسترسی به این مجموعه در اختیارتان می‌گذاریم کاخ نیاوران از دیدنی‌های معروف شهر تهران در باغ نیاوران منطقه شمیرانات است. این کاخ در شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد و از آخرین اقامتگاه‌های پادشاهی در ایران به شمار می‌رود. کاخ نیاوران یکی از سه مجموعه کاخ تاریخی شهر تهران است و در منطقه‌ای خوش آب و هوا در باغی با مساحت نزدیک به ۱۱ هکتار در جوار کوه‌های البرز قرار دارد. کاخ نیاوران ییلاق خانواده محمد رضا شاه پهلوی بود. پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، کاربری کاخ نیاوران تغییر کرد و به موزه‌ای تاریخی تبدیل و بازدید از آن برای عموم مردم میسر شد.کاخ نیاوران در مجموعه تاریخی-فرهنگی نیاوران با نام کاخ اختصاصی نیاوران شناخته می‌شود و بخش‌های مختلفی دارد. تا سال ۱۳۷۸ کاخ نیاوران به‌صورت مشترک با کاخ سعد آباد اداره می‌شد؛ اما پس از آن مجموعه‌ای مستقل شده است. در این مجموعه اطلاعات تاریخی مستندی از دوره‌های تاریخی پهلوی و قاجار موجود است.

  4
 • avatar
  hamami
  سه شنبه 30 خرداد ماه 1402

  ارزش چند بار دیدن رو داره

  4
 • avatar
  shakiba
  دوشنبه 07 فروردین ماه 1402

  ما دیروز رفتیم و عالی بود. فقط توی ایام عید بی‌نهایت شلوغ هست؛ طوری که اصلا نمیشه راحت بازدید کرد. مسئولای کاخ مرتب به مردم تذکر می‌دادن که در حال حرکت بازدید کنن و کمتر عکاسی و فیلمبرداری کنن. اگر شرایط‌شو دارید در باقی ایام سال از کاخ بازدید کنین.

  4
 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 16 اسفند ماه 1400

  کاخ نیاوران یا کاخ موزه نیاوران، در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد.  این کاخ در مجموعه باغ نیاوران در میدان نیاوران شهر تهران واقع شده و مساحت آن حدود ۱۱ هکتار است. کاخ نیاوران اقامتگاه تابستانی پهلوی دوم بود. این کاخ یکی از مکان‌ های شاخص گردشگری در شهر تهران است ین باغ در کنار روستایی که «گُرده وی» یا «گُرده به» خوانده می‌شد و در نیاوران قرار داشت، به جای نیزاری که در همسایگی روستا واقع بود ساخته شد. باغ ییلاقی فتحعلی‌ شاه قاجار که در این نیزار ایجاد شد را «نی آوران» نامیدند که بعد به «نیاوران» مشهور شد.  محمدشاه نیز در همین باغ بنای کوچکی بنا کرد و به دنبال او ناصرالدین‌شاه قاجار «کاخ صاحبقرانیه» را در این باغ ساخت. آخرین بنایی که در دوران قاجار در این باغ ساخته شد، عمارت کوشک احمدشاهی است در سال ۱۳۵۷ این کاخ به دست مردم انقلابی ایران رسید و در سال ۱۳۶۰ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شد. در سال ۱۳۶۵ کاخ موزه نیاوران برای اولین بار گشایش یافت. در سال ۱۳۶۸ مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در محل مدرسه اختصاصی راه‌ اندازی شد و یکسال بعد فضاهای جانبی آن به خوابگاه پسران اختصاص یافت. در سال‌ های بعد موزه جهان‌ نما (۱۳۷۶)، کاخ صاحبقرانیه (۱۳۷۷) و کوشک احمدشاهی (۱۳۷۹) نیز در معرض بازدید عموم قرار گرفت این بنا امروزه به‌عنوان موزه در معرض دید عموم قرار دارد. ساعت کار این مجموعه همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۷ می‌باشد

  4
 • avatar
  mobin
  سه شنبه 14 دی ماه 1400

  در ایام کرونا باز هست؟

  4
 • avatar
  عبدالجبار
  چهارشنبه 18 فروردین ماه 1400

  کاخ نیاوران مکانی بزرگ و زیبا و تاریخی با امکانات بازدیدی نسبتا خوب

  4
 • avatar
  tekwoondo
  شنبه 05 فروردین ماه 1402

  جای بسیار خوب و دیدنی بود حتما سر بزنید و عکس های خوبی بگیرید

  3
 • avatar
  حسین ۱۳۶۴
  دوشنبه 13 دی ماه 1400

  زیبا وباعث افتخار

  3
 • avatar
  سید یاسین موسوی
  چهارشنبه 27 بهمن ماه 1400

  جای نابی است

  3
 • avatar
  کاوه فیروزی
  جمعه 04 شهریور ماه 1401

  مکانی تاریخی و فرهنگی و آروم جای قشنگی و تاریخ رو به رخ می‌کشه

  3
 • avatar
  ستاره شب
  سه شنبه 16 خرداد ماه 1402

  کاخ نیاوران در منطقه‌ای خوش آب و هوا در باغی با مساحت نزدیک به ۱۱ هکتار در جوار کوه‌های البرز قرار دارد. کاخ نیاوران ییلاق خانواده محمد رضا شاه پهلوی بود. 

  2
 • avatar
  آتنا شیرشکار
  یکشنبه 18 تیر ماه 1402

  کاخ نیاوران فصل بهار سال ۱۴۰۲

  2
 • avatar
  سعید
  دوشنبه 07 فروردین ماه 1402

  جای بسیار زيبا و تمیزیِ. قیمت بیلت‌ها هم خیلی عالیه

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 21 فروردین ماه 1402

  دیدن کاخ نیاوران برای هر ایرانی حداقل برای یکبار واجبه تین کاخ در نهایت سادگی بسیار اصیل و زیباست😃😃

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 04 آبان ماه 1401

  نگهبانی کاخ نیاوران در زمان شاه!

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 05 فروردین ماه 1401

  خیلی مکان دیدنی وخوبی

  2
 • avatar
  کیان
  سه شنبه 16 فروردین ماه 1401

  مجموعه عالی و تاریخی با فضای خاطره انگیز و معماری زیبا با محیطی که شما را بفکر وا می دارد.در این مجموعه کارشناسان جهت ارائه توضیحات آماده خدمت هستند. لحظاتی خوبی را می‌توان در کنار خانواده محترم تان اینجا سپری نماید. جای پارک خودرو موجود است.

  2
 • avatar
  AP
  دوشنبه 21 شهریور ماه 1401

  خیلی قشنگه

  2
 • avatar
  ⭐مرتضی قاسمی⭐
  پنجشنبه 21 بهمن ماه 1400

  کاخ نیاوران یا کاخ موزه نیاوران، در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد.این کاخ در مجموعه باغ نیاوران در میدان نیاوران شهر تهران واقع شده و مساحت آن حدود ۱۱ هکتار است. کاخ نیاوران اقامتگاه تابستانی محمدرضا شاه پهلوی بود. این کاخ یکی از مکان‌های شاخص گردشگری در شهر تهران است.

  2
 • avatar
  حبیب
  سه شنبه 07 تیر ماه 1401

  غیر قابل وصف بسیار زیبا و دیدنی

  2
 • avatar
  MJS
  شنبه 03 اردیبهشت ماه 1401

  یه مجموعه از تاریخ سیاسی و... کشور ما

  2
 • avatar
  حمید م
  یکشنبه 10 اسفند ماه 1399

  تاثر

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 20 تیر ماه 1399

  خیلی خوب

  2
 • avatar
  𝐅 . 𝐍
  شنبه 27 آبان ماه 1402

  متأسفانه در تاریخ ۲۷ آبان ۱۴۰۲ کاخ موزه صاحبقرانیه بسته بود و امکان بازدید نداشت. با این حال قطعا سایر موزه ها و اماکن و محوطه ی زیبا ارزش بازدید داشت

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 24 آبان ماه 1402

  کاخ نیاوران زیباست اما بعضی افراد عکس کاخ سعد اباد رو گذاشتند لطفاً عکس رو در مکان درست بگذارید

  1
 • avatar
  علی مصطفایی
  سه شنبه 23 آبان ماه 1402

  فاقعا زیباست و دیدنی هست

  1
 • avatar
  ashkantkta
  یکشنبه 30 مهر ماه 1402

  من یادمه تو زمان تحصیل فقط چند باری رفتم کاخ نیاوران گه هنوزم توی ذهنم مونده عالی

  1
 • avatar
  حبیب ترکمن
  پنجشنبه 20 مهر ماه 1402

  هر ایرانی باید لااقل یک نوبت از این مکان بازدید کنه ، به نتایج جالبی میرسه

  1
 • avatar
  محمد
  جمعه 03 شهریور ماه 1402

  عالی و جذاب بود 👍

  1
 • avatar
  RSM
  شنبه 04 شهریور ماه 1402

  خیلی خیلی زیباست حتما برین و خوش باشید 🌳

  1
 • avatar
  عباسپور
  سه شنبه 10 مرداد ماه 1402

  بسیار جذاب ودیدنی خییییییییلی زیباست

  1
 • avatar
  امین
  شنبه 20 خرداد ماه 1402

  منطقه نیاوران به این مجموعه تاریخی شهرت داره، زیبا و مناسب برای گشت و گذار

  1
 • avatar
  مهندس
  چهارشنبه 17 اسفند ماه 1401

  نمونه قدرت وپایداری

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 19 آبان ماه 1401

  بسیار دیدنی و قابل تأمل

  1
 • avatar
  احمد بابائی
  جمعه 12 فروردین ماه 1401

  محلی که حتما باید اونو بازدید کرد پر از خاطره، عبرت و تاریخ

  1
 • avatar
  ایرانگرد
  جمعه 28 مرداد ماه 1401

  با سلام دوستان کاخ هست دیگه نیاز به تعریف نداره بازدید بفرمایید و لوکیشن خوبی برا عکاسی داره استفاده کنید

  1
 • avatar
  پسندیدی❤کن و نظرتو بگو👇
  دوشنبه 09 خرداد ماه 1401

  مجموعه فرهنگی ـ تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می باشد. بناهای این مجموعه متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد.

  1
 • avatar
  یاس 210
  شنبه 28 اسفند ماه 1400

  تا ساعت 3 ونیم بعدظهر بیشتر باز نیست متاسفانه نشان زده بود تا چهار

  1
 • avatar
  رامتین۲۵۳۵
  یکشنبه 01 اسفند ماه 1400

  یاد آور چی بودیم و چی شدیم😔

  1
 • avatar
  mehdi
  چهارشنبه 10 آبان ماه 1402

  واقعا باشکوهه

 • avatar
  عرفان
  جمعه 05 آبان ماه 1402

  هر چقدر از زیبایی های این مکان بگم کمه ⭐⭐⭐⭐⭐

 • avatar
  محمد ادیب
  شنبه 29 مهر ماه 1402

  عالیه کسی که تا حالا نرفته حتما بره ببینه

 • avatar
  مارکوپولو
  یکشنبه 29 مرداد ماه 1402

  موزه خودرو های قدیمی در مجموعه زیبای نیاوران

 • avatar
  محسن علی بابا
  جمعه 03 شهریور ماه 1402

  کاخ نیاوران یکی از مجموعه های دیدنی باغ نیاوران است که در قسمت شمال شرقی آن قرار دارد. این کاخ در شهر تهران واقع شده و از آخرین محل هایی است که خانواده های شاهنشاهی ایران در آن سکونت داشته اند. باغ نیاوران با مساحت ۱۱ هکتار در منطقه ای خوش آب و هوا در کنار رشته کوه های البرز قرار دارد. این کاخ محل سکونت ییلاقی محمد رضا شاه پهلوی و خانواده اش به شمار می رفت. با سرنگونی نظام سلطنتی در سال ۵۷، کاربری این مکان تغییر کرد و به موزه تبدیل شد. دیدنی و تحسین برانگیزه

 • avatar
  مهدی مقصودی
  یکشنبه 22 مرداد ماه 1402

  عالییییییییییئیی محل زندگی پادشاه سلطه و بی اختیار و حالا محل برگزاری جلسات بین دولت ها مختلف کشور ها

 • avatar
  مارکوپولو
  یکشنبه 29 مرداد ماه 1402

  کوشک احمد شاهی، محل کار اداری شاه، واقع در مجموعه نیاوران، زمانی که وارد مجموعه نیاوران میشوید میتونید بلیط قسمت های مختلف کاخ را خریداری کنید، قیمت بلیط هر کاخ و موزه حدود5هزار تومان هست که خیلی مناسب هست

 • avatar
  مارکوپولو
  یکشنبه 29 مرداد ماه 1402

  کتابخانه مجموعه نیاوران، دارای کتابهای خطی، چندین کتاب قدیمی نایاب، کتب های فرانسوی و تاریخ ایران و جهان

 • avatar
  نیما سیفی
  دوشنبه 30 مرداد ماه 1402

  کاخ جذاب و دیدنی بود

 • avatar
  علی جَلَم
  شنبه 24 تیر ماه 1402

  عالی از هر نظر

 • avatar
  morteza198x
  شنبه 07 مرداد ماه 1402

  بطور کلی مجموعه نیاوران بسیار جالب و زیباست

 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 07 مرداد ماه 1402

  موزه ماشینهای لوکس کاخ نیاوران

 • avatar
  حمیدلطیفی
  جمعه 20 مرداد ماه 1402

  کاخ موزه نیاوران بخش کتیبه ها

 • avatar
  مهدی ن
  جمعه 20 مرداد ماه 1402

  ساعت کار موزه بهار تابستان از ساعت ۹ تا ۱۷ بلیط فروشی بسته میشود و تا ساعت ۱۹ تعطیل میشود ساعت کار مزه پاییز زمستان از ساعت ۸ تا ۱۶ بلیط فروشی بسته میشود و تا ساعت ۱۷ تعطیل میشود

 • avatar
  mrmt86
  شنبه 07 مرداد ماه 1402

  کاخی مجلل و زیبا

 • avatar
  اینترنت آسیاتک مرکزی
  جمعه 02 تیر ماه 1402

  به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۷ یکی از کاخ های کوچک باغ نیاوران که متعلق به دوره فتحعلی شاه بود ویران و ساخت این کاخ در محل آن آغاز شد. ساخت این بنا برای مدتی با وقفه مواجه شد اما بالاخره در سال ۱۳۴۶ آن را آماده بهره برداری کردند. در ابتدا قرار بود این کاخ برای پذیرایی مهمانان دربار مورد استفاده قرار گیرد؛ اما در نهایت به محل زندگی خانواده پهلوی اختصاص یافت. با رفتن شاه و پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ این کاخ توسط نیروهای انقلابی تسخیر و در سال ۱۳۶۰ تسلیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. برای اولین بار در سال 1365 مسوولان اجازه بازدید از کاخ را دادند و پس از مدتی در دی ماه 1382 با هدف مرمت و بهسازی درهای آن را بستند. کارشناسان در مدت 6 سال به عملیات مرمت شامل این کارها پرداختند: نقاشی بنا، مرمت گچبری ها و آیینه کاری ها، ایجاد سیستم هواساز، تعویض سیستم ­های برق و کابل ها، تعمیر پوشش بام و عایق کاری و راه­ اندازی مجدد سقف متحرک، آسانسور، تعمیر سنگ­فرش و پارکت کف فضاهای مختلف، تجهیز مخزن و ایجاد سیستم حفاظت الکترونیک (دوربین مداربسته) ،مرمت مبلمان، پرده­ ها و دیوارکوب های پارچه­ ای و مرمت تعداد زیادی از اشیا با رعایت استانداردها. در نهایت درِ این کاخ در اسفند ماه 1388 مجددا به روی علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایرانی گشوده شد و مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.

 • avatar
  realmehrdd
  دوشنبه 29 خرداد ماه 1402

  واقعا زیباست روح صاحب خونه شاد❤️🙏

 • avatar
  مجید
  سه شنبه 30 خرداد ماه 1402

  عالیه.

 • avatar
  Saray
  جمعه 19 خرداد ماه 1402

  پارک گربه های گارفیلی نیاوران

 • avatar
  آدرین
  شنبه 12 فروردین ماه 1402

  عالی

 • avatar
  حمیدرضا
  شنبه 12 فروردین ماه 1402

  موزه اتومبیل های سلطنتی

 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 28 اردیبهشت ماه 1402

  اردیبهشت زیبا کاخ نیاوران

 • avatar
  mahdi73m
  یکشنبه 10 اردیبهشت ماه 1402

  محیط زیبا و دلنشین.ولی سعد آباد و کاخ گلستان بهتره از اینجا

 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 13 اردیبهشت ماه 1402

  عالی و دیدنی بود 👍🏼👍🏼👍🏼

 • avatar
  Vahid
  دوشنبه 18 اردیبهشت ماه 1402

  محیطی زیبا و جذاب و پراز خاطرات قدیمی

 • avatar
  sadegh
  سه شنبه 06 دی ماه 1401

  ایام تعطیل اواسط هفته باز هست؟

 • avatar
  z
  جمعه 16 دی ماه 1401

  خیلی قشنگ

 • avatar
  Alireza
  چهارشنبه 03 اسفند ماه 1401

  بسیار عالی و دیدنی ، چند ساعت وقت بزارید و لذتش رو ببرید

 • avatar
  گردشگر
  شنبه 22 بهمن ماه 1401

  کاخی بسیار زیبا و دیدنی با جاذبه گردشگری و تاریخی برای علاقمندان به تاریخ و فرهنگ و توریستی برای دیدن

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 21 اسفند ماه 1401

  عالی

 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 28 آبان ماه 1401

  خوب بود.ارزش دیدن داشت

 • avatar
  masoud moradizadh
  شنبه 20 اسفند ماه 1401

  عالی

 • avatar
  tati007
  شنبه 06 فروردین ماه 1401

  پارکینگ داره؟ ویرایش : پارکینگ نداره باید جای پارک پیدا کنید توصیه میکنم با خودتون خوراکی بیارید . قیمت بسیار بالا است

 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 03 فروردین ماه 1401

  فوق العاده..مایه افتخار ایران و تهران

 • avatar
  پژو 206
  چهارشنبه 17 فروردین ماه 1401

  بی‌نظیر

 • avatar
  دانیل
  سه شنبه 23 فروردین ماه 1401

  عالی

 • avatar
  ایوبی
  پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

  مکان دلگشا و فرح بخشی است، برای یک گشت جانانه در روزهای گرم تابستان. مناسب برای عکاسی.

 • avatar
  صفدرخان
  یکشنبه 20 شهریور ماه 1401

  عالیه

 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 08 مهر ماه 1401

  فقط تا ساعت ۴ پذیرش داره که

 • avatar
  علی مروتی
  پنجشنبه 11 فروردین ماه 1401

  مکان بسیار عالللللللیییییی و زیبا و تماشایی👌👌 واقعا زیباست😍😆

 • avatar
  meysam_s
  چهارشنبه 17 فروردین ماه 1401

  بسیار جای دیدنی هست.البته به بزرگی و جالبی کاخ سعدآباد نیست.

کاربر گرامی،
اطلاعات درج‌شده در مورد مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران ندارد.
location استان تهران، تهران، ميدان شهید باهنر(نیاوران)، پاسداران
clock - مشاهده ساعات کاری

ساعت کاری مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران

شنبه 09:00 تا 16:00
یک‌شنبه 09:00 تا 16:00
دوشنبه 09:00 تا 16:00
سه‌شنبه 09:00 تا 16:00
چهارشنبه 09:00 تا 16:00
پنج‌شنبه 09:00 تا 16:00
جمعه 09:00 تا 16:00
ثبت نظر و تصویر
neshan logo