info
عکس باغ جهان نماعکس باغ جهان نماعکس باغ جهان نماعکس باغ جهان نما
category

باغ جهان نما محله حافظیه، شیراز

مکان دیدنی

درباره‌ی باغ جهان نما

باغ جهان نما (مکان دیدنی) در محله حافظیه شیراز و بلوار قدس، حافظ واقع شده است. این مکان یکی از دو مکان دیدنی در محله حافظیه شیراز می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بیمارستان ابن سینا، باغ چهل مقام، باغ موزه هفت تنان و بازارچه صنایع دستی و رستوران سنتی جهان نما (در حال ساخت) و همچنین پمپ بنزین جهان نما، پیتزا راما، کافه جهان نما، هتل پارک سعدی شیراز و عمارت کوشک قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از مکان‌های دیدنی خوب این منطقه می‌باشد.نظرات کاربران در مورد باغ جهان نما

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  Ali
  شنبه 14 مرداد ماه 1402

  باغ جهان نما در شمال شیراز واقع شده‌است. این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیده‌است. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیده‌است. این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده‌است. شارون و تاورنیه جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیده‌اند، خیابان زیبایی توصیف کرده‌اند که از تنگ الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغهای زیبا و آبادی وجود داشته‌است. این باغ کهن‌ترین باغ شیراز است که از آب و رودخانهٔ پُرآوزاهٔ رکنی مشروب می‌شده و در منطقهٔ ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفت‌تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و... جای دارد. کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشیهای زیبا و درختکاری مفصلی بعمل اورد. طرح و اسلوب این باغ را کریمخان نظیر باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض دو بزرگ و دو کوچک ساخته‌است. در ضلع جنوبی بقایای آبنمایی به چشم می‌خورد که فواره آن هنوز پابرجاست. این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می‌شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی می‌شود که اخیراً مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌است. باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس احیا و مورد بهره برداری قرار گرفت.

  11
 • avatar
  نظرت را بنویس و ❤️ کن.👇
  سه شنبه 03 خرداد ماه 1401

  باغ جهان نما یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که بعد از دروازه قرآن، پیش رویتان سبز می‌شود. این باغ زیبا در همسایگی مقبره حافظ واقع شده است و فاصله آن با پای پیاده تا حافظیه در حدود 15 دقیقه است. کنده‌کاری‌های هنرمندانه‌ای روی چوب‌های تنه درخت، در ورودی باغ از شما استقبال می‌کنند. وارد باغ جهان نما بشوید و از قدم زدن در اطراف باغچه‌هایی پر از بنفشه، اطلسی، داوودی، رز هفت رنگ و… لذت ببرید. درختانی همچون سرو، کاج و نارنج را در این باغ بسیار خواهید دید. عمارتی کلاه فرنگی را در مرکز باغ جهان نما خواهید دید که ساختاری هشت ضلعی دارد. هر چند قدمت این باغ به زمان حکومت سلسله «مظفر» و «اینجو» در قرن هشتم می‌رسد، اما ساختمان این باغ و حوض‌های آن در زمان کریم‌خان زند و به دستور وی بنا شده است.

  11
 • avatar
  حسین
  چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه 1403

  باغ جهان نمای شیراز در قرن هشتم هجری هم وجود داشته. این باغ زیبا در آن زمان در مسیر جوی آبی قرار داشته و برای همین آبادانی آن همیشه تضمین بوده. در تمام این قرون درختان باغ درنهایت سرسبزی و شادابی قرار داشته‌ است و برای همین آن را به نام زینت‌الدنیا هم می‌نامیده‌اند.

  7
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 06 اسفند ماه 1402

  باغ جهان‌نما یکی دیگر باغ‌های تاریخی و بسیار زیبای شیراز است که در ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه‌ قرآن) و بالاتر از میدان حافظیه قرار گرفته است. در دوران حکومت آل مظفر و آل اینجو این باغ وجود داشت و گفته می‌شود در اشعار حافظ هم سخنی از سرسبزی آن به میان آمده است. این باغ تا دوران صفویه سرسبز، آباد و پررونق بود، اما بعد از پایان حکومت صفویان، به‌علت ناامنی کشور این باغ نیز رو به ویرانی نهاد تا اینکه در زمان حکومت زندیان، کریم خان زند باغ را بازسازی کرد و عمارت وسط آن را احداث کرد. با روی کار آمدن قاجار، از شکوه و رونق این باغ کاسته نشد و قجرها در آن از میهمانان حکومتی خود پذیرایی می‌کردند. درختان سرو و کاج، درختان مرکبات و میوه‌های دیگر به باغ جهان‌‌نما صفا و سرسبزی بخشیده‌اند. داخل باغ عمارتی هشت ضلعی در دو طبقه وجود دارد که دارای چهار شاه‌نشین و چندین اتاق است. نمای آن آجری است و در گذشته پنجره‌های چوبی به‌جای پنجره‌های آهنی فعلی قرار داشت. باغ جهان‌نمای شیراز در حال حاضر در اختیار صداوسیمای شیراز قرار دارد.

  7
 • avatar
  داریوش
  جمعه 08 دی ماه 1402

  باغ جهان‌نما یکی دیگر باغ‌های تاریخی و بسیار زیبای شیراز است که در ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه‌ قرآن) و بالاتر از میدان حافظیه قرار گرفته است. در دوران حکومت آل مظفر و آل اینجو این باغ وجود داشت و گفته می‌شود در اشعار حافظ هم سخنی از سرسبزی آن به میان آمده است. این باغ تا دوران صفویه سرسبز، آباد و پررونق بود، اما بعد از پایان حکومت صفویان، به‌علت ناامنی کشور این باغ نیز رو به ویرانی نهاد تا اینکه در زمان حکومت زندیان، کریم خان زند باغ را بازسازی کرد و عمارت وسط آن را احداث کرد. با روی کار آمدن قاجار، از شکوه و رونق این باغ کاسته نشد و قجرها در آن از میهمانان حکومتی خود پذیرایی می‌کردند. درختان سرو و کاج، درختان مرکبات و میوه‌های دیگر به باغ جهان‌‌نما صفا و سرسبزی بخشیده‌اند. داخل باغ عمارتی هشت ضلعی در دو طبقه وجود دارد که دارای چهار شاه‌نشین و چندین اتاق است. نمای آن آجری است و در گذشته پنجره‌های چوبی به‌جای پنجره‌های آهنی فعلی قرار داشت. باغ جهان‌نمای شیراز در حال حاضر در اختیار صداوسیمای شیراز قرار دارد

  7
 • avatar
  امان
  سه شنبه 04 اردیبهشت ماه 1403

  باغ خیلی زیبا و دیدنی و نزدیک آرامگاه حافظ قرار داره بهترین وقت رفتن عصر است

  4
 • avatar
  L.R
  دوشنبه 06 فروردین ماه 1403

  اگرچه باغ جهان نما از نظر وسعت و زیبایی در سطح باغ ارم و یا عفیف آباد نیست اما باز هم جاذبه خودش رو داره و اگر گذرتان به شیراز افتاد حتما سری بهش بزنید. ضمن اینکه فاصله این باغ تا حافظیه فقط ۲۰۰ متر هست.

  4
 • avatar
  شیروانی پور فیل آبادی
  شنبه 19 فروردین ماه 1402

  اگرچه قدمت تاریخی این باغ به قبل از اسلام و زمان حکومت ساسانیان، صفویان و قارجاریان برمی‌گردد اما در دوران صفویه هم مکانی برای تفریح بوده است. اگرچه در زمان حکومت نادرشاه تا آغاز حکومت زندیه باغ دلگشا دچار ضربه و آسیب‌های بسیاری شد اما در دوران کریم‌خان زند دوباره این باغ جانی دوباره گرفت و به دوران اوج آبادانی و شکوه خودش رسید. سال‌ها بعد در دوران قاجار شخصی به نام حاج ابراهیم اعتماد الدوله شیرازی دوباره باغ را احیا کرد اما بعد از او این باغ هماند مخروبه‌ شد تا اینکه در سال ۱۳۳۶ توسط نواب رضا قلی میرزا باغ خریداری شد و عملیات مرمت و بازسازی شروع شد. حدود ۳۰ سال بعد باغ دلگشا توسط میرزا علی اکبر قوام الملک مرمت شد درر زمان او بود که ایوان و ستون‌های این عمارت بنا شد. پسر او نیز حمام را در ضلع شرقی باغ ساخت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این باغ تا حدود ۵۰ سال پیش نیز تحت تملک دختر قوام الملوک و همسرش ناظم الملک بود اما اکنون اداره آن در دست شهرداری است. باغ دلگشا شیراز همانند باغ‌های ایرانی دارای دیوارهای بلند در اطراف و عمارتی زیبا در میانه باغ و جوی‌های آب به همراه حوض بزرگی که روبه روی عمارت قرار دارد و از آب قنات سرچشمه می‌گیرد. با ورود به این باغ سرسبزی آن شما را به وجد می‌آورد و بوی بهارنارنج شما را مدهوش می‌کند. جوی آب به همراه فوارهایش که از وسط باغ کشیده شده است شما را به سمت مرکز باغ هدایت می‌کند، جایی که قدیمی ترین ساختمان کلاه فرنگی ایران همانند عمارتی سه طبقه با کاشی کاری‌های چشم نواز قد علم کرده است. در جلوی عمارت باغ استخر بزرگی وجود دارد تا همانند کولر آبی هوا را برای ساکنان عمارت تلطیف کند. داخل این عمارت یک تالار بزرگ به همراه چهار قسمت شاه نشین طراحی شده است. همچنین دو ستون بلندی که در وسط عمارت قرار گرفته ایوان بزرگ چوبی را نگه داشته است.

  4
 • avatar
  بامداد
  پنجشنبه 11 دی ماه 1399

  حتما تو فصل بهار دیدن کنید که زیبایی و جذابیتش با گل ها چند برابر میشه

  4
 • avatar
  محمد
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  باغ جهان نما در شیراز در هنگام اقامت تیمور گورکانی ساخته شده است. یک موزه کوچک درون این باغ وجود دارد که علاوه بر ورودی خود باغ برای این موزه هم ورودی جداگانه می گیرند. در شبها زیبا و دیدنی هست

  4
 • avatar
  کاربر حذف شده
  سه شنبه 28 فروردین ماه 1403

  این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیده است. باغ جهان‌نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان‌نما نامیده است. این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده است. شارون و تاورنیه جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیده‌اند، خیابان زیبایی توصیف کرده‌اند که از تنگ الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغهای زیبا و آبادی وجود داشته است. این باغ کهن‌ترین باغ شیراز است که از آب و رودخانهٔ پُرآوزاهٔ رکنی مشروب می‌شده و در منطقهٔ ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفت‌تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و… جای دارد.

  3
 • avatar
  H
  چهارشنبه 15 فروردین ماه 1403

  ممنون از مدیر باغ حتما باغ لوگزامبورگ در پاریس فرانسه رو دیده و اتهاماتی در خصوص قیم زدن به درختان گرفته

  3
 • avatar
  محمدرضا
  جمعه 17 فروردین ماه 1403

  فوق‌العاده. طرف عصر برید که آفتاب کمتر باشه و از محیط لذت ببرید.

  3
 • avatar
  hpvolter
  یکشنبه 27 اسفند ماه 1402

  موزه باغ جهانما مکانی دیدنی و بسیار عالی از کلسکسیون تاریخ معتصر و قدیم ، برای بنده که یکی از بهترین مکانهای شیراز بود .

  3
 • avatar
  ranger
  سه شنبه 07 فروردین ماه 1403

  مکانی زیبا و دلباز در نزدیکی آرامگاه حافظ که میتونید ماشین اگه داشتید نزدیک آرامگاه نگه دارید و پیاده به این باغ زیبا قدم بزنید.حتما از موزه داخل باغ دیدن کنید و دو تا تابلو کهکشانی داخل یک اتاق هست و ازشون بخواین تا براتون توضیح بدن و از دیدنش لذت ببرید.

  3
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 06 فروردین ماه 1402

  ورودی برایه اینجا نفری ۱۰ تومنه که نسبت به حافظ زیاده و به نظرم توجیح نداره

  3
 • avatar
  میثم
  سه شنبه 30 فروردین ماه 1401

  فوق العاده برای عکاسی از زیبایی باغ هر چی بگم کم گفتم

  3
 • avatar
  Ebi shah
  شنبه 25 فروردین ماه 1403

  مکان خوبی هست اگر فرصت زیاد داشته باشید میتونید بازدید کنید اما اگر وقت کم هست باغ ارم خیلی قشنگ تر هست

  2
 • avatar
  عشقم ابوالفضل
  سه شنبه 07 فروردین ماه 1403

  باغی زیبا و دیدنی در نزدیکی آرامگاه حافظ و مکانی تاریخی

  2
 • avatar
  Kianoosh2020
  جمعه 03 آذر ماه 1402

  باغ زیبا و تمیز

  2
 • avatar
  Zakariya
  یکشنبه 15 مرداد ماه 1402

  باغ عظیم و مفخر جهان نما

  2
 • avatar
  محمد
  دوشنبه 21 فروردین ماه 1402

  در یک کلام میگم خیلی زیباست

  2
 • avatar
  محسن
  سه شنبه 17 اسفند ماه 1400

  باغ جهان‌نما از دیگر باغ‌های زیبا و باشکوه شهر شیراز به شمار می‌رود. این باغ در نزدیکی حافظیه قرار دارد و قدمت بسیار طولانی دارد. اینکه باغ‌ جهان‌نما دقیقا در چه دوره‌ای و توسط چه کسی ساخته شده است، مشخص نیست، اما کریم خان زند در دوره زندیان این باغ را مورد بازسازی قرار دارد و یک عمارت زیبای ۸ ضلعی درون آن ساخت.این عمارت دارای دو طبقه بوده و از ۴ شاه‌نشین و چندین اتاق برخوردار است. نمای عمارت جهان‌نما کاملا آجری بوده و بسیار باصفا است. راه ورود باغ تا رسیدن به عمارت کاملا سنگ‌فرش بوده و درختان فراوانی در دو طرف آن به چشم می‌خورد. لازمدر ضلع شرقی خیابان حافظ، بالاتر از میدان حافظیه، این باغ را می‌بینید. این باغ در زمان دوران صفوی، یکی از پررونق‌ترین و باصفاترین باغ‌های شهر بود؛ اما پس از پایان حکومت صفویان، رو به ویرانی رفت تا اینکه در زمان زندیان توسط کریم‌خان زند دوباره رونق گرفت و عمارتی هم در آن بنا شد. به ذکر است که باغ جهان‌نما هم‌اکنون در مالکیت مرکز صدا و سیمای شیراز قرار دارد.

  2
 • avatar
  تسلیمی
  دوشنبه 06 اردیبهشت ماه 1400

  غذای زیبای دارد گل های زیادی در آنجا قرار دارد و موزه هم دارد امکاناتش کم ضعیفه و به نسبت باغ های دیگر به قدمت این جا کمی ضعیف است

  2
 • avatar
  آزادزاده
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  باغ و موزه جهان نما در شیراز که از مکانهای تاریخی که مردم از کشورهای مختلف برای دیدن میان.

  2
 • avatar
  محمد
  پنجشنبه 10 خرداد ماه 1403

  باغ جهان نما شیراز دهم خرداد ۱۴۰۳

  1
 • avatar
  محمد
  پنجشنبه 10 خرداد ماه 1403

  فتبارک الله احسن الخالقین💐 باغ جهان نمای شیراز... پنجشنبه ۱۰خرداد ۱۴۰۳

  1
 • avatar
  SARVARI
  جمعه 07 اردیبهشت ماه 1403

  جذاب و دیدنی و باشکوه

  1
 • avatar
  مهدی ملکیها
  یکشنبه 03 اردیبهشت ماه 1402

  برای لحظاتی بدون محدودیت لذت ببر

  1
 • avatar
  pks
  شنبه 03 تیر ماه 1402

  زیبا

  1
 • avatar
  𝑯𝒐𝒔𝒔𝒆𝒊𝒏
  شنبه 07 خرداد ماه 1401

  جای قشنگ و دیدنی هست

  1
 • avatar
  پارسا
  پنجشنبه 15 دی ماه 1401

  زیباست

  1
 • avatar
  JJ
  جمعه 02 دی ماه 1401

  جای باصفاییه زیاد برگ نیست؛ ولی قدم زدن توش لذت بخشه

  1
 • avatar
  koohsabz
  سه شنبه 30 فروردین ماه 1401

  محیط بسیار دلنشین و آرامی هست

  1
 • avatar
  ArshiaAZ
  جمعه 25 شهریور ماه 1401

  منطقه ای کاملا ارام و خوب

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 15 آبان ماه 1400

  سلام ببخشید تعطیل هست؟

  1
 • avatar
  امیر بهرام
  یکشنبه 14 شهریور ماه 1400

  به علت شیوع کرونا تعطیل است

  1
 • avatar
  izadi.h
  شنبه 04 اردیبهشت ماه 1400

  باغ جهان نما باغی تاریخی و بسیار زیبا و پر از گل که به علت شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است

  1
 • avatar
  Mustafa
  سه شنبه 15 خرداد ماه 1403

  باغ جهان نما شیراز جمعه یازدهم خرداد ۱۴۰۳

 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه 1403

  با سلام و احترام باغ جهان نما واقعا عالیه آرامش مطلق در زیبایی بی نهایت

 • avatar
  محمد
  یکشنبه 09 اردیبهشت ماه 1403

  باغ جهان نمای شیراز در قرن هشتم هجری هم وجود داشته. این باغ زیبا در آن زمان در مسیر جوی آبی قرار داشته و برای همین آبادانی آن همیشه تضمین بوده. در تمام این قرون درختان باغ درنهایت سرسبزی و شادابی قرار داشته‌ است و برای همین آن را به نام زینت‌الدنیا هم می‌نامیده‌اند. نهایت شکوه و جلال را اما کریم‌‌خان زند به باغ جهان نما هدیه کرد. کریم‌خان دستور داد دورتادور باغ را حصار بکشند و دو طرف خیابان منتهی به باغ را درخت‌کاری کنند. عمارت وسط باغ هم به دستور ایشان ساخته شد. این عمارت سقف چندضلعی دارد و از بهترین نمونه‌های معماری عصر خود به حساب می‌آید. شمای کلی باغ جهان نما با حوض مرمر و باغچه‌های آن منظره‌ای است که به این راحتی‌ها فراموش کسی نخواهد شد. این نکته درباره بزرگ‌ترین مورخان و ایران‌شناسان تاریخ هم صادق است و شرح زیبای این باغ در جای‌جای کتب تاریخی قدیمی آمده‌ است. همان طور که اشاره شد، باغ جهان نما بیشترین شکوه و زیبایی خود را در دوران کریم‌خان زند داشت. برای همین باغ را آن زمان باغ وکیل هم می‌نامیدند. اما در دورانی که فتحعلی شاه والی فارس بود نام آن تغییر کرد و این باغ جهان نما نامیده شد. در دوران تیموریان، تیمور گورکانی آن‌قدر عاشق باغ جهان نما شده بود که دستور داد نمونه آن را در سمرقند بسازند. برای همین یک باغ جهان نمای دیگر هم در سمرقند وجود دارد که به همین چشم‌نوازی است.

 • avatar
  علی
  دوشنبه 03 اردیبهشت ماه 1403

  تو اردیبهشت با استشمام بوی بهار نارنج یه لذتی دیگه داره🌹

 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 24 فروردین ماه 1403

  زیبا مخصوصا عصرش

 • avatar
  عاشق طبیعت
  جمعه 20 بهمن ماه 1402

  زیبا و با صفا🏕

 • avatar
  faride.rh
  جمعه 22 دی ماه 1402

  از قدیمی ترین باغهای شیراز ک دارای فضای سرسبز و شهر فرش گل هست و داری عمارت هشت ضلعی وسط باغ هست .قدم زدن در این باغ و دیدن زیباییهای خاصش حال ادمو عوض می‌کنه و روح رو جلا میده

 • avatar
  رسول
  شنبه 11 آذر ماه 1402

  باغ‌ جهان نما نیز همچون سایر باغ‌های ایرانی بیانگر رابطه‌ تنگاتنگ میان بستر فرهنگی و طبیعی است و نشانه‌ای از سازگار و همسو کردن نیازهای انسان و طبیعت است. باغ ایرانی نمایانگر توان نهفته‌ محیط و طبیعت‌ و چگونگی استفاده از آن بوده است. خالق باغ با اتکا به دانش تجربی خود، فضایی را ایجاد کرده که باعث بقا و پویایی بستر طبیعی شده است.

 • avatar
  Maria
  یکشنبه 30 مهر ماه 1402

  این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیده‌است. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیده‌است. این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده‌است. شارون و تاورنیه جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیده‌اند، خیابان زیبایی توصیف کرده‌اند که از تنگ الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغهای زیبا و آبادی وجود داشته‌است. این باغ کهن‌ترین باغ شیراز است که از آب و رودخانهٔ پُرآوزاهٔ رکنی مشروب می‌شده و در منطقهٔ ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفت‌تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و... جای دارد. کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشیهای زیبا و درختکاری مفصلی بعمل اورد. طرح و اسلوب این باغ را کریمخان نظیر باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض دو بزرگ و دو کوچک ساخته‌است. در ضلع جنوبی بقایای آبنمایی به چشم می‌خورد که فواره آن هنوز پابرجاست. این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می‌شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی می‌شود که اخیراً مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌است. باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس احیا و مورد بهره برداری قرار گرفت. در سروده‌های شاعران معاصر از نام این باغ یاد شده است: گردیده چو ویرانه‌ام امروز پردیسِ جهان‌نمای شیراز

 • avatar
  کاربر خسته
  شنبه 13 آبان ماه 1402

  خیلی زیبا دلنشین و با صفا هست

 • avatar
  رضوونی.
  دوشنبه 27 شهریور ماه 1402

  چه زیبا

 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  یکشنبه 11 تیر ماه 1402

  شیراز شهر تمدن و ادب فارسی پر از باغ‌های معروف و بوستان است. ازاین‌رو شاید به دیدن یک یا دو باغ معروف بسنده و با خودتان فکر کنید تمام این مکان‌ها شبیه به هم هستند. اما در واقع هرکدام از این اماکن ویژگی‌ و زیبایی خود را دارند و به‌هیچ‌وجه با هم قابل قیاس نیستند. باغ جهان‌نما نیز مانند سه باغ معروف دیگر شهر شیراز شکوه و جلال خاص خود را دارد و به‌عنوان یکی از مشهورترین مکان های دیدنی شیراز میزبان گردشگران است.باغ‌ جهان نما نیز همچون سایر باغ‌های ایرانی بیانگر رابطه‌ تنگاتنگ میان بستر فرهنگی و طبیعی است و نشانه‌ای از سازگار و همسو کردن نیازهای انسان و طبیعت است. باغ ایرانی نمایانگر توان نهفته‌ محیط و طبیعت‌ و چگونگی استفاده از آن بوده است. خالق باغ با اتکا به دانش تجربی خود، فضایی را ایجاد کرده که باعث بقا و پویایی بستر طبیعی شده است.

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 19 شهریور ماه 1402

  قدیمی ترین باغ شیراز

 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 14 اردیبهشت ماه 1402

  باغ جهان نما با عمارتی زیبا و گل‌های بهاری با فضایی آکنده از عطر گلها در اردیبهشت ماه واقعا زیبا و دیدنی است

 • avatar
  حسین زارع
  شنبه 09 اردیبهشت ماه 1402

  عالی

 • avatar
  اینترنت آسیاتک مرکزی
  پنجشنبه 29 تیر ماه 1402

  این باغ، از قدیمی‌ترین باغ‌های شیراز به شمار می‌آید که بعد از دروازه‌ قرآن و در همسایگی مقبره حافظ واقع شده است. در این باغ بسیار زیبا، گونه‌های مختلفی از گیاهان، به همراه ابنیه تاریخی، به‌نام کلاه فرنگی وجود دارد. هرچند قدمت این باغ به زمان حکومت سلسله «مظفر» و «اینجو» در قرن هشتم می‌رسد، اما ساختمان و حوض‌های آن در زمان کریم‌خان زند و به دستور وی بنا شده است. عمارت هشت ضلعی کلاه فرنگی، در مرکز باغ قرار گرفته و در اطراف عمارت، چهار خیابان با ردیفی از درختان سبز دیده می‌شود. جاری شدن جوی‌های آب در مسیر این چهار خیابان هم، منظره‌ای چشم‌نواز را خلق کرده است. البته امروزه، فضای داخلی عمارت اصلی باغ جهان‌نما به موزه تبدیل شده است. در این موزه نقاشی‌های سیاه‌قلم گردشگران اروپایی که در وصف بناهای تاریخی ایران کشیده‌اند، به نمایش گذاشته شده است. کلکسیون تمبر، سکه، قفل‌های دست‌ساز، اسناد تاریخی و… از دیگر اشیای ارزنده در موزه باغ جهان‌نماست.

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 08 مرداد ماه 1402

  اگرچه قدمت تاریخی این باغ به قبل از اسلام و زمان حکومت ساسانیان، صفویان و قارجاریان برمی‌گردد اما در دوران صفویه هم مکانی برای تفریح بوده است. اگرچه در زمان حکومت نادرشاه تا آغاز حکومت زندیه باغ دلگشا دچار ضربه و آسیب‌های بسیاری شد اما در دوران کریم‌خان زند دوباره این باغ جانی دوباره گرفت و به دوران اوج آبادانی و شکوه خودش رسید. سال‌ها بعد در دوران قاجار شخصی به نام حاج ابراهیم اعتماد الدوله شیرازی دوباره باغ را احیا کرد اما بعد از او این باغ هماند مخروبه‌ شد تا اینکه در سال ۱۳۳۶ توسط نواب رضا قلی میرزا باغ خریداری شد و عملیات مرمت و بازسازی شروع شد. حدود ۳۰ سال بعد باغ دلگشا توسط میرزا علی اکبر قوام الملک مرمت شد درر زمان او بود که ایوان و ستون‌های این عمارت بنا شد. پسر او نیز حمام را در ضلع شرقی باغ ساخت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این باغ تا حدود ۵۰ سال پیش نیز تحت تملک دختر قوام الملوک و همسرش ناظم الملک بود اما اکنون اداره آن در دست شهرداری است. باغ دلگشا شیراز همانند باغ‌های ایرانی دارای دیوارهای بلند در اطراف و عمارتی زیبا در میانه باغ و جوی‌های آب به همراه حوض بزرگی که روبه روی عمارت قرار دارد و از آب قنات سرچشمه می‌گیرد. با ورود به این باغ سرسبزی آن شما را به وجد می‌آورد و بوی بهارنارنج شما را مدهوش می‌کند. جوی آب به همراه فوارهایش که از وسط باغ کشیده شده است شما را به سمت مرکز باغ هدایت می‌کند، جایی که قدیمی ترین ساختمان کلاه فرنگی ایران همانند عمارتی سه طبقه با کاشی کاری‌های چشم نواز قد علم کرده است. در جلوی عمارت باغ استخر بزرگی وجود دارد تا همانند کولر آبی هوا را برای ساکنان عمارت تلطیف کند. داخل این عمارت یک تالار بزرگ به همراه چهار قسمت شاه نشین طراحی شده است. همچنین دو ستون بلندی که در وسط عمارت قرار گرفته ایوان بزرگ چوبی را نگه داشته است.

 • avatar
  امید
  چهارشنبه 26 بهمن ماه 1401

  چیز زیادی نداشت یه موزه کوچیک داره که هزینه اون هم جداست ولی نرفتیم چون خود باغ تقریبا از بین رفته

 • avatar
  meysam.habeshi
  یکشنبه 16 بهمن ماه 1401

  شیراز شهر تمدن و ادب فارسی پر از باغ‌های معروف و بوستان است. ازاین‌رو شاید به دیدن یک یا دو باغ معروف بسنده و با خودتان فکر کنید تمام این مکان‌ها شبیه به هم هستند. اما در واقع هرکدام از این اماکن ویژگی‌ و زیبایی خود را دارند و به‌هیچ‌وجه با هم قابل قیاس نیستند. باغ جهان‌نما نیز مانند سه باغ معروف دیگر شهر شیراز شکوه و جلال خاص خود را دارد و به‌عنوان یکی از مشهورترین مکان های دیدنی شیراز میزبان گردشگران است. باغ‌ جهان نما نیز همچون سایر باغ‌های ایرانی بیانگر رابطه‌ تنگاتنگ میان بستر فرهنگی و طبیعی است و نشانه‌ای از سازگار و همسو کردن نیازهای انسان و طبیعت است. باغ ایرانی نمایانگر توان نهفته‌ محیط و طبیعت‌ و چگونگی استفاده از آن بوده است. خالق باغ با اتکا به دانش تجربی خود، فضایی را ایجاد کرده که باعث بقا و پویایی بستر طبیعی شده است. این باغ با مساحت ۲/۸ هکتار دارای ۳۵۰۰ متر مربع فضای سبز است. عمده‌ فضای سبز جهان‌نما را درخت‌های تنومند و کهن سرو و نارنج، شمشاد سبز، رزهفت‌رنگ، بنفشه، اطلسی و گل‌های داوودی تشکیل می‌دهد.

 • avatar
  RZB
  پنجشنبه 12 خرداد ماه 1401

  واقعا حس آرامش داره قدم زدن توی این باغ زیبا


سایر مکان‌های دیدنی که در محدوده باغ جهان نما واقع شده‌اند:

 • تنگه الله اکبر
  (4.3)
  بلوار ربانی، بلوار امام رضا
 • آبشار مصنوعی شیراز
  (4.8)
  بلوار هفت تنان، میدان قرآن
 • باغ چهل مقام
  (4.2)
  بلوار چهل مقام، چهل مقام 16‍
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط 𝐴𝑏𝑜𝑙𝑓𝑎𝑧𝑙 (شهریار سطح ۹ نشان) در تاریخ جمعه 18 خرداد ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی باغ جهان نما اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: جمعه 18 خرداد ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد باغ جهان نما در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه باغ جهان نما ندارد.
  location استان فارس، شیراز، بلوار قدس، حافظ
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری باغ جهان نما

  شنبه 07:30 تا 20:30
  یک‌شنبه 07:30 تا 20:30
  دوشنبه 07:30 تا 20:30
  سه‌شنبه 07:30 تا 20:30
  چهارشنبه 07:30 تا 20:30
  پنج‌شنبه 07:30 تا 20:30
  جمعه 07:30 تا 20:30
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo