info
عکس کاخ موزه گلستانعکس کاخ موزه گلستانعکس کاخ موزه گلستانعکس کاخ موزه گلستان
category

کاخ موزه گلستان محله ارگ - پامنار، تهران

مکان تاریخی

درباره‌ی کاخ موزه گلستان

کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران می‌باشد. اطلاق نام گلستان به این مجموعه ریشه در بنیان تالاری به نام «گلستان» که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان می‌رسد، دارد.
کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی گردیده‌است. هر چند که بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍.ق) با ساخت دیوان خانه‌ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می‌گیرد ولی امروزه از آن بنیان‌ها اثری در میان نیست؛ و داشته‌های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی‌رود.
کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.
منبع: ویکی‌پدیا

کاخ موزه گلستان (مکان تاریخی) در محله ارگ - پامنار تهران و ناصرخسرو، 15 خرداد، میدان 15 خرداد واقع شده است. این مکان یکی از بیست و دو مکان تاریخی در محله ارگ - پامنار تهران می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بیمارستان سیدالشهدا، تالار الماس، موزه مردم شناسی (کاخ ابیض) و بازار رضا و همچنین تخت مرمر، شمس العماره، سازمان امور مالیاتی کشور، ساختمان شماره 2 قوه قضاییه و خودپرداز بانک ملی قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد. با توجه به نزدیکی این مکان به ایستگاه مترو پانزده خرداد، برای دسترسی راحت‌تر و کمک به داشتن هوایی پاک‌تر، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای مراجعه به آن استفاده کنید.نظرات کاربران در مورد کاخ موزه گلستان

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  علی تنکابنی
  چهارشنبه 11 اسفند ماه 1400

  کاخ موزه گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال، یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران می‌باشد. اطلاق نام گلستان به این مجموعه، ریشه در بنیان تالاری به نام «گلستان» که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان رسید، دارد کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی گردیده‌است. هر چند که بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍.ق) با ساخت دیوان خانه‌ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می‌گیرد، ولی امروزه از آن بنیان‌ها اثری در میان نیست و داشته‌های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی‌رود. کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید

  61
 • avatar
  شیروانی پور فیل آبادی
  پنجشنبه 19 اسفند ماه 1400

  گر چه تاريخچه كاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوي( 988 ه.ق ) بر مي گردد و بخشي از سفرنامه پيترو دلاواله(در سال 1028 ه.ق كه شهر تهران را با چنارستاني كه قصر سلطنتي را احاطه كرده بوده، توصيف نموده است/ سر آغازي بر ارگ سلطنتي) خود مويد اين نكته است، و در سلسله هاي بعد كم يا بيش نيز مورد توجه واقع شده تا اينكه در عهد كريمخان زند ما بين سالهاي 1173 تا 1180 ه.ق نيز اين مجموعه با ساخت ديوانخانه اي دچار تغييرات اساسي گرديده، ولي اهميت واقعي ارگ را مي توان به دوران آقا محمدخان قاجار نسبت داد. وي در اواخر دوران زنديه و پس از مرگ كريمخان( 1193 ه.ق ) از بحران داخلي ايران استفاده نموده، ايلات قاجار را از دشت گرگان كه مركز سكونت آنان بود به دامنه هاي جنوبي البرز يعني ولايات تهران و دامغان سوق داد و سعي كرد كه بتدريج راه خود را به طرف فارس يعني مركز حكومت و قدرت زنديه باز كند.( هر چند كه لرد كرزن در كتاب ايران و قضيه ايران، درباره انتخاب تهران به پايتختي توسط آغامحمد خان و ايجاد مقر سلطنتي در اين شهر نزديكي به املاك و مقر طايفه خويش در گرگان و نزديكي به روس ها و تحت مراقبت داشتن آنها را جزء عوامل اين انتخاب مي شمارد.) آقا محمد خان بعد از غلبه بر لطفعلي خان زند در شعبان 1209 ه.ق به تهران برگشته و در نوروز 1210 ه.ق به نام پادشاه ايران تاجگذاري مي كند.کاخ گلستان نامی است که در میان جاذبه های تهران می درخشد و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو نیز جای دارد. بیشتر مردم این مجموعه را اثری از دوره قاجار می دانند؛ اما تاریخ آن به سال های بسیار دورتر باز می گردد. کاخ گلستان با قدمتی بیش از ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران به شمار می رود و با زیبایی هایش دل از هر بیننده ای می برد. ناصر نجمی در کتاب «طهران در عهد ناصری» می‌ نویسد که به دلیل قرار گرفتن این مجموعه در باغ یا گلستان و وجود باغچه ها و خیابان‌ های دراز با درختان چنار و سرو نامش را گلستان گذاشته اند. البته این تنها یک حدس است و هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. برخی نام این مجموعه را به تالار گلستان در یکی از عمارت های باغ که امروزه از بین رفته است نسبت می دهند؛ عمارتی به نام عمارت خروجی که در ادامه درباره اش سخن خواهیم گفت. مجموعه گلستان سال ها میزبان شاهان بوده و آقا محمدخان قاجار، فتحعلی شاه، محمد شاه قاجار، ناصرالدین شاه قاجار، مظفرالدین شاه قاجار، محمدعلی شاه قاجار و احمدشاه قاجار در آن سکونت داشته اند. امروزه کاخ گلستان با وسعتی برابر با 5/4 هکتار که تنها یک دهم وسعت اولیه آن است در گوشه ای از شهر تهران زیر گرد و غبار فراموشی کمر خم کرده است و روزگار می گذراند. از آن همه شکوه فقط چند ساختمان باقی مانده که در میان ساخت و سازهای جدید گم شده اند.  این مجموعه ساختمان های متعددی را در خود دارد که بررسی هر یک شما را با دنیایی تازه آشنا می کند. این مطلب تنها به معرفی اجمالی هر یک از این آثار می پردازد تا بدانید در این مجموعه چه چیزهایی انتظارتان را می کشند و چه ویژگی هایی دارند. در آینده و به مرور توصیف مفصلی از هر یک از بناهای این مجموعه را در مطالب جداگانه خواهید خواند.

  37
 • avatar
  Dr. Who
  پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

  بر اساس اسناد و مدارک و همین طور سفرنامه پيترو دلاواله، تاريخچه كاخ گلستان را به دوران شاه عباس صفوی نسبت می‌دهند؛ هرچند مهم‌ترین دوره تاریخی این کاخ به عصر آقا محمد خان قاجار مربوط می‌شود. وی پس از غلبه بر لطفعلی خان زند، در سال ۱۲۱۰ هجری قمری تاج‌گذاری و تهران را به‌عنوان پایتخت انتخاب کرد که همین موضوع اهمیتی دوچندان به ارگ سلطنتی گلستان داد. ناصرالدین شاه قاجار نیز در این کاخ تاج‌گذاری کرد و اولین پادشاه ایران بود که سفری به اروپا داشت. همین امر باعث شد کاخ گلستان تحت‌تاثیر معماری اروپایی دستخوش تغییرات زیادی شود و شکل متفاوتی به خود بگیرد. در زمان قاجار، این مجموعه به‌عنوان محلی برای حکم‌رانی و اقامتگاه سلطنتی و همین طور تعلیم هنرمندان و معماران بود و از همین رو کاخ یادشده در قرن ۱۹ مرکز مهمی برای تولید هنر محسوب می‌شد. در زمان حکومت مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه و احمد شاه قاجار هیچ تغییر خاصی در این ارگ سلطنتی اتفاق نیفتاد؛ اما اهمیت این دوره به‌دلیل رخدادهای تاریخی مهمی همچون انقلاب مشروطه و تاثیرات آن است. کاخ گلستان در عصر پهلوی اول و پهلوی دوم نیز تغییراتی را به خود دید. با این اوصاف می‌توان قدمت کاخ گلستان را بیش از چهار قرن دانست که هنوز هم از مجموعه‌های تاریخی منحصربه‌فرد ایران به شمار می‌رود و به‌دلیل وقوع اتفاقات مهم در آن، سندی باارزش از مهم‌ترین بخش تاریخ ایران است. این كاخ در حال حاضر همانند عضوی نامتجانس در معماری از هم گسيخته شهر تهران است که اطرافش را ساخت‌وسازهای بی‌هویت و جديد احاطه کرده‌اند.

  27
 • avatar
  Reza bi gham
  دوشنبه 29 اسفند ماه 1401

  کاخ گلستان یکی از زیباترین مکان های تاریخی تهران است، کاخی متعلق به دوران صفوی و توسعه یافته در دوران قاجار که بیش از ۴۴۰ سال قدمت دارد. این کاخ دارای چند بخش مختلف است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تالار سلام، شمس‌العماره، تالار آیینه، ایوان و تخت مرمر، کاخ ابیض و عمارت بادگیر اشاره کرد. علاوه‌بر این‌ها، حیاط کاخ گلستان نیز دارای فضایی بی‌نظیر است که نباید فرصت قدم زدن زیر سایه کاج‌های بلندش را از دست داد. کاخ گلستان در طول تاریخ میزبان رویدادهای مهمی مثل تاجگذاری احمدشاه قاجار، گشایش مجلس یکم، تاجگذاری و جلوس رضا شاه و تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی بوده است. این اثر تاریخی به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در یونسکو ثبت شده است.

  17
 • avatar
  ⭐مرتضی قاسمی⭐
  جمعه 17 دی ماه 1400

  قبل از بازدید از این مکان پیشنهاد میکنم اطلاعاتی رو که از منابع مختلف جمع آوری کردم رو مطالعه بفرمایید از برنامه نشان سپاسگزارم که این بستر رو فراهم کرد تا بتونیم نظراتمون روبه اشتراک بگذاریم و به راحتی به اون مکان سفر کنیم.. گر چه تاريخچه كاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوي( 988 ه.ق ) بر مي گردد و بخشي از سفرنامه پيترو دلاواله(در سال 1028 ه.ق كه شهر تهران را با چنارستاني كه قصر سلطنتي را احاطه كرده بوده، توصيف نموده است سر آغازي بر ارگ سلطنتي) خود مويد اين نكته است، و در سلسله هاي بعد كم يا بيش نيز مورد توجه واقع شده تا اينكه در عهد كريمخان زند ما بين سالهاي 1173 تا 1180 ه.ق نيز اين مجموعه با ساخت ديوانخانه اي دچار تغييرات اساسي گرديده، ولي اهميت واقعي ارگ را مي توان به دوران آقا محمدخان قاجار نسبت داد. وي در اواخر دوران زنديه و پس از مرگ كريمخان( 1193 ه.ق ) از بحران داخلي ايران استفاده نموده، ايلات قاجار را از دشت گرگان كه مركز سكونت آنان بود به دامنه هاي جنوبي البرز يعني ولايات تهران و دامغان سوق داد و سعي كرد كه بتدريج راه خود را به طرف فارس يعني مركز حكومت و قدرت زنديه باز كند.( هر چند كه لرد كرزن در كتاب ايران و قضيه ايران، درباره انتخاب تهران به پايتختي توسط آغامحمد خان و ايجاد مقر سلطنتي در اين شهر نزديكي به املاك و مقر طايفه خويش در گرگان و نزديكي به روس ها و تحت مراقبت داشتن آنها را جزء عوامل اين انتخاب مي شمارد.) آقا محمد خان بعد از غلبه بر لطفعلي خان زند در شعبان 1209 ه.ق به تهران برگشته و در نوروز 1210 ه.ق به نام پادشاه ايران تاجگذاري مي كند. اين حركت آغامحمد خان به اهميت ارگ سلطنتي بيش از پيش افزوده و در عهد فتحعلي شاه قاجار هم به خاطر تاجگذاري وي در اين شهر( 24 ربيع الاول 1212 ه.ق / 1797 ميلادي در آستانه قرن 19 و همزمان با ناپلئون ) و هم بواسطه خيالات شكو همند اين پادشاه كاخ گلستان توسعه بيشتر و آراستگي بهتري را تجربه كرد. در عهد ناصرالدين شاه قاجار ( تاجگذاري جمعه 21 ذي القعده 1264 ه.ق / كاخ گلستان ) كاخ گلستان بواسطه مدت حكومت وي ( قريب به 49 سال ) و ديدار او بعنوان اولين پادشاه ايران از اروپا در سه سفر خود به سال هاي 1290 ، 1295 و 1306 ه.ق دستخوش تغييرات اساسي و متاثر از اروپا گرديد. اگر چه در دوران سه پادشاه آخر سلسله قاجاريه ( مظفرالدين شاه، محمد علي شاه و احمد شاه قاجار ) تا انقراض اين سلسله (ربيع الثاني 1344 ه.ق / 9 آبان ماه 1304 ه.ش ) ارگ سلطنتي از لحاظ معماري تغييرات خاصي را به خود نديد ولي تاريخ آن با وقايع سياسي فوق العاده موثري مانند انقلاب مشروطه و تبعات ناشي از آن توام و عجين گرديد كه بخشي جدائي ناپذير از حافظه تاريخي ملت ايران را تشكيل مي دهد.ارگ سلطنتي در سال هاي بعد از انقراض سلسله قاجار و به روي كار آمدن سلسله پهلوي شاهد تاجگذاري پهلوي اول( 4 ارديبهشت 1305 ه.ش ) و پهلوي دوم ( 4 آبان 1346 ه.ش ) و همچنين بعضي از تغييرات و تصرفات در بافت خود بودهداست كه ما آنها را ناروا و نا بجا مي دانيم. با اين اوصاف، كاخ گلستان با قدمتي كه از لحاظ حافظه تاريخي به 442 سال مي رسد يكي از منحصر بفرد ترين مجمو عه هاي تاريخي ايران مي باشد، اين مجموعه با اين قدمت نه تنها بيانگر بخش مهمي از تاريخ هنر اين مرز وبوم است بلكه بواسطه رخدادهاي فوق العاده موثر اتفاق افتاده در آن يا به نوعي مرتبط با آن، به مجموعه اي بي بديل و سندي زنده از مهمترين بخش تاريخ ايران تبديل گشته است .هر چند كه كاخ گلستان در حال حاضر با وسعتي برابر با 5/4 هكتار( يك دهم وسعت اوليه ) در بخشي از شهر تهران به صورتي عضوي غريب از اندام شهري از هم گسيخته واقع شده است و اطراف آن مملو از ساخت و سازهاي جديد و بي هويت با عملكرد هاي نا همگن با اوست وليكن بايد به رها سازي اين مجموعه ارزشمند از معضلات منطقه اي كه در آن واقع است اقدام كرد و مجموعه كاخ گلستان را به تفكري كه در پي ايجاد منطقه و بافت تاريخي كه مشتمل بر موزه ملي، ميدان مشق و .... است پيوند داد.

  16
 • avatar
  Photomj.official
  دوشنبه 22 اسفند ماه 1401

  کاخ گلستان یا "قصر گلستان" نامی است اطلاق شده به بخشی از محوطه‌ای تاریخی که بعدها با عنوان "ارگ سلطنتی تهران بازشناخته شده‌است. Golestan Palace or "Golestan Palace" is a name given to a part of a historical area that was later recognized as "Royal Citadel of Tehran. PHOTO TEXT: PHOTO MJ عکس و متن: فوتو ام جئ

  15
 • avatar
  aary
  جمعه 07 اردیبهشت ماه 1403

  جای خیلی قشنگیه این تازه ی بهش کوچیکی از کاخ بود. توریست های خارجیم داره ما با دوتا توریست چینی صحبت کردیم😄 ولی عمارت باد گیر خیلییییییی مزخرف بود ینی وقتی از عمارته بیاین بیرون میگین من سره این پول دادم؟ولی در کل جای بزرگیه ی بخش هم داره لباس محلی کرایه میده کرایه لباس ۲۰ هزار تومنه بعد با اون لباس ازتون عکس میگیره و... کلا جای خوب و قشنگیه

  14
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 25 تیر ماه 1402

  عکسها در زمستان ۱۴۰۱ ثبت شده اند.

  13
 • avatar
  عرشیا
  شنبه 24 اردیبهشت ماه 1401

  کاخ گلستان یکی از آثار جهانی ایران در فهرست میراث یونسکو است که به‌لطف معماری و تزیینات منحصربه‌فرد، محلی ایدئال برای عکاسی و ثبت تصاویر فوق‌العاده زیبا به شمار می‌رود. این بنای ارزشمند در سال ۱۳۳۴ در فهرست آثار ملی ايران و در سال ۱۳۹۲ در فهرست ميراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. علاوه بر این، وقوع رخدادهای تاریخی مهم در این محل، آن را به سندی زنده از تاریخ ایران تبدیل کرده است. این مجموعه که از جاهای دیدنی تهران به حساب می‌آید، در بافت قدیمی شهر قرار دارد و به‌راحتی می‌توان با وسایل حمل‌ونقل عمومی به آن دسترسی داشت و مسحور اين همه زيبايی، تاريخ، معماری، فرهنگ و هنر ایران شد کاخ گلستان شامل مجموعه‌ای از بناهای تاریخی در استان تهران می‌شود که در زمان‌های مختلفی ساخته شده‌ است. این کاخ به‌لحاظ معماری و ارزش آثار هنری و تاریخی‌اش، یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی کشور به شمار می‌رود که در طول سال، شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی است. كاخ مذکور از بخش‌های مختلفی همچون ايوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار آينه، تالار سفره‌خانه، خلوت كريمخانی، تالار برليان، عمارت بادگير، كاخ شمس العماره، تالار الماس و كاخ ابيض تشکیل می‌شود. ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند، قدیمی‌ترین بناهای مجموعه گلستان هستند. مجموعه‌ فرهنگی و تاریخی گلستان به‌غیر از ساختمان‌های فوق که ذکر شد، از بخش‌های مختلفی نظیر کتاب‌خانه نسخ خطی، مرکز اسناد تصویری، مرکز اسناد خطی، دفتر فنی، امور بین‌الملل، کتابخانه چاپی، امور فرهنگی، امور معرفی، واحد کودک و نوجوان، واحد دفتر حقوقی تشکیل می‌شود. جاهای دیدنی متعددی در اطراف کاخ گلستان وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بازار تهران، قهوه‌خانه حاج علی درویش، سبزه میدان، خیابان ناصرخسرو، سرای روشن، کوچه مروی و دارالفنون اشاره کرد.

  13
 • avatar
  Tourist
  پنجشنبه 29 اردیبهشت ماه 1401

  کاخ گلستان با معماری و تزیینات منحصربه‌فرد، محلی ایدئال برای عکاسی و ثبت تصاویر فوق‌العاده زیبا در بافت قدیمی شهر تهران است که بازدیدکنندگان را مسحور زيبايی، تاريخ، معماری، فرهنگ و هنر ایران می‌کند. این كاخ از بخش‌های مختلفی همچون ايوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار آينه، تالار سفره‌خانه، خلوت كريمخانی، تالار برليان، عمارت بادگير، کاخ شمس‌العماره ، تالار الماس و كاخ ابيض تشکیل می‌شود. ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند، قدیمی‌ترین بناهای مجموعه گلستان هستند. از دیگر بخش‌های این مجموعه نیز می‌توان به کتاب‌خانه نسخ خطی، مرکز اسناد تصویری، مرکز اسناد خطی، دفتر فنی، امور بین‌الملل، کتابخانه چاپی، امور فرهنگی، امور معرفی، واحد کودک و نوجوان، واحد دفتر حقوقی اشاره کرد. قدمت کاخ گلستان به دهه‌ها قبل از دوره قاجار بازمی‌گردد. در حال حاضر مساحت این کاخ به ۴٫۵ هکتار می‌رسد؛ وسعتی معادل یک‌دهم وسعت اولیه‌ آن. این کاخ در گذشته محل سکونت پادشاهانی همچون آقا محمدخان، فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و احمدشاه قاجار بوده است.

  13
 • avatar
  هادی
  یکشنبه 21 اسفند ماه 1401

  گر چه تاريخچه كاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوي( 988 ه.ق ) بر مي گردد و بخشي از سفرنامه پيترو دلاواله(در سال 1028 ه.ق كه شهر تهران را با چنارستاني كه قصر سلطنتي را احاطه كرده بوده، توصيف نموده است/ سر آغازي بر ارگ سلطنتي) خود مويد اين نكته است، و در سلسله هاي بعد كم يا بيش نيز مورد توجه واقع شده تا اينكه در عهد كريمخان زند ما بين سالهاي 1173 تا 1180 ه.ق نيز اين مجموعه با ساخت ديوانخانه اي دچار تغييرات اساسي گرديده، ولي اهميت واقعي ارگ را مي توان به دوران آقا محمدخان قاجار نسبت داد. وي در اواخر دوران زنديه و پس از مرگ كريمخان( 1193 ه.ق ) از بحران داخلي ايران استفاده نموده، ايلات قاجار را از دشت گرگان كه مركز سكونت آنان بود به دامنه هاي جنوبي البرز يعني ولايات تهران و دامغان سوق داد و سعي كرد كه بتدريج راه خود را به طرف فارس يعني مركز حكومت و قدرت زنديه باز كند.( هر چند كه لرد كرزن در كتاب ايران و قضيه ايران، درباره انتخاب تهران به پايتختي توسط آغامحمد خان و ايجاد مقر سلطنتي در اين شهر نزديكي به املاك و مقر طايفه خويش در گرگان و نزديكي به روس ها و تحت مراقبت داشتن آنها را جزء عوامل اين انتخاب مي شمارد.) آقا محمد خان بعد از غلبه بر لطفعلي خان زند در شعبان 1209 ه.ق به تهران برگشته و در نوروز 1210 ه.ق به نام پادشاه ايران تاجگذاري مي كند

  13
 • avatar
  نوید
  چهارشنبه 24 خرداد ماه 1402

  آرامش. زیباترین کاخ در تهران

  11
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402

  خیلی وقت برای دیدنش زیاده اینقد که کاخ هاش زیبان

  10
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 19 فروردین ماه 1403

  به شدت عالیه و زیباست حتما برید ببینید حدودا دو ساعت باید وقت بذارید تا ببینید بلیطش یک مقدار گرون ولی واقعا ارزش داره

  9
 • avatar
  حبیب عابدی
  دوشنبه 29 اسفند ماه 1401

  تجربه لمس تاریخ در دل هیاهوی تهران

  9
 • avatar
  جیمبو
  چهارشنبه 12 اردیبهشت ماه 1403

  کاخ موزه گلستان شامل 11 قسمت مختلف میشه که برای بازدید هر کدام بایستی بلیط جداگانه تهیه کنید، در واقع به محض ورود شما میتونید خودتون انتخاب کنید که کجاهارو ببینید. و قیمت بلیط تمام بخش ها در سال 1403 که ما رفتیم، هر نفر 210 هزار تومان شد. و اگر میخوایید کل بخش هارا با دقت ببینید، باید صبح زود برید تا بعد از ظهر که تعطیل می‌کنند بتونید از فضاها لذت ببرید.

  8
 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 03 بهمن ماه 1401

  بزرگترین اشکال این مجموعه اینه که راهنمای درست‌وحسابی (بروشور) درخدمت بازدیدکننده نمی گذارند. توضیحات درج‌شده هم کم است. مکانی برای فروش محصولات قرهنگی هم نداره. توریست خارجی و گردشگر حرفه‌ای وقتی میاد یه چنین جایی دوست داره با خودش یادگاری ببره.

  8
 • avatar
  مهدخت
  جمعه 02 دی ماه 1401

  تماشایی ترین مکان برای اینکه به گذشته سفر کنید. پیشنهاد میکنم حتما برید💛

  7
 • avatar
  سفارش روبیکا
  جمعه 17 فروردین ماه 1403

  کاخ گلستان یکی از زیباترین مکان های تاریخی تهران است، کاخی متعلق به دوران صفوی و توسعه یافته در دوران قاجار که بیش از ۴۴۰ سال قدمت دارد. این کاخ دارای چند بخش مختلف است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تالار سلام، شمس‌العماره، تالار آیینه، ایوان و تخت مرمر، کاخ ابیض و عمارت بادگیر اشاره کرد. علاوه‌بر این‌ها، حیاط کاخ گلستان نیز دارای فضایی بی‌نظیر است که نباید فرصت قدم زدن زیر سایه کاج‌های بلندش را از دست داد. کاخ گلستان در طول تاریخ میزبان رویدادهای مهمی مثل تاجگذاری احمدشاه قاجار، گشایش مجلس یکم، تاجگذاری و جلوس رضا شاه و تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی بوده است. این اثر تاریخی به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در یونسکو ثبت شده است. آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ کاخ گلستان یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند در بخش مرکزی تهران است که شهرتی جهانی دارد. این کاخ شامل چندین عمارت، تالار، گذرگاه، باغ و حیاط می‌شود ... کاخ گلستان یا قصر گلستان نام بخشی از محوطه‌ای تاریخی که بعدها با عنوان «ارگ سلطنتی تهران» شناخته شده‌است

  6
 • avatar
  20
  یکشنبه 05 فروردین ماه 1403

  زیبایی شهر تهران در هیاهوی شلوغی و ترافیک ها مخفی شده،مجموعه کاخ گلستان بسیار زیبا و دیدن آن را به عزیزان توصیه می کنم

  6
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 24 فروردین ماه 1402

  فیلم جیران رو در اینجا بازی کردند؟

  6
 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 04 اردیبهشت ماه 1402

  کاخ موزه گلستان با قدمتی ۴۴۰ ساله شامل کاخ برلیان تالار سلام تالار آينه تخت مرمر خلوت کریم خانی وتالارعاج تالار الماس عمارت بادگیر وشمس العماره و چادرخانه وموزه عکسخانه ومردم شناسی وموزه نگارخانه در باغ بسیار زیبا با درختان کهنسال و حوض بزرگ در قلب تهران جا داده

  6
 • avatar
  ستاره شب
  پنجشنبه 11 خرداد ماه 1402

  کاخ گلستان، یکی از آثار جهانی ایران است که نامش در فهرست میراث یونسکو می درخشد. نمونه کاشی کاری های این مجموعه را در هیچ جای دیگری نمی توانید بیابید. موزه های متعدد با موضوعات مختلف و جذاب دارد وقایع تاریخی بسیار مهمی در آن روی داده

  6
 • avatar
  علی
  دوشنبه 14 فروردین ماه 1402

  عالی بود بسار بزرگ و زیبا با معماری عالی اتاق آینه کاری خیلی خوب بود

  6
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 12 فروردین ماه 1403

  همه چیز عالی بود ولی یه مشکلاتی داشت ❌مثلاً قیمت بالا برای بلیت ❌گرفتن پول 💸 برای هر کدام از مکان ها ✅برای پایین ۱۰ سال بلیت نمی خواهند ❌من گفتم پسرم ۹سالشه قبول نکردن و...

  5
 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 05 اسفند ماه 1402

  کاخ گلستان یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران است که در بافت قدیمی شهر قرار دارد و دسترسی به آن با وسایل حمل‌ونقل عمومی بسیار آسان است. این بنای ارزشمند، سندی زنده از تاریخ ایران و نمونه‌ای منحصربه‌فرد از معماری و تزیینات به حساب می‌آید که در فهرست میراث یونسکو و آثار ملی ايران به ثبت رسیده است. هنگام حضور در کاخ می‌توانید از ايوان تخت مرمر بازدید کنید که به‌عنوان قدیمی‌ترین بنای کاخ، تزیینات متنوعی از قبیل گچ‌بری، خاتم‌کاری، سنگ‌تراشی، منبت، مشبک و آینه‌کاری دارد. شمس‌العماره نیز که روزگاری نماد پایتخت محسوب می‌شد؛ همچون نگینی در این کاخ می‌درخشد. در ادامه از خلوت کریمخانی بازدید کنید که سنگ مزار ناصرالدین شاه و تخت مرمی فتحعلی شاه را در خود جای داده است. تالار سلام، تالار آينه، تالار سفره‌خانه، تالار برليان، تالار الماس و كاخ ابيض هر یک با تزیینات و تاریخچه خود، جذابیت زیادی برای گردشگران دارند. از دیگر بخش‌های مهم کاخ گلستان می‌توان به آلبوم خانه اشاره کرد که یکی از مهم‌ترین مخازن عکس دنیا محسوب می‌شود. در مرکز اسناد خطی نیز می‌توانید اسناد خطی و مکتوب دوره قاجار را تماشا کنید.

  5
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 17 شهریور ماه 1402

  کاخ موزه گلستان بنای منحصر به فرد دوران قاجار شامل : تالارهای سلام و آینه و برلیان کاخ شمس العماره و کاخ ابیض ،خلوت کریمخانی و .... دیدنش واقعا لذت بخش و روح نواز است

  5
 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 15 فروردین ماه 1402

  گنجینه با ارزشی از تاریخ کشور عزیزمان که باید هر ایرانی از آن بازدید کند.

  5
 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 07 فروردین ماه 1402

  در ایام غیر تعطیل می توانید ساعات خوبی در مجموعه داشته باشید ، روز های تعطیل بسیار شلوغ است

  5
 • avatar
  امیرمسعود
  پنجشنبه 24 فروردین ماه 1402

  یکی از زیباترین مکان های ایران

  5
 • avatar
  محمد حسین
  دوشنبه 06 فروردین ماه 1403

  بسیار زیبا و قشنگ بهار ۱۴۰۲، قیمت بلیط ۸۵ هزار تومان

  4
 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 06 فروردین ماه 1403

  توی ایام نوروز خیلی شلوغ بود و بهتره برای بازدید در ایامی خلوت‌تر برنامه‌ریزی کنید. قیمت بلیط بازدید از بخش‌های مختلف خیلی بالاست و اگر بخواهید از تمام عمارت‌ها بازدید کنید، حدود ۲۰۰ هزار تومن برای هر نفر در میاد.

  4
 • avatar
  نوید رضاوند
  چهارشنبه 01 فروردین ماه 1403

  بهترین و بزرگ ترین موزه در کل تهران است خدمات بالا و امکانات بالا و تجهیزات بیشرفته تاریخ قرن امیر کبیر بزرگ و قرن ها قبل از تاریخ هست در زمان امیر کبیر این ساختمان پادشاهی افتتاح شد و کل زمان ها طولانی که در ساختمان محکم و با عظمتی ساخته است و همچنین ایران در تاریخ یکی از باسروت ترین کشور های روی زمین بود و ۴ قرن پیش پادشاه مختلف شاهنشاهی زندگی میگرد ایران در زمان امیرکبیر یکی از برزگ ترین تولید کنده پارچه بود و در زمان شاه عباس بزرگ ترین تولید کننده تنباکو بوده است و در زمان عباس میرزا که کلی سرزمین ایران گسترش داد ولی متسافانه بعضی از پادش ضعیف و ترسو کل بیشتر ایران نابود که و باعس شدن کشور ایران کوچک بشه وگرنه ایران به دریاچه سیاه متسل بوده و بیشتر از علان در تاریخ بوده و درزمان ساسانیان بیشترین خدمات تاریخی در کل ایران بنا کرده پل ۳۳ در اصفهان بوده وخیلی تاریخ ایران خیلی بیشترفته بوده وخیلی زیبا بوده در دروان صفاریان تولید و وارت ماهی درآمد زدایی برای ایران بوده و دروان آل بویه که ایران یک پارچه کرده و با پادشاه مختلف دست دوستی دادن و تاریخ ایران فراراتر لز این هرفا بوده است و دروران سامانیان ایران متسانه در کل جنگ شکست خورده و یکی از خسرات که به ایران وارد شده وگرنه ایران خیلی خوب بود

  4
 • avatar
  امیر
  جمعه 08 دی ماه 1402

  کاخ گلستان یا قصر گلستان نامی است داده شده به بخشی از محوطه‌ای تاریخی که بعدها با عنوان «ارگ سلطنتی تهران» بازشناخته شده‌است. این نام برگرفته از تالاری در محدودهٔ کاخ گلستان فعلی و متعلق به عهد فتحعلی‌شاه قاجار بود که در دورهٔ ناصرالدین‌شاه با عنوان «عمارات مبارکه گلستان» رواج پیدا کرد و در عهد مظفرالدین‌شاه با نام قصر گلستان و به شیوه‌ای رسمی مورد استفاده قرار گرفت. قدمت این کاخ به قبل از دورهٔ قاجار برمی‌گردد.دوره زندیه اولین شالوده کاخ گلستان در تهران پی ریزی گردید

  4
 • avatar
  همیلتون تهران
  چهارشنبه 30 فروردین ماه 1402

  یکی از زیباترین مکان های تاریخی، با جزئیات و مبلمان زیبا، که هنوز هم برای نظرهای ما چشم نواز است.

  4
 • avatar
  habibi
  سه شنبه 17 مرداد ماه 1402

  مجموعه جهانی گلستان

  4
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 11 فروردین ماه 1402

  بسیار با شکوه و با عظمت در عین حال غم انگیز زمانی متوجه غم این کاخ میشید که از نزدیک ببینید

  4
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 23 فروردین ماه 1403

  سلام اون کسایی که چیزهای قدیمی رو دوست دارند خیلی جای دیدنی داره باید ۱ روز کامل برای دیدنش وقت گذاشت خیلی جای زیبایی هست و خیلی بزرگه👌

  3
 • avatar
  راه پــــیما💎
  یکشنبه 12 فروردین ماه 1403

  ☆☆☆(عمارت شمس العماره)☆☆☆ بنای پنج طبقه ای که در زمان خودش به شدت ساختنش دشوار بود این عمارت با شکوه در درون خود جلوه ای زیبا از خودتون رو تماشا میکنید درون ان به نام تالار اینه نام گذاری شده است به شــــدت زیبا و با شکوه (پیشنهاد میشه) 😉🤍

  3
 • avatar
  موسسه آموزشگاه
  پنجشنبه 09 فروردین ماه 1403

  کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران می‌باشد. اطلاق نام گلستان به این مجموعه ریشه در بنیان تالاری به نام «گلستان» که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان می‌رسد، دارد. کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی گردیده‌است. هر چند که بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍.ق) با ساخت دیوان خانه‌ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می‌گیرد ولی امروزه از آن بنیان‌ها اثری در میان نیست؛ و داشته‌های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی‌رود. کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.

  3
 • avatar
  عباسپور
  دوشنبه 09 مرداد ماه 1402

  بخش های زیادی دارد زیباست مخصوصا خلوت کریمخانی ولی بسیاری از کاشی ها دارند درمی آد ولی درکل عالیه

  3
 • avatar
  علی کوچولو
  یکشنبه 06 فروردین ماه 1402

  حوض‌های بزرگ، تصویر عمارت ها رو منعکس می کنند و عظمتشون، چند برابر دیده میشه

  3
 • avatar
  Reza
  چهارشنبه 09 فروردین ماه 1402

  کاخ گلستان واقعا پلی به تاریخ دوره قاجاریه. خیلی از لوکیشن های سریال جیران رو میتونید اونجا ببینید. موزه های دیدنی در کنار لذت بردن از معماری زیبای کاخ می‌تونه تجربه منحصربه‌فردی باشه

  3
 • avatar
  راننده بی حواس
  شنبه 26 فروردین ماه 1402

  شناخت تاریخ و بناهای تاریخی دید خوبی از گذشته ایران به ما میده. تخریب و نگهداشت این بناها هم به ما دید خوبی از تارخ معاصر میده.

  3
 • avatar
  عاشق طبیعت
  جمعه 24 فروردین ماه 1403

  بسیار زیبا آینه کاری زیبا اشیاء زیبا و دیدنی در نگهداری هم شلختگی

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 23 فروردین ماه 1403

  سلام یه روزبه یادماندنی درکاخ گلستان این هم آج های واقعی

  2
 • avatar
  mahdi73m
  دوشنبه 20 فروردین ماه 1403

  خیلی قشنگ و خوشگله.تو تاریخ سفر کنید

  2
 • avatar
  علیرضا
  شنبه 18 فروردین ماه 1403

  خیلی زیبا وباشکوه هسته حتما از این مکان بی نظیر دیدن کنید ولذت ببرید

  2
 • avatar
  حمیدلطیفی
  جمعه 25 اسفند ماه 1402

  امیرکبیر که هرگز مثل او در سیاستمداران نیامد و افتخار میکنم که همشهری این بزرگ مرد هستم.

  2
 • avatar
  mohammad
  چهارشنبه 17 خرداد ماه 1402

  این کاخ به‌لحاظ معماری و ارزش آثار هنری و تاریخی‌اش، یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی کشور به شمار می‌رود که در طول سال، شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی است. كاخ مذکور از بخش‌های مختلفی همچون ايوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار آينه، تالار سفره‌خانه، خلوت كريمخانی، تالار برليان، عمارت بادگير، کاخ شمس العماره، تالار الماس و كاخ ابيض تشکیل می‌شود. ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند، قدیمی‌ترین بناهای مجموعه گلستان هستند. مجموعه‌ فرهنگی و تاریخی گلستان به‌غیر از ساختمان‌های فوق که ذکر شد، از بخش‌های مختلفی نظیر کتاب‌خانه نسخ خطی، مرکز اسناد تصویری، مرکز اسناد خطی، دفتر فنی، امور بین‌الملل، کتابخانه چاپی، امور فرهنگی، امور معرفی، واحد کودک و نوجوان، واحد دفتر حقوقی تشکیل می‌شود. جاهای دیدنی متعددی در اطراف کاخ گلستان وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بازار تهران، قهوه‌خانه حاج علی درویش، سبزه میدان، خیابان ناصرخسرو، سرای روشن، کوچه مروی و دارالفنون اشاره کرد. کاخ گلستان از معروف‌ترین دیدنی های پایتخت است که قدمت آن به دهه‌ها قبل از دوران قاجار برمی‌گردد و بیش از ۴۴۰ سال تاریخ را در خود جای داده است. در حال حاضر مساحت کاخ گلستان به ۴٫۵ هکتار می‌رسد که به‌اندازه یک‌دهم وسعت اولیه‌اش است؛ جایی که محل سکونت پادشاهانی همچون آقا محمدخان، فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و احمدشاه قاجار بوده است.

  2
 • avatar
  Mohammad
  شنبه 14 مرداد ماه 1402

  جای تاریخی ودیدنی زیبا و منحصربفرد

  2
 • avatar
  N.tak
  چهارشنبه 09 فروردین ماه 1402

  یکی از زیباترین کاخ‌موزه‌های ایران که زیباییِ هنر ایرانی در تزئینات و وسایل داخل آن مثال‌زدنی و بینظیره.

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 11 فروردین ماه 1402

  یه جای خوب برای گشتن

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 11 فروردین ماه 1402

  اوج زیبایی هنر معماری و طراحی ایرانی رو میتونین در این مکان مشاهده کنید.اگر در ایام عید قصد بازدید دارین حتما صبح برین که کاخ خلوت تره و راحت میتونین از همه مکان هاش دیدن کنین.گرفتن عکس حرفه ای با لباس های قدیمی در این کاخ رو حتما تجربه کنین که یکی از بهترین یادگاری هاتون میشه

  2
 • avatar
  m.z
  جمعه 18 فروردین ماه 1402

  شمس الاماره مجموعه کاخ گلستان

  2
 • avatar
  راننده مطمئن
  جمعه 25 فروردین ماه 1402

  ارزش دیدن داره و یه روز سرگرم کننده خواهد بود

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 30 فروردین ماه 1402

  در کدوم مکان ها و قسمت های کاخ سریال جیران فیلم برداری شده اگه کسی میدونه بگه

  2
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 09 تیر ماه 1402

  موزه تاریخی زیبا

  2
 • avatar
  جیمبو
  چهارشنبه 12 اردیبهشت ماه 1403

  کاخ موزه گلستان - عکسخانه

  1
 • avatar
  جیمبو
  چهارشنبه 12 اردیبهشت ماه 1403

  کاخ گلستان - موزه مردم شناسی

  1
 • avatar
  جیمبو
  چهارشنبه 12 اردیبهشت ماه 1403

  کاخ موزه گلستان - عمارت الماس

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 04 اردیبهشت ماه 1403

  مکانی به شدت زیبا اشیاء داخل کاخ مربوط به دوره قاجار هست

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 12 فروردین ماه 1403

  عالی

  1
 • avatar
  RJ
  شنبه 04 فروردین ماه 1403

  زیبا

  1
 • avatar
  SARVARI
  جمعه 03 فروردین ماه 1403

  بسیار زیبا ودیدنی و جذاب و محیطی تاریخی

  1
 • avatar
  radin molaeirad rad
  جمعه 03 فروردین ماه 1403

  جای عالیه

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 11 آذر ماه 1402

  زیبا

  1
 • avatar
  💙💙Abbas,Taj💙💙
  چهارشنبه 17 آبان ماه 1402

  حتما همراه خانواده نشریف ببرید برای بازدید

  1
 • avatar
  بابا کیانا
  چهارشنبه 08 آذر ماه 1402

  چقدر زیبا، دلفریب، اشرافی و تجملاتی، عصرگاه غمگین، پر از ریزه کاری معماری و آئینه کاری های فوق‌العاده و ..........

  1
 • avatar
  دیوید
  جمعه 28 مهر ماه 1402

  حتما یه بار برید

  1
 • avatar
  محمد
  چهارشنبه 05 مهر ماه 1402

  معماری ایرانی کاخ گلستان، تهران.

  1
 • avatar
  meysam.habeshi
  پنجشنبه 11 آبان ماه 1402

  یکی از آثار جهانی ایران است که نامش در فهرست میراث یونسکو می درخشد. نمونه ای منحصر به فرد از معماری و تزیینات به شمار می رود. نمونه کاشی کاری های این مجموعه را در هیچ جای دیگری نمی توانید بیابید. یکی از اماکن معروف تهران برای عکاسی و ثبت تصاویر چشم نواز است. می توانید در این مجموعه، هم گشتی در تاریخ بزنید و هم از حال و هوای خوش لذت ببرید. دسترسی به آن با وسایل حمل و نقل عمومی بسیار آسان است. در بافت قدیمی تهران قرار دارد و شما را به حال و هوای پایتخت در سال های دور می برد.  از نمونه های تلفیق معماری ایرانی و اروپایی به شمار می رود. از جاذبه های محبوب تهران نزد گردشگران خارجی است. موزه های متعدد با موضوعات مختلف و جذاب را در خود دارد. از مقرهای اصلی شاهان قاجار بوده است. وقایع تاریخی بسیار مهمی در آن روی داده است و به همین سبب سندی زنده از تاریخ محسوب می شود. آلبوم خانه این مجموعه یکی از مهم ترین مخازن دنیا و دومین مخزن عکس و فیلم بعد از موزه بریتانیا به شمار می آید. مرکز اسناد خطی کاخ گلستان به عنوان یکی از مراکز مهم جهان از نظر تعداد اسناد خطی و مکتوب دوران قاجار شناخته می شود.

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 11 فروردین ماه 1402

  محوطه کاخ گلستان(نوروز۱۴۰۲)

  1
 • avatar
  𝑴𝒐𝒔𝒕𝒂𝒇𝒂
  یکشنبه 28 خرداد ماه 1402

  کاخ گلستان یکی از آثار جهانی ایران در فهرست میراث یونسکو است که به‌لطف معماری و تزیینات منحصربه‌فرد، محلی ایدئال برای عکاسی و ثبت تصاویر فوق‌العاده زیبا به شمار می‌رود. این بنای ارزشمند در سال ۱۳۳۴ در فهرست آثار ملی ايران و در سال ۱۳۹۲ در فهرست ميراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. علاوه بر این، وقوع رخدادهای تاریخی مهم در این محل، آن را به سندی زنده از تاریخ ایران تبدیل کرده است. این مجموعه که از جاهای دیدنی تهران به حساب می‌آید، در بافت قدیمی شهر قرار دارد و به‌راحتی می‌توان با وسایل حمل‌ونقل عمومی به آن دسترسی داشت و مسحور اين همه زيبايی، تاريخ، معماری، فرهنگ و هنر ایران شدکاخ گلستان شامل مجموعه‌ای از بناهای تاریخی در استان تهران می‌شود که در زمان‌های مختلفی ساخته شده‌ است. این کاخ به‌لحاظ معماری و ارزش آثار هنری و تاریخی‌اش، یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی کشور به شمار می‌رود که در طول سال، شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی است. كاخ مذکور از بخش‌های مختلفی همچون ايوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار آينه، تالار سفره‌خانه، خلوت كريمخانی، تالار برليان، عمارت بادگير، كاخ شمس العماره، تالار الماس و كاخ ابيض تشکیل می‌شود. ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند، قدیمی‌ترین بناهای مجموعه گلستان هستند.مجموعه‌ فرهنگی و تاریخی گلستان به‌غیر از ساختمان‌های فوق که ذکر شد، از بخش‌های مختلفی نظیر کتاب‌خانه نسخ خطی، مرکز اسناد تصویری، مرکز اسناد خطی، دفتر فنی، امور بین‌الملل، کتابخانه چاپی، امور فرهنگی، امور معرفی، واحد کودک و نوجوان، واحد دفتر حقوقی تشکیل می‌شود. جاهای دیدنی متعددی در اطراف کاخ گلستان وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بازار تهران، قهوه‌خانه حاج علی درویش، سبزه میدان، خیابان ناصرخسرو، سرای روشن، کوچه مروی و دارالفنون اشاره کرد. کاخ گلستان از معروف‌ترین دیدنی های پایتخت است که قدمت آن به دهه‌ها قبل از دوران قاجار برمی‌گردد و بیش از ۴۴۰ سال تاریخ را در خود جای داده است. در حال حاضر مساحت کاخ گلستان به ۴٫۵ هکتار می‌رسد که به‌اندازه یک‌دهم وسعت اولیه‌اش است؛ جایی که محل سکونت پادشاهانی همچون آقا محمدخان، فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و احمدشاه قاجار بوده است.

  1
 • avatar
  سپهر
  پنجشنبه 14 اردیبهشت ماه 1402

  کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران می‌باشد. اطلاق نام گلستان به این مجموعه ریشه در بنیان تالاری به نام «گلستان» که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان می‌رسد، دارد. کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی گردیده‌است. هر چند که بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍.ق) با ساخت دیوان خانه‌ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می‌گیرد ولی امروزه از آن بنیان‌ها اثری در میان نیست؛ و داشته‌های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی‌رود. کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.

  1
 • avatar
  Vahid
  دوشنبه 18 اردیبهشت ماه 1402

  بسیار زیبا و جذاب،حتما دیدن فرمایید

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 11 تیر ماه 1402

  بسیار دیدنی هست 🙏🙏🙏🙏

  1
 • avatar
  امیر خان
  سه شنبه 08 فروردین ماه 1402

  موزه ای بی نظیر

  1
 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 30 اردیبهشت ماه 1403

  عالی عالی

 • avatar
  Meti
  چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه 1403

  اگه وقت ندارین فقط تالار اصلیش برین

 • avatar
  کاربر نشان
  دوشنبه 17 اردیبهشت ماه 1403

  با مسافران خارجی به شدت ورودی زیادی دریافت میکنن و دلیلشان این هست که مهمانهای خارجی به دلار حقوق دریافت میکنند

 • avatar
  کاربر نشان
  شنبه 15 اردیبهشت ماه 1403

  خیلی عالی و زیبا بود و عکس های جذابی میشه گرفت

 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 06 اردیبهشت ماه 1403

  شلوغ شلوغ شلوغ در ایام عید. بیشتر آدم می‌دیدیم تا کاخ در واقع موزه مردم شناسی بود از اقوام مختلف

 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 06 اردیبهشت ماه 1403

  عالیه

 • avatar
  ابوطالب
  یکشنبه 02 اردیبهشت ماه 1403

  شمس العماره

 • avatar
  shah
  دوشنبه 27 فروردین ماه 1403

  فضای بسیار عالی

 • avatar
  کاربر نشان
  جمعه 10 فروردین ماه 1403

  کاخ گلستان فروردین ۱۴۰۳

 • avatar
  امیرخان
  جمعه 03 فروردین ماه 1403

  بی مصرفترین شاه ایران

 • avatar
  حسن
  دوشنبه 21 اسفند ماه 1402

  کاخ گلستان تهران یکی از مقر‌های حکومتی دولت قاجار است که راز‌های فراوانی را در دل خود نهفته دارد. این بنا که آن را قصر گلستان نیز می‌نامند، قسمتی از محوطه عظیم و تاریخی است که بعد‌ها آن را تحت عنوان “ارگ سلطنتی تهران” معرفی کردند. این نام را به‌واسطه وجود تالاری در محدوده کاخ گلستان فعلی بر آن نهادند که تعلق به دوره فتحعلی‌شاه قاجار داشت. در دوره ناصرالدین‌شاه نام آن به “عمارت مبارکه گلستان” تغییر پیدا کرد و در دوره حکومت مظفرالدین شاه به شیوه‌ای کاملا رسمی مورداستفاده قرار گرفته و با نام “قصر گلستان” خوانده شد.

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 20 اسفند ماه 1402

  عالیه

 • avatar
  shabi
  دوشنبه 30 بهمن ماه 1402

  تخت طاووس

 • avatar
  کاربر نشان
  یکشنبه 22 بهمن ماه 1402

  بسیار زیبا و تاریخی

 • avatar
  soudabeh
  شنبه 30 دی ماه 1402

  تا ساعت ۱۵ بیشتر باز نیستن

 • avatar
  کاربر نشان
  پنجشنبه 28 دی ماه 1402

  جای دینی زیبایی هست حتماً برای بازدید بروید

 • avatar
  دانشجوی حقوق ؛ رهگذر موقت
  شنبه 09 دی ماه 1402

  حتما یک بار برید بسیار زیباست

 • avatar
  اینترنت آسیاتک مرکزی
  شنبه 25 آذر ماه 1402

  کاخ گلستان اولین کاخ خصوصی ایران که از دوران شاه عباس صفوی به یادگار مانده است

 • avatar
  کاربر نشان
  چهارشنبه 08 آذر ماه 1402

  این کاخ بسیار زیبا و بی نظیر است حتما بازدید کنید.تالار سلام و تالار آینه را ازدست ندهید.و از بهترین ها در این کاخ آثار کمال الملک است که بی نظیر و زیباست

 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 23 آبان ماه 1402

  عالی وتمیز

 • avatar
  کاربر نشان
  سه شنبه 28 آذر ماه 1402

  بسیار جذاب و عالی

 • avatar
  𝓜𝓪𝓱𝓭𝓲
  شنبه 25 آذر ماه 1402

  زیبا💙


سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده کاخ موزه گلستان واقع شده‌اند:

 • خانه پهلوان اکبر پامناری
  ری، امیرکبیر، پامنار، صادقی، بین جواهری و نیک ضمیر
 • گذر مستوفی
  خیام، مبرا، تعاونی
 • آب انبار مسجد آقا محمود
  (5.0)
  سعدی جنوبی، ناصر خسرو، مروی
 • سرای گردن کج
  (4.0)
  کلانتری
 • خانه همسایه
  (5.0)
  مصطفی خمینی، خلیلی مفرد، آقا موسی، اول
 • آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط 𝐴𝑏𝑜𝑙𝑓𝑎𝑧𝑙 (شهریار سطح ۹ نشان) در تاریخ یکشنبه 30 اردیبهشت ماه 1403 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی کاخ موزه گلستان اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: یکشنبه 30 اردیبهشت ماه 1403
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد کاخ موزه گلستان در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه کاخ موزه گلستان ندارد.
  location استان تهران، تهران، ناصرخسرو، 15 خرداد، میدان 15 خرداد
  clock - مشاهده ساعات کاری

  ساعت کاری کاخ موزه گلستان

  شنبه 08:30 تا 17:30
  یک‌شنبه 08:30 تا 17:30
  دوشنبه 08:30 تا 17:30
  سه‌شنبه 08:30 تا 17:30
  چهارشنبه 08:30 تا 17:30
  پنج‌شنبه 08:30 تا 17:30
  جمعه 08:30 تا 17:30
  ثبت نظر و تصویر
  neshan logo