info
عکس میدان امین السلطان
category

میدان امین السلطان محله شهید هرندی، تهران

درباره‌ی میدان امین السلطان

میدان امین السلطان (مکان تاریخی) در محله شهید هرندی تهران و خیابان صاحب جمع واقع شده است. این مکان یکی از شش مکان تاریخی در محله شهید هرندی تهران می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند بیمارستان اکبرآبادی، کاروانسرای خانات و بازار پارچه و پرده مولوی و همچنین پاساژ روحی، پرنده فروشی حاج قدم (قبادی)، آجیل و خشکبار فصیحی، رستوران سالنگ (غذاهای افغانستان) و سر قبر آقا قرار گرفته است. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از اماکن دیدنی و تاریخی خوب این منطقه می‌باشد. با توجه به نزدیکی این مکان به ایستگاه مترو مولوی، برای دسترسی راحت‌تر و کمک به داشتن هوایی پاک‌تر، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای مراجعه به آن استفاده کنید.نظرات کاربران در مورد میدان امین السلطان

به این مکان نظر و امتیاز دهید

 • avatar
  ༺Ʀổʱỵ༻
  سه شنبه 29 شهریور ماه 1401

  میدان امین‌السلطان یکی از قدیمی‌ترین میادین شهر تهران است که در اواسط دوره قاجار، توسط ابراهیم‌خان امین‌السلطان در نزدیکی دروازه حضرت عبدالعظیم به‌عنوان میدان تره‌بار احداث شد و تا مدت‌ها نیز همین نام را یدک می‌کشید. در حقیقت، میدان از شمال و جنوب با راسته‌بازار حضرتی به مجموعه بازار تهران متصل می‌شد که در دهه‌های اخیر طی تحولات شهر و در پی احداث خیابان صاحب جم که از میان این میدان قدیمی گذشت، انسجام خود را از دست داد و به‌مرور با مصالح موقت، حجره‌هایی در طرفین خیابان جدیدالاحداث ایجاد شد. نکته قابل‌تأمل اینکه با در نظر گرفتن تغییرات سایر میادین دوره قاجار که در عصر پهلوی صورت گرفت و صورت آن در اسناد سالانه نشریه بلدیه آمده است، می‌توان میدان امین‌السلطان را دست‌نخورده‌ترین میدان عصر قاجار دانست. با این همه و به‌رغم احیای کاروانسرای خانات در ضلع شرقی میدان، کماکان اهمیت آن مغفول مانده است و حتی پس از کشف اسکلت ۷ هزارساله در شمال غربی میدان که باعث شد قدمت سکونت در تهران به هزاران سال عقب‌تر جابه‌جا شود، متأسفانه شاهد بودیم که باز هم این میدان نادیده انگاشته شد و از این اکتشاف با عنوان گمانه خیابان مولوی یاد شد.

  2
 • avatar
  azin4466
  جمعه 05 اسفند ماه 1401

  بهترین مکان برای تهیه خوشکبار و مواد بهداشتی و.... بازاری که همیشه قلبش میتپه. شلوغ و بدون جا پارک.🥴

  1
 • avatar
  رضا
  چهارشنبه 04 خرداد ماه 1401

  میدان امین السلطان بزرگ‌ترین میدان تهران در دوره‌ی قاجار بود. دیرینگی آن به میانه‌ی پادشاهی ناصرالدین شاه بازمی‌گردد. در آن زمان یکی از خدمت‌کاران دربار، به نام ابراهیم خان امین السلطان، این خیابان و بازار آن را ساخت. او آبدارچی دربار بود و از این راه دارایی هنگفتی به دست آورده بود؛ تا بدان اندازه که می‌توانست بازاری بسازد و نام خود را بر روی آن بگذارد. ابراهیم خان پدر میرزا علی‌اصغرخان امین السلطان، صدراعظم بسیار نامدار ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه قاجار است. سپس‌تر، امین السلطان دوم که اتابک اعظم نیز نامیده می‌شد، خیابانی را که پدرش پی‌افکنده بود، گسترش داد و تا جنوب خاوری بقعه‌ی سر قبرآقا و میدان کنونی شوش، رساند. این بخش گسترش یافته، همان است که اکنون خیابان صاحب جمع نامیده می‌شود و پس از این بیش‌تر از آن خواهیم گفت. این را هم بگوییم که از تاریخ ساخت میدان امین‌السلطان آگاهی روشنی در دست نیست، جز آنکه همان‌گونه که گفتیم سنگ بنای آن در میانه‌ی پادشاهی ناصرالدین شاه گذاشته شده است.

  1
 • avatar
  hejazi
  جمعه 03 بهمن ماه 1399

  برای خرید خشکبار جای مناسبیه

  1

سایر اماکن دیدنی و تاریخی که در محدوده میدان امین السلطان واقع شده‌اند:

 • سقاخانه ایلچی کبیر
  (3.0)
  بازار نوروز خان
 • کاروانسرای پارس (گمرک)
  (3.0)
  صاحب جمع، محمودی
 • عمارت
  (3.0)
  مولوی، عباس آزادی، نشاط
 • سرای گردن کج
  (4.0)
  کلانتری
 • سرای باستانی
  (3.7)
  صاحب جمع، انبار گندم
 • آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط امین (شهریار سطح ۶ نشان) در تاریخ سه شنبه 16 آبان ماه 1402 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی میدان امین السلطان اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)

  آخرین بروزرسانی: سه شنبه 16 آبان ماه 1402
  کاربر گرامی،
  اطلاعات درج‌شده در مورد میدان امین السلطان در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان می‌باشد. لطفاً برای تماس با مالک یا دست‌اندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شده‌اند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه میدان امین السلطان ندارد.
  neshan logo